Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.12.2007, 14:00:41
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Prietene eu sustin (prin citate din duhovnici si sfinti) faptul ca:
1. "ecumenismul este produsul masoneriei" (P Staniloaie)
2. "ecumenismul este de la dracu" ( P Arsenie Papacioc)
3. "ecumenismul este erezia tuturor ereziilor: (Parintele Arsenie Boca)

Deci eu cred ca acesti Parinti induhovniciti si care sunt aproape de Dumnezeu si pe care ii lumineaza duhul Sfant au afirmat niste adevaruri care pot fi combatute,eventual,de un duhovnic,sau de un om care are harul asupra lui,sau dand citate din alti "duhovnici" care sa zicem ca ar fi ecumenisti (dar nu cred ca exista duhovnici ecumenisti).

Deci ,te rog sa iei fiecare din citatele de mai sus si sa le combati daca crezi ca ai harul asupra ta.

Si ceea ce s-a intamplat la Sibiu este adevarat.(cu cristalele si lumanarile negre) asa cum adevarat este ca le-au arestat si pe cele 2 fete care raspandeau materiale antiecumeniste.
Celor trei afirmatii le-am raspuns intr-un post anterior, nu pentru ca as avea harul, ci pentru ca am "bunul simt". Si ma refer la un simt al masurii. Am invocat suficiente argumente la momentul respectiv, nu este nevoie sa revin...poti cauta.

Si la cele povestite de tine despre Sibiu am raspuns. Nu de alta, dar ce prezinti tu acum este "aceeasi ciorba, dar reincalzita".
Cum spuneam, fetele nu au fost arestate, nici macar retinute! Au fost duse la o sectie de Politie, unde, potrivit legii (61/1991) au fost amendate "tulburarea unor manifestatii publice". Oricum eu stian ca a fost sanctionata o singura fata. Si asa a fost mediatizat cazul atunci...

Daca tu faci o manifestatie antiecumenista, iar eu as veni cu sa raspandesc materiale ecumeniste (ceea ce, chiar daca nu ai inteles, nu ar fi cazul) as tulbura manifestatia ta. Ca atare as primi o sanctiune similara (celei primite de fete) din partea autoritatilor.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.12.2007, 14:01:26
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

antiecumenism, ai uitat sa raspunzi unei intrebari: Faci parte din BOR?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 20.12.2007, 14:57:51
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
antiecumenism, ai uitat sa raspunzi unei intrebari: Faci parte din BOR?
Da fac parte din Biserica Ortodoxa,cred in Hotaraile Sfintilor Parinti de la cele 7 sinoade ecumenice,cred in Sfanta Treime,in Maica Domnului,cred in vesnicia sufletului ,cred ca singura credinta adevarata este ortodoxia si cred ca ecumenismul este erezie .

"Ziua Domnului nu va sosi pana ce mai intai nu va veni lepadarea de credinta" (II Tes. 2, 3 )

"Fratilor, stati neclintiti si tineti predaniile pe care le-ati invatat" (II Tes. 2, 15 )
Sf. Ioan Iacob Hozevitul:
"Pericolul vine de la fratii cei mincinosi, care sunt dusmani ascunsi cu atat mai periculosi, cu cat cred ca ei sunt frati curati. Predica si ei ortodoxia, dar oarecum schimbata si prefacuta dupa placul lumii acesteia si al stapanitorului acestei lumi. Predica lor e ca o hrana prielnica care a inceput sa se strice si in loc sa hraneasca, otraveste pe cei care o mananca."

Sf. Teofan Zavoratul:
"Desi (in vremurile din urma) numele de crestin va fi auzit pretutindeni si peste tot vor fi biserici si slujbe, toate acestea nu vor fi decat parelnicie, caci intru acestea sa va salaslui o adevarata apostazie."

Sf. Lavrentie de la Cernigov:
"Restaurarea Bisericilor se va face pana la venirea antihristului si in toate va fi o bunastare materiala nemaipomenita. Iar voi, cu reparatiile in biserica noastra sa mai ingaduiti, fiti modesti si cu masura in aspectul ei exterior, ci mai bine sa va rugati mai mult si sa umblati la biserica atat timp cat inca se mai poate...(...) Multi duhovnici si slujitori ai Bisericii isi vor pierde sufletul in vremea antihristului! (...) Vine timpul, si nu e departe, cand foarte multe biserici si manstiri se vor deschide in slujba Domnului si se vor repara, le vor reface nu numai pe dinauntru, ci si pe dinafara. vor auri si acoperisurile atat ale bisericilor, cat si ale clopotnitelor, dar preotimea nu va mai lucra la sufletul credinciosilor, ci numai la caramizile lui Faraon. Preotul nu va mai face si misiune. Cand vor termina lucrarile nu se vor putea bucura de slujbe duhovnicesti in ele, ca va veni vremea imparatiei lui antihrist si el va fi pus imparat. Rugati-va ca Bunul Dumnezeu sa mai lungeasca acest timp, ca sa ne putem intari in credinta, caci vremuri groaznice ne asteapta. Luati aminte la ce va spun, caci totul se pregateste cu foarte mare viclenie. Toate bisericile si manstirile vor fi intr-o bunastare imensa, pline de bogatii, ca niciodata, dar (atunci cand se va inscauna Antihrist) sa nu mergeti in ele."

Sf. Serafim de Virita:
"Va veni vremea cand nu prigoana, ci banii si inselaciunile lumii acesteia ii vor indeparta pe oameni de Dumnezeu si vor pieri mai multe suflete ca in vremea prigoanei ateiste. Pe de o parte vor inalta cruci si vor auri cupole, iar pe de alta parte se va instaura imparatia minciunii si a raului. Biserica adevarata totdeauna va fi prigonita, iar sa se mantuiasca cineva va putea numai prin boli si amaraciuni, caci prigoanele vor avea un caracter cat mai subtil si neprevazut, infricosator va fi sa ajunga cineva la acei ani."

Sf. Ignatie Briancianinov:
"... Necazurile si ispitele de astazi, in aparenta slabe si mai putin virulente, urmaresc asemenea necazurilor si napastelor puternice din vechime, sa-l indeparteze pe om de Hristos, sa distruga crestinismul adevarat de pe pamant, lasandu-i doar o pojghita subtire pentru o foarte comoda amagire. Vom vedea ca ispitirile usoare, gandite insa si executate cu viclenie infernala de Satana, actioneaza cu mult mai mare succes decat ispitirile grele, vadite si directe. (...) Vietuirea dupa Dumnezeu va deveni foarte anevoioasa, din pricina apostaziei generale. Multimea apostatilor, intitulandu-se si prezentandu-se in aparenta drept crestini (!), ii vor prigoni cu atat mai lesne pe veritabilii crestini. Apostatii, inmultindu-se, vor impresura pe adevaratii crestini cu nenumarate intrigi, vor pune nenumarate piedici in calea bunelor intentii de mantuire si slujire a Domnului, dupa cum arata Sfantul Tihon din Zadonsk. Ei vor lupta impotriva robilor lui Dumnezeu, recurgand la forta autoritatilor de stat,prin represalii si denunturi, prin diverse uneltiri, amagiri si prigoana feroce...(...) O, vremi nenorocite! O, stare nenorocita! O, dezastru spiritual, nevazut oamenilor patimasi, neasemuit mai mare decat toate calamitatile naturale! O, nenorocire, inceputa in timp si nesfarsindu-se in timp, ci trecand in vesnicie! O, nenorocirea nenorocirilor, inteleasa numai de dreptii crestini si de adevaratii monahi, ascunsa celor pe care-i invaluie si-i pierde!"

Sf. Ioan Maximovici:
"El {Antihristul} va crea conditii de viata Bisericii, ii va ingadui sa slujeasca, va promite ca va construi biserici splendide, cu conditia recunoasterii lui ca "fiinta suprema" si ca lumea sa i se inchine. (...) va fi o apostazie generala si, pe deasupra, multi episcopi vor trada credinta, iar ca justificare, vor arata spre starea stralucita a Bisericii. Cautarea compromisului va fi atitudinea caracteristica a oamenilor. Fermitatea marturisirii va disparea. Oamenii vor cauta cu asiduitate sa-si motiveze caderea, iar raul, ca o moleseala maligna, va sustine aceasta stare generala. oamenii vor avea obisnuinta lepadarii de dreptate, a dulcetii compromisului si a pacatului."

Parintele Cleopa:
"Stiti dumneavoastra ce vremuri traim noi? Noi suntem cei de pe urma! Ar trebui numai sa plangem in toata ziua, dar nu simtim! Traim in nesimtire, ca asa au trait cei dinainte de potop ..."

Deci erezia si inselarea se raspandesc si ierarhii cad in erezia ecumenista.

Acum raspunde tu la intrebari.Comenteaza fiecare citat din Parintii duhovnici (repet daca tu crezi ca esti la masura lor,adica aproape de Dumnezeu).
Reply With Quote
  #64  
Vechi 22.12.2007, 11:18:42
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

antiecumenism, intrebarea mea era clara: Faci parte din Biserica Ortodoxa ROMANA (BOR)?
ai spus ca esti ortodox, jumatate de raspuns...asa ca repet: faci parte din BOR?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 22.12.2007, 23:01:15
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

dar ti-a raspuns omul ca DA ,ce mai vrei mirene ca esti imposibil!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.12.2007, 01:32:28
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Este interesant ceea ce face Mirean daca stam sa ne gindim. El nu raspunde si nu comenteaza avertizarile acestor mari Duhovnici ci ne legitimeaza incontinuu de parca BOR este un club privat unde parerile Duhovnicilor sunt doar folclor LOCAL.

Vrem sa stim ca BOR nu este doar o denumire pe o bucata de tabla ci si o ATITUDINE, atitudine prin care BOR sa arate ca suntem mindrii de ea, ca nu acepta compromisuri asa cum o face clasa politica...ma rog,din motivele ei.

Ce zici prietene, BOR ii include pe Duhovnicii listati mai sus SI PARERILE LOR DESPRE ECUMENISM sau NU?...ca tu stii mai bine
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.12.2007, 01:39:31
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Mirean,
daca pe Par Arsenie Papacioc l-ar fi interesat "iubirea de stapinire" si ar fi ajuns Mitropolit l-ai fi crezut?...ca vad ca pe cei "ne-pozitionati" care se nevoiesc in pustie nu-i iei in considerare deoarece daca este asa ar trebui noi sa te intrebam daca esti din BOR.

Esti din BOR, daca da, dovedeste prin acceptarea publica a tot ce scrie mai sus, si poate scrii si ceva in spiritul Sf. Parinti ca nu te-am mai auzit demult...

Pe tine te impresioneaza doar cei are ocupa Tronul?...poate gresesc, dar asa dai impresia, nu o lua personal
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.12.2007, 08:10:01
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
antiecumenism, intrebarea mea era clara: Faci parte din Biserica Ortodoxa ROMANA (BOR)?
ai spus ca esti ortodox, jumatate de raspuns...asa ca repet: faci parte din BOR?
Bineinteles ca fac parte din Biserica Ortodoxa Romana atata timp cat particip la liturghiile care se tin in bisericile ortodoxe din Romania.

Acuma raspunde si tu la intrebari.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.12.2007, 21:00:54
Alexandru08 Alexandru08 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Nu mai judecati pe ce-i care apara ortodoxia,nu-i mai acuzati de mandrie ca nu stiti ce spuneti;ca marturisirea asta nu-i din capul lor ci e marturia tuturor sfintilor Bisericii Ortodoxe.A,ca Dumnezeu poate sa-i mantuiasca pe toti oamenii,asta sta in puterea Lui si e problema Lui cu cei ce n-au primit,nu au credinta adevarata.Decat sa spuneti ca se fac judecatori peste religii mai bine ziceti haideti sa nu mai ingreunam noi planul Sau,iar daca erau mai multi ca voi in primele secole ale crestinismului se alegea praful de Biserica si nimeni nu se mai boteza.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 25.12.2007, 21:11:08
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

IN ZILELE DIN URMA MULTI HRISTOSI MINCINOSI se vor arata,destui vor fi inselati de el si dintre pastori ,dar noua nu ne poate fi indiferent acest fapt ca si crestini ortodocsi,caci conteaza pt noi ca pastorii sa ne duca spre mintuire si nu spre calea LATA SI pavata cu bune intentii.Aceasta grija si discutii in legatura cu ECUMENISMUL izvorasc ,cred eu ,din teama de a nu ne trezi pe parcurs cu pastori care sa blocheze intrarea spre rai ,prin inselarea lor proprie si care fara sa-si dea prea bine seama ,sa inchida usa raiului nu numai pt ei ci si pt noi.Deci ca sa nu ne aflam in INSELARE ,ascultarea de cine sa o facem ,de pastorii cu titluri sau de marii nostri duhovnici!???!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia si ecumenismul Eugen7 Dogmatica 234 02.02.2017 23:49:09
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17