Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.11.2007, 22:49:41
danut danut is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Carmen , ceea ce traiesti tu am ttrait si eu inca din copilarie, paralizam in somn si eram constienta si atunci incercam sa ma rog.Nu dormeam noaptea, iar in timpul facultatii situatia s-a agravat oarecum, din cauza viselor am devenit nervoasa. Dar am inceput sa ma duc la biserica si in acelasi timp am consultat un psihiatru.Mi-a prescris niste medicamente , aveam un somn profund, nu visam niciodata si ma duceam mai regulat la biserica. Au inceput sa dispara visele urate in schimb am inceput sa am o liniste sufleteasca, pace interioara. Dp un timp nu m-am mai dus la biserica, ,iar in momentul de fata nu este noapte in care sa nu visez ceva urat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.11.2007, 23:30:32
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danut
[...]eram constienta[...]
[...]din cauza viselor am devenit nervoasa[...]
Se pare ca pe forum sunt si persoane cu id de sex opus, am mai observat asta si la alti membri. Pentru cei in cauza, sunt curios sa aflu de ce procedati asa?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.11.2008, 14:18:12
carmenutza05 carmenutza05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Carmenutza, sunt bune sfaturile de mai sus insa nu uita sa tii seama si de factorii externi: Vizionarea prelungita a progr. TV, filme, uriciuni, maninca bine daca esti in crestere, nu-ti cheltui banii numai pe upgrade-uri la telefoane mobile si fast-food-uri, ai grija de tine si vezi ce faci , cu ce te ocupi...
Ma gandesc ca mi-ar fi fost mult mai usor daca urmaream programele TV in mod exagerat sau daca citeam carti cu un oarecare continut violent. In modul acesta as fi gasit raspunsul la problema mea. Insa timpul liber nu prea imi permite un astfel de "lux". Prea putin ma uit la televizor si nici cu muzica nu imi e mai "roz".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.11.2008, 14:21:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenutza05 Vezi mesajul
Ma gandesc ca mi-ar fi fost mult mai usor daca urmaream programele TV in mod exagerat sau daca citeam carti cu un oarecare continut violent. In modul acesta as fi gasit raspunsul la problema mea. Insa timpul liber nu prea imi permite un astfel de "lux". Prea putin ma uit la televizor si nici cu muzica nu imi e mai "roz".

Visele pot fi date de la diavol ,trebuie sa te rogi,sa mergi la preot etc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.11.2008, 14:41:31
carmenutza05 carmenutza05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu Vezi mesajul
Duhovnic si rugaciune. Asta e o cale de linistire.

La final daca vrajmasul nu pleaca de tot, ti se va descoperi din timp, suficient ca sa incepi sa te rogi si el sa plece. Ramai parca treaz dar in somn. Intuneric. Rece. Cineva e acolo. Si Il chemi pe Dumnezeu. Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma (apara-ma) pe mine pacatosul. Simti furia vrajmasului. Tu zici mai repede Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul. Si cand pleaca cazi in somn la loc.

...

Dar fara duhovnic totul este o apa de ploaie si chiar de la vrajmas. Mergi la duhovic ca el stie ce este mai bine si te poate scapa de teama. Pentru ca teama este crucea de dus.

Doamne ajuta.
Pe langa visele mentionate anterior, de aproximativ 4-5 luni au mai aparut si altele. De data aceasta cu un altfel de context. Imi visez destul de frecvent bunica ce a murit in iunie. I primul vis eram impreuna cu familia in localitatea bunicilor. La un moment dat bunica ma tinea de mana si urma sa mergem undeva. Am ezitat. M-a chemat, am refuzat din nou. A plecat singura. Nu voiam sa merg cu ea pentru ca eram sigura ca nu e bine. In celelalte vise imi apare vie sau nu. Dar aproape mereu sunt constienta ca nu mai traieste. O visam cu o frecventa atat de mare incat parca nici macar nu a murit. Si asta nu-mi face bine. Chiar deloc, mai ales ca bunicii eu fost cei care m-au crescut pana la 7 ani. Ii visam pe amandoi inca inainte sa moara bunica. Visam chiar si nefericitul eveniment. Imi este dor de ea, nici acum nu m-am resemnat, dar parca o visez prea des.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.11.2008, 14:59:17
carmenutza05 carmenutza05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenutza05 Vezi mesajul
Pe langa visele mentionate anterior, de aproximativ 4-5 luni au mai aparut si altele. De data aceasta cu un altfel de context. Imi visez destul de frecvent bunica ce a murit in iunie. I primul vis eram impreuna cu familia in localitatea bunicilor. La un moment dat bunica ma tinea de mana si urma sa mergem undeva. Am ezitat. M-a chemat, am refuzat din nou. A plecat singura. Nu voiam sa merg cu ea pentru ca eram sigura ca nu e bine. In celelalte vise imi apare vie sau nu. Dar aproape mereu sunt constienta ca nu mai traieste. O visam cu o frecventa atat de mare incat parca nici macar nu a murit. Si asta nu-mi face bine. Chiar deloc, mai ales ca bunicii eu fost cei care m-au crescut pana la 7 ani. Ii visam pe amandoi inca inainte sa moara bunica. Visam chiar si nefericitul eveniment. Imi este dor de ea, nici acum nu m-am resemnat, dar parca o visez prea des.
Exista vise "prevestitoare"? De genul: visezi multa apa si nu peste mult timp gospodaria unei rude este inundata, visezi persoane si in ziua urmatoare sau in scurt timp primesti vesti de la respectivele persoane desi nu le-ai vazut de multa vreme?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.11.2008, 17:12:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu cred ca visele nu au nici o legatura cu prevestirea,ele semnifica un amalgam de momente si trairi din viata noastra,creierul selectand in timpul somnului detaliile inutile.Visele ne reprezinta firea,intr-un fel,dar nu cred ca ar avea puterea sa prevada ceva,ori vre-o relevanta in interpretarea acestora in fel si chip.
Sunt doar vise,o stare emotionala din timpulrepaosului,chiar si in somn detinem acea sensibilitate de fiinte pline de ganduri si sentimente,trairi si simtiri,temeri si bucurii diferite,doar ca ele se manifesta intr-un fel haotic si ilogic.
Daca ar fi sa iau in seama toate visele care ma incearca,cred ca as putea si eu sa ma orientez spre anumite fenomene ciudate si fara sens.
In copilarie visam adesea ca mi se inclesteaza gura si dantura,intr-atat,incat mi se farmau dintii unul cate unul si tot nu puteam sa o desfac,si acest vis l-am avut de cateva ori si la maturitate.Apoi,cand aveam 12 ani in zona unde am copilarit au avut loc demolari in masa pentru constructia de blocuri,fiind zona de case.Am fost obligati de catre regimul de-atunci sa ne mutam in alta parte.Am fost atat de afectata de mutarea din casa copilariei,incat,si pana-n ziua de astazi,daca este sa ma visez acasa la parinti,ma visez in acea casa,si nu in cea ulterioara unde am locuit mai bine de 12 ani de zile.
Visez sistematic si intr-un mod absolut nejustificat,o persoana care a reprezentat candva pentru mine totul,spun nejustificat,pentru ca nu ma gandesc la acea persoana si nici nu am mai vazut-o de vre-o 8-9 ani de zile,deci,este posibil sa se fi si schimbat.Apoi,mai visez caini care ma urmaresc si-mi creeaza o teama permanenta,dar nu reusec niciodata sa-mi faca rau,chiar daca eu par debusolata si fara sperante de scapare.De cateva saptamani,visez un barbat tanar si foarte aratos aparand in viata mea si facandu-ma sa-mi pierd capul,culmea este ca se repeta visul cu aceiasi persoana,cu aceleasi intentii si intamplari.
Bine-nteles,nu stau sa ma gandesc prea profund la aceste vise,cu atat mai putin la posibila semnificatie a acestora,visele vin si pleaca iar noi pasim in propria viata cu aceiasi culoare si sens.
Nu ne afecteaza,asa cum nu ne aduce ceva concret si materializat.Indiferent ce as visa,daca am visat inseamna ca am dormit si,deci...exist,sunt cel mai fericit pamantean,fiindca eu stiu ce-nseamna sa nu visezi ci sa traiesti un acut cosmar de veghe involuntara,de lipsa de uitare zilnica atat de necesara fiintei noastre,de neputinta de a te odihni.
Asa ca,eu sunt de parere ca atunci cand adormi,cand ti se inchide geana,chiar fara sa vrei,trebuie sa multumesti Cerului si Pamantului ca esti sanatos,normal si apt pentru viata ce urmeaza dupa odihna vitala.Multumesc Lui Dumnezeu pentru toate!
Visele,fie ele si mai neplacute,nu trebuiesc bagate prea mult in seama si nici interpretate,fiindca dandu-le atata importanta acestea vor capata de la sine o si mai more forta(imaginara)de a ne tulbura si a ne induce in eroare,practic,o autosugestie ca acestea ar fi atat de malefice si cu un scop anume.
Dumnezeu sa va daruiasca liniste,pace interioara si bucurie!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.11.2008, 17:27:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=2]Sfantul Simeon Noul Teolog ne descrie si modul in care fiecare facultate sufleteasca influenteaza continutul viselor. Astfel, cand partea poftitoare a sufletului e impinsa spre patimile desfatarilor si spre placerile vietii, tot pe acelea le vede si sufletul in vis. Cand mania si iutimea nu sunt controlate, cel tulburat de ele viseaza certuri, atacuri, razboaie cu presupusii sai rivali. Iar atunci cand este stapanit de mandrie si de slava desarta, el isi inchipuie demnitati si onoruri deosebite, acte de cinstire deosebita si de veneratie, sederi pe tronuri inalte, domnie asupra celorlalti, iar in plan duhovnicesc, descoperiri extraordinare.[/SIZE]
[SIZE=2]Pentru cel curat sufleteste, lumea din vis este lumea ideala, conducand spre arhetipurile ei, spre ratiunile ei si toate acestea, spre Dumnezeu. Visul celor ce lupta neincetat pentru progres duhovnicesc este un vis tot mai controlat, pe masura eforturilor de curatire sufleteasca, in care fantasticul si imaginarul sunt inlocuite de real si de idealul duhovnicesc. Cel desavarsit isi controleaza trairile din vis, visand lumea nu doar asa cum ar vrea el sa fie, la modul ideal; ci asa cum este ea, de fapt, in realitate, din punct de vedere duhovnicesc. [/SIZE]
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.11.2008, 18:16:42
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenutza05 Vezi mesajul
Exista vise "prevestitoare"? De genul: visezi multa apa si nu peste mult timp gospodaria unei rude este inundata, visezi persoane si in ziua urmatoare sau in scurt timp primesti vesti de la respectivele persoane desi nu le-ai vazut de multa vreme?
Atat Sfintii Parinti din vechime cat si Parintii zilelor noastre ne invata sa nu credem in vise. Nici in alea bune nici in alea rele. Majoritatea sunt de la diavol, care chiar daca nu poate vedea viitorul il poate ghici mult mai bine ca noi, si ne da uneori vise adevarate ca sa ne castige increderea si sa ne duca in eroare.

Bogdan.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.11.2008, 18:22:45
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Exista acele carticele,fise sau pliante care iti arata semnificatia visurilor,adica daca visezi paianjeni nu stiu ce se va intampla,daca visezi bebelusi te imbolnavesti etc.Eu nu cred in acestea pentru ca e cam banal sa crezi in asa ceva.De unde dovezi? De ce cand visezi bebelusi e un lucru rau? De unde sunt scoase aceste semnificatii? Au studiat 600 de ani niste oameni si au dovedit ca asa este?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vise. Templier Knight Generalitati 13 04.03.2012 16:18:30
vise mita100 Generalitati 5 23.11.2009 18:02:49
vise silana Generalitati 9 04.08.2008 21:26:37