Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 18.02.2010, 09:37:05
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Draga frate Florin, nu-ti strica postul cu vorbe potrivnice, mai bine roaga-te pentru sisu sa-i ierte Domnul pacatele. Din pacate martorii incearca acum sa desluseasca ce Sfintii nostri Parinti au deslusit de mult timp, dar conceptul, modul de abordare si lipsa unui indrumator spiritual, cum este in cazul nostru preotul sau duhovnicul, la ei se vede cel mai bine. Toti martorii incearca sa gaseasca raspunsuri prin prisma lor de gandire de aceea si fac studiu asupra Bibliei (dar din pacate a lui cornilescu care a prezis de vre-o 7 ori apocalipsa cu date exacte, din pacate nici aici nu s-au informat sau nu au bagat de seama dupa cine s-au luat, au avut profet mincinos si s-au luat dupa el), cate 3-4 persoane, poate mai multe sau mai putine, dar nu au un Pastor, cum il avem noi, sunt oi ratacite. Putem doar sa ne rugam pentru ei ca Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos , impreuna cu Buna si Iubita noastra Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu cea Adevarata, sa le deschida inimile si mintea, sa gaseasca Calea adevarata spre mantuire, si de ce nu si noua, sa fim mai iertatori si mai buni. Te rog sa ma ierti frate Florin daca ti-am gresit cu ceva spunandu-ti acestea. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
  #252  
Vechi 18.02.2010, 10:48:47
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
eu cred ca Isus nu este Creatorul ci creatia Sa.Tocmai d-aia m-am facut martor.
Este singura religie (din ce stiu eu) care este de acord cu aceasta idee.
Eu consider ca biblia afost scrisa in primul rind sub inspiratie divina iar apoi pentru folosul nostru, deci cu bun simt.
poate ca sint limitat si fanatic, dar sint impacat cu mine insumi.

Va invidiez pentru intelepciunea si umilinta tipica.Totusi nu am venit aici sa ma etalez sau sa "smintesc" pe cineva ci pur si simplu de a va atrage atentia ca a calomnia si a insulta reprezinta un mare pacat daca nu faceti efortul de a verifica cele ce declarati sau ramineti sub impulsul subiectivitatii.
Sisu-le, este normal ca cei crestini, cei care cred ca Isus este Fiul Lui D-zeu, sa considere minciuna atunci cand se spune ca se crede in Isus, dar in ce se vrea si nu in totalitatea Lui.

@ umilul, ti-a pus din Biblie un exemplu despre ce este Isus, ca nu este inger,... si in multe locuri arata ca este nascut si nu creat, s-a facut si Om ptr. putina vreme (deoarece altfel nu avea cum comunica cu oamenii, nu puteam fi iertati fara a murii ptr. noi,...), a implinit proorociile privitoare la Mesia,...
Daca nu se crede ce este Isus in evanghelie, este inselatorie, la fel si musulmanii il respecta il cred ca prooroc, dar nu cred in el ca Mantuitor, mormonii la fel,... deci ca martor a Lui Iehova sa crezi in cineva dar sa nu crezi in ce spune El despre sine, este ca si cum l-ai face mincinos ptr. cine are ca dovada Noul T.
De aceia este justificata ca erezie aceasta miscare a martorilor sau a celor ce se bazeaza pe Noul T. dar se crede doar in parte.

Intrebarea este ,,Cine este Acesta de Îl ascultă chiar și vântul, și marea?,, Marcu 4.41 si ,,Cine este Acesta de iartă chiar și păcatele?,,
iar raspunsul este ,,Dar lucrurile acestea au fost scrise pentru ca voi să credeți că Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu; și crezând, să aveți viața în Numele Lui.,, Ioan 20.31
El era si Om si D-zeu, nu jumi/juma ci Om din plin (100%) si D-zeu din plin (100%).
  #253  
Vechi 18.02.2010, 13:22:00
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Sisu-le, este normal ca cei crestini, cei care cred ca Isus este Fiul Lui D-zeu, sa considere minciuna atunci cand se spune ca se crede in Isus, dar in ce se vrea si nu in totalitatea Lui.

@ umilul, ti-a pus din Biblie un exemplu despre ce este Isus, ca nu este inger,... si in multe locuri arata ca este nascut si nu creat, s-a facut si Om ptr. putina vreme (deoarece altfel nu avea cum comunica cu oamenii, nu puteam fi iertati fara a murii ptr. noi,...), a implinit proorociile privitoare la Mesia,...
Daca nu se crede ce este Isus in evanghelie, este inselatorie, la fel si musulmanii il respecta il cred ca prooroc, dar nu cred in el ca Mantuitor, mormonii la fel,... deci ca martor a Lui Iehova sa crezi in cineva dar sa nu crezi in ce spune El despre sine, este ca si cum l-ai face mincinos ptr. cine are ca dovada Noul T.
De aceia este justificata ca erezie aceasta miscare a martorilor sau a celor ce se bazeaza pe Noul T. dar se crede doar in parte.

Intrebarea este ,,Cine este Acesta de Îl ascultă chiar și vântul, și marea?,, Marcu 4.41 si ,,Cine este Acesta de iartă chiar și păcatele?,,
iar raspunsul este ,,Dar lucrurile acestea au fost scrise pentru ca voi să credeți că Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu; și crezând, să aveți viața în Numele Lui.,, Ioan 20.31
El era si Om si D-zeu, nu jumi/juma ci Om din plin (100%) si D-zeu din plin (100%).
Adevarat ce spui despre DOMNUL HRISTOS.
Martorii ar trebui sa revizuiasca aceste informatii care leau urmat de la rassel incoace.
  #254  
Vechi 18.02.2010, 13:44:07
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilul Vezi mesajul
Draga frate Florin, nu-ti strica postul cu vorbe potrivnice, mai bine roaga-te pentru sisu sa-i ierte Domnul pacatele. Din pacate martorii incearca acum sa desluseasca ce Sfintii nostri Parinti au deslusit de mult timp, dar conceptul, modul de abordare si lipsa unui indrumator spiritual, cum este in cazul nostru preotul sau duhovnicul, la ei se vede cel mai bine. Toti martorii incearca sa gaseasca raspunsuri prin prisma lor de gandire de aceea si fac studiu asupra Bibliei (dar din pacate a lui cornilescu care a prezis de vre-o 7 ori apocalipsa cu date exacte, din pacate nici aici nu s-au informat sau nu au bagat de seama dupa cine s-au luat, au avut profet mincinos si s-au luat dupa el), cate 3-4 persoane, poate mai multe sau mai putine, dar nu au un Pastor, cum il avem noi, sunt oi ratacite. Putem doar sa ne rugam pentru ei ca Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos , impreuna cu Buna si Iubita noastra Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu cea Adevarata, sa le deschida inimile si mintea, sa gaseasca Calea adevarata spre mantuire, si de ce nu si noua, sa fim mai iertatori si mai buni. Te rog sa ma ierti frate Florin daca ti-am gresit cu ceva spunandu-ti acestea. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
ai perfecta dreptate de aceea nici nu-i voi mai raspunde dupa doua sau trei indreptari se aplica regula scripturii" sa-ti fie ca un pagan"
  #255  
Vechi 18.02.2010, 16:36:19
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Ca Iisus este Dumnezeu e foarte clar, Biserica a crezut astfel din toate timpurile, se pot cerceta sursele istorice din primele secole
Martorii lui Iehova nu sunt crestini dupa parerea mea, sunt doar o organizatie care interpreteaza Biblia dupa o traducere proprie, eronata ca sa le iasa lor doctrina

Biblia (nu traducerea NWT) este foarte clara referitor la dumnezeirea Fiului numai ca martorii vor interpreta versetele spre a le iesi invatatura, ori asa fiecare poate interpreta Biblia si poate sustine ca are dreptate

oricum cine are ochi de vazut vede ca

Căci un copil ni s-a născut, un Fiu ni s-a dat și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor, Prințul păcii(Isaia 9:6)

Iar către Fiul: "Tronul Tău, Dumnezeule, în veacul veacului; și toiagul dreptății este toiagul împărăției Tale. (Evrei 1:8)



La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul. (Ioan 1:1)

A răspuns Toma și I-a zis: Domnul meu și Dumnezeul meu! (Ioan 20:28)

Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura. .Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri și cele de pe pământ, cele văzute, și cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El și pentru El.(Coloseni 1-15-16)

Căci întru El locuiește, trupește, toată plinătatea Dumnezeirii, (Coloseni2:9)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #256  
Vechi 18.02.2010, 16:36:21
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Dece nu cred martorii lui Iehova ca FECIOARA MARIA este cea care este prezentata in apocalipsa 12 ?
Dece credeti ca IISUS sar fi putut naste si din alta femeie?
  #257  
Vechi 24.02.2010, 16:44:44
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Nu aveti curaj sa raspundeti voi cei care va credeti martorii LUI DUMNEZEU.
  #258  
Vechi 24.02.2010, 21:46:15
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Daca dati pe www.ortodoxia.md ,la meniu Descopera Ortodoxia,veti gasi multe argumente din Biblie care sa le arate martorilor ca trebuie sa fie ortodocsi.Cei care cauta Adevarul,sa le analizeze.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #259  
Vechi 06.03.2010, 10:52:34
FLORINACIO84 FLORINACIO84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.03.2010
Mesaje: 5
Implicit zilele din urma

eu cred ca numele LUI DUMNEZEU ESTE IEHOVA.nu cred in dogma sfintei treimi precum ca DUMNEZEU TATAL ESTE EGAL CU FIUL EGAL CU SPIRITUL SAU DUHUL SFANT.IEHOVA DUMNEZEU ESTE FARA INCEPUT SI FARA SFARSIT PECAND FIUL ESTE PRIMA CREATIE ALUI IAR DUHUL SFANT ESTE FORTA ACTIVA CU CAREA ACTIONEAZA DUMNEZEU.spredeosebire de celelalte culte asa zis crestine MATORI LUI IEHOVA SUNT SINGURI CARE RESPECTA IN TOTALITATE PRINCIPIILE BIBLICE SI PORUNCA DOMNULUI ISUS DE A COMEMORA MOARTE SPREA AMINTIREA SINU DE ASARBATORI INVEREA CUM FAC ORTODOCSI DAR NU PUTEM SA JUDECAM NOI PE NIMENI CA NU AVEM ACEST DREPT SI SINGURUL CARE JUDECA ESTE IEHOVA DUMNEZEU.ASA CUM MULTE PROFETII BIBLICE SAU IMPLINIT ASA SE IMPLINESC SI ACUM IN PREZENT SI ELE NEAVERTIZEAZA LA INCHEIEREA ACESTUI SISTEM RAU DE LUCRURI SI CONDUCATORULUI LOR.DECI SA CAUTAM IMPREUNA ADEVARATA INCHINARE SPRE A-L BUCURA PE ADEVARATUL DUMNEZEU SI AI DA UN RASPUNS CELUI CARE IL BATJOCORESTE.PROVERBELE27-11 FIUL MEU FI INTELEPT SI BUCURA-MI INIMA SA II POT RASPUNDE CELUI CE MA BATJOCORESTE.SA NU FACEM CA OAMENI DIN TIMPU LUI NOE SI SA NU DAM CREZARE AVERTISMENTELOR CU PRIVIRE LA VENIREA SFARSITULUI.
  #260  
Vechi 06.03.2010, 11:55:08
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Rog pe Martorii lui Iehova care intră pe forum să ne arate cum sunt traduse în biblia pe care ei o numesc "Traducerea Lumii Noi", biblia pe care ei sunt obligați să o folosească atunci când fac popagandă ("minister biblic"- cum îl numesc ei), următoarele versete:
Biblia ortdoxă:

Ioan 1.1 "1.La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul."

Ioan 10.30 "Iar Eu și Tatăl Meu una suntem."

Evrei 1.8 "Iar către Fiul: "Tronul Tău, Dumnezeule, în veacul veacului; și toiagul dreptății este toiagul împărăției Tale. "

Zaharia 12. 1 "Așa grăiește Domnul, Care întinde cerurile ca un cort, Care pune temelie pământului și Care zidește duhul omului înăuntrul său..:
10 Atunci voi vărsa peste casa lui David și peste locuitorii Ierusalimului duh de milostivire și de rugăciune, și își vor aținti privirile înspre Mine, pe Care ei L-au străpuns și vor face plângere asupra Lui, cum se face pentru un fiu unul născut și-L vor jeli ca pe cel întâi născut.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43