Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.08.2010, 00:49:02
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai întâi, jurământul medicului prevede că "nu va pune pesar avortiv", adică nu va contribui la avort. E adevărat, puțini respectă acest jurământ, care nu e decât o ocazie de a face poze.
Pe urmă, Biserica mea, în aproape 2000 de ani de existență, cu toate cazurile de pedofilie, nu a făcut nici pe departe atâtea victime câte au făcut ateiștii și eugeniștii dumitale în cei câțiva ani de război în care au adus Europa.
În sfârșit, mai bine ar fi să știu că fiul meu se duce la un preot pedofil, decât să-l omor chiar eu.
Cativa ani de razboaie atee nu se compara cu 2000 crestine ca sa nu mai vorbim de victime, stiind ca ateii, ereticii erau omorati de catre inchizitie.
Ah imi place mentalitatea ta: prefer copilul meu sa sufere din cauza religiei, decat sa-l omor cand era mic si insignificant.
Dar totusi ai dreptate, juramantul ii stravechi, sunt alte legi, da stii cate femei in trecut au murit de infectii si boli pentru ca au incercat cu mana lor cu clestele si sarme sa avorteze? Eliminarea embrionului nu este asa de recenta cum ti se pare tie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.08.2010, 00:54:40
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si cum poti spune ca o mama poate hotari daca intrerupe sarcina sau nu? Draga mea,un om este format din TRUP si din SUFLET! Nimeni nu se poate lauda ca el si-a creat trupul,ca el si-a facut sufletul,ca el si-a daruit sanatatea de care se bucura etc. Dar totusi se spune "femeia este stapana pe trupul ei". Cata ipocrizie! Cum sa fie stapana?? Ar fi fost stapana daca si l-ar fi creat ea,dar din moment ce l-a facut altcineva inseamna ca i-l datoreaza acelui "Cineva" si ca trebuie sa ascultam de poruncile Lui. Este foarte logic.
Tu vezi problema din punct de vedere crestin. Daca eu spun ca Dumnezeu nu exista, si nici sufletul nu exista, logica ta nu mai sta in picioare.
Si femeia poate hotari asupra corpului ei, ca doar nu este o jucarie.

Cat despre catea, beh, sincera mi-au venit lacrimi la ochi. Macar daca s-ar schimba legile naturi. Asa ceva nu vezi la feline. Ursul panda, sau koala parca era, cand ii nasc gemeni, abandoneaza puiul mai slab, cu mai putine sanse de supravietuire. Acum doua luni am asistat la un pui de pisica, inca sugar, care avand coloana vertebrala rupta (picioarele nu le misca, si nici nu avea control asupra anului) era refuzat de catre mama, nu il lasa se suga lapte. A murit dupa o luna de zile, mieunea vai de el toate noptile, si de asta poate ca ar fi fost mai bine sa-l eutanasiez, decat sa sufere de durerile alea cumplite.

Last edited by Bast-et; 18.08.2010 at 01:02:25.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.08.2010, 00:59:14
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am spus clar ca femeia nu poate hotari daca omoara sau nu pe cineva,am fost destul de explicit. Si normal ca vorbesc dpdv crestin,cum as putea altfel? Cum sa-L elimin pe Dumnezeu din ecuatie cand El e facatorul cerului si al pamantului? Cum???
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.08.2010, 01:24:17
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am spus clar ca femeia nu poate hotari daca omoara sau nu pe cineva,am fost destul de explicit. Si normal ca vorbesc dpdv crestin,cum as putea altfel? Cum sa-L elimin pe Dumnezeu din ecuatie cand El e facatorul cerului si al pamantului? Cum???
Beh tu vorbesti din punct de vedere crestin, totul se invarte in jurul lui Dumnezeu, eu vorbesc din punct de vedere ateu, la mine nimic se invarte in jurul nimanui. Deci putem sa stam aici sa ne batem in cap in cap pana dimineata
Desi mi se pare ca tu reduci omul la o jucarie a lui Dumnezeu, cum ramane cu liberul arbitriu?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.08.2010, 01:29:45
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Jucarie? De ce? Daca am fi fost simple jucarii nu ar fi permis Dumnezeu toate relele de pe pamant! Inclusiv acei copii malformati de care vorbeai,si ei sunt tot rodul stricaciunii care a patruns in lume dupa caderea in pacat.
Totusi,nu inteleg aceasta gandire a ateilor si modul lor de a privi lucrurile. Cum poti sa-L elimini pe Dumnezeu? Cum exista lumea,universul,absolut tot daca nu au fost create de cineva? Intr-adevar,putem sta sa ne contrazicem si pana dimineata,dar putem si sa ajungem la un consens. Important e sa gandesti rational si sa incerci sa gasesti raspunsurile potrivite. Poate vei gasi ceva sa te faca si pe tine sa crezi pana la urma.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.08.2010, 01:49:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
tu vorbesti din punct de vedere crestin, totul se invarte in jurul lui Dumnezeu, eu vorbesc din punct de vedere ateu, la mine nimic se invarte in jurul nimanui.
Din cauză că "nimic se învârte în jurul nimănui", ateii sunt lipsiți de criterii morale obiective. Nu numai în privința avorturilor, ci în toate privințele. Din clipa în care plecăm de la premza că Adevărul nu este obiectiv, adică în afara noastră, ci că este ceva în capul nostru, din acea clipă adevărul se multiplică: dumneata ai adevărul dumitale, eu am adevărul meu. Toți cei care își spun "creștini" din întreaga lume au aceeași concepție despre caracterul odios al avortului. Dar nu toți cei care își spun "atei" din întreaga lume au aceeași concepție. În statul român comunist avortul era interzis. În statul chinez, la fel de comunist, avortul este permis și, în anumite cazuri, obligatoriu. Un lucru care este clar precum cristalul în viziune creștină devine un lucru cu geometrie variabilă și interpretabil în doctrina ateistă. Culmea este că nimeni nu a vorbit mai mult despre obiectivitate decât ateiștii, și tocmai ei sunt victimele unui înspăimântător subiectivism.

Practic, eu, dacă nu știu despre un lucru dacă e rău sau e bun, dau telefon preotului meu. Dacă nici preotul nu știe, ori răspunsul lui îmi pare dubios, scriu episcopului sau scriu la Roma. Până la urmă, primesc un răspuns bazat pe Biblie, pe Tradiție, pe Codul Canonic și pe Magisteriul anterior. Răspunsurile sunt obiective, dovadă că și altul, care a telefonat altui preot, primește același răspuns. Voi, în caz că nu știți dacă e bine sau rău să faceți un avort, unde dați telefon ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.08.2010 at 01:51:43.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.08.2010, 01:57:01
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Jucarie? De ce? Daca am fi fost simple jucarii nu ar fi permis Dumnezeu toate relele de pe pamant! Inclusiv acei copii malformati de care vorbeai,si ei sunt tot rodul stricaciunii care a patruns in lume dupa caderea in pacat.
Totusi,nu inteleg aceasta gandire a ateilor si modul lor de a privi lucrurile. Cum poti sa-L elimini pe Dumnezeu? Cum exista lumea,universul,absolut tot daca nu au fost create de cineva? Intr-adevar,putem sta sa ne contrazicem si pana dimineata,dar putem si sa ajungem la un consens. Important e sa gandesti rational si sa incerci sa gasesti raspunsurile potrivite. Poate vei gasi ceva sa te faca si pe tine sa crezi pana la urma.
Suntem jucarii caci trebuie sa ne transformam si sa ne schimbam ca sa fim pe placul acestui Dumnezeu.
Gandirea este simpla. Pun intr-o oala toata lumea, universul, absolut tot, scot toti zeii si religiile, si totul devine mai limpid.
De ce nevoia asta de a avea un Creator? De ce orice gaura, orice "nu stiu" este acoperita cu Dumnezeu? De ce nevoia de a fi sclav, supus unei fiinte supreme? Eu vad in posturile tale aceasta nevoie, aceasta "daca El nu exista, eu ce fac? ce se intampla cu mine?", un copil care ii teama sa o piarda pe mama, cam asa ceva.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.08.2010, 02:05:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Eu vad in posturile tale aceasta nevoie, aceasta "daca El nu exista, eu ce fac? ce se intampla cu mine?", un copil care ii teama sa o piarda pe mama, cam asa ceva.
E o intrebare imposibila! Daca El nu exista nu eram nici eu,nu era NIMIC! El le cuprinde pe toate,el e totul!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.08.2010, 02:32:02
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din cauză că "nimic se învârte în jurul nimănui", ateii sunt lipsiți de criterii morale obiective. Nu numai în privința avorturilor, ci în toate privințele. Din clipa în care plecăm de la premza că Adevărul nu este obiectiv, adică în afara noastră, ci că este ceva în capul nostru, din acea clipă adevărul se multiplică: dumneata ai adevărul dumitale, eu am adevărul meu. Toți cei care își spun "creștini" din întreaga lume au aceeași concepție despre caracterul odios al avortului. Dar nu toți cei care își spun "atei" din întreaga lume au aceeași concepție. În statul român comunist avortul era interzis. În statul chinez, la fel de comunist, avortul este permis și, în anumite cazuri, obligatoriu. Un lucru care este clar precum cristalul în viziune creștină devine un lucru cu geometrie variabilă și interpretabil în doctrina ateistă. Culmea este că nimeni nu a vorbit mai mult despre obiectivitate decât ateiștii, și tocmai ei sunt victimele unui înspăimântător subiectivism.

Practic, eu, dacă nu știu despre un lucru dacă e rău sau e bun, dau telefon preotului meu. Dacă nici preotul nu știe, ori răspunsul lui îmi pare dubios, scriu episcopului sau scriu la Roma. Până la urmă, primesc un răspuns bazat pe Biblie, pe Tradiție, pe Codul Canonic și pe Magisteriul anterior. Răspunsurile sunt obiective, dovadă că și altul, care a telefonat altui preot, primește același răspuns. Voi, în caz că nu știți dacă e bine sau rău să faceți un avort, unde dați telefon ?
Faptul ca nu avem niste legi dictate de catre o fiinta suprema, care ne pedepseste daca nu suntem perfecti nu este un motiv pentru a avea criterii morale. Nu vreau sa vorbesc in numele ateilor, incat suntem totusi diferiti cat de cat de mentalitate (asa si cum crestini). De ce eu, fara nici o regula dumnezeiasca, nu-mi permit sa omor? Din simplul motiv ca omul are numai o viata, o singura si unica viata, dupa moarte nu exista nimic, de ce sa i-o fur? Atata timp ce pe mine m-a las sa traiesc, si eu las viata celorlalti.
Legile juridice, impuse de societate, nu imi sunt folositoare atata timp cat eu sunt civilizata, am autocontrol si urmaresc un rationament in spatele faptelor.
Un crestin poate ucide atat cat poate un ateu, fiecare incalca niste legi, primul cele dumnezeiesti, ultimul cele firesti.

Cat despre avorturi, sunt pro, nu-mi schimb pozitia. Atata timp cat copilul este nedorit, nu poti sa te obligi sa-l cresti. Nu poti sa-l faci sa sufere in pantece vazandu-l ca un corp strain. Stii ca tocmai starea noastra psihologica are efect si fizic asupra copilului?
Intr-adevar nu este simpla alegerea aceasta, dar ce poate schimba in lume aceasta viata. Peste 20 de ani se intoarce al tine si-ti da in cap pentru ca l-ai abandonat. Peste 20 de ani violeaza la randul lui alte femei. Peste 20 de ani da vina pe tine ca l-ai nascut in modul ala, ca nu este acceptat de societate. Vai de capul lui, nu poate simti in viata lui caldura si dragostea unei femei/barbat, nu poate intemeia o familie. Ai vrea sa-l vezi ca sufera? Ai vrea sa-l vezi ca se suicida?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.08.2010, 02:37:45
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
E o intrebare imposibila! Daca El nu exista nu eram nici eu,nu era NIMIC! El le cuprinde pe toate,el e totul!
Aste este punctul, nu reusesti sa accepti lumea fara El. Totul se invarte in jurul lui Dumnezeu, daca El nu este, totul este terminat. Si totusi eu nu vad nici o dovada ca el exista.
Tu sigur o sa-mi spui: pai creatiile dovedesc ca Dumnezeul crestin exista. Pai atunci creatiile dovedesc si existenta lui Allah, si lui Visnu, lui Shiva, lui Zeus, lui Mos Craciun eheheeee
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14