Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2008, 14:54:24
silana silana is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2008
Mesaje: 40
Implicit

biserica manastirii Barsana din Maramures s-a inaltat in urma unui vis.turla era foarte inalta si nici cu macaraua nu au putut-o ridica.deznadajduiti,asteptau... unul din mesterii ce lucrase acolo lucra la o casa,a cazut de pe schele si a intrat in coma.se pregateau de inmormantare.dar dupa 2 saptamani,minune:omul a deschis ochii si a zis:am solutia.a mers la manastire si intr-un sfert de ora,printr-un sistem de scripeti intocmit ad-hoc,a ridicat turla pe care nu au pututo ridica mijloacele moderne.ce se intamplase?in timp ce era in coma,omul nostru a visat solutia. ati avut astfel de vise care sa va dea solutia unor probleme de nerezolvat?sunt visele oare doar de la diavol?oare chiar avea parintele cleopa dreptate cand spunea ca visele sunt de la draci,sau nu visase ce si cat trebuie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2008, 16:12:28
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Nu compara,oricum, visele parintelui Cleopa cu visele noastre, ca nu ne ridicam noi la apropierea lui de Dumnezeu. Nici la luptele lui.
Visele sunt amestec de fals si adevar: pot fi adevarate, asa cum pot sa fie doar dorintele noastre, asa cum pot sa fie inselare.
Da, gandesc ca e posibil sa gasesti rezolvarea unei probleme in vis.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.08.2008, 13:03:11
rapaselu rapaselu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2008
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Nu compara,oricum, visele parintelui Cleopa cu visele noastre, ca nu ne ridicam noi la apropierea lui de Dumnezeu. Nici la luptele lui.
Visele sunt amestec de fals si adevar: pot fi adevarate, asa cum pot sa fie doar dorintele noastre, asa cum pot sa fie inselare.
Da, gandesc ca e posibil sa gasesti rezolvarea unei probleme in vis.
nu trebuie sa fii calugar ca sa ai lupte de calugar.sunt persoane care duc lupte mai ceva ca ale parintelui cleopa,si fara sa fie pregatiti cum a fost el.de pilda,demonizatii.am vegheat 2 luni o demonizata intr-o manastire acum multi ani,un om nepregatit pentru lupta ce a dus-o.stiu ce vedea,ce auzea,ce limbi straine incepuse sa vorbeasca,ea nestiind nici o limba in acel moment.pentru mine,adevaratii calugari sunt cei ce se trezesc bagati in batalii pentru care nu se simt pregatiti si pe care le duc pana la capat;nu calugarii consacrati sunt eroii,ci oamenii de rand,ce duc lupte ce nu sunt date nici calugarilor.in concluzie,un om se poate ridica la masura parintelui cleopa,si chiar mai sus.cat despre vise,nu ai inteles ce am vrut a zice.am spus ca par cleopa afirma ca toate visele sunt de la draci.apoi am spus ca a spus asta ptr ca nu a visat ce trebuie,adica vise gen cel cu manastirea barsana.nu avea indeajuns experienta si exercitiul visului,ca sa poata afirma ca exista si vise de la dzeu si exista si mijloace ca sa iti dai seama ca sunt de la cer si nu de la diavol.acum ai preceput,lidio?e si asta un dar,sa ai vise de la dumnezeu si sa recunosti si sursa lor.cunosc cateva persoane ce au acest dar.viseaza la metru cub,de folos lor,si altora.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.08.2008, 13:09:07
rapaselu rapaselu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2008
Mesaje: 9
Implicit

varul meu ieromonah a avut o intalnire de taina cu o babuta din partea locului,care i-a spus ca a visat ca erau in altar plase cu prescuri.unele plase aveau si vin langa prescuri,altele nu.si a aparut un drac ce a spus ca prescurile fara vin sunt ale dracilor.e un vis de bagat in seama,pentru s-ar putea sa fie asa.tainele ce nu le stim pot veni prin oameni simpli,dar f credinciosi,cum e acea babuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.08.2008, 14:14:23
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Trebuie sa-ti dau dreptate.
Mai ramane sa ne spui si cum poti deosebi care vise sunt de la draci si care nu. Si cum se face ca tu poti deosebi si altii nu, in consecinta nu se bazeaza pe vise.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.08.2008, 15:35:37
rapaselu rapaselu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2008
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Trebuie sa-ti dau dreptate.
Mai ramane sa ne spui si cum poti deosebi care vise sunt de la draci si care nu. Si cum se face ca tu poti deosebi si altii nu, in consecinta nu se bazeaza pe vise.
e f simplu:visul ce vine de la dumnezeu,indiferent de mesaj,bun sau rau,vine cu liniste interioara,nu te tulbura nicicum.in schimb,visele ce vin de la draci,chit ca visezi ingeri sau sfinti,vin cu o neliniste inexplicabila.in esenta cam asta e concluzia dupa ce am auzit zeci de marturii.am o pasiune mai neobisnuita:culeg si studiez vise.mai ales cele religioase.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.08.2008, 16:03:04
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Rapashela draga, mai da-ne exemple de vise dumnezeiesti tilcuite de batrine
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.08.2008, 17:02:50
rapaselu rapaselu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2008
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Rapashela draga, mai da-ne exemple de vise dumnezeiesti tilcuite de batrine
de batrane care au cunoscut adevarul si care s-au facut libere.ca tot ne umpli de profunzimi.draga,multumeste-te cu ce am postat.ca si asa GREU se mai digera pa acest forum diverse chestiuni.nici tu nu ai visat ce trebe si cat trebe,bag de sama.nici nu stii ce ai pierdut!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.08.2008, 22:16:59
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Sa stii ca ideea ca o parte din prescuri le-ar lua dracii (in vis), nu m-ar linisti nicicum! Ar trebui sa visez ceva frumos, netulburat.
Din pacate, noaptea trecuta m-am visat intr-o casa pe care trebuia s-o parasesc noaptea din cauza inundatiei. Stau la bloc, asa ca probabil am solidarizat cu acei napastuiti. Si m-am trezit de-a dreptul tulburata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2008, 21:26:37
tasnadeanca tasnadeanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Sa stii ca ideea ca o parte din prescuri le-ar lua dracii (in vis), nu m-ar linisti nicicum! Ar trebui sa visez ceva frumos, netulburat.
Din pacate, noaptea trecuta m-am visat intr-o casa pe care trebuia s-o parasesc noaptea din cauza inundatiei. Stau la bloc, asa ca probabil am solidarizat cu acei napastuiti. Si m-am trezit de-a dreptul tulburata.
nu ai de ce sa te tulburi dupa visul cu prescurile,mesajul sau e ca prescurile trebuie date cu vin,cele fara vin iau o alta cale.apoi,trebuie sa ai un spirit destul de evoluat,care sa se tulbure doar cand e cazul,nu dupa orice vis bau-bau-istic.citeste cu mai mare atentie ce a scris rapaselu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vise. Templier Knight Generalitati 13 04.03.2012 16:18:30
VISE carmenutza05 Generalitati 32 01.06.2011 00:26:13
vise mita100 Generalitati 5 23.11.2009 18:02:49