Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.08.2009, 21:10:10
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit Pr. Serghie despre rugaciune

Astazi am primit de la o prietena un mail cu extrase din invataturile pr. Serghie despre rugaciune. Sunt cuvinte exceptionale, am sa postez pe rand cate putin:



  • Fă din rugăciune candelă nestinsă a inimii tale, și untdelemnul ei pururea să-l picuri, măcar cât picătura de puțin. Veghează ca fecioarele înțelepte, nu dormi ca cele nebune, ca să nu te afle clipa morții negătit.
  • Ține candela inimii pururi aprinsă. De se stinge, iute s-o aprindem din nou.Și se stinge de păcătuim. Dar căindu-ne, să ne luminăm iarăși cu ea. Iar candela nu-i alta decît rugăciunea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2009, 08:41:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăminte !

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Astazi am primit de la o prietena un mail cu extrase din invataturile pr. Serghie despre rugaciune. Sunt cuvinte exceptionale, am sa postez pe rand cate putin:



  • Fă din rugăciune candelă nestinsă a inimii tale, și untdelemnul ei pururea să-l picuri, măcar cât picătura de puțin. Veghează ca fecioarele înțelepte, nu dormi ca cele nebune, ca să nu te afle clipa morții negătit.
  • Ține candela inimii pururi aprinsă. De se stinge, iute s-o aprindem din nou.Și se stinge de păcătuim. Dar căindu-ne, să ne luminăm iarăși cu ea. Iar candela nu-i alta decît rugăciunea.
Cristina , te rog continuă să postezi picăturile de înțelepciune a părintelui Serghie .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.09.2009, 23:48:50
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Nu fă din rugăciune roaba bunului tău plac. Nu spune nebunește: N-am nici un chef să mă rog. E o ocară adusă lui Dumnezeu, și adevărată hulă. Rugăciunea să-ți fie ție lege necălcată. E vorba aici de viață și de moarte. Că nu respiri după cum ți-e voia, nu cauți pricini și prilej ca să respiri. Nu întrebi: La ce bun să respir, de ce respir eu, oare? Atâta știi: mor de nu respir. Așa-i și rugăciunea; nu sta să te tocmești. Spune: Asta-i porunca, și cu asta basta. Pune-ți canon de rugăciune și ține-te neabătut de el.

La deșteptare, sari la rugăciune cum sare călărețul în șa, neprivind înapoi și negândind la ce-o să fie mâine, și aține-te așa măcar o clipă. Iar seara, tot așa, măcar o clipă, fă-ți socoteala zilei ce-a trecut și plânge-ți greșelile, cerând iertare de la Dumnezeu.
Nu socoti nebunește că rugăciunea cere anume timp și loc. Roagă-te în toată vremea și în tot locul. Și ce nu poți face cu plecarea genunchilor, fă cu plecarea duhului, stând ca în fața lui Dumnezeu.
Nu-i de ajuns să te rogi dimineața și seara. Că nici plămânii nu ți-i umpli cu aer numai de două ori pe zi.
De nu poți să te rogi lucrând, lucrează măcar cu duhul rugăciunii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.09.2009, 05:40:10
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Nu fă din rugăciune roaba bunului tău plac. Nu spune nebunește: N-am nici un chef să mă rog. E o ocară adusă lui Dumnezeu, și adevărată hulă. Rugăciunea să-ți fie ție lege necălcată. E vorba aici de viață și de moarte. Că nu respiri după cum ți-e voia, nu cauți pricini și prilej ca să respiri. Nu întrebi: La ce bun să respir, de ce respir eu, oare? Atâta știi: mor de nu respir. Așa-i și rugăciunea; nu sta să te tocmești. Spune: Asta-i porunca, și cu asta basta. Pune-ți canon de rugăciune și ține-te neabătut de el.

La deșteptare, sari la rugăciune cum sare călărețul în șa, neprivind înapoi și negândind la ce-o să fie mâine, și aține-te așa măcar o clipă. Iar seara, tot așa, măcar o clipă, fă-ți socoteala zilei ce-a trecut și plânge-ți greșelile, cerând iertare de la Dumnezeu.
Nu socoti nebunește că rugăciunea cere anume timp și loc. Roagă-te în toată vremea și în tot locul. Și ce nu poți face cu plecarea genunchilor, fă cu plecarea duhului, stând ca în fața lui Dumnezeu.
Nu-i de ajuns să te rogi dimineața și seara. Că nici plămânii nu ți-i umpli cu aer numai de două ori pe zi.
De nu poți să te rogi lucrând, lucrează măcar cu duhul rugăciunii.
E f.frumos si la obiect, draga Cristina.Daca poti, mai da citate!
Multumesc!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2009, 10:57:46
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Nu fă din rugăciune roaba bunului tău plac. Nu spune nebunește: N-am nici un chef să mă rog. E o ocară adusă lui Dumnezeu, și adevărată hulă. Rugăciunea să-ți fie ție lege necălcată. E vorba aici de viață și de moarte. Că nu respiri după cum ți-e voia, nu cauți pricini și prilej ca să respiri. Nu întrebi: La ce bun să respir, de ce respir eu, oare? Atâta știi: mor de nu respir. Așa-i și rugăciunea; nu sta să te tocmești. Spune: Asta-i porunca, și cu asta basta. Pune-ți canon de rugăciune și ține-te neabătut de el.

La deșteptare, sari la rugăciune cum sare călărețul în șa, neprivind înapoi și negândind la ce-o să fie mâine, și aține-te așa măcar o clipă. Iar seara, tot așa, măcar o clipă, fă-ți socoteala zilei ce-a trecut și plânge-ți greșelile, cerând iertare de la Dumnezeu.
Nu socoti nebunește că rugăciunea cere anume timp și loc. Roagă-te în toată vremea și în tot locul. Și ce nu poți face cu plecarea genunchilor, fă cu plecarea duhului, stând ca în fața lui Dumnezeu.
Nu-i de ajuns să te rogi dimineața și seara. Că nici plămânii nu ți-i umpli cu aer numai de două ori pe zi.
De nu poți să te rogi lucrând, lucrează măcar cu duhul rugăciunii.
Mda,asa suna teoria,dar raul acela din mine,ma tot trage inapoi,si nu vrea sa ma lase.Si ce bine ar fi sa-l arunc din mine,sa pot sa ma rog DE PLACERE...dar nu stie nimeni CUM sa fac asta,iar sfaturi ''roaga-te si Dumnezeu o sa-ti arate ''..sau ''scrie in biblie ca... '' se pare ca STIE TOATA LUMEA sa sfatuiasca.Si totusi,toata lumea se loveste de ACELEA-SI ca si mine.
In cazul acesta...CE E DE FACUT ?
Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.10.2009, 02:51:20
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit o parere

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Mda,asa suna teoria,dar raul acela din mine,ma tot trage inapoi,si nu vrea sa ma lase.Si ce bine ar fi sa-l arunc din mine,sa pot sa ma rog DE PLACERE...dar nu stie nimeni CUM sa fac asta,iar sfaturi ''roaga-te si Dumnezeu o sa-ti arate ''..sau ''scrie in biblie ca... '' se pare ca STIE TOATA LUMEA sa sfatuiasca.Si totusi,toata lumea se loveste de ACELEA-SI ca si mine.
In cazul acesta...CE E DE FACUT ?
Amin.
Poate ai nitel dreptate, dar in functie de intrebare, primim si sfaturi.
Subiectul rugaciunii facute de placere e destul de anevoios de abordat, sau poate de a da un sfat.De 18 ani de constientizare a credintei ortodoxe, iti spun din experienta, ca rugaciunea fara post si mers la biserica nu prea dureaza.Toate se completeza, se sustin este un lucru tainic si nu se poate una fara alta.O parte din colegii de munca se mirau ca pot tine post(sa nu spui ca faceam eu public acest lucru, dar eram invitata din politete sa gust si eu ceva), dar vezi,uneori nu poti sa-ti deschizi inima oricui, pentru ca in acest caz e vorba de traire, experienta,etc.......
Nu te supara ca toata lumea stie sa dea sfaturi, dar in ceea ce priveste Rugaciunea Ta catre Domnul, doar tu singur poti sa-ti ,,slefuiesti" sufletul caci ai vointa libera, dispui de timpul tau si doar tu ti-l dramuiesti (vezi, aceasta libertate lasata noua de Dumnezeu, cuprinde si multa responsabilitate pentru orice secunda traita).Sper sa ma intelegi, nu putem noi, ceilalati, sa-ti impunem un. program, sau o metoda, ai vointa libera si poti alege....
Tot din experienta iti spun ca acel canon de rugaciuni nu trebuie sa ne coplesesca, caci sunt zile si zile-unele pline de uscaciune si altele mai darnice-dar sa fie indeplinite(ajuta mult-binenteles canon dat de parintele duhovnic).Lupta cu noi insine, cu pacatele, cu dusmanii vazuti si nevazuti o sa dureze pana la trecerea ns. din aceasta lume...si sa stii ca si rugaciunea face parte din lupta si nu e un bun castigat odata pt.totdeauna...si trebuie multa sarguinta pt.pastrarea ei...

P.S.-acestea sunt doar parerile mele...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre RUGACIUNE misterteo Intrebari utilizatori 9 23.03.2012 19:06:41
Despre rugaciune Eutifiev_EMI Despre Sfanta Scriptura 16 21.12.2010 23:04:36
Despre rugaciune danielghergic Rugaciuni 10 16.09.2009 06:42:34
Despre rugaciune. Tudor Rugaciuni 22 05.02.2007 19:50:26