Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.10.2010, 17:44:04
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
care pocaiti draga? sti bine ca acei sectari sunt pocaiti?.oare nu si ateii fac lucruri bune din rinduiala firii omenesti?.sau cei ce sunt certati cu biserica cea dreptmaritoare nu sunt niste fii ai neascultarii niste razvratiti,pe acestia cum ii vede Domnul Hristos?.daca nu iubesc biserica dreptmaritoare, sau mireasa lui Hristos cum se mai numeste, cu o iubire straina iubesc pe Hristos.duhul calauzitor al lor este un alt duh,Hristosul lor este un [hristos al vazduhurilor]de aceia pe unii ii scutura cu putere mare.am fost martor ocular la un asemenea eveniment,si crede-ma numai la exorcizari mai vezi uneori asa ceva, te rog ghiceste ce duh se manifesta asa zgomotos si scuturator.mi-e si rusine sa mai scriu alt-ceva daca nu ai inteles te rog iartama.
Ei lasa-ma, fai comparatia intre cati crestini si cati atei au fost posedati. Aici iti dai seama ca posederea exista numai in imaginatia omului respectiv.
Eu nu am nici o treaba cu fiinte imaginare...
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.10.2010, 23:50:21
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Ei lasa-ma, fai comparatia intre cati crestini si cati atei au fost posedati. Aici iti dai seama ca posederea exista numai in imaginatia omului respectiv.
Eu nu am nici o treaba cu fiinte imaginare...
draga eu ti-am dat un exemplu referitor la atei ce nu trebuia sa te deranjeze adica fac lucruri bune ce le sta in firea lor fara sa aibe credinta nu toti binenteles, celalalte lucruri le-am spus la adresa celor ce-i numesti pocaiti si nu sunt.si-apoi referitor la fiintele imaginare cum le numesti nu sunt fiinte ci duhuri [forma de energie negativa].
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.10.2010, 01:34:55
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile Pocait

Adevarata pocainta o aveau marii sfinti si mucenitii
noi cu sig nu o sa fim ca ei dar dupa putere daca facem restul va fi la mila domnului si a maicii domnului
cititi vietile sfintilor dar nu va descurajati
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.10.2010, 11:23:20
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Nu ai inteles ce am zis. Legat de refuzul tehnologiei pe la adventisti se mai intampla asta.
Florine, vorbesti cu pacat. Adventistii sunt mari consumatori si promotori de tehnologie (chiar avansata). Iar in domeniul medicinei sunt chiar niste avangardisti. Plus contributia in alte domenii ale stiintei si culturii.

Faptul ca se cam feresc de televizor (selecteaza cu atentie programele sau chiar se lipsesc de televizor), nu inseamna ca refuza tehnologia si nici nu este un lucru rau. Si unii credinciosii ortodocsi evita televizorul (nu prea gasesti lucruri bune si de calitate in programele tv).

P.S. Si eu sunt tot din Brasov. Te invit, intr-una din bisericile adventiste, ca sa cunosti si sa vezi cu ochii tai, cam cum se impaca adventistii cu tehnologia.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.10.2010, 17:03:46
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul

Faptul ca se cam feresc de televizor (selecteaza cu atentie programele sau chiar se lipsesc de televizor), nu inseamna ca refuza tehnologia si nici nu este un lucru rau. Si unii credinciosii ortodocsi evita televizorul (nu prea gasesti lucruri bune si de calitate in programele tv).

P
O poi pentru evitarea televizorului tin sa va felicit, la ce programe sunt, e mult mai folositor sa ne lipsim de el si asta nu din pricina unei adversiuni in ceea ce priveste tehnologia ci mai degraba in ceea ce priveste pacatul promovat prin televiziune

N-am auzit vreun preot care sa indemne la ferirea de tehnologie dar am auzit foarte multi slujitori care ne indemnau la precautie in ceea ce priveste vizionarea programelor tv care in zilele noastre promoveaza desfraul pe fata si considera moralitatea, mentalitate de ev mediu
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.10.2010, 17:45:29
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

La penticostali se mai predica sa ne ferim de televizor. Rezultatul: eu nu am. Vorba lui Vladimir Pustan: 'L-am aruncat pe geam de mult'. :)))
Acum serios...avem tot felul de masinarii si binecuvantari ale tehnologiei, dar am hotarat, ca familie, ca nu avem nici un folos de pe urma televizorului. Pe langa faptul ca noi ii platim pe cei de la TV ca sa ne enerveze cu barfe si reclame, televizorul este un groaznic consumator de timp si un foarte prost educator pentru copii. Desenele sunt in majoritate urate si transmit copiilor mesaje anticrestine. Iar societatea romaneasca de astazi este in mare parte produsul televiziunii, care propaga multa barfa, razvratire impotriva autoritatilor, distractii ieftine, lene, manelism si telenuvelism.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.10.2010, 18:31:36
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
Florine, vorbesti cu pacat. Adventistii sunt mari consumatori si promotori de tehnologie (chiar avansata). Iar in domeniul medicinei sunt chiar niste avangardisti. Plus contributia in alte domenii ale stiintei si culturii.

Faptul ca se cam feresc de televizor (selecteaza cu atentie programele sau chiar se lipsesc de televizor), nu inseamna ca refuza tehnologia si nici nu este un lucru rau. Si unii credinciosii ortodocsi evita televizorul (nu prea gasesti lucruri bune si de calitate in programele tv).

P.S. Si eu sunt tot din Brasov. Te invit, intr-una din bisericile adventiste, ca sa cunosti si sa vezi cu ochii tai, cam cum se impaca adventistii cu tehnologia.
Prin scoala generala cand eram asa zicea o profesoara cu care faceam meditatii. Am luat-o de buna. Sunt perfect de acord cu ferirea de programele de la TV care in foarte mare parte sunt rele. Imi cer iertare pentru pacat.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.10.2010, 19:22:39
tc_emanuil tc_emanuil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2010
Mesaje: 4
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar nu e mai o credinta,ci asa li se mai zice neoprotestantilor: pocaiti :))


De fapt termenul de "pocait" are un cu totul alt sens,alta asociere...
Neoprotestantilor noi le spunem pocaiti, insa de fapt ei sunt rataciti,si se bucura cand vad ca noi le spunem pocaiti,care mai de care citesc Biblia si o inteleg in felul lor si asa cred ca ei au adevarata credinta (religie).DUMNEZEU sa ne miluiasca pe toti.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.10.2010, 19:36:47
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Ce inseamna sa fi pocait ?

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu am inteles niciodata aceasta credinta, cum se poate numi... In ce consista?

Multumesc pentru clarificari.

Domnul nostru Isus Hristos a spus "Pocaitiva si credeti in mine " Sa incerci sa fi bun ,sa nu faci rau semenilor tai sa crezi cu adevarat in Dumnezeu .
..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.10.2010, 19:52:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tc_emanuil Vezi mesajul
Neoprotestantilor noi le spunem pocaiti,si se bucura cand vad ca noi le spunem pocaiti,.
E drept ca unii se bucura, atat cat te poti bucura cand esti batjocorit pentru Numele Domnului. Desigur ca intentia celor ce i-au poreclit asa nu a fost sa ii bucure.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 11:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Termenul de pocait Tudor Pocainta 25 03.07.2008 19:19:11