Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.11.2007, 17:55:14
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

" Inainte de revolutia din 1989, Parintele ne-a spus ca miroase a praf de pusca si asa a si fost. Mai zicea ca toate tarile comuniste vor face pasnic trecerea de putere de la comunism la capitalism,numai Romania va face trecerea prin varsare de sange si vor muri multi. Veti vedea si veti intelege spurcaciunea peste tot in jurul vostru: la serviciu,in magazine, in institutiile statului, in conducerea lui si mai ales in politica. Din nefericire, ea va intra pe furis chiar si in sanul Bisericii, murdarind unele suflete de aici. Aproape ca oamenii isi vor pierde speranta. Doar cei care isi vor pastra credinta adevarata vor fi salvati si mare va fi atunci Slava lui Dumnezeu peste ei.
Planul "lucrarii diavolesti" este minutios si , prin puterea banilor si a viciilor, intre care minciuna, prefacatoria, intriga si omorul sunt cele mai importante.
Spunea Parintele ca ar fi bine, sa facem semnul Sfintei Cruci, peste tot ce mancam: apa,ceai,cafea,prajitura,fructe,bautura,mancare sau paine, ca Sfanta Cruce anuleaza tot ce este otravit. Printre altele, mai zicea pentru toti romanii, ca: imi pare rau de voi, ca sunteti slabiti in credinta si ca veti cadea din cauza fricii. Frica vine de la diavol. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu. Vor cadea si cei alesi. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri, va vor lua totul!"
Parintele Arsenie Boca a fost si ramane in inimile noastre ca un sfant.
Pelerinajul de la mormantul Parintelui Arsenie de acum doua zile, demonstreaza puterea rugaciunilor si a credintei romanilor, ca daca se roaga din tot sufletul la mormantul lui, multe din problemele lor vor fi implinite, caci este cunoscut faptul ca faptele pe care le-a facut in viata, au fost in slujba lui Dumnezeu si a oamenilor.
A venit pe lume copil curat si a cautat sa ne invete tot ceec ce este necesar pentru mantuirea sufletelor noastre.
In concluzie se poate spune, ca a fost un mare sfant, caci:
- a facut minuni
- a fost proroc
- a fost cuvios
- a fost doctor fara de arginti
- a fost mucenic si a murit in suferinta
Situatia sta asa, zicea Parintele Arsenie: oamenii se roaga lui Dumnezeu sa-i scape de necazuri, iar Dumnezeu se roaga de oameni sa paraseasca pacatul. Acum, care de care sa asculte mai intai? Dumnezeu de oameni sau oamenii de Dumnezeu?
Am scos cateva spilcuiri din invataturile Parintelui Arsenie, care dupa umila mea parere, chiar daca nu a fost canonizat, il consider un mare sfant, grabnic ajutator in rezolvarea necazurilor. Este parerea mea ! DOAMNE AJUTA! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.11.2007, 21:14:31
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Proorocii ii cam stim din Biblie, poate a fost prezicator.
In Romania, deja mirosea a praf de pusca inca cu multi ani inainte de 1989 - cel putin din 1987.
Dar sa dea Dumnezeu sa fie cum spuneti voi si eu sa gresesc, si parintele Arsenie Boca sa fie un sfant. Chair am sa ma documentez sa aflu unde a fost calugar si unde e ingropat, sa ma duc si eu pe acolo, daca voi putea. Cine stie, poate daca gresesc si e un sfant, ma va lumina si pe mine Dumnezeu in vreun fel in privinta asta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.11.2007, 21:45:43
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
De aceea, erau siguri ca aratarile acelea veneau de la Diavol care venea sa-i incerce.

Iata un exemplu de puterea dusmanului asupra noastra. De ce oi fi scris cu litera mare in mijlocul propozitiei?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.11.2007, 22:42:21
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Dar sa dea Dumnezeu sa fie cum spuneti voi si eu sa gresesc, si parintele Arsenie Boca sa fie un sfant. Chair am sa ma documentez sa aflu unde a fost calugar si unde e ingropat, sa ma duc si eu pe acolo, daca voi putea. Cine stie, poate daca gresesc si e un sfant, ma va lumina si pe mine Dumnezeu in vreun fel in privinta asta.
Imi doresc din suflet sa ajungi la Manastirea Prislop si cand vei urca dealul spre mormantul Parintelui, sa-mi spui pe mesaj privat sau direct pe Forum , ce ai simtit, sincer, exact ce vei simti. Citeste , documenteaza-te putin despre viata parintelui si ai sa vezi ce traire vei avea cand vei merge pe urmele pasilor lui, pe poteca ce urca spre mormant.Este ceva inaltator, nu pot descrie in cuvinte starea generala pe care o am, ori de cate ori merg acolo. Prima data am avut asemenea trairi, cand am vizitat mormantul Parintelui Cleopa de la Manastirea Sihastria. Trebuie sa mergi si sa te convingi singur.
Sa-ti ajute bunul Dumnezeu sa mergi acolo, roaga-te, citeste, documenteaza-te si ai sa vezi ca n-am exagerat cu nimic in cele relatate mai sus.DOAMNE AJUTA-TI! cu mult drag,icamilin
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.11.2007, 22:50:19
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de anita
Acolo era vorba de aratarile pe care le primeau acesti calugari cand se rugau ,venea diavolul in chip de lumina.
Pai credem in minunile facute de Dumnezeu prin oameni.Din cate stiu parintele nu a facut publica aceasta experienta a lui la muntele Athos.
In povestea aceea nu e vorba de minunile savarsite de Dumnezeu prin oameni ci e o poveste cu totul exagerata - de parca nu era de ajuns "aratarea" sfantului Serafim de Sarov, trebuia sa mai vina si Maica Domnului sa-l ia de mana pe Boca si sa-l duca la sfant.
Si eu am citit ca povestea nu ar fi venit de la Arsenie de Boca. Dar chiar asa fiind, daca a aparut in timpul vietii sale, trebuia sa o dezavueze, iar daca a fost lansata dupa plecarea dintre noi a lui Arsenie Boca, evident, cu atat mai mare pacatul colportorilor acestei scorneli.
de ce eshti asha de speriat? poi Dumnezeu ne duce de mana prin cine vrea el, iar Athosul, shtiam ca este daruit Maicii Domnului, deci mi se pare normal ca ea sa-l lase pe respectivul calugarash, ca era un tanar calugarash la acea vreme Parintele Arsenie Boca, deci sa-l ia shi sa-l daruiasca 40 de zile invatzaturii unui sfant, Serafim de Sarov, n-am citit shi nu shtiu despre ce este vorba dar ce tzi se pare exagerat, ca nu s-ar cobora Preasfanta fecioara la a ajuta un calugar in drumul sau spre Dumnezeu? Ce este neverosimil aicea de te-ai inhitata cu colpoctorii sau complotatorii sau nu shtiu ce termen foloseshti de spui ca sunt scorneli, poi oricum mai infloresc oamenii din auzite shi zvonizate, iar daca parintele nu a infirmat cat a fost in viatza, inseamna ca ceva muguri de adevar au fost in povestea respectiva oricat te oripileaza pe domnia ta ca chiar ar putea fi reale... ca mai degraba ai crede dumneata in fantasmagoriile de prin ziarele pline de femei goale decat in ce povesteshte cineva din intamplarile din viatza sa... ori il faci nebun, ori indracit, ori vedeniile lui de foame, ori observatzii greshite, ca trebuie sa fie ceva ca doar lumea toata nu crede asha ceva... poi dar cine o intreaba pe lume ceva? hai ca iar o lungesc prea mult shi iar ajungem sa ne certam, ca shi la subiectul din vechiul testaent shi porcul, sau cu cafeaua...
poi chiar daca mai servesc rar cate o cafelutza, asta nu inseamna ca nu am priceput de la Dumnezeu ca defapt ea este una din marile spurcaciuni ale ceasurilor, cafeaua naturala, ca nessul itzi spune el ca e nociv, ca dupa doua nessuri tari te apuca tremuricii, dar cafeaua este heroshima shi nagasaki la unloc la masa ta in fiecare dimineatza... nu pentru trup, ci pentru suflet.
vsovidiule ,chiar ca esti dhestieppt ca fulgerul:D:D:D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.11.2007, 22:54:08
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

parintele A.B. a spus inainte de a muri ca va fi o revolta intara,deci a stiut ,caci era inainte vazator cu duhul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.12.2007, 09:28:15
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
parintele A.B. a spus inainte de a muri ca va fi o revolta intara,deci a stiut ,caci era inainte vazator cu duhul.
Va rog, nu-l mai defaimati pe parintele Arsenie Boca. Daca a previzionat ceva, a fost pur si simplu previziune - ceea ce se cheama in termeni laici "futurologie", adica a tras niste concluzii pe baza informatiilor de care dispunea.
Iata de ce spun ca-l defaimati:

"Biserica a condamnat nu numai astrologia, ci toate formele de ghicire a viitorului. [color=red]Nimeni in afara de Dumnezeu nu poate sti viitorul.[/color] Atunci cum se face ca in atatea cazuri premonitiile s-au adeverit? Cum despre asasinarea lui Kennedy, de exemplu, au mai stiut si altii în afara de Dumnezeu?

Răspunsul pe care il da Biserica este simplu: toate "profetiile" facute prin mediumi, toate cazurile in care viitorul a coincis cu ceea ce se ghicise mai inainte prin diferite metode, nu sunt altceva decat iscusite lucrari ale amagitorului. Este adevarat ca Biserica poate sa para, si de această data, supusa unor conceptii retrograde. Dar, ca in cazul fiecarei rataciri de natura spirituala, trebuie repetat ca a alege calea mantuirii nu inseamna doar a accepta că Hristos este Fiul lui Dumnezeu venit în lume pentru mantuirea oamenilor; inseamnă a accepta si ca drumul spre Imparatie presupune purtarea crucii, nu te afli pe acest drum daca nu crezi ca invătăturile Bisericii sunt adevarate.

Raspunsul pe care il da Biserica in problema prevederii viitorului nu este un raspuns pripit, ci este un raspuns cu radacini adanc infipte în Sfanta Traditie. Intreaga Traditie afirma ca, desi diavolul nu cunoaste viitorul, poate să insufle oamenilor anumite "profetii", dintre care unele se împlinesc. La prima vedere această afirmatie ar avea aceeasi valoare ca aceasta: "desi paharul era gol, am baut pana m-am saturat" . Logica pare sa excluda ca ambele afirmatii pot fi simultan valabile.

Iata insa trei din categoriile in care diavolul poate "cunoaste" viitorul si il poate sopti slugilor sale:

– cazul I (diavolul detectiv): dacă persoana A vrea să treaca pe neasteptate pe la persoana B si atunci persoana B are o "descoperire" cum ca va fi vizitata de persoana A, nu înseamnă ca i s-a descoperit viitorul; diavolul stia că persoana A se îndreapta spre persoana B si numai un accident neprevazut i-ar fi putut nega "profetia"; in multe cazuri premonitive se ignora faptul ca ele nu contin elemente care să nu poata fi deduse logic de o a treia "persoană" aflată în momentul optim la locul potrivit (un asemenea caz il intalnim descris in viata sfantului Antonie cel Mare);

– cazul II (diavolul psiholog): cunoscand bine relatia cauza-efect, diavolul - bun cunoscator al sufletului omenesc - poate deduce efectele atunci când stie bine "datele problemei"; stiind de superficialitatea unei relatii de familie, el poate deduce destramarea ei, stiind de tensiunile existente între două state, el poate deduce începutul unui război, ...

– cazul III (diavolul păpusar): diavolul planuieste ca in timp sa determine anumite fapte, si se foloseste de oameni precum păpusarul de figurinele sale; este cazul cel mai spectaculos, cel mai interesant, cel mai "nevinovat", cel mai greu de prevazut din punct de vedere omenesc. Si de aceea cel mai smintitor pentru cei care refuza sa accepte punctul de vedere al Bisericii. Precizam ca intelegem dificultatea acceptarii explicatiei cum ca nu ar fi vorba de nici o premonitie, ci doar de o dureroasa inscenare a ghicirii viitorului, dirijata de Marele Papusar al Imparatiei întunericului. Dar a nu accepta aceasta explicatie inseamna a accepta ori faptul ca Dumnezeu lucreaza prin mediumi, ori faptul că diavolul cunoaste viitorul. Aceste doua variante fiind excluse pentru cel care crede in învataturile Bisericii, singura alternativa posibila rămane cea cu "diavolul papusar"."

Textul de mai sus este de Danion Vasile si preluat de pe site-ul www.sfaturiortodoxe.ro
Deci, Danion Vasile ne comunica ca Biserica respinge orice forma de prezicere a viitorului. Prin urmare, a sustine ca era "inainte vazator cu duhul" e poate unul din motivele pentru care nu a fost canonizat si probabil nu va fi, daca aceste zvonuri vor continua sa circule asupra lui.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.12.2007, 10:03:34
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Apoi, chiar si sfintii pustnici din pustia egipteana se fereau de aratari de orice fel, preferand sa riste sa le respinga si pe cele autentice decat sa riste sa fie ispititi de diavol, care poate lua orice infatisare.
Iata ca am gasit si textul care imi sustine scepticismul fata de istorisirea cu minunea de la Athos - aratarea Maicii Domnului si cele 40 de zile cu sfantul Serafim. Il citisem mai demult dar acum nu-l mai gaseam, dar iata, cu ajutorul lui Dumnezeu, am dat de el intamplator, cautand texte despre preziceri. Este scris de Parintele Cleopa, luat de pe www.sfaturiortodoxe.ro si atat de potrivit, incat parca ar fi fost scris intocmai pentru a raspunde acestei povesti.

"Si diavolul este putere nalucitoare. El se face in chipul lui Hristos, de straluceste ca soarele; [color=red]in chipul Maicii Domnului[/color], in chip de ingeri, [color=red]in chip de sfinti[/color], in tot chipul. Numai te-a prapadit, daca ai crezut. N-ati auzit ce spune Apostolul Pavel ? Nu-i de mirare ca si satana se face in chip de inger de lumina; si slujitorii nedreptatii se fac in chip de slujitori ai dreptatii. Deci, baga de seama ! Nu primi nici un fel de aratare, nici un fel de vedenie.
Sfintii Parinti ai Patericului, marii sihastri care traiau numai cu radacini in pustie, aveau adesea lupta cu diavolii.
La unul a venit diavolul in chipul lui Hristos si el isi cauta de lucru, ca lucra la cosnite. Acela stralucea ca soarele iar batranul inchidea ochii. Si-a strigat :
- Batranule, da uita-te la mine !
- Dar cine esti tu ?
- Dar nu vezi ca eu sunt " Hristos " ?
Si acela inchidea ochii mai tare ;
- Eu sunt pacatos, a zis el, si nu sunt vrednic sa vad pe Hristos.
- Ei, batranule blestemat, m-ai cunoscut ! Si a si fugit, ca a vazut ca l-a cunoscut.

--------------------------------------------------------------------------------
Alt batran sihastru mergea prin padure. Iata un " arhanghel " stralucea ca soarele si avea o stalpare de finic si un crin in mana, cum a venit la " Buna Vestire ". El mergea ca sa-l ajunga pe batran pe alaturea, dar batranul tot se uita in alta parte :
- Batranule, uita-te la mine !
Dar batranul s-a intors cu spatele si a zis :
- Dar cine esti tu ?
Eu sunt " arhanghelul Gavriil !" Pentru viata ta cea sfanta, pentru nevointa ta, pentru rugaciunile tale si pentru toata osteneala ta, am venit sa-ti aduc o veste buna din cer, de la Maica Domnului.
- Ia seama ca ai fost trimis la altul ! Ai gresit adresa. Eu sunt un om pacatos si nu sunt vrednic sa vad pe arhanghelul Gavriil !
-Ticalosule batran ! Nu va putem insela, ca nu va inchinati noua.
- Sa se inchine voua cel care va slujeste voua, ca eu ma inchin lui Hristos si n-am nevoie de voi !

--------------------------------------------------------------------------------
[color=red]Asa fugeau sfintii de vedenii[/color]. Dar ai sa ma intrebi : " Parinte, poate a vrut Dumnezeu in viata mea sa-mi arate o vedenie ceva, un vis, n-ar fi pacat ca eu nu am crezut ? Poate sa fie ceva adevarat. Oare nu-i pacat ca eu refuz un semn de la Dumnezeu ? "
Nu-i pacat. Doamne fereste ! [color=red]Dumnezeu, care fericeste pe cei smeriti, niciodata nu se supara cand si fac lucruri din smerenie, ca nu se socotesc vrednici de a vedea ingeri[/color]. Ai vazut Sfantul Isaac Sirul ce spune ? Mai de folos iti este, omule, sa-ti vezi pacatele tale, de mii de ori, decat sa vezi ingeri. Si mai departe : mai de folos iti este sa plangi un ceas penrtu pacatele tale, decat sa vezi ingeri si sa invii morti cu rugaciunea, sau sa faci minuni ! Sa avem smerenia aceea de care zicea marele Prooroc David : Ca faradelegea mea eu o cunosc si pacatul meu inaintea mea este pururea. Sa ne vedem pacatele si sa le plangem ! Asta-i pozitia care nu te duce la cadere niciodata. Iar cei ce-au vazut ingeri, i-au inselat diavolii, i-au dus in pierzare.
Sfantul Ioan Scararul spune asa in cuvantul trei din " Scara " : [color=red]Dracii slavei desarte, pe cei slabi de minte, i-a facut prooroci - ca el o sa se laude ca este prooroc, ca a vazut vedenii -, iar cela ce tutror visurilor si vedeniilor nu crede, filosof duhovnicesc este."[/color]

"Asa este cel care nu crede in vedenii si vise. Ferice de el. Ce spune Apostolul ? Noapte este veacul de acum. In veacul de acum sa nu dorim sa vedem ingeri ! Auzi ce spune un sfant parinte ? [color=red]Daca vrei sa ajungi la nebunie si la iesirea din minti, primeste aratarile ceresti in veacul de acum ![/color]
[color=red]Deci, nu numai ca nu se supara Dumnezeu, cand nu credem noi in vise si vedenii care se arata noua ca lumina sau foc sau stele sau ingeri sau sfinti sau prooroci sau hristosi sau in chipul Maicii Domnului, ci, foarte mult ne iubeste.[/color] Aici sa stii ca veacul de acum este ca o noapte, ca dracii se pot face in ingeri de lumina. Cel ce nu crede in vise si vedenii este un adevarat credincios. Deci, sa nu crezi vreodata ca se supara Dumnezeu cand tu nu vei crede in acestea ! Ca daca ar fi adevarate, Dumnezeu ti le lamureste tie acestea, nu prin tine, ci prin altii care au darul deslusirii duhurilor. Iar cand sunt multe marturii ca un vis sau o vedenie a fost de la Dumnezeu, intreaba pe altii mai intelepti decat tine."

Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.12.2007, 12:50:10
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Iata si de pe site-ul lui Danion Vasile:
"In ceea ce priveste vedeniile si celelalte feluri de aratari „ingerești”, crestinii trebuie sa se tina de calea aratata de batranul din Pateric caruia dracul i s-a aratat in chipul lui Hristos. Batranul a inchis ochii si a spus: „«Eu pe Hristos nu voiesc să Il vad aici». Iar demonul, auzind aceasta, s-a facut nevazut” [6; 316]. Tradiția ortodoxă invata acelasi lucru despre vedenii: ca si daca s-ar arata cineva in chipul lui Hristos, nu trebuie sa i se dea atentie. Ca daca este Domnul, nu Se va supara. Iar daca este vrajmasul, cea mai mica deschidere sufleteasca poate fi fatala."
Ce-i drept asta nu exclude realitatea vedeniei lui Arsenie Boca si sfintenia sa, dar totusi putina circumspectie nu strica, mai ales daca asa ne invata chiar biserica.

Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.12.2007, 14:21:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, chipurile astea de mesii shi de ingeri shi de hristoshi shi Marii shi ingeri shi arhangheli vor mereu sa te pacaleasca ca multa vreme sa nu-l vezi pe bibi cum itzi inmoaie xx-pita din "blid" impreuna cu Domnul sau impreuna cu tine, deci sa fi tu ala prin care Domnul se va da in mana oamenilor pacatoshi ca prin cine fiul shi urmashul omului se v-a da pacatului va fi vai shi amar de capul shi de zilele lui, iar dracii o shtiu. De aia se dau de jur inprejurul duhovnicilor cu tot felul de vedenii, dar cu adevarat se shi arata unora in lacashul in care doresc sa se arate aceshtia, adevaratzii sfintzi shi adevaratul Dumnezeu, shi aceshtia trebuiesc intr-adevar cercetatzi chiar daca sunt cei adevaratzi, ca nu se supara Dumnezeu dar dupa roade ii vetzi cunoashte... ca satana in cer se arata in cea mai mare lumina, adevar, dreptate, sfintzenie, dar inlauntru precis este plin de toata rautatea shi desfranarea... dar sa nu fi curios de chipul lor spurcat ca sa nu cazi in a face asemenea lor... iar vedeniile sunt dejur imprejurul duhovnicilor, deshi pestetot e plin de ashtia rai...

Dar Parintele Arsenie Boca nu a avut vedenii, sau naluciri sau inchipuiri proprii sau insuflate de draci ci primise darul proorociei, iar proorociile sunt semne ale timpurilor shi intaplarilor ce vor fii, iar proorociile nu sunt deslushite...

deci la vedeniile de la draci shi la orice vedenie sau inchipuire se urmareshte sa capetzi vrednicie pe baza lor shi caurmare indreptatzire shi nerushinare... iar prin vedeniile shi halucinarile auzite, sa capetzi mandrie adica sa te infunzi in deznadejde (vine shi timpul ei), ca asha ne-a invatzat parintele Nifosn dupa cum a scris Ancah, sper sa nu fi confundat, deci aceste roade le urmareshte shi altele bineintzeles, adica sa te faci plin de toata ushuratatea in a practica pacatul shi neascultarea, ca atunci te statorniceshti in surpare, in infruntare, in obraznicie, in contrazicere, in trufie, in triumful asupra diavolilor in loc asupra patimilor tale pe care nu ai cum sa tzi le birui fara Hristos, fara sa urashti lista de pacate shi toate cele ce te fac sa fi stapanit de rau dar iubind omul shi cele ce le-a dat Dumnezeu pentru Mantuirea lui, ca lupta nu se da impotriva sangelui shi a carnii ci impotriva duhurilor mincinoase din vazduh, impotriva pacatelor shi patimilor in care te afli, shi impotriva tuturor lucratori ai faradelegii ce stapanesc veacul acesta, dar cu armele lui Hristos, shi iubind omul, incununandu-te prin rabdare... rabdaree, rabdarIK, rabdarOI, cum a zis parintele Papacioc, traducand cumva sloganul duhovnicesc:
rabdare,
rabdare,
rabdare,

dar ale noastre proprii vise shi inchipuiri shi vedenii shi presupuneri shi proorocii? astea n-or avea shi ele ceva samburi de minciuna shi ticaloshie? numa alea de la draci?
numa aia or fi de vina ca vor sa ne ia ochii, dar avem noi ochi shi pentru ale noastre?
N-avem... deci cu ale noastre ar trebui sa incepem sa nu ne credem vrednici tocmai pentru poftele din visurile noastre... ca noi asha facem, shi abea apoi pentru cele de la draci sa nu ne credem vrednici pentru astea... eu asha am intzeles de la parintele Cleopa Ilie, shi de la parintele Prooroc Arsenie Boca. ("sa nu stingetzi duhul proorociilor de la Dumnezeu", ceva de genul asta ne invatza sf ap Pavel)
dar fiecare pricepe cum poate shi cum shtie... ca doar n-oi fi etalon de pricepere shi explicatzie ca am mai zis-o ca nu prea fac ceea ce stiu ca am auzit de la altzii, deci degeaba stii daca nu ajungi sa shi cunoshti... iar cel ce cunoashte e cel pt care marturiseshte Duhul ca a reushit sa nu mai patimeasca... deci sfintzii cunosc adevarul nu numai ca il aud shi il shtiu...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca lore86 Mari Duhovnici si predicile lor 175 16.08.2023 13:17:46
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 18:02:21
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 12:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47