Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 22.09.2011, 11:30:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu putem cere insa numai de la el sa faca "ordine" pe forum. Trebuie sa-l ajutam si noi, punand randuiala in sufletele noastre.
Cum spuneam si in alt mesaj, cineva care scrie doar la cateva subiecte ortodoxe, fara sa scrie nimic despre alte culte sau care scrie in baza "corectitudinii politice" nu vad ce probleme ar putea avea (aici ma refer in general, nu la tine). Nici eu nu citesc toate mesajele, deci si ei probabil nu citesc mesajele din alte parti ale forumului care nu sunt interesante pentru ei.

Dar daca scrii ceva despre un cult din perspectiva ortodoxa si la modul critic in mod normal celui ce e in acel cult nu o sa-i placa foarte mult, altfel si-ar da seama si ar deveni ortodox, nu-i asa? Daca nu exista reguli si fiecare scrie ce doreste, unii useri pot fi ceva mai agresivi si te vor ataca. E posibil sa fie mai multi din acel cult sau chiar din mai multe culte.
Si daca al acele discutii nu prea participa si alti ortodocsi sau si mai exact multi ortodocsi au bunul simt sa nu se alieze, o sa fii constant atacat daca mai spui ceva despre acel cult.
  #272  
Vechi 22.09.2011, 11:33:48
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
gresit ... si o societate comerciala ar trebui sa aiba un serviciu de IT mai priceput ... dati un telefon si intrebati (de fapt cred ca deja stiti asta)

exista IP alocat dinamic (cei mai multi utilizatori) ... la fiecare conectare la internet ai alt IP ... iar IP-ul tau de astazi a fost al unui terorist ieri ... te trezesti cu SRI-ul peste tine?


eu daca inchid acum calculatorul si intru pe forum peste 30 de secunde am alt IP


un user nu poate fi identificat dupa IP (numai dupa IP)
bine punctat.
eu daca dau restart acum la calculator si intru iar pe forum am alt IP.
mi s-a intamplat sa incerc sa intru pe forum si sa observ ca aveam ban pe IP.
am dat restart si dupa, m-am conectat fara probleme.
admin tu ar trebui sa stii cel mai bine ca IP-ul nu este relevant in aceasta problema, deoarece acesta se schimba la fiecare restart. maine chiar eu pot avea IP-ul lui neica-nimeni.
  #273  
Vechi 22.09.2011, 11:38:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Catalin, trebuie sa recunosti: e un aspect tulburator (in sensul bun) ca pe lista de sustinere a reintoarcerii parintelui erau si trei non-ortodocsi, din care doi (N)P. Adica bunul meu prieten Scotty (calvinist) si fratele in Hristos penticostalul. Gasesc aceasta un semn extraordinar, a ceva foarte profund, care se intampla in sufletul uman, legat de perceptia inconstienta si colectiva a notiunii de sacerdot, indiferent de confesiune. Si chiar mai mult de atat, e dincolo si deasupra psihologiei... Stii ce vreau sa spun, ca ortodox, deci madular al Bisericii Apostolice, nu poate decat sa te bucure, cred...
Da, e un lucru bun, dar parerea mea e ca acesta tine mai mult de ecumenism sau de ideile ecumeniste mai exact. Aceasta insemnand ca si cultul meu e bun, si al lui si al tuturor (sau majoritatea cultelor). Eu chiar scriam ca am avut divergente in special cu eterodocsii care au idei ecumeniste, nu cu cei ce isi sustineau doar credinta lor. Dar nu cu toti desigur, de exemplu cu tine nu am avut divergente pentru ca nu ai fost agresiv, ti-am atras atentia doar daca scriai ceva impotriva ortodoxiei.
P.S. Uite, de aceea spun duhovnicii ca ideile ecumeniste sunt o mare eroare, se relativizeaza adevarul. Daca un eterodox incepe sa constientizeze adevarul si vede ceva la ortodoxie ecumenismul ii taie acest avant, spunandu-i c anu are importanta, e la fel de bine si in cultul sau si nu are rost sa devina ortodox.

Last edited by catalin2; 22.09.2011 at 11:42:48.
  #274  
Vechi 22.09.2011, 11:39:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
bine punctat.
eu daca dau restart acum la calculator si intru iar pe forum am alt IP.
mi s-a intamplat sa incerc sa intru pe forum si sa observ ca aveam ban pe IP.
am dat restart si dupa, m-am conectat fara probleme.
admin tu ar trebui sa stii cel mai bine ca IP-ul nu este relevant in aceasta problema, deoarece acesta se schimba la fiecare restart. maine chiar eu pot avea IP-ul lui neica-nimeni.
Intre timp s-a lamurit problema, chiar parintele Gheorghe a lamurit-o.
  #275  
Vechi 22.09.2011, 11:51:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

sunt intristata vazand ce s-a intamplat pe aici in ultimele zile.
intradevar, se simte o lupta puternica si la nivel virtual.
Dar e justificata.In crestinism intotdeauna au fost lupte. IAr tulburarea aceasta cred eu, are la baza 2 motive:
1. spiritual, deoarece forumul este un mijloc de socializare: eu de ex am cunoscut oameni minunati de pe acest forum, atat din timisoara(chiar voi fi nasa copilului unui forumist, fetita nascuta de 3 zile), cat si din Bucuresti. am aflat cuvinte de folos, precum si stiri utile.
2. economic,deoarece siteul ocupa locul 1 in categoria spiritualitate. Iar pentru a detrona acest record, se merge pe arhicunoscutul slogan:"Divide et impera".asadar, daca nu se poate dinafara,hai sa producem razboi dinauntru. Iar daca promoterii poarta haine rosii, negre sau violete, asta nu are nici o importanta.

am nadejdea ca daca acest site va fi de folos cuiva, Domnul il va lasa sa dainuiasca atat timp cat vom avea nevoie de el!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #276  
Vechi 22.09.2011, 12:01:15
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Intre timp s-a lamurit problema, chiar parintele Gheorghe a lamurit-o.
Unde? Poti da link?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
  #277  
Vechi 22.09.2011, 13:05:43
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
sunt intristata vazand ce s-a intamplat pe aici in ultimele zile.
intradevar, se simte o lupta puternica si la nivel virtual.
Dar e justificata.In crestinism intotdeauna au fost lupte. IAr tulburarea aceasta cred eu, are la baza 2 motive:
1. spiritual, deoarece forumul este un mijloc de socializare: eu de ex am cunoscut oameni minunati de pe acest forum, atat din timisoara(chiar voi fi nasa copilului unui forumist, fetita nascuta de 3 zile), cat si din Bucuresti. am aflat cuvinte de folos, precum si stiri utile.
2. economic,deoarece siteul ocupa locul 1 in categoria spiritualitate. Iar pentru a detrona acest record, se merge pe arhicunoscutul slogan:"Divide et impera".asadar, daca nu se poate dinafara,hai sa producem razboi dinauntru. Iar daca promoterii poarta haine rosii, negre sau violete, asta nu are nici o importanta.

am nadejdea ca daca acest site va fi de folos cuiva, Domnul il va lasa sa dainuiasca atat timp cat vom avea nevoie de el!
Ati sesizat foarte bine, draga sora. N-a fost vorba de nici o testare, a fost o incercare, nereusita deocamdata, de a deturna scopul site-lui sau dupa spusele parintelui (alias neica-nimeni) de a-l readuce la "adevarata" ortodoxie. Nu faci teste cu admin-ul trimitand mesaje si altor useri cu indemnul de boicotare a situ-lui. Nu intamplator parintele a luat nick-ul neica-nimeni, stim bine ca si acela a dorit schimbarea regulamentului. Parerea mea e ca s-a "lucrat" in echipa, si ca o parte din "echipa" se afla inca "in interior". Chiar daca parintele a avut intentie buna, metoda folosita e foarte urata, eu sper sa scape de acel neica-nimeni din personalitatea sa, ca fondul parintelui e foarte bun, daar manat de resentimente la adresa admin-lui a procedat cum nu se poate mai gresit, dand pilda de nedorit altora si apa la moara celor ce nu iubesc ortodoxia. Eu sunt sigur ca parintele va realiza ca a gresit si ca va redeveni parintele cel sfatos, cel bland, cel bun, asa cum l-am cunoscut si eu. Domnul fie cu dansul si sa-i ierte "metodele" si sa ne pazeasca si pe noi de razmerite si dezbinari. Doamne ajuta!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #278  
Vechi 22.09.2011, 13:10:27
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Unde? Poti da link?
Mergi cu trei pagini înapoi, pe acest topic!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #279  
Vechi 22.09.2011, 13:48:47
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Omul bun, din vistieria cea buna a inimii sale, scoate cele bune, pe cand omul rau, din vistieria cea rea a inimii lui, scoate cele rele. Caci din prisosul inimii graieste gura lui (Luca 6, 45).

Slava lui Dumnezeu, exista numerosi useri in cadrul acestui forum care odihnesc prin postarile lor, scotand cele bune din vistieriile inimilor, oameni care iradiaza bucurie, optimism, credinta, Duh. Acestia nu dezbina, nu au duh de cearta, nu indeamna - in mod penibil - la razmerite, nu-L lauda pe Hristos, in timp ce stropesc cu murdarie si venin in jurul lor. Ei, chiar daca aleg, din diverse motive, sa paraseasca forumul, nu lasa in urma lor dezbinare, ci dragoste si unitate. Au inteles ca Hristos nu ne cheama sa-L slujim cu pumnul, ci cu inima.

Din cate am observat, acesti oameni nu intra in conflicte gratuite cu administratorul forumului, dandu-si seama (dupa cum a evidentiat d-l Dragomir), ca a administra un astfel de forum nu-i deloc simplu.
Sunt de parere ca, datorita lor, forumul este unul ortodox.

Last edited by George.m; 22.09.2011 at 14:00:04.
  #280  
Vechi 22.09.2011, 13:53:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Soaree Vezi mesajul
33% pentru fiecare dintre variantele colegului penticostal.

Am primit MP de la userul PrGheorghe (acelasi postat si public).
Si nu sunt un user in gratiile parintelui.

Trecand peste revolta (care se va rezolva cumva), ma bucur sa vad, in sfarsit, un admin activ! Bun venit! :)
Citat:
În prealabil postat de admin
Va aduc la cunostinta ca si user-ul "LaPetiteMoc" are acelasi IP cu user-ul "Soaree". Motiv pentru care voi bana ambele conturi.
Bucurie de scurta durata, cum s-ar zice.. :)

Personal salut ideea admin -ului de a deschide un topic cu scurte explicatii pentru banari, in felul asta poate vor fi mai putine comentarii si mai putine speculatii..
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 21:09:01
Membrii uitati, membrii disparuti ai forumului nostru! cristiboss56 Generalitati 502 17.08.2011 16:07:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 23:06:45
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 06:51:36