Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.08.2010, 14:28:50
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
e incredibil aceasta minune,dar infricasatoare,cand sa intamplat sim unde avut loc aceast eveniment?
nu e atat de importanta sursa... si nici cine a avut vedenia, ci important este ca stim cu totii ca este adevarata aceasta vedenie pentru ca ea este in deplin acord cu cele relatate in Sfanta Scriptura despre Maica Domnului care este prezentata ca mijlocitoare la Hristos pentru mantuirea oamenilor (Ioan cap 2).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.08.2010, 14:34:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel_b Vezi mesajul
Sunt 2 lucruri pe care le omiti:
1)In Cer nu mai plangi, durerile si orice pricina de plans nu va mai fi. Dumnezeu va sterge orice lacrima din ochii copiilor Lui, dupa cum spune Biblia
2)In Facerea se spune ca dupa potop Dumnezeu a zis ca nu va mai distruge pamantul:
"Am socotit să nu mai blestem pământul pentru faptele omului, pentru că cugetul inimii omului se pleacă la rău din tinerețile lui și nu voi mai pierde toate vietățile, cum am făcut.
De acum, cât va trăi pământul, semănatul și seceratul, frigul și căldura, vara și iarna, ziua și noaptea nu vor mai înceta!"
pentru punctul 1:
Dumnezeu este Dumnezeul viilor si nu al mortilor. Hristos insusi dupa ce a inviat din morti a mancat in fata ucenicilor sai (Luca 24) si cu ucenicii sai (Ioan 21), desi nu mai avea nevoie de mancare evident. La fel este si cu lacrimile Maicii Domnului... ele sunt reale, pentru ca ea este in cer cu trupul la fel cum si Moise este in cer cu trupul spre exemplu.

pentru punctul 2:
BIG CRUNCH - Sfarsitul Universului (acesta) descris in detaliu in Sfanta Scriptura:
Despre sfârșitul acestui Univers (inclusiv a cerului), Sfântul Apostol Pavel ne amintește că psalmistul adresându-se Creatorului spune “Dintru început Tu, Doamne, Pământul l-ai întemeiat, și lucrul mâinilor Tale sunt Cerurile. Acelea vor pieri, iar Tu rămâi și toate ca o haină se vor învechi; și ca pe un veșmânt le vei strânge și ca o haină vor fi schimbate. Dar Tu același ești și anii Tai nu se vor sfârși” (Evrei 1,10-12; Psalmul 101,26-28). Proorocul Isaia întărește aceasta spunând că “toată oștirea cerului se va topi, cerurile se vor strânge ca un sul de hârtie și toată oștirea lor va cădea cum cad frunzele de viță și cele de smochin” (Isaia 34,4), “cerurile vor trece ca un fum” (Isaia 51,6), iar „oștirea cerului” (Facerea 2,1) reprezintă galaxiile din Univers în limbajul Sfintei Scripturi. Sfântul Apostol Petru vorbind despre cum va fi sfârșitul acestui Univers, spune că “Cerurile vor pieri cu vuiet mare, stihiile, arzând, se vor desface, și Pământul și lucrurile de pe el se vor mistui. ...Cerurile, luând foc, se vor nimici, iar stihiile, aprinse, se vor topi!” (II Petru 3,10-13). Astfel, “cerul si Pământul vor trece” (Matei 24,35; 5,18; Marcu 13,31; Luca 21,33.) căci „soarele se va întuneca și luna nu va mai da lumina ei, iar stelele vor cădea din cer și puterile cerurilor se vor zgudui” (Matei 24,29; Marcu 13,24-25; Luca 21,26.) urmând apoi “înnoirea lumii” (Matei 19,28), iar „noi așteptăm, ...ceruri noi și Pământ nou” (II Petru 3,10-13). Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan Teologul i-au fost revelate în vedenie cele viitoare și a “văzut cer nou și pământ nou. Căci cerul cel dintâi și pământul cel dintâi au trecut; și marea nu mai este” (Apocalipsa 21,1), deoarece Dumnezeu a spus: “Eu voi face ceruri noi si pământ nou. Nimeni nu-și va mai aduce aminte de vremurile trecute si nimănui nu-i vor mai veni in minte” (Isaia 65,17).

Omul are viata vesnica in Hristos (cu trup si suflet)!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.08.2010, 14:36:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Preacurata si binecuvantata de Dumnezeu Nascatoare Marie, Maica cea buna a Bunului Imparat, varsa mila Fiului Tau si Dumnezeului nostru, spre patimasul meu suflet, si cu rugaciunile tale ma indrepteaza spre fapte bune, ca cealalta vreme a vietii mele, fara prihana sa o trec, si pentru tine Raiul sa dobandesc, Fecioara de Dumnezeu Nascatoare, care esti una Curata si binecuvantata.
Ingerul lui Hristos, pazitorul meu cel Sfant si acoperitorul sufletului si al trupului meu, iarta-mi toate cate am gresit in ziua de astazi, si de toata viclenia vrajmasului meu celui potrivnic ma izbaveste, ca sa nu manii cu nici un pacat pe Dumnezeul meu si te roaga pentru mine pacatosul si nevrednicul rob, ca sa ma arati vrednic bunatatii si milei Preasfintei Treimi si Maicii Domnului meu Iisus Hristos si tuturor Sfintilor. Amin.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.08.2010, 15:01:43
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
pentru punctul 1:
Dumnezeu este Dumnezeul viilor si nu al mortilor. Hristos insusi dupa ce a inviat din morti a mancat in fata ucenicilor sai (Luca 24) si cu ucenicii sai (Ioan 21), desi nu mai avea nevoie de mancare evident. La fel este si cu lacrimile Maicii Domnului... ele sunt reale, pentru ca ea este in cer cu trupul la fel cum si Moise este in cer cu trupul spre exemplu.
In cer nu mai plange nimeni, daca ai citit Biblia ai fi vazut lucrul acesta:
"Și va șterge orice lacrimă din ochii lor și moarte nu va mai fi; nici plângere, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi, căci cele dintâi au trecut. "

Nu va mai fi nici plangere nici durere pentru cei care sunt in Cer. Ce rost ar avea sa plangi in Cer?Cerul e un loc al bucuriei nu al plansului.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
pentru punctul 2:
BIG CRUNCH - Sfarsitul Universului (acesta) descris in detaliu in Sfanta Scriptura:
Despre sfârșitul acestui Univers (inclusiv a cerului), Sfântul Apostol Pavel ne amintește că psalmistul adresându-se Creatorului spune “Dintru început Tu, Doamne, Pământul l-ai întemeiat, și lucrul mâinilor Tale sunt Cerurile. Acelea vor pieri, iar Tu rămâi și toate ca o haină se vor învechi; și ca pe un veșmânt le vei strânge și ca o haină vor fi schimbate. Dar Tu același ești și anii Tai nu se vor sfârși” (Evrei 1,10-12; Psalmul 101,26-28). Proorocul Isaia întărește aceasta spunând că “toată oștirea cerului se va topi, cerurile se vor strânge ca un sul de hârtie și toată oștirea lor va cădea cum cad frunzele de viță și cele de smochin” (Isaia 34,4), “cerurile vor trece ca un fum” (Isaia 51,6), iar „oștirea cerului” (Facerea 2,1) reprezintă galaxiile din Univers în limbajul Sfintei Scripturi. Sfântul Apostol Petru vorbind despre cum va fi sfârșitul acestui Univers, spune că “Cerurile vor pieri cu vuiet mare, stihiile, arzând, se vor desface, și Pământul și lucrurile de pe el se vor mistui. ...Cerurile, luând foc, se vor nimici, iar stihiile, aprinse, se vor topi!” (II Petru 3,10-13). Astfel, “cerul si Pământul vor trece” (Matei 24,35; 5,18; Marcu 13,31; Luca 21,33.) căci „soarele se va întuneca și luna nu va mai da lumina ei, iar stelele vor cădea din cer și puterile cerurilor se vor zgudui” (Matei 24,29; Marcu 13,24-25; Luca 21,26.) urmând apoi “înnoirea lumii” (Matei 19,28), iar „noi așteptăm, ...ceruri noi și Pământ nou” (II Petru 3,10-13). Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan Teologul i-au fost revelate în vedenie cele viitoare și a “văzut cer nou și pământ nou. Căci cerul cel dintâi și pământul cel dintâi au trecut; și marea nu mai este” (Apocalipsa 21,1), deoarece Dumnezeu a spus: “Eu voi face ceruri noi si pământ nou. Nimeni nu-și va mai aduce aminte de vremurile trecute si nimănui nu-i vor mai veni in minte” (Isaia 65,17).

Omul are viata vesnica in Hristos (cu trup si suflet)!
Nu are nici o legatura ce spui tu cu ce afirma Dumnezeu in Facerea. Tu insinuezi ca Dumnezeu ar fi vrut sa mai distruga oamenii dar lucrul acesta Dumnezeu spune clar ca nu il va mai face, si curcubeul e semnul acestui legamant.
Distrugerea pamantului e cu totul altceva, ca pamantul va trece cand va veni momentul pe care Dumnezeu l-a stabilit.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.08.2010, 19:13:55
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Referitor la ajutorul pe care Maica Domnului il da oamenilor Parintele Arsenie Papacioc spune ca Aceasta este suparata pentru ca oamenii nu ii cer ajutorul.- mi s-a parut foarte frumos spus.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.08.2010, 08:24:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel_b Vezi mesajul
Nu are nici o legatura ce spui tu cu ce afirma Dumnezeu in Facerea. Tu insinuezi ca Dumnezeu ar fi vrut sa mai distruga oamenii dar lucrul acesta Dumnezeu spune clar ca nu il va mai face, si curcubeul e semnul acestui legamant.
Daca citesti mai atent vei vedea ca este vorba doar de pieirea pacatosilor. Dumnezeu nu a pierdut niciodata pe cei drepti impreuna cu cei nedrepti!
Pe Lot si familia lui, singurii drepti din Sodoma, Dumnezeu i-a scos ca sa nu piara. La poptop dreptul Noe si familia lui au fost izbaviti.

Hristos spune clar ca daca nu ne vom pocai de pacatele noastre si nu vom respecta poruncile lui Dumnezeu, vom muri cu totii (evident doar cei pacatosi, indiferent de starea de pacatosenie, adica mai mica sau mai mare caci dreptii vor fii vii, asa cum am precizat anterior).

"Și erau de față în acel timp unii care-I vesteau despre galileienii al căror sânge Pilat l-a amestecat cu jertfele lor.
Și El, răspunzând, le-a zis: Credeți, oare, că acești galileieni au fost ei mai păcătoși decât toți galileienii, fiindcă au suferit aceasta?
Nu! zic vouă; dar dacă nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel.
Sau acei optsprezece inși, peste care s-a surpat turnul în Siloam și i-a ucis, gândiți, oare, că ei au fost mai păcătoși decât toți oamenii care locuiau în Ierusalim?
Nu! zic vouă; dar de nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel. " Luca 13,1-5
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.08.2010, 08:29:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Referitor la ajutorul pe care Maica Domnului il da oamenilor Parintele Arsenie Papacioc spune ca Aceasta este suparata pentru ca oamenii nu ii cer ajutorul.- mi s-a parut foarte frumos spus.
Asa este. As dori sa mai precizez ca Maica Domnului nu cauta niciodata slava ei proprie ci doar slava lui Hristos, Fiul ei si Dumnezeul ei si al nostru (Ioan 2,5).
Maica Domnului are toata puterea de la Hristos si pentru Hristos.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.08.2010, 12:33:20
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Wink

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Singurul îndemn al Maicii Domnului menționat în Sfânta Scriptură.

Datori suntem sa cinstim pe Maica Domnului (Luca 1,43) și ferice de cei care urmează exemplul ei de credita și slujire a lui Dumnezeu ascultând și împlinind singurul ei indemn adresat oamenilor, menționat în Sfânta Scriptură “Faceți orice ce vă va spune EL” (Ioan 2,6). Iată deci că și Maica Domnului are același indemn pentru oameni ca și Dumnezeu Tatăl “acesta este Fiul meu preaiubit de El sa ascultați” (Marcu 9,7).

Oamenii (care stau departe de Dumnezeu) sunt copleșiți necazuri și nevoi acum ca și atunci, iar mai înainte ca ei sa „își vină în fire” (Luca 15,17) și sa alerge la Hristos Dumnezeu, care spune foarte clar că “pe cel ce vine la Mine, Eu nu îl voi scoate afara”(Ioan 6,37), Maica Domnului mijlocește pentru aceștia la Hristos, acum ca și atunci, la Nunta din Cana Galileii, grăbind întâlnirea noastră izbăvitoare cu Hristos Domnul, iar pe noi ne aduce la Hristos și ne îndeamnă sa facem tot ce ne spune Domnul… nu doar ce vrem noi, ci tot ce spune El.
Ce nu inteleg eu este de ce ai postat acest subiect pe aria Secte si si culte
Mi s-ar fi parut mai potrivita la Despre Biserica Ortodoxa in general
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.08.2010, 14:33:45
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Ce nu inteleg eu este de ce ai postat acest subiect pe aria Secte si si culte
Mi s-ar fi parut mai potrivita la Despre Biserica Ortodoxa in general
Poate pentru ca voi sa luati aminte si sa nu mai ponegriti...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.08.2010, 01:04:41
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Puteti citi aici definitia cuvantului „ponegri”: http://dexonline.ro/definitie/ponegri

Dupa ce cititi cu atentie ce inseamna, puteti lua apoi postarile mele la rand.
Daca veti gasi una in care o ponegresc pe Maica Domnului, continuati sa aruncati cu piatra.

Daca nu veti gasi, cititi de doua ori ce scrieti si abia apoi postati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 12:47:56