Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.09.2008, 15:31:48
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Deuteronomul 12:30. Atunci sa te pazesti ca sa nu cazi in cursa si sa le urmezi lor, dupa ce le vei pierde de pe fata pamantului, [color=red]si sa nu cauti pe dumnezeii lor[/color], zicand: Cum au slujit popoarele acestea dumnezeilor lor, asa voi face si eu.

Dintre miile de culte care se autointituleaza crestine cine poate garanta ca toate slujesc Domnului. Dar cine isi permite sa se plimbe si sa incerce sa vada cum ii acolo si cum ii dincolo, isi va trage carbuni in cap, din focul geloziei lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.09.2008, 20:31:51
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexie
Doamne ajuta!
eu cred ca s-a implinit aceasta profetie a par A.BOCA cu Sibiul ,anul acesta cind a fost marea adunare edumenica de la Sibiu ,caci rugaciunile cu ereticii spurca bisericile noastre!..si va scadea harul ...se va strica agheasma ...DOAMNE NE FERESTE!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.09.2008, 20:44:13
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de alexie
Imi pare rau ca raspund atat de tarziu, dar nu prea am timp acum. Voi reveni mai tarziu cu un raspuns mai amplu, poate in luna aprilie. In orice caz, parintele Arsenie spunea - scrie in aceeasi carte - ca noi ortodocsii mai bine sa ne punem gatul pe butuc dacat sa renuntam la credinta noastra. Si mai scria tot in acea carte ca parintele Arsenie a spus ca Biserica Catolica (papalitatea) nu va reusi niciodata sa aduca Biserica Ortodoxa sub ascultarea sa.
"noi ortodocsii mai bine sa ne punem gatul pe butuc dacat sa renuntam la credinta noastra"...cati ar face, pe bune, asta?
Biserica Catolica (papalitatea) nu va reusi niciodata sa aduca Biserica Ortodoxa sub ascultarea sa. Cine zice ca B catolica ar vrea sa aiba de-a face cu ortodocsii? Ai semnale in sensul asta? Mi se pare ca e o falsa problema. Adica e o schimbare de discurs...nu tu "fratii catolici" si "Biserici surori" cum zice PF Teoctist ci aia care ne vor sub "ascultare".
Prietene...esti cel putin malitios. ;)
NOOO,IACATA CA VREMURILE DE ACUM TE contrazic ,CA E VB SA-L CHEME IAR PE PAPA LA NOI,de parca nu ne-a ajuns ca a venit o data ,acuma vrea sa faca prozelitism in Ardeal!Noi ,ortodocsilor majoritari nu ne e dor de el si sa vedem dc pt sinodalii nostri conteaza mai mult politica sau ce vrem turma pe care ei zic ca o pastoresc!??sa vedem ce vor hotari ..poate ca si pe 8-9 iulie .Atunci chiar ca-si dau foc la valiza ,adica turma ,noi ,nu vom mai crede ca sint pastorii nostri .Asa ca sfintiile lor sa se gindeasca f. f. bine inainte de a vota ,a cui reprezentanti sint ,pe cine pastoresc si ..sa nu faca voia celor care urmaresc tocmai discretitarea Sinodului de catre proprii credinciosi .Eu una am inceput sa ma cam satur sa tot aud papa in sus si papa in jos ,de parca am fi catolici si nu orotocsi !.Decit sa invitam pe papa sa ne vedem mai bine de credinta noastra ortodoxa si sa nu luam seama la conducerea politica atee,de la noi ..treaba ei ce face conducerea politica ,iar dc Sinodul va reprezenta cumva interesele lor politice ,care sint lumesti ,inseamn ca nu poate in acelasi timp sa reprezinte si interesele credinciosilor ortodocsi .Asa ca vom vedea dc ei sustin dreapta credinnta ortodoxa cu adevarat ,din hotaririle lor ,caci Dumnezeu a zis ca pomul se cunoste dupa roade ,iar cel care va deveni ca maslinul neroditor ,va pati ca el ,se va usaca!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.09.2008, 21:56:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prozelitism in Transilvania? Poate nu intamplator se afla acolo IPS Bartolomeu Anania, care si-a demonstrat verticalitatea nu demult.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.09.2008, 08:47:06
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Da ancah, dar totodata prezenta in numar mare a casatoriilor mixte in Adreal, Banat propulseaza tot mai mult acesta mentalitate. Am citit recent un studiu despre necesitatea ardelenilor de a-si (forma) sfinti. In ultimii 250 de ani ardealul nu a mai dat niciun sfant oare de ce?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.09.2008, 21:57:52
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

http://www.danionvasile.ro/blog/2008/09/19/sos-inselarea-focolarelor-si-ps-sofronie-al-oradiei/
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.09.2008, 23:09:06
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Da ancah, dar totodata prezenta in numar mare a casatoriilor mixte in Adreal, Banat propulseaza tot mai mult acesta mentalitate. Am citit recent un studiu despre necesitatea ardelenilor de a-si (forma) sfinti. In ultimii 250 de ani ardealul nu a mai dat niciun sfant oare de ce?
Pai se pare ca matale esti ceva din spita divina,de stii ca de 250 de ani nimeni din Ardeal nu a mai ajuns in Rai.Oricne ajunge in Rai este Sfant,ca insusi Hristos a zis ca nimic necurat nu va intra in Imaparatia Cerurilor.Deci poate vrei sa spui ca nu au mai fost canonizari,dar sa spui asa ceva,ca nu au mai fost oameni sfinti,cred ca nu stii ce vorbesti,sau nu te-ai gandit ce ai spus.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.09.2008, 00:42:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Da ancah, dar totodata prezenta in numar mare a casatoriilor mixte in Adreal, Banat propulseaza tot mai mult acesta mentalitate. Am citit recent un studiu despre necesitatea ardelenilor de a-si (forma) sfinti. In ultimii 250 de ani ardealul nu a mai dat niciun sfant oare de ce?
alynna, Ardealul l-a dat pe Pr. Arsenie Boca; sa avem rabdare pana va fi canonizat.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.10.2008, 00:48:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cea mai buna dovada a credintei innascute a romanilor: se boteaza, se cununa religios si cand mor au parte de slujba de inmormantare.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.10.2008, 17:46:33
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cea mai buna dovada a credintei innascute a romanilor: se boteaza, se cununa religios si cand mor au parte de slujba de inmormantare.
Poate suna ciudat, dar am facut niste calcule matematice din care a reiesit ca poporul roman nu este crestin (asta nu inseamna ca nu exista romani cu adevarat crestini - dar sunt putini). Mai exact. Anul acesta si in alti ani au avut loc inundatii. Multi oameni au ramas fara case. Am facut niste calcule simple si am vazut ca problemele acestea ar fi un fleac pentru un popor crestin (fara ajutorul guvernului sau alt gen de ajutor). Calculati si dvs., daca fiecare cetatean roman ar dona pentru oamenii ramasi fara case o suma foarte mica (eu am pus o medie de numai 5 lei) ce suma s-ar aduna. Veti fi uimita sa vedeti ca s-ar putea construi case cu mult mai multe decat au fost distruse de inundatii. Apoi, daca cei buni de munca isi sacrifica numai o zi pentru construirea unei case (pentru altii, nu pentru propria persoana), ar trebui sa avem dezastre mult mai mari ca sa nu facem fata.

De vreme ce oamenii inca mai dorm in containere, corturi sau locuinte improvizate, rezulta ca nu suntem un popor de crestini.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
reintoarcerea la dreapta credinta nsimona Generalitati 18 31.12.2010 15:58:55
Miscarea de rezistenta a poporului roman impotriva deznationalizarii mihailt Generalitati 152 08.04.2010 02:53:03
Dreapta credinta si credintele altora Traditie1 Despre Biserica Ortodoxa in general 31 14.03.2010 22:48:59
Blog "Ortodoxia - dreapta credinta!" MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:19:00