Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.10.2010, 10:46:22
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Doamne ajuta

Pocainta este lasarea pacatelor din nefericire sectantilor,acesti slujitori ai diavolului li se mai spune si pocaiti,o mare greseala. Nimieni nu poate spune despre sine ca sa pocait
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.10.2010, 10:55:23
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
nu ma-i lamurit oare ai inteles din ce ti-am spus eu sau nu?.
faza cu fierul de calcat si tehnologia produce radiatii? da...
dar atunci de ce pocaitii sunt descriminati?
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.10.2010, 11:28:50
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

POCĂÍ, pocăiesc, vb. IV. Refl. 1. (În concepțiile religioase) A-și mărturisi păcatele săvârșite, a se căi și a căuta să obțină iertare prin post și rugăciuni. ♦ A manifesta părere de rău, a avea remușcări, a se căi pentru o faptă, o greșeală etc. ♦ Tranz. fact. A face pe cineva să-și mărturisească păcatele sau greșelile și să se căiască de ele. 2. A deveni adept al anumitor secte religioase creștine. – Din sl. pokajati sen.

Copyright (C) 2004-2010 DEX online.
Sensul initial al cuvantului este cel de la numarul 1.
Unii adepti ai sectelor se declarau pocaiti. Dar unul care se declara pe sine pocaiti se minte singur.
Se pare ca oamenii au asociat acest cuvant cu sectantii si astfel a mai dobandit un sens cuvantul asta.
Referitor la cei care refuza tehnologia stiu ca mai demult adventistii erau aceia, acum nu mai stiu ce-i cu ei.
Noi ortodocsii consideram ca tehonologia nu e nici buna si nici rea, e neutra. Devinde buna sau rea in functie de cum o folosim.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.10.2010, 11:49:53
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
faza cu fierul de calcat si tehnologia produce radiatii? da...
dar atunci de ce pocaitii sunt descriminati?
Dragă nu "pocăiții" sunt discriminați, ci și tu și ei discriminați logica elementară și bunul-simț.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.10.2010, 12:16:39
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Deci sa inteleg ca pocaitii in sensul principal al cuvantului nu sunt "periculosi", si, dimpotriva, acceptati.

Citat:
Dragă nu "pocăiții" sunt discriminați, ci și tu și ei discriminați logica elementară și bunul-simț.
Eu scriu aici doar ce ma auzit din zvonuri, caci am cunostiinte care zic, vai draga da ala este un pocait, cu ton de gravitate sa si cum ei sunt oameni de care trebuie sa stai la distanta... cam asa ceva.
Nu stiam diferenta intre aceste secte si adevaratii pocaiti...

Ce stiu eu cum functioneaza logica voastra ... daca pocaitul este cel care plange pentru pacatele sale deoarece cuvantul zice asa, de ce spuneti ca ateul este un slujitor lui Satan, desi cuvantul are o alta semnificatie?
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.10.2010, 13:13:48
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Pocainta este buna daca sta in sufletul omului si in fapte,fara fatarnicie.Se da o adevarata lupta pentru a ne pastra sufletul intr-o stare de pocainta si smerenie continua,dar cel care ajunge la a spune ca a atins pocainta si smerenia este deja inselat de duhul mandriei;in concluzie,cei din secte sunt rataciti,iar nu pocaiti;ei se numesc asa,dar traiesc altceva,mandria.
In rugaciunile ortodoxe vei afla acest cuvant,dar nu vei intalni un ortodox traitor care sa se numeasca asa pentru ca insasi Ortodoxia cuprinde aceasta traire.Sunt stari esentiale de dobandire a mantuirii: pocainta omului,smerenia,rabdarea,milostenia... E de ajuns sa traim in Adevarul revelat de Domnul nostru Iisus Hristos Sfintilor Sai Apostoli.
Ortodox = Drept credincios
Ortodoxie = Dreapta credinta ;iar pentru aceasta e nevoie de cunoastere si dreapta traire!

Last edited by Zburatorul; 02.10.2010 at 13:18:48.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.10.2010, 14:15:47
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Unii adepti ai sectelor se declarau pocaiti.
Adevarul este altul. Ortodocsii ii numesc "pocaiti", la modul jignitor, pe cei din alte confesiuni religioase (nu si pe catolici). In plus, mai adauga, la adresa acestor credinciosi, tot felul de povesti mincinoase, ca sa le creeze o imagine de "ciudati" sau chiar de "slujitori ai diavolului".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.10.2010, 14:24:46
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Eu scriu aici doar ce ma auzit din zvonuri, caci am cunostiinte care zic, vai draga da ala este un pocait, cu ton de gravitate sa si cum ei sunt oameni de care trebuie sa stai la distanta... cam asa ceva.
"Pocaitii" (cum ii numesc ortodocsii) sunt, in general, oameni simpli si echilibrati (mai sunt si exceptii).

Eu sunt un "pocait" (asa cum sunt numit de altii). Poti sa ma intrebi ce vrei.

P.S. Pana una alta, iti spun ca fac parte dintr-o biserica ce apreciaza stiinta si descoperirile ei (pe care le incurajeaza avand chiar contributii, la nivel mondial, in domeniul medicinei si educatiei in general), si se foloseste din plin de acestea, intr-un mod placut lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.10.2010, 15:46:18
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu stiam diferenta intre aceste secte si adevaratii pocaiti...
Nu ai inteles ce am zis. Legat de refuzul tehnologiei pe la adventisti se mai intampla asta.

Cuvantul "pocait" nu are legatura cu tehnologia.

Legat de atei. Cine nu e cu Hristos, e impotriva Lui, mai mult sau mai putin. (cu mentiunea ca nu ne obliga nimeni sa fii cu Hristos sau cu dracii. Este alegera noastra individuala. )
Cei care sunt numiti 'pocaiti"(cu sensul nr 2) din definitia pe care am postat-o mai sus nu inseamna ca ei chiar sunt "pocaiti"(cu sensul nr 1).

Citat:
Adevarul este altul. Ortodocsii ii numesc "pocaiti", la modul jignitor
Nu cred ca sensul este exclusiv jignitor. Mai degraba, tind sa cred ca in majoritatea cazurilor este folosit pentru a-i desemna p cei din puzderia de culte intitulate crestine, care au aparut in ultimii 200 de ani.

Daca vorbim de atitudinea jignitoare care este manifestata impotriva pocaitilor, eu sunt impotriva ei deoarece nu este treaba noastra sa judecam. Bineinteles ca trebuie sa ne aparam credinta atunci cand ne este atacata si in momentele acestea cei care ne ataca sunt pe deplin slugi ale Satanei.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 02.10.2010 at 15:49:19.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.10.2010, 17:10:55
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
faza cu fierul de calcat si tehnologia produce radiatii? da...
dar atunci de ce pocaitii sunt descriminati?
care pocaiti draga? sti bine ca acei sectari sunt pocaiti?.oare nu si ateii fac lucruri bune din rinduiala firii omenesti?.sau cei ce sunt certati cu biserica cea dreptmaritoare nu sunt niste fii ai neascultarii niste razvratiti,pe acestia cum ii vede Domnul Hristos?.daca nu iubesc biserica dreptmaritoare, sau mireasa lui Hristos cum se mai numeste, cu o iubire straina iubesc pe Hristos.duhul calauzitor al lor este un alt duh,Hristosul lor este un [hristos al vazduhurilor]de aceia pe unii ii scutura cu putere mare.am fost martor ocular la un asemenea eveniment,si crede-ma numai la exorcizari mai vezi uneori asa ceva, te rog ghiceste ce duh se manifesta asa zgomotos si scuturator.mi-e si rusine sa mai scriu alt-ceva daca nu ai inteles te rog iartama.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 11:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Termenul de pocait Tudor Pocainta 25 03.07.2008 19:19:11