Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 25.02.2011, 16:37:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Nu stiu sa fi fost vreodata la biserica si sa vad un barbat care sa ispiteasca prin imbracaminte. Sunt "foarte" imbracati, nu am vazut chilotii niciunui barbat in timp ce se inchina. In schimb, scumpele doamne nu pot avea parte de aceiasi caracterizare. Ma simteam eu prost cand venea cate o pipita cu blugi cu talia joasa si facea niste matanii de isi etala tot dosul in toata spendoarea. Vin rujate si lasa niste urme de ventuze de ma ia plansul, mai nou se pupa intre ele de ...bleah.
Chiar daca ai dreptate, astfel de ganduri te apropie mai mult de gandurile fariseului.

Cred ca mai bine am face sa ne gandim la ce se intampla la liturghie decat kla chilotii altora.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #272  
Vechi 25.02.2011, 16:46:36
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Chiar daca ai dreptate, astfel de ganduri te apropie mai mult de gandurile fariseului.

Cred ca mai bine am face sa ne gandim la ce se intampla la liturghie decat kla chilotii altora.
Pai fara sa vreau vad. Ca nu toata lumea merge la biserica de dimineata.
De exemplu stau la rand sa ma inchin si una inaintea mea isi arata dosul. Nu pot sa merg cu ochii inchisi.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #273  
Vechi 25.02.2011, 16:58:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai fara sa vreau vad. Ca nu toata lumea merge la biserica de dimineata.
De exemplu stau la rand sa ma inchin si una inaintea mea isi arata dosul. Nu pot sa merg cu ochii inchisi.
Nu stiu, mie mi se pare total neatractiv un barbat caruia i se vad chilotii. Dar un barbat bine imbracat, chiar din calcaie pana la gat cu costum si cravata, da, imi atrage atentia. Asta ar insemna ca, din punctul de vedere al femeilor, mai bine ar veni barbatii la biserica cu pantaloni prin care li se vad dungile de la chiloti, maieuri mulate care scot la iveala un piept blanos si o burta pe masura. Dar sa vina asa, ar fi total lipsa de respect fata de Dumnezeu. Hmmmm.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #274  
Vechi 25.02.2011, 17:03:18
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
o burta pe masura
Nu cred că asta nu-și are avantajele ei, uneori.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 25.02.2011, 17:10:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu stiu, mie mi se pare total neatractiv un barbat caruia i se vad chilotii. Dar un barbat bine imbracat, chiar din calcaie pana la gat cu costum si cravata, da, imi atrage atentia. Asta ar insemna ca, din punctul de vedere al femeilor, mai bine ar veni barbatii la biserica cu pantaloni prin care li se vad dungile de la chiloti, maieuri mulate care scot la iveala un piept blanos si o burta pe masura. Dar sa vina asa, ar fi total lipsa de respect fata de Dumnezeu. Hmmmm.
Ce te faci, ca unora le-or placea dungile de la chiloti, parul pe piept sau burtile?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 25.02.2011, 20:10:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai fara sa vreau vad. Ca nu toata lumea merge la biserica de dimineata.
De exemplu stau la rand sa ma inchin si una inaintea mea isi arata dosul. Nu pot sa merg cu ochii inchisi.
Din spusele tale si ale Noesissei, vad ca ispitele femeii tin mai mult de cum se imbraca femeile la biserica. ;-)

Ispita de a judeca pe altul, adica.
Nu zic ca nu sunt si eu victima..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #277  
Vechi 25.02.2011, 20:12:01
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Tot nu m-a lamurit nimeni cu rostu' decolteului...
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #278  
Vechi 25.02.2011, 20:19:40
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Din spusele tale si ale Noesissei, vad ca ispitele femeii tin mai mult de cum se imbraca femeile la biserica. ;-)

Ispita de a judeca pe altul, adica.
Nu zic ca nu sunt si eu victima..
Pai pe mine femeile nu ma deranjeaza. Sigur, incerc un sentiment de deranj (?!) cand vad pe cineva imbracat total aiurea, dar in general nu observ.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #279  
Vechi 25.02.2011, 20:21:11
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ce te faci, ca unora le-or placea dungile de la chiloti, parul pe piept sau burtile?
De asta zic, fiecare se simte atras/ne-atras de tot felul de lucruri. E bine sa ne imbracam frumos, chiar daca imbracamintea noastra e posibil sa atraga pe cineva. Frumos este intr-adevar un termen relativ. In fine. :D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #280  
Vechi 25.02.2011, 20:21:16
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Femeile sunt majoritare în biserică
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59