Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.12.2010, 18:37:25
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Am citit un articol în Formula As care m-a impresionat, unui irlandez când a venit în România i-a plăcut atât de mult, că s-a mutat la noi. Și a organizat și o manifestare la cimitirul vesel.

http://www.formula-as.ro/2010/942/as...omentariu-5902
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.12.2010, 19:40:48
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

De Dracula stiu, de Hagi, de Nadia Comaneci, de Ceausescu si cam atat.

Edit
Sotul meu a muncit in Romania o perioada lunga. Concluzia lui despre romani a fost: sunt oameni primitori, indatoritori insa aproape in totalitate "afectati" de "sindromul caprei raioase cu coada pe sus". Sunt maestri in crearea de aparente si au ca scop in viata sa "fie in randul lumii".
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.

Last edited by coralina; 07.12.2010 at 19:45:43.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.12.2010, 19:49:40
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Strainii cand aud Romania mai aud si Hagi,Comaneci ,Carpati,Marea Neagra..

Niciodata oamenii nu vor zice de manastiri si Biserici ci de cele lumesti...deci nu va mai asteptati la asta...Dar cum s-a mai zis unii romani cred chiar ei urat despre tara lor,ce pretentii sa mai avem de la francezi,italieni etc

Nu stiu cum de Romania e Noul Ierusalim,asa se aude ca e o tara foarte foarte laica si lumeasca si ea,si poate cu multa energie negativa.

Dar noi avem si bogatii in ea ,sa ne bucuram de ele,sunt straini care vin in Romania la manastiri,putini dar sunt si asta trebuie sa ne faca fericiti.Sa ne bucuram de ce avem frumos aici ,poate asa indepartam cat de putin uratul din tara noastra
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.12.2010, 20:03:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Strainii cand aud Romania mai aud si Hagi,Comaneci ,Carpati,Marea Neagra..

Niciodata oamenii nu vor zice de manastiri si Biserici ci de cele lumesti...deci nu va mai asteptati la asta...Dar cum s-a mai zis unii romani cred chiar ei urat despre tara lor,ce pretentii sa mai avem de la francezi,italieni etc

Nu stiu cum de Romania e Noul Ierusalim,asa se aude ca e o tara foarte foarte laica si lumeasca si ea,si poate cu multa energie negativa.

Dar noi avem si bogatii in ea ,sa ne bucuram de ele,sunt straini care vin in Romania la manastiri,putini dar sunt si asta trebuie sa ne faca fericiti.Sa ne bucuram de ce avem frumos aici ,poate asa indepartam cat de putin uratul din tara noastra
Ba eu am auzit de cineva că a scris o carte despre noi și a fost impresionat de mănăstirile noastre. Păcat că nu știu exact despre cine e vorba. Și irlandezul despre care am postat mai sus a apreciat mult ortodoxismul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.12.2010, 22:18:07
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Străinii ne văd mai bine decât ne vedem noi (asta se aplică atât când vorbimd e grupuri umane cât și când vorbim de o singură persoană, de felul cum e percepută de ceilalți) pentru că sunt mai puțin subiectivi.

Ne văd ca pe o țară satelit, care nu a dat lumii nimic de seamă, o chestie ștearsă dintr-o zonă gri a Europei și care nu contează aproape deloc pentru mersul lumii.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.12.2010, 22:20:20
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Adevarata poveste a lui Vlad Tepes cred ca-i de 1000 de ori mai interesanta decat toate povestile si elucubratiile, ce nici macar nu vin de la noi ci de la un irlandez care si-a dat cam mult cu parerea.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.12.2010, 22:24:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Adevarata poveste a lui Vlad Tepes cred ca-i de 1000 de ori mai interesanta decat toate povestile si elucubratiile, ce nici macar nu vin de la noi ci de la un irlandez care si-a dat cam mult cu parerea.
Iar tu de unde stii adevarata poveste a lui Tepes?
De la istoricii romani?:)))))
daca da, de la care dintre ei, de la comunisti sau de la cei de dupa revolutie care afirmau ca noi i-am civilizat pe romani :)))))looool
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.12.2010, 01:55:47
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iar tu de unde stii adevarata poveste a lui Tepes?
De la istoricii romani?:)))))
daca da, de la care dintre ei, de la comunisti sau de la cei de dupa revolutie care afirmau ca noi i-am civilizat pe romani :)))))looool
...sau poate, de la aia "bolsevici" ? lol...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.12.2010, 02:19:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iar mie mi-a spus odata o daneza, care calatorise candva prin Romania: frumosi oameni!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.12.2010, 02:24:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iar mie mi-a spus odata o daneza, care calatorise candva prin Romania: frumosi oameni!
FrumOASE dar prea scunde, mi-a spus un italian trecind prin Romania si care se intorcea de la "tratament" din Ucraina cu inaltutele lor locale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Ordine laicale" în România și în lume Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 3 03.11.2015 12:28:33
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
IPS Pimen despre cei care guverneaza Romania :"dumnezeul lor este banul!" mihailt Generalitati 16 30.04.2010 16:24:18
Presedintele parlamentului din Republica Moldova:"Niciodată nu ne vom uni cu România" mihailt Generalitati 1 18.02.2010 19:45:03