Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.11.2012, 08:47:33
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul

Mda, am pacatuit, nu am tinut lasatul secului, am bagat carne pana cu cateva minute de intrarea in post la ora 00:00... Deci e clar ca or fi ispite. Dar totusi, nu-mi spune ca nu de la mancarea de post mi s-a tras!

Deci, in concluzie:


Terminati cu ideile gen detoxifiere, echilibru, curatare a organismului etc. In post ne otravim cel mai rau, mancam toate chimicalele! Margarina e otrava curata (ca deh, unt nu putem), pateul vegetal iarasi, numai E-uri si chimicale (ca nu merge unul de ficat, pasare, porc etc.), dulciurile de post sunt doar niste napolitane ordinare si bomboane nu mai stiu de care, la care se mai adauga mult "iubitul" suc de "fructe", care nu pot fi altceva decat otravuri pentru organism! Iertati-ma, dar eu in post mai rau ma intoxic decat sa imi curat organismul. Asa, in zile normale, mananc ceva carne, un ou, branza, lapte, un iaurt etc. Deci lucruri naturale, sanatoase. Acum in post o dau pe pateu vegetal, margarina, napolitane ordinare de "post", ceaiuri si fructe. Toate astea te lesina, nu ai niciodata senzatia ca te-ai saturat, parca burta ti-e tot timpul goala!

M-am orientat si spre pufuleti, eugenii (mananc cate 10 odata), biscuiti... Mai bagi o ciorba de legume sau fasole, un compot, gem, fructe. Dar repet, din toate astea parca nimic nu te satura. Simti ca iti e foame de mori si bagi gem cu ceai. Doamne, mai rau iti face, mai foame iti e, mai rau te doare stomacul... Nu-mi spuneti ca nu e asa!
Nu mancarea in sine este rea (acum depinde si ce mananci) si totusi fa ce ti-am spus cu spoveditul , nu degeaba spun asta, eu am avut o mare ispita cu fetita mea, cand mergeam la biserica imi spunea tot timpul dar tot timpul ca are nevoie la toaleta, si de fiecare data nu facea si era f convingatoare ( plangea)si mai ales in momentele cele mai importante ale slujbei si uite asa ieseam din biserica de nenumarate ori, pana i-am spus parintelui la spovedit si de atunci fetita mea nu m-a mai scos din biserica. Bineinteles ca nu se compara situatia a ta cu a mea, dar incercarea moarte n-are.


Citat:
M-am orientat si spre pufuleti, eugenii (mananc cate 10 odata), biscuiti.
nu-s bune, nu zic ca nu mananc si eu dar... nu 10 odata, ia fa tu o supa de rosii cu crutoane si un pilaf cu ciuperci..iamyyy nici nu mai ai nevoie de cele mentionate mai sus, crede-ma, in post e important ceva cald in stamac nu pufuleti si eugenii.

Iartata-ma daca te-am suparat cu ce am spus.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.11.2012, 09:24:25
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Terminati cu ideile gen detoxifiere, echilibru, curatare a organismului etc. In post ne otravim cel mai rau, mancam toate chimicalele! Margarina e otrava curata (ca deh, unt nu putem), pateul vegetal iarasi, numai E-uri si chimicale (ca nu merge unul de ficat, pasare, porc etc.), dulciurile de post sunt doar niste napolitane ordinare si bomboane nu mai stiu de care, la care se mai adauga mult "iubitul" suc de "fructe", care nu pot fi altceva decat otravuri pentru organism! Iertati-ma, dar eu in post mai rau ma intoxic decat sa imi curat organismul. Asa, in zile normale, mananc ceva carne, un ou, branza, lapte, un iaurt etc. Deci lucruri naturale, sanatoase. Acum in post o dau pe pateu vegetal, margarina, napolitane ordinare de "post", ceaiuri si fructe. Toate astea te lesina, nu ai niciodata senzatia ca te-ai saturat, parca burta ti-e tot timpul goala
Raoul, ai dreptate că te intoxici dacă mănânci ce ai înșirat aici. Toate astea nu trebuie să le mănânci. Cum ți-a spus și Yasmina, se poate mânca sănătos. Pentru grăsimi: nuci, semințe de floarea soarelui (se găsesc decojite și ieftine), măsline și ulei de măsline; pentru proteine: banala fasole (nu-i greu să înveți s-o prepari), năut (dacă faci sport), linte cu orez. Apoi zacuscă (e destul de greu să găsești una bună în comerț; poate cea de Topoloveni, dare e tare scumpă), tot felul de fructe.
Pentru prânz, însă, dacă nu înveți să gătești, n-are cum să fie ușor; dar dacă gătești, sunt multe: ciorbe, ghiveciuri, mâncăruri cu ciuperci, ș.a.

Faptul că te simți rău la începutul postului ar putea fi tocmai semnul unui început de detoxifiere, o reacție la despărțirea de carne, așa cum sunt reacții și când te lași de fumat sau de băut.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.11.2012, 17:23:02
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul

Or exista, dar cine sa-mi gateasca? Sunt singur si vai de mine... iar la bucatarie sunt paralel.


M-as imbolnavi daca as fi vegetarian, nici nu as avea ce manca, m-as deshidrata.

Cand spui ca esti "paralel" cu bucataria, sa inteleg ca nu stii sa cureti un cartof sau o ceapa? Bucataria consta din activitati marunte, pe care le poate face oricine, care are un cutitas...
Iti mai trebuie putin ulei. Pui putin intr-o tigaie sau cratita si dai drumul la foc; apoi incepi si pui legumele, pe care le ai la indemana, curatate si maruntite. Poti pune si frunze de patrunjel, marar si condimente dupa gust. Te asigur ca iese de fiecare data alt fel de mancare si f gustoasa. Se face repede si usor.

Am vazut de curand o emisiune pe "Paprica". Acolo am auzit pentru prima data ca se poate folosi toata planta la mazare: se scot boabele, dar se pastreaza si teaca, precum si varfurile plantei, asta, bineinteles daca cultivi mazarea la tine in curte. Le-a calit repede si le-a pus peste niste paste fierte. Mancarea era f apetisanta, iar dupa spusele bucatarului si f gustoasa.

Toate mancarurile, indiferent cat de complicate, constau din pasi marunti, pe care bucatarul/bucatareasa trebuie sa ii parcurga. Exista retete pe internet si in cartile de bucate. Se impune un mediu aseptic, atunci cand facem mancare, iar lenea trebuie scoasa din bucatarie odata cu gunoiul.

Deshidratarea se produce din lipsa apei, nu din lipsa carnii. Vegetarienii au mai multa energie decat cei care mananca carne.

Am impresia ca esti obisnuit sa ti se faca de mancare, fara sa stii cata bucurie poate produce o mancare facuta de propriile maini pentru o persoana draga sau chiar pentru propria persoana. Incearca!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.11.2012, 17:32:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Raoul, ca dulciuri de post, ai incercat smochine, curmale, stafide, prune si caise uscate, miere, si mai ales fructe proaspete? Dar halva?

Imi ami tesc ca atunci cand eram singura tocmai datorita postului am invatat sa gatesc.. Sunt tot felul de mancaruri simple de post. Ai si conserve de legume simple fara chimicale. Ajuta sa testezi cateva mirodenii mai exotice. Ajuta sa faci salati cu diverse cruditati. Ca proteine: fasole, naut, linte, soia, ciuperci.
Si ca sa inlocuiesti calciul din lactate, poti manca migdale.
Daca variezi mult legumele, fainoasele si fructele, alimentatia de post este de fapt f echilibrata. Bineinteles, pentru o vreme si daca esti sanatos.

Cateva retete f simple pt tine care zici ca nu stii sa gatesti:

- diverse legume (inclusiv multa ceapa) taiate si cartofi, la cuptor in tava cu un fund de apa si niste ulei (sau grasime de soia); mirodenii ( de ex. cury da gust)
- linte fiarta cu ceapa, ulei si sare (atentie, absoarbe multa apa) (lintea se gaseste si in conserve aici, nu stiu in Romania, dar sigur e mai buna cand o fierbi singur)
- conserve de fasole alba la are adaugi mirodenii
- ciuperci taiate si fierte cu ceapa taiata (si sare, ulei si piper)
- dovlecei taiati rondele si fierti cu ceapa, putin ulei si putin usturoi; eventual si un ardei
- varza taiata marunt si fiarta cu ceapa si marar si ulei, eventual rosie

PS Eu nu am cu ce sa ma laud, la noi acasa in general gateste sotul meu care are pasiunea bucatariei si gateste foarte bine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 18.11.2012 at 18:57:16.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.11.2012, 20:03:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu cred ca cel mai bun si cel mai sanatos desert de post este coliva. Este satioasa si sanatoasa.
Imi place si compotul de mere.
Raoul, sa stii ca nu e mare lucru sa pui intr-o oala mazare, fasole sau ciuperci si niste morcovi si sa le pui la fiert.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.11.2012, 20:20:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu cred ca cel mai bun si cel mai sanatos desert de post este coliva. Este satioasa si sanatoasa.
Imi place si compotul de mere.
Raoul, sa stii ca nu e mare lucru sa pui intr-o oala mazare, fasole sau ciuperci si niste morcovi si sa le pui la fiert.
Mie mi-a facut sotia sambata placinta de dovleac . E super de buna !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 18.11.2012, 20:26:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu cred ca cel mai bun si cel mai sanatos desert de post este coliva. Este satioasa si sanatoasa.
Imi place si compotul de mere.
Raoul, sa stii ca nu e mare lucru sa pui intr-o oala mazare, fasole sau ciuperci si niste morcovi si sa le pui la fiert.
Ai dreptate,foarte buna.
Nu am mai mancat coliva decand am plecat :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 18.11.2012, 20:29:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Astea sunt definitii , Glikis , eu cel putin sunt satul de ele , atata timp cat nu punem in practica cele declarate si scrise , caci , asta ca un mic exemplu , daca nu reusim sa alungam mandria , ura , ranchiuna , falsitatea din noi , si nu invatam sa nu mai fim atat de sifonabili din orice cuvintel , din orice virgulita , si am reusi sa fim milostivi pe teren , nu in cuvinte , postul devine o parada ieftina si fara noima !
Asa e, Cristi, asa e, dar de undeva trebuie sa incepem! Daca nu putem sa ne infranam nici de la o mancare de dulce, care e ceva foarte concret, cum ne-om infrana de la abstractiunile despre care vorbesti?
Dar cu rabdare si fara tutun le-om duce pe toate... :)
Post cu folos si pofta buna la placintica!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.11.2012, 20:31:34
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Hai Raoul, hai Raoul!

Sper să nu te superi de ce am scris mai sus... o spun cu simpatie și ca reacție la multitudinea de mesaje pe care le-ai primit, ca ajutor/ stimulent ca tu să poți să mănânci sănătos și în post.

În plus mesajele m-au determinat și pe mine, care sunt cam puturoasă, să îmi fac o tocăniță f bună din cartofi, morcovi, ceapă și usturoi puse la fiert, peste care am adăugat sare și ulei...

Curaj!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 18.11.2012, 20:35:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
o tocăniță f bună din cartofi, morcovi, ceapă și usturoi puse la fiert, peste care am adăugat sare și ulei...
Excelenta . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14