Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 10.03.2010, 22:46:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Mai multe avem in comun cu romanul protestant. Fara suparare.
Fara suparare, darnu stiu de unde ai invatat tu ortodoxia daca poti sa zici asa ceva (ca 'avem mai multe in comun cu romanul protestant decat cu ortodoxul neamt').
Confunzi ortodoxia cu nationalismul, mi-e teama.
Sf Pavel a spus ca in Hristos nu mai este 'nici barbat, nici femeie, nici grec, nici iudeu' (si cu asta reintram in subiect un pic): nu in sensul ca nu vor mai exista barbati si femei, ca vom fo toti hermafroditi, si ca vom fi toti o natiune unita, ci ca aceste diferente nu mai conteaza asa de mult, ca credinta in Hristos cel inviat primeaza.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #192  
Vechi 11.03.2010, 13:24:49
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sa ne gandim ca si femeile sunt oameni, ca au si ele ispitele lor (te-or atrage si pe tine si alti barbati,macar ca aparitie si infatisare)si totusi ele nu au cerut niciodata infasurarea barbatilor si nici izolarea in nu stiu ce insule.
Legat de aspectul asta : am fost vara trecuta la Manastirea Tismana (manastire de maici) si am vazut un fapt foarte interesant. La intrare erau obisnuitele semne ce solicitau tinuta decenta, insa un barbat nu le-a vazut sau le-a ignorat pur si simplu. A intrat in biserica in pantaloni scurti. O maica mai autoritara (probabil stareta) nu l-a lasat pana cand a iesit din biserica. N-am inteles ce i-a spus in prima faza, dar pe urma m-am prins : omul s-a intors dupa 2 minute infasurat intr-un sort care ii acoperea picioarele. Foarte normal si foarte firesc, mi-a placut hotararea manastirii de a proteja spatiul de lipsa cuviintei. Deci si manastirile de maici iau masuri.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 11.03.2010, 19:50:54
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
Deci si manastirile de maici iau masuri.
da, dar asta se intampla mult mai rar decat in manastirile de calugari.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #194  
Vechi 12.03.2010, 21:09:48
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Am vazut la Prislop maicile stau la intrare cu fuste pentru femei si pantaloni lungi pentru barbati in caz ca era nevoie.(mi-a placut).
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #195  
Vechi 12.03.2010, 22:34:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Am vazut la Prislop maicile stau la intrare cu fuste pentru femei si pantaloni lungi pentru barbati in caz ca era nevoie.(mi-a placut).
Asta arată că nu de ispită se tem acele maici, cât de lipsă de respect în închinare. Ce ispită să producă unei femei picioarele păroase ale unui bărbat în pantaloni scurți ? Să fim serioși, eu nu pot să-mi închipui că o femeie ar putea avea gânduri perverse la vederea unor picioare de gorilă ca ale mele. Însă, dacă intru în biserică precum pe terenul de fotbal, am o problemă cu porunca a doua, nu cu ispitirea femeilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #196  
Vechi 15.03.2010, 15:50:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta arată că nu de ispită se tem acele maici, cât de lipsă de respect în închinare. Ce ispită să producă unei femei picioarele păroase ale unui bărbat în pantaloni scurți ? Să fim serioși, eu nu pot să-mi închipui că o femeie ar putea avea gânduri perverse la vederea unor picioare de gorilă ca ale mele. Însă, dacă intru în biserică precum pe terenul de fotbal, am o problemă cu porunca a doua, nu cu ispitirea femeilor.
Imaginea, care ramane in mintea cuiva, e folosita mai tarziu de diavol, ca sa o/ il stanjeneasca de la rugaciune. Nu stim noi de ce e in stare diavolul, atunci cand vrea neaparat sa ispiteasca.
Dar ai dreptate, e vorba si de lipsa de respect.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 16.03.2010, 21:13:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Eu nu stiu ce imagini pot ramane in minte dupa ce ai privit picioare...
2. Da, este vorba de respect.
3. Regulile nescrise ale oamenilor: barbatii privesc la femeie - picioare, si sani.
Femeile prives la barbati: fata, ochii.

De aia ma intreb totusi cum facem sa acoperim fata si ochii barbatilor ca sa nu ne mai ispiteasca si ramana in minte?
Noi femeile putem sa ne infasura in rest. La fata oricum nu se uita nimeni.

4. Ca spunea cineva mai jos. Daca maicile stateau sa dea si femeilor de acoperit, inseamna ca nu de ispita se temeau. E vorba de respect fata de biserica. E legat de biserica si Cei de Sus.
Si asta este si la calugari. La ei poate fi si ispita.
Dar repet, de fata si ochii oamenilor nu ne poate feri nimeni. Si aia chiar ne ramane in minte.
Poate ca cea mai simpla solutie ar fi...sa nu mai privim alti oameni, sa ne uitam la noi si la ale noastre si sa-i lasam pe altii in pace.
In rest sa ne dea Dumnezeu putere impotriva isptei si barbatilor ...si femeilor.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #198  
Vechi 17.03.2010, 14:25:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Neavand experienta directa in privinta luptei cu diavolul, nu putem avea nici o parere justa despre modul acestuia de a ne ispiti. Cei, care s-au luptat cu diavolul, au si scris despre ispitirile, care ne vin prin el.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 17.03.2010, 20:43:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Of Anca, toti ne luptam cu ceva. Eu nu-i zic diavol. Ii zic ispita, incercare, fiindca le consider date tot de Dumnezeu, ca sa invatam sa luptam si sa ne intarim.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #200  
Vechi 17.03.2010, 21:01:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Of Anca, toti ne luptam cu ceva. Eu nu-i zic diavol. Ii zic ispita, incercare, fiindca le consider date tot de Dumnezeu, ca sa invatam sa luptam si sa ne intarim.
Of , Doamne , cate ti se pun in seama ta ! Prin eliminare , mai in gluma , mai in serios , divolul e un biet duh nevinovat , ce nimic rau nu face , e inofensiv si chiar simpatic pana la urma , dar din pacate nu-i chiar asa Sofia draga . Anca are dreptate , adica nu ea personal , ci cele ce le-a dedus din viata ( peste 60 de ani ) si mai ales din cele ce a citit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59