Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 20.10.2009, 22:39:56
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu caut respect la cei care nu sunt crestini si de aceea nu ma deranjeaja in mod particular atunci cand nu exista. Mi se pare oarecum firesc ca daca nu stii ca oamenii sunt creati dupa chipul lui Dumnezeu sa nu stii ce sa cauti in cel de alaturi. Dar cu cei care vor sa fie crestini.. este o alta poveste!
Eu am prietene necredincioase care umbla cu barbati, care poarta fuste scurte sau pantaloni skinny (apropo, pantaloni skinny port si eu, puteti sa ma catalogati daca vreti) cu tocuri inalte... etc. Cand sunt etichetate de crestini drept femei usoare sunt fffff indignata! Multe dintre ele au dat dovada de multa bunatate, generozitate si compasiune. In special o prietena, fosta manechina... extraordinar de receptiva la suferinta altora (de ex. am vazut-o cum a luat de mana si a mangaiat un cersetor handicapat pe strada! Mai mult decat a-i da doar bani). Mi-a fost rusine de lipsa mea de mila. Pai cum ar fi sa le judec dupa lungimea fustei si culoarea unghiilor cand ele sunt mai bune decat mine?
Cred ca orice femeie are vocatia sacrificiului, pe care nu va ezita sa-l manifeste atunci cand situatia o cere. Puteti sa va ganditi daca asa este sau puteti sa va opriti la cercetarea hainelor, desigur.
cred ca tu cauti sa te justifici pentru tinuta ta. nu e cazul. un crestin adevarat nu va judeca acest lucru. el nu poate decat sa-ti spuna ca iti sta mai bine in fusta decat in pantaloni skinny. si eu sunt sigur de asta, ca o rochita ti-ar sta mult mai bine.
din punctul meu de vedere nu trebuie decat sa te imbraci decent. chiar daca si simtul masurii la acest "decent" e variabil in ziua de azi. si asta cand e vorba ca mergi pe strada, la serviciu sau la cumparaturi.
insa, cand te duci la biserica, trebuie sa ai mai multa grija. nu trebuie sa atragi atentia. nu trebuie sa faci parada modei. nu trebuie sa te vinzi. acolo, asa cum inainte mergeai in uniforma la scoala, trebuie sa ai o tinuta conform cu locul. n-are sens sa descriu pentru ca se stie foarte bine.
ca sa-ti dau un alt exemplu: cand te duci la un interviu (serios), nu te duci cu pantaloni skinny sau in fusta de-o palma. repet: interviu serios. te imbraci intr-un costumas, ma rog, stii tu mai bine. asa si la biserica, te duci ca in fata lui Hristos. si daca stii ca Lui ii place sa fii imbracata intr-un fel, atunci, ca rugaciunile sa-ti fie ascultate, arati si tu putin respect. si toate vor fi dupa masura credintei tale. si aici ma refer doar la tinuta si nu la ganduri sau atitudine, cu care trebuie sa te "imbraci" mai intai.
Doamne ajuta Ano!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #72  
Vechi 21.10.2009, 06:14:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sa clarificam totusi

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pai sa ne fie cu iertare ,dar sarind multe etape ideative putem concluziona : si tot asa pina la un pic de iad ca de nevoit nu ne-am nevoit decit tot ...un pic !
Daca lucrurile simple, mai la indemina nu voim sa le implinim asa cum sunt ele poruncite atunci pe cele grele credeti ca le veti putea . Faceti o greseala asemanatoare cu cea aratata de sf. ap. Pavel : ,,...nu va apucati sa zdrobiti oasele tari ale scripturii cu dintii vostrii de lapte" adica fiecare apeleaza la cite un pasaj evanghelic care cum are nevoie si il intelege si il interpreteaza cum vrea el, ca tiganu ,dupa ureche si nu dupa talmacirea sf. parinti, ca si cum intelegerea Evangheliei ar fi la degetul mic al fiecaruia ! Greselile sunt f. asemanatoare !
Deci pana la urma... ce-ai vrut sa zici aici, Zaharia draga? daca poti, explica te rog mai simplu si la obiect, fara divagatii inutile.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 21.10.2009, 06:16:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Deci pana la urma... ce-ai vrut sa zici aici, Zaharia draga? daca poti, explica te rog mai simplu si la obiect, fara divagatii inutile.
adica mai concret, ce propui tu sa faca femeile fiecare in parte, si toate in general.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.10.2009, 07:39:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
cred ca tu cauti sa te justifici pentru tinuta ta. nu e cazul. un crestin adevarat nu va judeca acest lucru. el nu poate decat sa-ti spuna ca iti sta mai bine in fusta decat in pantaloni skinny. si eu sunt sigur de asta, ca o rochita ti-ar sta mult mai bine.
din punctul meu de vedere nu trebuie decat sa te imbraci decent. chiar daca si simtul masurii la acest "decent" e variabil in ziua de azi. si asta cand e vorba ca mergi pe strada, la serviciu sau la cumparaturi.
insa, cand te duci la biserica, trebuie sa ai mai multa grija. nu trebuie sa atragi atentia. nu trebuie sa faci parada modei. nu trebuie sa te vinzi. acolo, asa cum inainte mergeai in uniforma la scoala, trebuie sa ai o tinuta conform cu locul. n-are sens sa descriu pentru ca se stie foarte bine.
ca sa-ti dau un alt exemplu: cand te duci la un interviu (serios), nu te duci cu pantaloni skinny sau in fusta de-o palma. repet: interviu serios. te imbraci intr-un costumas, ma rog, stii tu mai bine. asa si la biserica, te duci ca in fata lui Hristos. si daca stii ca Lui ii place sa fii imbracata intr-un fel, atunci, ca rugaciunile sa-ti fie ascultate, arati si tu putin respect. si toate vor fi dupa masura credintei tale. si aici ma refer doar la tinuta si nu la ganduri sau atitudine, cu care trebuie sa te "imbraci" mai intai.
Doamne ajuta Ano!
Un raspuns foarte delicat! Multumesc pentru sfaturi.
(Dar nu incerc sa ma indreptatesc, ma imbrac cu grija pt biserica sau doar pt rugaciune. )
Mi-am exprimat doar durerea si indignarea pentru usurinta cu care sunt judecate femeile (credincioase sau nu, nu conteaza!) dupa aparente.
Ispita este pentru cel stapanit de patimi.
Daca vad o fata in blugi la biserica, ma gandesc ca este nou venita si ma bucur ca i-a indreptat Dumnezeu pasii unde trebuie! Are cine sa-i numere pacatele, nu trebuie sa o fac eu!
Daca vad o fata vulgar imbracata imi pare rau pentru lipsa ei de discernamant, dar nu as cataloga-o ca usuratica.
Dar barbatii care proiecteaza propriile patimi asupra femeilor m-au suparat intotdeauna! Si exemplele curg pe multe topicuri. Pai fiecare are o mama care s-a dedicat in intregime ingrijirii copiilor. Numai pentru acest simplu fapt ar trebui sa existe un respect generalizat pentru femei (asa cum sunt ele: slabe, nevolnice, "furate" de lucruri frumoase, amagite de barbati.. etc.).
Nici nu indraznesc sa repet ultima intrebare a Sophiei!

(militez un pic pt respectul cuvenit femeilor ca sunt inca uimita de judecatile emise de unii pe topicurile cu prietene ne-virgine! sau la inceputul acestui thread. De pacatele noastre suntem noi vinovati! Fiecare in parte. Curvim (cu gandul, desigur), nu este vina acelei femei. Judecam aproapele, la fel, vina e a noastra! Aaa, ca are si el pacatele lui?! Nu ne priveste, cat timp nu-l putem iubi si ajuta!)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 21.10.2009, 09:57:51
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
e foarte simplu: apesi pe butonul "quote" (e un mic buton albastru, sub fiecare postare) si o sa iti apara citat textul de la respectiva postare, la care vrei sa faci referire.
Multumesc frumos, am rezolvat problema.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 21.10.2009, 17:24:47
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Un raspuns foarte delicat! Multumesc pentru sfaturi.
(Dar nu incerc sa ma indreptatesc, ma imbrac cu grija pt biserica sau doar pt rugaciune. )
Mi-am exprimat doar durerea si indignarea pentru usurinta cu care sunt judecate femeile (credincioase sau nu, nu conteaza!) dupa aparente.
Ispita este pentru cel stapanit de patimi.
Daca vad o fata in blugi la biserica, ma gandesc ca este nou venita si ma bucur ca i-a indreptat Dumnezeu pasii unde trebuie! Are cine sa-i numere pacatele, nu trebuie sa o fac eu!
Daca vad o fata vulgar imbracata imi pare rau pentru lipsa ei de discernamant, dar nu as cataloga-o ca usuratica.
Dar barbatii care proiecteaza propriile patimi asupra femeilor m-au suparat intotdeauna! Si exemplele curg pe multe topicuri. Pai fiecare are o mama care s-a dedicat in intregime ingrijirii copiilor. Numai pentru acest simplu fapt ar trebui sa existe un respect generalizat pentru femei (asa cum sunt ele: slabe, nevolnice, "furate" de lucruri frumoase, amagite de barbati.. etc.).
Nici nu indraznesc sa repet ultima intrebare a Sophiei!

(militez un pic pt respectul cuvenit femeilor ca sunt inca uimita de judecatile emise de unii pe topicurile cu prietene ne-virgine! sau la inceputul acestui thread. De pacatele noastre suntem noi vinovati! Fiecare in parte. Curvim (cu gandul, desigur), nu este vina acelei femei. Judecam aproapele, la fel, vina e a noastra! Aaa, ca are si el pacatele lui?! Nu ne priveste, cat timp nu-l putem iubi si ajuta!)
nu-mi permit sa dau sfaturi ci doar sa observ. nu trebuie sa-l iei ca pe un atac.
ar trebui sa-ti dai seama ca cei care judeca nu sunt decat ipocriti, asa cum ai zis si tu.
eu ma bucur cand vad cate o fata ratacita, imbracata mai de "scandal", pentru ca imi dau seama ca e neimplinita. e in cautarea acelui lucru care sa-i astupe golul din viata. si e clar ca e dezorientata si nestiutoare.
nu trebuie bruscata nicidecum. trebuie delicatete. delicatetea marilor duhovnici, care stiu sa dojeneasca cu blandete, astfel incat sa constientizam singuri greselile proprii si sa ne faca sa ne dorim sa ne intoarcem mereu la ei. e clar ca daca ar sti ce furtuna de ganduri se abate asupra ei in momentele acelea ar regreta cumplit ideea de a-si arata nurii in biserica.
eu personal, ca sa scap de eventualele "ispite", ma duc in fata si urmaresc doar ce se intampla acolo. imi este mai usor sa ma concentrez la slujba si, participand astfel, chiar si timpul se scurge mult mai rapid.
dupa ce ies din biserica, pot sa mustacesc, fara rautate sau patima, daca vad o scena "fierbinte".
cat despre tine ana, ce sa zic... nu cred ca trebuie sa militezi pentru nimeni si nimic. decat pentru sufletul tau. nu trebuie sa te risipesti pentru cauze pierdute sau sa te lupti cu morile de vant, pierzand din vedere lucruri mult mai importante si mai folositoare linistii tale sufletesti. si asta tot o observatie este. cu siguranta, tu stii mai bine ce ai de facut.
intotdeauna am avut un respect deosebit pentru intuitia femeii, in general...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #77  
Vechi 21.10.2009, 17:57:40
marysa marysa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2009
Mesaje: 8
Talking

fratilor, sa-mi fie cu iertare dar ce sunt aia pantaloni skinny ????
Reply With Quote
  #78  
Vechi 21.10.2009, 20:12:06
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

dupa cum suna, pantaloni mulati care sa te faca sa pari mai slabanoaga decat esti... :))
acum, ca sa fiu rautacios, sunt si fete carora li se pare ca le sta bine in astfel de pantaloni, chiar daca crapa pe ele, sau suncile atarna pe langa gaici. si cand se apleaca se vede... Doamne! scuip in san! :))
glumesc... sunt rautacios... nu ma bagati in seama...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #79  
Vechi 21.10.2009, 20:17:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
dupa cum suna, pantaloni mulati care sa te faca sa pari mai slabanoaga decat esti... :))
acum, ca sa fiu rautacios, sunt si fete carora li se pare ca le sta bine in astfel de pantaloni, chiar daca crapa pe ele, sau suncile atarna pe langa gaici. si cand se apleaca se vede... Doamne! scuip in san! :))
glumesc... sunt rautacios... nu ma bagati in seama...
Pai pentru ca sunt folositi pe post de slim &fit, dar ce iese pe deasupra ce conteaza...cand ce e pe picior sta cumintel in blugii skinny????!!!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 21.10.2009, 20:22:14
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

pai ar trebui si niste casti skinny pentru cap. sa nu dea pe dinafara niste treburi...
hai, te rog! nu ma provoca... :))
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59