Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.05.2015, 21:03:30
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
nu ai acelasi start in viata cum il au niste oameni puri,fara pacat.
Nu exista oameni puri.Nu exista oameni fara pacat.
  #12  
Vechi 01.05.2015, 21:20:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nu exista oameni puri.Nu exista oameni fara pacat.
Ma rog,atat cat se poate,in masura lucrurilor.Desigur nu prezentam exemplele ca 100%...

Oameni fara pacate majore,care traiesc in randuiala bisericii,respecta cele 10 porunci,se infraneaza prin post ,participa la Liturghie etc etc....
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #13  
Vechi 01.05.2015, 21:26:31
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
E ziua in care
Vreau sa fiu doar un oarecare
Sa daruiesc la întâmplare
Sa vad doar fetze zambitoare
In jurul meeeeeeeeeeeeeeu.
...
Asta-i pentru cei ce inca plang
Asta-i pentru inimi ce se frang
E pentru cei care dau
Nu contează cat iau si nu le pasa cat strang

https://www.youtube.com/watch?v=gnwlRoFoLXs
I feel the same... desi n-am putut viziona video-ul de pe youtube. Spune ca "it's not available in your country".
  #14  
Vechi 01.05.2015, 21:38:45
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
I feel the same... desi n-am putut viziona video-ul de pe youtube. Spune ca "it's not available in your country".
http://www.trilulilu.ro/smiley-oarec...2015#ref=cauta
  #15  
Vechi 02.05.2015, 11:51:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asta cu gasitul cuibului inainte de casatorie este deja overrated.
Important este sa gasesti omul ala ideal pt familie,care are potential cum se spune.
Impreuna se poate face orice;este normal ca la 20+ sa nu ai toate conditiile implinite.
O fosta colega a mea,s-a casatorit de tanara cu un baiat simplu (simpla era si ea). Un timp au trebuit sa locuiasca cu socrii,cu o bunica si cu un nepot-toti in 2 camere de bloc.
Si-au strans bani din salariu,au fost chibzuiti,fara cheltuieli pe mofturi ,uneori nu se duceau nici in vacanta,vara.Ba mai gradinareau in weekend si la tara ca sa poata vinde ceva verdeturi la supermarketurile din oras. Ban pe ban se aduna,daca nu ai vicii majore.
Dupa 10 ani,si-au cumparat teren in Cernica si si-au construit casa visurilor lor pt care au strans atata.
Amandoi,pana la 30 de ani au terminat studii universitare(asta si pt ca au avut timp si ocazie,nefiind blagosloviti cu copii,ea nu poate sa faca).

Amandoi oameni credinciosi,au facut nunta in conditiile in care altii nici nu gandeau"de ce sa ma casatoresc caci nu am unde sa stau!am putea sa stam si in concubinaj ca si asa suntem niste parliti,de unde bani si de nunta?"
Dar ei au zis"trebuie sa facem nunta ca nu se poate sa stam in fata lui Dumnezeu necasatoriti,in pacat;de aici ni se trag toate necazurile"!
Asta pt ca au trait o scurta perioada asa iar ea s-a imbolnavit.

Am cunoscut oameni foarte cumsecade si credinciosi in Romania...
Acesti tineri,au fost dovada ca se poate dar...ei sunt deosebiti de multi altii.
Credinciosi,fara vicii,virgini amandoi la 20 de ani ...unde exista puritate,exista si Duhul Sfant s-apoi unde este Duhul Sfant ...este totul!
Altii pana la 20 de ani deja au adunat pacate multe,grele...Nu zice nimeni ca nu se iarta,dar platesti pt ele,nu ai acelasi start in viata cum il au niste oameni puri,fara pacat.
Eu nu stiu de ce sa fie depasita problema cu gasitul cuibului inainte de casatorie.
As spune dimpotriva: este mai actual si mai important ca oricand.
Poate cei mai tineri de pe aici nu stiu niste lucruri.
Inainte de 1989 in tara primeai locuinta de la serviciu. Nu exista cineva sa nu aibe locuinta. Si nici nu locuiau tinerii cu parintii in casa.
Primeau si ei locuinta.
Aveau serviciu asigurat (deciun venit) si locuinta.
Pe urma a mai fost posibil ca parintii sa le cumpere locuinta, sau sa primeasca ceva mostenire.

Ei astazi lucrurile astea nu mai sunt posibile.
Eu nu pot sa uit cazuri puse aici pe forum de cuplu tanar asteptand un copil si fiind pe strada. Nu aveau locuinta, nu aveau serviciu.
Exista din pacate tot mai multi tineri pe strazi, oameni care nu au capatai.
Si ca urmare multi copii ajung la orfelinat, sau sunt abandonati. Altii chiar renunta mai devreme la ei (avort).
Nu au cum sa-i creasca.

Si aici vad multe situatii din astea. Cu diferenta ca aici mai sunt ajutati tinerii si mai primesc o locuinta sociala ceva.
Aici nici nu este vazut bine sa stea tinerii acasa cu parintii. E mai bine sa plece de acasa de la 16 ani de capul lor cine stie pe unde.

Viata este in mod paradoxal tot mai grea in loc sa fie tot mai buna cu atatea lucruri care se descopera si atatea posibilitati.

Ma intreb de unde au oamenii obisnuiti (nu vorbim aici de mari bogatasi) atatia bani sa-si cumpere teren si sa-si faca o casa. Din salarii obisnuite.
De unde? Cand vorbim de preturi de sute de mii de euro. Se aduna si milionul la cate cheltuieli sunt cu construitul.
Si asta daca dai peste o firma serioasa...


Clar ca trebuie sa gasesti omul potrivit. Una nu o exclude pe cealalta. Si este un devarat noroc sau o loterie sa reusesti sa gasesti un om bun. Daca vrei si stii ce cauti.
Si da, se pot face multe impreuna.
Dar eu vad cat de usor se fac copiii si cat de greu este sa ai copil si nimic mai mult.
Yasmina, de fallen iti mai amintesti?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #16  
Vechi 02.05.2015, 12:00:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Vroiam sa mai raspund la doua intrebari/aspecte pe scurt:

1. Eu stiu ca toate animalele au undeva un coltisor unde stau cu puii. Nu stiu cand isi fac barlog sau cuib, dar puii nu-i fac aiurea pe coclauri.
Se ascund pe undeva, macar ca sa se si sa-i fereasca de dusmani.
Dar oameni pe strazi am vazut din pacate, cu copii cu tot.

2. Exista mai multe motive pentru care unii nu-si gasesc perechea potrivita. Sunt si destui baieti singuri.
Atentie: vorbim de perechea potrivita si nu de un "one-night stand", da?
Vorbim de omul cu care sa traim o viata intreaga si sa facem copii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #17  
Vechi 02.05.2015, 13:15:55
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Atentie: vorbim de perechea potrivita si nu de un "one-night stand", da?
Vorbim de omul cu care sa traim o viata intreaga si sa facem copii.
Pai daca te rogi lui Dumnezeu, iti va da perechea potrivita.
Daca te rogi lui Dumnezeu, iti va da si casa si ce cele necesare pt o familie
Cu alte cuvinte nu exista nu pot, exista nu vreau (din diferite motive).

Dar exista o conditie insa: sa fii bine-spovedita si imparatasita, si sa-l faci
pe Dumnezeu parte din toate actiunile tale din viata de zi cu zi.Adica sa
exista o comunicare continua si permenanta cu Dumnezeu si sa nu fii
certata cu EL.


In rest, e can-can.

PS: in al doilea razboi mondial cand noaptea incepeau bombardamentele si nu mai stiai daca traiesti pana maine
cum de s-au nascut copiii si au crescut copii ?
Ca majoritatea acelor copii nascuti si crescuti in timpul celui de-al doilea razboi sunt parintii nostrii.Pai daca
parintii lor puneau si ei randu-le astfel de motive noi n-am mai fi existat.De fapt motivele din ziua de azi sunt
cam tembele.Extrem de tembele.Si oricine isi da seama ca acesta motive inseamna de fapt un "nu vreau" din cu totul
si cu totul alte motive.

Last edited by oaie_cugetatoare; 02.05.2015 at 13:21:25.
  #18  
Vechi 02.05.2015, 17:01:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Of mai Oaie, si tu ca si altii!

Dumnezeu face cu vrea si gandeste El.
Unora nu le da ceea ce cer, indiferent cat se roaga, sau ce fac.
Asa este pe lumea asta. Punct.
Daca Dumnezeu vrea iti da sot/sotie, iti da copil. Si daca nu vrea nu-ti da si gata.
El hotaraste care este misiunea ta pe aceasta lume. Unul monah, altul medic, altul inginer, unul fara copii, altii sa faca zeci de copii.

In rest da, vorbim de a a fi placut Lui si a nu pacatui.
De a nu trai in pacat si a iubi si respecta aproapele.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #19  
Vechi 02.05.2015, 19:36:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu stiu de ce sa fie depasita problema cu gasitul cuibului inainte de casatorie.
As spune dimpotriva: este mai actual si mai important ca oricand.
Poate cei mai tineri de pe aici nu stiu niste lucruri.
Inainte de 1989 in tara primeai locuinta de la serviciu. Nu exista cineva sa nu aibe locuinta. Si nici nu locuiau tinerii cu parintii in casa.
Primeau si ei locuinta.
Aveau serviciu asigurat (deciun venit) si locuinta.
Pe urma a mai fost posibil ca parintii sa le cumpere locuinta, sau sa primeasca ceva mostenire.

Ei astazi lucrurile astea nu mai sunt posibile.
Eu nu pot sa uit cazuri puse aici pe forum de cuplu tanar asteptand un copil si fiind pe strada. Nu aveau locuinta, nu aveau serviciu.
Exista din pacate tot mai multi tineri pe strazi, oameni care nu au capatai.
Si ca urmare multi copii ajung la orfelinat, sau sunt abandonati. Altii chiar renunta mai devreme la ei (avort).
Nu au cum sa-i creasca.

Si aici vad multe situatii din astea. Cu diferenta ca aici mai sunt ajutati tinerii si mai primesc o locuinta sociala ceva.
Aici nici nu este vazut bine sa stea tinerii acasa cu parintii. E mai bine sa plece de acasa de la 16 ani de capul lor cine stie pe unde.

Viata este in mod paradoxal tot mai grea in loc sa fie tot mai buna cu atatea lucruri care se descopera si atatea posibilitati.

Ma intreb de unde au oamenii obisnuiti (nu vorbim aici de mari bogatasi) atatia bani sa-si cumpere teren si sa-si faca o casa. Din salarii obisnuite.
De unde? Cand vorbim de preturi de sute de mii de euro. Se aduna si milionul la cate cheltuieli sunt cu construitul.
Si asta daca dai peste o firma serioasa...


Clar ca trebuie sa gasesti omul potrivit. Una nu o exclude pe cealalta. Si este un devarat noroc sau o loterie sa reusesti sa gasesti un om bun. Daca vrei si stii ce cauti.
Si da, se pot face multe impreuna.
Dar eu vad cat de usor se fac copiii si cat de greu este sa ai copil si nimic mai mult.
Yasmina, de fallen iti mai amintesti?
Eu am in vedere un lucru clar acatul.
Nu casa este importanta ci omul ales cat si respectarea curateniei inainte de nunta. Daca il respecti pe Dumnezeu toate vin de la sine.
Tinerii aleg sa traiasca impreuna,sa incerce un fel de viata conjugala inainte ,sa testeze -motivand ca nu au casa.
Daca nu ai casa si nu te casatoresti nu avea nici relatii sexuale;pot rezulta copii,care devin mai apoi avorturi si te trezesti inainte de 20 de ani cu pacate grave.
Nu trebuie sa fiti de accord cu ce spun eu;astea sunt puctele mele de vedere si sfaturile pe care le-as copiiilor mei,daca as avea ,evident...

Ce trebuie sa-mi amintesc despre Fallen?Ea ce legatura are cu acest subiect?
Este un exemplu pt ce?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #20  
Vechi 02.05.2015, 20:03:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Oops!
Vad ca se discuta aici pe mai multe directii si nu ne mai intelegem.
Unii spun de varsta pentru casatorie, altii de omul potrivit si etc.

Eu incercam sa raspund la mai multe.
Mi-am spus parerea mai sus.
Important este si omul potrivit si ordinea lucrurilor.
Adica eu asa am fost invatata si asa as invata si eu pe copiii mei: sa-si vada intai de ei, sa nu se grabeasca, dar nici sa cada in extrema cealalta.
Omul potrivit poti sa-l cauti pe parcurs si sa-l verifici.

De Fallen spuneam pentru ca ea este un exemplu de facut lucrurile un pic invers si cat este de greu (sa nu ai de nici unele). Din fericire are o profesie buna cu care oricand se poate descurca.

Mai multe nu mai spun. Inainte era altfel, acum este altfel.
Ma doare sa vad cupluri cu copii pe strazi, fara nimic.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare