Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 10.12.2012, 19:13:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
La Sfintii Parinti (si vezi in Vietile Sfintilor) au existat si exista monstrii nevazuti, serpi uriasi, balauri terestrii sau acvatici (care sunt ascunsi astazi, au fost prezenti in antichitate si vor reveni la Judecata). Si pe picturile din bisericile vechi apar la scena judecatii astfel de dragoni si dinozaurii, dar si alte soiuri de animale uriase sau hidoase. Sunt catalogate drept taine, iar durerea este ca Sf. Parinti au fost cenzurati din punctul asta de vedere. Cu alte cuvinte, Biserica - astazi - exclude toate aceste aspecte.
Au existat si ciclopi, manticori, arimaspi, grifii etc.?
Adica oameni dupa fire si animale dupa trup?
Unde sunt pomeniti de Sf. Scriptura sau Sf. Parinti?

Pe cand ne livrezi la pachet cu teoria geocentrica si teoria involutionista, bazata pe Hronografe, cum ca ai gasit dovada zdrobitoare impotriva evolutionismului, aratand ca de fapt maimuta a in-voluat din om, Dumnezeu putand si facand inversul Creatiei, transformand omul in animal si distrugandu-i sufletul nemuritor?

Sau poate maimutele au totusi suflet nemuritor, caz in care trebuie sa incercam sa le trimitem misionari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.12.2012 at 19:22:37.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.12.2012, 14:19:06
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Au existat si ciclopi, manticori, arimaspi, grifii etc.?
Adica oameni dupa fire si animale dupa trup?
Unde sunt pomeniti de Sf. Scriptura sau Sf. Parinti?

Pe cand ne livrezi la pachet cu teoria geocentrica si teoria involutionista, bazata pe Hronografe, cum ca ai gasit dovada zdrobitoare impotriva evolutionismului, aratand ca de fapt maimuta a in-voluat din om, Dumnezeu putand si facand inversul Creatiei, transformand omul in animal si distrugandu-i sufletul nemuritor?

Sau poate maimutele au totusi suflet nemuritor, caz in care trebuie sa incercam sa le trimitem misionari.
Dragul meu,

Când Ever (părintele limbii ebraice) a zis Never adică 'shoha m-oi duce să particip la zidirea Babilonului' și a plinit ceea ce a zis căci nu s-a dus atunci Domnul a auzit și apoi văzând ce fac oamenii a hotărât să se pogoare și să încurce limbile oamenilor ce zideau Babilonul.

Satana și dracii și toți demonii și diavolii au zis atunci într-un gând că defapt limbă e absolut totul în om și animale așa că au amestecat speciile, adică 'limbile' după cum a voit Dumnezeu dar viceversa și așa au apărut tot felul de monștrii îngrozitori la vedere însă la fel de buni sau păcătoși ca și ceilalți oameni afară de fiii lui Dumnezeu care erau neam omenesc ales, neam de sfinți căci Domnul era sfințenia lor și-i călăuzește și-i alege.

Deci nu vă temeți de tot felul de 'monștri' sau 'ciudați' sau 'handicapați' căci nu contează cât de alb ai părul important e cât de mult și de curat iubești, nu contează cât de mop ai părul importat e cât și cum gândești și nu contează cât de tuns sau chel ai părul important e cum și spre cine pășești.

Și trebuie să te și păzești ca nu cumva satana să te 'ajute' să te încurci... la limbă!.. adică să nu care cumva să confunzi pe Domnul Iisus Hristos cu Babilonul că s-ar putea apoi să te corcească cu șobolanul sau cu porcul sau cu năpârca sau cu diavolul tazmanian sau mai rău să te corcească cu tine însuți ca mare știutor necredincios sau și mai rău cu propriul tău nărav: lenea, lăcomia, pisma, mândria deșartă și vanitatea desfrânării iar dacă tot nu ești cuminte atunci te corcește cu minciuna vicleană și necredința și răutatea care se răzbună pe Dumnezeu și pe aproape răzvrătindu-se cu fățărnicie ca să se înalțe pe sine prin jertfe deșarte cu care să se mituie la mulțumirea de faptele sale... rămânând închis în mulțumirea de mulțumirea de sine însuși la nesfârșit, de parcă ar fi un sfințișor vrednic și drept neștiind că slujește idolul încrederii în sine din viitor sau din trecut ca să fure funcția de Dumnezeu și să ia numele Lui spre a se lăuda cu necredința și cu știința... de a minți și viclenii auto-îndreptățindu-se în ascuns pentru plăcerile voirii lăudându-se de parcă ar avea știința din credință de parcă ar trăi ei dreptatea Lui Dumnezeu după Cuvântul 'drepții din credință vor trăi'.

În final, dacă tot nu vei asculta ca să te pocăiești atunci te vei corci cu grozăvia, specia cea mai periculoasă a sfințișorilor răspopiți și ascunși sub haină de biserică.

Last edited by vsovivivi; 11.12.2012 at 14:50:26.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.12.2012, 14:48:48
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Dragul meu,

Când Ever (părintele limbii ebraice) a zis Never adică 'shoha m-oi duce să particip la zidirea Babilonului' și a plinit ceea ce a zis căci nu s-a dus atunci Domnul a auzit și apoi văzând ce fac oamenii a hotărât să se pogoare și să încurce limbile oamenilor ce zideau Babilonul.

Satana și dracii și toți demonii și diavolii au zis atunci într-un gând că defapt limbă e absolut totul în om și animale așa că au amestecat speciile, adică 'limbile' după cum a voit Dumnezeu dar viceversa și așa au apărut tot felul de monștrii îngrozitori la vedere însă la fel de buni sau păcătoși ca și ceilalți oameni afară de fiii lui Dumnezeu care erau neam omenesc ales, neam de sfinți căci Domnul era sfințenia lor și-i călăuzește.

Deci nu vă temeți de tot felul de 'monștri' sau 'ciudați' sau 'handicapați' căci nu contează câd de alb ai părul important e cât de mult și de curat iubești, nu contează cât de mop ai părul importat e cât și cum gândești și nu contează cât de tuns sau chel ai părul important e cum și spre cine pășești.

Și trebuie să te și păzești ca nu cumva satana să te 'ajute' să te încurci... la limbă!.. adică să nu care cumva să confunzi pe Domnul Iisus Hristos cu Babilonul că s-ar putea apoi să te corcească cu șobolanul sau cu porcul sau cu năpârca sau cu diavolul tazmanian sau mai rău să te corcească cu tine însuți ca mare știutor necredincios sau și mai rău cu propriul tău nărav: lenea, lăcomia, pisma, mândria deșartă și vanitatea desfrânării iar dacă tot nu ești cuminte atunci te corcește cu minciuna vicleană și necredința și răutatea care se răzbună pe Dumnezeu și pe aproape răzvrătindu-se cu fățărnicie ca să se înalțe pe sine prin jertfe deșarte cu care să se mituie la mulțumirea de faptele sale... rămânând închis în mulțumirea de mulțumirea de sine însuși la nesfârșit, de parcă ar fi un sfințișor vrednic și drept neștiind că slujește idolul încrederii în sine din viitor sau din trecut ca să fure funcția de Dumnezeu și să ia numele Lui spre a se lăuda cu necredința și cu știința... de a minți și viclenii auto-îndreptățindu-se în ascuns pentru plăcerile voirii lăudându-se de parcă ar avea știința din credință de parcă ar trăi ei dreptatea Lui Dumnezeu după Cuvântul 'drepții din credință vor trăi'.
V., zi drept: esti intr-un cenaclu dadaist din Cluj? Am inteles ca de curand a fost un spectacol dadaist in Cluj, deci...no...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.12.2012, 15:08:41
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
V., zi drept: esti intr-un cenaclu dadaist din Cluj? Am inteles ca de curand a fost un spectacol dadaist in Cluj, deci...no...
Ai uitat fraza asta când ai citat căci nu m-ai lăsat să termin de scris și de corectat:

Citat:
În final, dacă tot nu vei asculta ca să te pocăiești atunci te vei corci cu grozăvia, specia cea mai periculoasă a sfințișorilor răspopiți și ascunși sub haină de biserică.
Deci pisicuțule ascuns sub sigla casei regale și acum sub copiii care comunică pe messenger ținându-se de mânuțe, trebuie să-ți mărturisesc că nu fac parte din niciun cenaclu' dadaist și nu am fost la astfel de spectacooleole.

Practic i-am explicat colegului depre corcelile și amestecările omului spurcat cu toate animalele spurcăcioase sau curate.

Tu văd că ești corcit cu cenaclurile și cu dadaiștii sau repeți și tu ce au mai zis alții căci ți se pare văzând cândva circ că iată vezi tot circ în timp ce defapt nu e circ ci e altceva. Tu crezi că e circ fiindcă ai fost la circ, tu crezi că e cenaclu fiindcă ai fost la cenaclu, dar nu e circ și nu e cenaclu ci sunt fraze venite din Dumnezeu... căci mereu le citez cu sau fără ghilimele chiar dacă pare că sunt ale mele. Sunt și ale mele dar defapt mai mult sunt ale Lui.

Last edited by vsovivivi; 11.12.2012 at 15:11:07.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.01.2013, 16:36:20
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Aici e clar că el vorbește despre geocentrism, o teorie absurdă și păgână și satanică a vremii de atunci despre care vorbea și explica în acest text dar cum este un citat scos din context nu se poate știi ce anume credea și susținea sfântul de fapt.

Aici este clar că el vorbește din teoriile păgâne ale vremii de sfera geocentrică a pământului în jurul căreia se învârte soarele și astfel s-ar putea explica ziua și noaptea.

V-am explicat cum se explică zilele și nopțile luminate de luminătorii cerești după cum este Creația într-Adevăr:

1. Luna se vede de peste tot la fel oriunde s-ar afla de parcă ar fi ochii Geocondei care se uită la tine orideunde te uiți la ea. Deci la zenit, la răsărit și la apus de lună vezi aceiași față a lunii mai ales dacă este lună plină. Asta înseamnă că lumina și imaginea în mersul ei prin cer face o curbură astfel că noi vedem imaginea de la zenit a ei oriunde s-ar afla ea pe cer, lucru imposibil în mișcări de sfere deoarece dacă am vedea fața la zenit într-un fel asta ar însemna că ar trebui să vedem fie la răsărit fie la apus o altă parte din sferă!

2. Dacă lumina și imaginile merg curb prin cer, și este posibil asta dacă privim imagini pe deasupra unei surse de căldură, pe deasupra apelor, prin deșert, pe autostrăzi în soare, atunci efectul de fată morgană e clar deci putem crede că lumina nu merge drept și imaginile nu le vedem direct ci pot veni în curbă astfel că așa putem pricepe că și soarelui îi vedem discul și nu partea sferică, deci putem crede că răsăritul și apusul de soare sunt iluzii optice deoarece soarele și luna merg mereu pe deasupra pământului plat denivelat și înconjurat de mări prin părți.

3. Cum curbarea razelor prin mediu impune ca lumina să nu se reverse decât pe un fel de con luminos este foarte clar că în afara conului se lasă întunericul și cum razele se lovesc de păturile plane și de pământ și mări ca într-o oglindă plană este foarte clar că luna este luminată tottal sau parțial din această oglindă și nu direct de soare chiar dacă nouă așa ni se pare când și soarele și luna sunt pe cer în același timp. Defapt luna e luminată de soare din oglinda pământului la granița dintre întuneric și lumină a conului ținând cont că razele se curbează din nou în drumul lor înapoi spre cer și încăodată îndărăt spre pământ în zona unde este noapte.

Poate însfârșit vă faceți o părere corecte despre cum anume soarele, luna și stelele luminează pământul de când Domnul le-a așezat întru tărie prin Cuvânt în ziua a 4-a parcă sau a treia, nu mai știu exact.
Acuma să vezi minune, că daca tot v-am povestit mereu cum e cu Creația pe tot felul de fire de discuție pe forum, iată că azi am văzut că luna și soarele deși se aflau pe cer simultan cam în aceleași poziții ca altădată totuși am văzut că acuma luna era la faza când e foarte subțire, adică partea luminată era azi dimineață ca litera C deși altădată cu toate că se afla față de soare în plină dimineață pe cerul zilei cam în aceiași poziție exact ca astăzi ea era luminată altfel și arăta partea luminată ca un D. Așa că stupoare căci deși cam știu cum este de la Dumnezeu îmi pare totuși inexplicabil.

Caut să pricep și să-mi explic din ce știam de la Dumnezeu cum e cu lumina și pământul plat denivelat și rond în adâncul apelor din părți care-l înconjoară pe lateral și care este luminat de soarele și luna și stelele ce se plimbă pe deasupra și încerc să-mi explic de ce e deosebire între C și D și iată că nu-mi pușcă nicicum nicio explicație logică și plauzibilă căci chiar dacă lumina merge curb prin păturile de aer tot nu se poate explica, mai e ceva care-mi scapă și atunci am sperat la Dumnezeu și m-am rugat preț de o fracțiune de secundă și apoi am mai tot sperat că voi primi și voi ști răspunsul și iată că plin fiind cu apă binecuvântată și sfințită de bobotează căci am băut de dimineață iată că mă trăznește o revelație uimitoare care mă luminează complet de cum e cu fazele lunii pe timpul celor 28 de zile, adică de ce luna are fazele de creștere și de descreștere a părții vizibile și deși se află pe cer în aceleași poziții împreună cu soarele față de noi, totuși odată e subțire ca un C și altădată e groasă ca un D.

Eu credeam că se datorează doar poziției față de soare, adică fiind mai mult sau mai puțin luminată în plimbarea ei pe la marginea conului luminos care vine în curbură din oglinda cea plană a pământului și mărilor, și credeam că asta e singura explicație în sensul că ea intră sau iese din zona de lumină ce se reflectă din oglinda plană a pământului și mărilor ce-l înconjoară în lateral.

Defapt nu e vorba numai de asta căci totuși nu se poate ca să vedem de jos că soarele și luna deși se află în aceleași poziții pe cer față de noi, odată luna să fie un C și altădată un D când și soarele și luna sunt în același timp pe cer căci atunci când am constatat diferențele era dimineață și soarele răsărise ca azi.

Deci ceva nu era în regulă, și nu pușca explicația complet decât în parte...

Și atunci am cerut Domnului prin cuvinte și într-un limbaj sufletesc și al inimii, căci Domnul pricepe rugăciunea inimii și cererile omului, am cerut să-mi explice crezând că voi afla răspunsul și iată că el a venit nu prin cuvinte ci m-a 'trăznit' și m-a trezit:

Este vorba și de căldură și frig și nu numai de poziții, și așa se explică de ce deși se aflau în aceleași poziții pe cer față de mine luna era luminată diferit, adică LUNA este de ghiață și ea este cu atât mai rece cu cât este mai puțin luminată și cu cât este mai rece cu atât lumina solară care merge spre ea de la oglinda plană a pământulului înconjurat pe lateral de mări lumina este mai deviată și ajunge înapoi la pământ o porțiune ce tinde spre litera C și cu cât ea este mai caldă cu atât ea tinde spre D, și invers când este calea spre descreștere. Dar să nu uităm că atunci când vedem C luna descrește și când vedem D luna crește.

Deci când avem lună plină ea este o lună de ghiață dar este o lună caldă căci este luminată total de soare din oglinda cea plană a pământului și mărilor iar apoi ea se răcește treptat până ajunge la forma de C când este cea mai rece lună, luna nouă și apoi începe iar să se încălzească din nou de la razele soarelui până ajunge iar la faza de lună plină și apoi invers ajungând iar la un C.

Explicația fazelor lunii este deci nu numai poziția în raport cu conul luminos făcut de soare și care se refletă din oglinda pământului spre cer, cu lumina având traiectorie în curbură prin mediu ci și încălzirea sau răcirea lunii care impune sub ea prin păturile de aer ca razele să lovească luna și să se întoarcă spre pământ astfel ca noi să vedem doar acea porțiune luminată fie ca litera C fie ca D în funcție deci și de frigul sau de căldura ei din acel moment și nu numai de poziția pe la marginea conului luminos.

Gata, acum știm explica corect formarea anotimpurilor, a electromagnetismului ceresc ce apare prin mișcarea stelelor și se constată cu busola pe pământ și știm acuma explica și fazele lunii.

Să nu uităm nici că marginile creației nu le putem pipăi și vedea dar că avem o creație mică și finită putem pricepe din faptul că ajungem de unde am plecat deși am mers tot drept pe partea plană a mărilor și a pământului denivelat care se află în centrul mărilor ce-l înconjoară în părți... iar dedesubt el șade pe nimic, adică nu e nimic creat sub el și cum e mai greu el atârnă în centru spre jos dizlocând apa spre părțile laterale. Deasupra pământului și a mărilor se află cerul cu stelele și soarele și luna puse întru tărie iar stelele pe firmament ca deasupra să avem apele de sus care nu se adună în adunările lor formând un fel de nori sau pulberi de ape sau volume de ape...

Mulțumim Doamne. Acuma știu mai bine taina Creației, căci e finită, simplă, frumoasă și bună și adâncă în înțelepciunea Ta '...și nu că voi ca să mă laud nici că voi să-i înspăimânt dar științificii tâlhari profitori și comercianți scamatori, cum veniră, se făcură toți o apă și-un pământ' ducându-se la fund ca plumbul cu cărțile lor idolești cu tot.

Last edited by vsovivivi; 08.01.2013 at 17:22:24.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 09.01.2013, 14:12:58
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Iar că soarele nu e sferic spre noi reiese tocmai din luminanța constantă pe întreg discul văzut de noi când soarele este la zenit. Dacă soarele ar fi fost sferic spre noi, așa cum este luna sferică spre noi, atunci musai am vedea cum spre lateral luminanța scade; deci de la centru spre marginea discului solar ar trebui să vedem o culoare mai portocalie.

Din moment ce vedem un disc de aceiași culoare și aceiași luminanță peste tot e clar că soarele spre noi nu este sferic ci un disc astfel că soarele doar împreună cu luna formează o sferă perfectă la eclipsa de soare când se vede că din partea nevăzută a lunii nu se deviază lumina și nu se formează aureole sau efecte luminoase deci e clar că luna e semisferică sigur, iar soarele poate să fie semisferic cu partea rondă nu spre noi sau ca un disc. Totuși din argumente energetice ar trebui să fie semisferic și el.

Luna fiind de ghiață și soarele de foc impun sub ele prin medii și în jurul lor trasee curbe ale radiației luminoase și electromagnetice.

Efectele observabile ale creației finite, ale curbării imaginii și a luminii prin mediu sunt foarte frumoase.

De exemplu:

1. La polul nord când este vară avem mișcarea soarelui în cerc în jurul axei stelei polare fixe și la fel la polul sud când acolo este vară soarele se învârte în jurul axei cerești sudice. Învârtirea ține 3-6 luni când e zi polară și apoi urmează noaptea polară cu efectele aurorelor boreale.

2. Cum noi vedem doar fața de la zenit a lunii și a soarelui oriunde s-ar afla ele pe cer, e clar că imaginea lunii și a soarelui și lumina merge în curbă, iar lumina care ajunge la noi de la lună face și ea curbă deci soarele luminează oglinda plană a pământului și mărilor care luminează luna care luminează pământul și lumina pământului luminat de lună iar se vede de sus din cer. Deci avem parcurgeri curbe ale imaginii și ale luminii prin păturile de aer plane așezate peste pământ și mările din lateral prin reflexii multiple din oglinda plană a pământului și mărilor acoperită de păturile de aer de diferite temperaturi și pe înălțime și pe lateral.

3. La mijlocul pământului denumită zonă ecuatorială în teoria absurdă a pământului sferic, zilele tind spre a fi egale cu nopțile și deși soarele și luna sunt mereu deasupra oglinzii plane făcută din pământul și mările și păturile de aer și de nori avem iluzia din pricina că imaginile și lumina merg în curbă și din pricina unghiurilor de refracție, avem impresia că soarele răsare și că apune deși nu este defapt vorba decât de efecte optice, căci practic soarele deși este mereu deasupra el se apropie sau se depărtează de locul în care te afli și apropiindu-se se vede la un momendat răsăritul și depărtându-se apare la un momendat apusul deși ar trebui să vedem mereu cum se micșorează și rămâne sus deasupra orizontului și apare apoi brusc în partea aialaltă din pricina finității creației. Nu vedem așa din pricina curbării luminii și a imaginii prin medii și datorită fierbințelii sau răcirii mediilor.

4. Că avem de-aface cu o creație finită și mică se deduce când constatăm că deși mergem drept pe deasupra mărilor și pământului ajungem de unde am plecat de parcă am fi pe o sferă deși noi mergem într-un plan paralel cu pământul și mările care-l înconjoară pe lateral. Unii invocă teoria planetară și bagă mâna în foc crezând în sfericitatea planetei Terra, când defapt avem o semisferă de pământ care șade pe nimic și pe lateral sunt mările iar deasupra în zona plan denivelată avem munții și văile, suprafața uscată. NU revin cu argumnetele care susțin și contrazic teoria geocentrică planetară sau heliocentrică planetară, teorii care sunt absurde și satanice dealtfel având la bază infinitatea creației în timp și spațiu, ceea ce implică defapt veșnicia creației adică defapt ideea că nu există o creație făcută de un creator ci este așa dintotdeauna.

5. Electromagnetismul sesizat de busole pe suprafața pământului se datorează învârtirii stelelor în jurul axei polare nordice care trece prin steaua polară și invers cele din sud care se învârt în jurul axei ce trece prin centrul ceresc sudic în jurul căreia se învârt stelele din partea de sud. Aceste mișcări ale stelelor care nu-și schimbă semnele formate din stele în mișcările lor împreună cu soarele și luna formează fluxurile electromagnetice și centrurile electromagnetice de deasupra astfel că prin axa polară vin fluxuri electro-magnetice și ies prin axa cerească sudică și avem astfel două motoare perpetue care învârt soarele și luna pe cer impunând acele mișcări care aduc pe pământ anotimpurile și vremile precum și vânturile datorate diferențelor dintre zonele cu frig și cele calde și dintre zonele uscate și cele pline de umiditate.

6. În jos avem rondul pământului de o anumită adîncime, mai mică decât 13.000 km, după care urmează nimicul, adică nu mai este nimic creat dedesubt astfel că pământul șade pe propria lui întăritură, căci cu cât te duci în jos pământul este tot mai apăsat de pământul de deasupra deci mai dens iar mările de lateral cu cât mergi în jos în apă crește presiunea și cum peste tot avem pământ sub ape, chiar în groapa marianelor, e clar că greutatea pământului a făcut să se deplaseze pământul spre lateral până ce a umplut tot 'vasul' astfel că avem în general pământ care stă pe nimic și deasupra sunt apele mărilor și avem pământ care nu este acoperit de apele mărilor.

7. Deasupra pământului și apelor începe tăria cerului și întinderea tăriei merge până sus la apele de deasupra cerului care nu curg și nu se adună în adunări ca să formeze mările, iar această necurgere apare de la o anumită altitudine sesizată de cosmonauți, denumită de ei distanță de la care apare imponderabilitatea adică de acolo în sus corpurile și apele nu mai cad spre pământ ci stau într-o mișcare pe deasupra. Apele cele de deasupra care nu curg sunt însă deasupra stelelor, a soarelui și lunii, adică acolo sus de tot.

8. Iar locuința Domnului este în om și la mijlocul Creației în Soare și în Lună și în Stele, creație care are două trupuri: văzutele care se văd cu ochi trupești și care trec fiind trecătoare și nevăzutele care se văd cu ochi duhovnicești și care se înveșnicesc precum și nevăzutele care sunt și nu se văd dar care se vor vedea cândva. Sfinții văd ambele trupuri simultan, iar omul are defapt 4 ochi, și câte două perechi de simțuri, unul ceresc duhovnicesc și unul trupesc iar trupul cel veșnic se formează și se înnoiește și la el lucrează Dumnezeu spre o nouă facere și o nouă renaștere, după cum este scris: 'Noi le facem pe toate'. Problema este că și păcatul lucrează în ascuns și dracul și omul și mândria încurcând lucrul Domnului astfel că se va vedea cândva și ceea ce s-a lucrat în ascuns de către cei ce și-au băgat botul și mâna acolo unde nu le fierbea lor oala stricând frumusețea și bunătatea creației.

Deci Creația este foarte simplă și frumosă și bună și plină de înțelepciune fiindcă din iubire și bunătate a făcut-o Dumnezeu și ca să să se înveșnicească ea întru odihna Domnului.

Last edited by vsovivivi; 10.01.2013 at 10:31:04.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.01.2013, 22:42:33
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma doare capul!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.01.2013, 15:02:26
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Ma doare capul!
O să te doară și cipul!

...iar la final până și cepul.

(din dex: CEP, cepuri, s. n. 1. Dop lung de lemn cu care se astupă gaura unui butoi. ♦ Canea. ♦ (Rar) Gaură a butoiului în care se pune cepul (1) sau caneaua. ◊ Expr. A da cep unei buți = a începe o bute plină de vin (sau de alt lichid). 2. Porțiune din tulpina unui portaltoi, care se lasă deasupra altoiului până la dezvoltarea acestuia, cu scopul de a-l proteja. ♦ Nod din tulpina unui brad sau a unui molift din care crește ramura. 3. Fusul arborelui de lemn al unei mori țărănești de apă. 4. Proeminență (cilindrică) la periferia unei piese, tăiată astfel încât să se potrivească într-o scobitură din altă piesă. ♦ Capătul filetat în exterior al unei țevi, care servește la îmbinare prin înșurubare. – Lat. cippus.)

...și care dintre ele te doare?.. că dacă pisicile au 7 sau 9 vieți atunci precis au tot atâtea capete... ... ...de acuzare.

Last edited by vsovivivi; 11.01.2013 at 15:08:02.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.01.2013, 15:12:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Ma doare capul!
cine te pune să citești toate astea?!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 18.01.2013, 15:09:29
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cine te pune să citești toate astea?!
Păi dacă nu citești până te doare capool, dragă Fred, cum o să ști cine l-a pus și cine te pune pe tine? Cine nu riscă nu câștigă... dar nu așa cum a riscat Eva... sau Adam că din rău în mai rău se merge așa dac-ți pui nădejdea pe viitor numa' în tine.

Last edited by vsovivivi; 18.01.2013 at 15:12:16.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Cele trei virtuti "pline de putere" florin.oltean75 Generalitati 1 28.02.2012 21:18:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42