Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.05.2011, 15:49:32
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Ciudat e faptul ca cei care ne numesc fundamentalisti se cred toleranti!
De fapt,ei sunt toleranti doar cu pacatul,caci daca ar fi toleranti, cum spun,ar accepta ca suntem fundamentalisti fara sa comenteze si sa jigneasca.De fapt,ei sunt mai fundamentalisti ca noi,pentru ca,in numele unei tolerante religioase,ii jignesc pe crestini,nesuportand sa le fie refuzata conceptia cum ca 'toate religiile sunt adevarate'.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.05.2011, 16:24:38
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Eu vad ca se fac catalogari de ambele parti. Deci nu aici sta problema. Problema e la ce ne raportam: ne raportam la Duhul care e viu sau ne raportam la litera care e moarta. Domnul Iisus parea in ochii fariseilor si carturarilor un neconventional. Ei erau cei ce respectau litera la sange, iar Domnul Iisus nu era defel fundamentalist, ci incerca sa le explice toate in Duh. Numai ca aceia nu renuntau la formalismul si rigorismul lor. Si nu numai atat, dar pentru ca Domnul Iisus nu se incadra in grila lor, au decis ca huleste si ca trebuie omorat. Acesta e pericolul fundamentalistilor sau habotnicilor, sa vada hule si erezii si hule si erezii acolo unde cel din fata lor nu intra in grila lor. Si pe urma sa-l elimine, mai intai spiritual si daca nu reusesc asa atunci trec si la masuri fizice. Inca nu s-a ajuns aici, dar se va ajunge nu peste mult timp. Mahomedanii au ajuns deja si se vad efectele. Catolicii au ajuns si ei dar au depasit faza. Mecanismul e acelasi, difera doar continutul grilei. De asta e nevoie de bunatate si cumpatare mai mult ca oricand. Ca se sare tandara din nimic si consecintele vor fi cumplite.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.05.2011, 16:29:10
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Eu vad ca se fac catalogari de ambele parti. Deci nu aici sta problema. Problema e la ce ne raportam: ne raportam la Duhul care e viu sau ne raportam la litera care e moarta.
Ne raportam la Cuvantul care este viu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.05.2011, 16:44:47
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Ne raportam la Cuvantul care este viu.
M-as bucura sa fie asa.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.05.2011, 16:45:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Problema e la ce ne raportam: ne raportam la Duhul care e viu sau ne raportam la litera care e moarta. .
Eu nu am auzit pina acum cum ca la litera Evangheliei (care este insusi Cuvintul lui D.zeu - o sa va incredintati de aceasta daca in mod sincer si liber consimtit nu credeti , deci o sa va convingeti cind veti fi la prima exorcizare !!, atunci veti vedea cit de vie si adevarata este litera Evangheliei !!) sau la litera Dogmaticii ortodoxe (care fundamenteaza , adica explica si invata , credinta ortodoxa) sau la litera sfintelor si de D.zeu inspiratele canoane (adica isvoarele ortodoxiei alaturi de Sf. Traditie) care defineste drumul spre mintuire , nu trebuie sa ne raportam !!

Daca nu stim cine este Duhul (Evanghelia ii arata existenta iar dogmatica il defineste si il arata cine este, lucru care nu il face Evanghelia !!) cum ne raportam la el ? Si daca nu stim si nu credem isvoarele ortodoxiei , in ce fel ne raportam la Duhul ?? dupa parerea fiecaruia ?

Iata niste pareri demne de a fi consemnate ! Poate ne vor folosi !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.05.2011, 16:53:50
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu nu am auzit pina acum cum ca la litera Evangheliei (care este insusi Cuvintul lui D.zeu - o sa va incredintati de aceasta daca in mod sincer si liber consimtit nu credeti , deci o sa va convingeti cind veti fi la prima exorcizare !!, atunci veti vedea cit de vie si adevarata este litera Evangheliei !!) sau la litera Dogmaticii ortodoxe (care fundamenteaza , adica explica si invata , credinta ortodoxa) sau la litera sfintelor si de D.zeu inspiratele canoane (adica isvoarele ortodoxiei alaturi de Sf. Traditie) care defineste drumul spre mintuire , nu trebuie sa ne raportam !!

Daca nu stim cine este Duhul (Evanghelia ii arata existenta iar dogmatica il defineste si il arata cine este, lucru care nu il face Evanghelia !!) cum ne raportam la el ? Si daca nu stim si nu credem isvoarele ortodoxiei , in ce fel ne raportam la Duhul ?? dupa parerea fiecaruia ?

Iata niste pareri demne de a fi consemnate ! Poate ne vor folosi !
In primul rand ne raportam prin ton. Duhul este bland. In al doilea rand ne raportam prin iubire. Duhul este iubire. Si in al treilea rand ne raportam fara sa judecam. Nici Duhul nu judeca, doar ajuta la mantuire. Judecata se va face la timpul ei, si de catre Singurul Judecator, Domnul Iisus Hristos, nu de noi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.05.2011, 16:55:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Eu cred ca toti sunt ortodocsi si au sanse de mantuire, chiar daca unii au o mai putina intelegere. Fiecare dupa cat a putut. Problema e sa nu isi impuna cei cu o vedere mai larga punctul de vedere, criticandu-i pe ceilalti ca si cum ar fi fanatici.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.05.2011, 16:57:10
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
In primul rand ne raportam prin ton. Duhul este bland. In al doilea rand ne raportam prin iubire. Duhul este iubire. Si in al treilea rand ne raportam fara sa judecam. Nici Duhul nu judeca, doar ajuta la mantuire. Judecata se va face la timpul ei, si de catre Singurul Judecator, Domnul Iisus Hristos, nu de noi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Ne raportam prin discernamant nu prin simturi, ca ele pot fi inselatoare.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.05.2011, 16:59:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Eu vad ca se fac catalogari de ambele parti. Deci nu aici sta problema. Problema e la ce ne raportam: ne raportam la Duhul care e viu sau ne raportam la litera care e moarta.
Invatatura este cea revelata de Sfantul Duh, in niciun caz nu spunem ca e moarta. Iar schimbarea sau invatatura neadevarata se numeste erezie, neadevar impotriva a ceea ce a spus Duhul. Adica pacat impotriva Duhului Sfant, toate se pot ierta afara de acesta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.05.2011, 17:04:39
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Ne raportam prin discernamant nu prin simturi, ca ele pot fi inselatoare.
Da, mai ales prin discernamant, dar discernamantul nu e deloc, dar chiar deloc tafnos sau cu aer de superioritate. Cred ca e chiar smerit. Asa-i sta bine lui.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Romania pierde si rezervele de LIGNIT si ANTRACIT. hydro314 Generalitati 3 22.08.2012 15:28:04
Se poate pierde mantuirea? lacrimi Din Vechiul Testament 38 10.05.2010 18:32:04
In ce conditii se poate pierde sau ceda parohia? sophia Preotul 3 27.10.2009 00:34:58
Teama de schimbare sau... silverstar Generalitati 0 12.12.2008 09:30:18
Mi-e teama... bridezilla Preotul 74 29.12.2007 16:34:39