Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.05.2011, 15:07:05
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
``A mers odată avva Arsenie undeva unde erau trestii și le clătina vântul. Și i-a întrebat avva Arsenie pe frați:
– Ce-i foșnetul acesta?
– Trestii sunt.
– Cu adevărat, dacă s-a așezat cineva în liniște și aude ciripit, inima lui nu mai are aceeași împăcare. Cu atât mai mult voi care aveți foșnetul acestor trestii.``
Patericul egiptean
Viața pustnicească e cu mult diferită de viața noastră. Noi încercăm să fim creștini în lume; pentru noi ciripitul păsărilor sau foșnetul trestiei sunt șoaptele Dumnezeirii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.05.2011, 15:34:52
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
De acord cu tine! Or mai fi ascultatori de rock pe forum? Mai schimbam impresii, mai analizam ce ascultam!
Peste 30 (ani de rock) in cazul meu.Vechea garda :) Led Zeppelin,Pink Floyd,Fleetwood Mac,Bob Dylan,Janis Joplin,Jimmy Hendrix,Grateful Dead.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.05.2011, 16:15:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Ma plictisesc sa ascult muzica bizantina desi am gasit piese extraordinare dar ascult si multa muzica clasica, mai ales interpretata la chitara.
In fine, sunt un om normal, am o familie care nu gusta genul dar ma tolereaza, merg la biserica saptamanal, tin post, ma rog, dar as vrea sa-mi explice cineva cu ce ma incurca apetitul pentru aceasta muzica sa fiu un bun crestin?
Și eu ascult cam orice, mai ales rock și muzică clasică. Habar n-am ce spun ăia care cîntă, dar nici nu-mi pasă pentru că mă limitez la melodie, la muzică. Caut voci plăcute, cîntăreți talentați care merită atenția. Asta nu mă împiedică să merg la biserică și să fiu creștin-ortodox.

Spre deosebire de tine însă ascult cu plăcere muzică bizantină, psaltică, bisericească... Ascult și muzică populară (de calitate) și orice alt gen în afară de manele, operă și country.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.05.2011, 17:23:44
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Peste 30 (ani de rock) in cazul meu.Vechea garda :) Led Zeppelin,Pink Floyd,Fleetwood Mac,Bob Dylan,Janis Joplin,Jimmy Hendrix,Grateful Dead.
Ce vremuri! Cand muzica era poezie!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.05.2011, 17:28:39
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Nu gasesc nimic poetic in nici un gen rock. Le detest pe toate.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.05.2011, 17:32:27
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=vgDJwBfriEw
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.05.2011, 17:33:02
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Ce vremuri! Cand muzica era poezie!
Yep,dar stii cum spunea cantecul: ,,Prea mult vin si prea mult cantec,ma intreb cum am dus-o atat de mult.La revedere tata,este asa de greu sa mori cand pasarile canta pe cer".O generatie frumoasa in nebunia ei dar care a vrut sa mareasca clipa uitand ca o clipa ramine o clipa.Au ,,ars"prea repede.Iti las o melodie in amintirea acelor timpuri:All you need is love

Salutari ,,roackere" :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.05.2011, 17:55:39
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Am ras de m-am prapadit cand legendara trupa AC/DC a fost considerata satanista-Anti Christ/Death for Christ mi s-a parut o gluma stupida. Probabil respectivii nici nu au ascultat vreo piesa. Nonconformisti da dar nicidecum satanisti. Si exemple as mai da multe.
Referitor la nume, ei au o siglă AC "fulger" DC. În engleză, notația AC/DC face trimitere directă la domeniul electricității. Tind să cred că numele nu e satanist, având în vedere sigla. Dar piese interpretate de ei gen "highway to hell", "hells bells" mă fac să cred că ar cocheta cu satanismul. Aș vrea să cred că ei nu cred în ceea ce cântă în astfel de piese, dar nu știu...
Și eu mai ascult uneori rock, dar exclud cu desăvârșire cântecele antihristice.
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.05.2011, 18:21:11
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Suzi Quatro canta tot rock.
Imi plac foarte mult doua melodii interpretate de ea: "She's in love with you" si "If you can't give me love". Probabil mi-au ramas la suflet fiindca au corespuns adolescentei mele...
Dar are si una denumita "devil gate drive", in care mesajul este destul de clar antihristic _ frazeologic, refrenul acestui cantec s-ar traduce :"vino, coboara de viu pe poarta diavolului", iar undeva zice: "I lead the angel pack on the road to sin" _ "am condus amabalajul de inger pe drumul pacatului".

Fleetwood Mac , tot rockeri ? Superba poveste de dragoste: http://www.youtube.com/watch?v=rCtnk9_tT_A

Cred ca atitudinea BO fata de rock se datoreaza amestecului de mesaje pozitive si negative prezente in diverse melodii de tip rock, pe baza cuvintelor lui Hristos: "nu poate nimeni sa slujeasca la doi domni [...]. Nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona".

Este aparuta in Romania o carte intitulata "Intre rock si iubirea fara sfarsit" _ se poate consulta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.05.2011, 18:50:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Vin si eu din urma,cu a mea vechime in rock...
De cativa ani insa am renuntat sa mai ascult trupele favorite,pt ca s-a petrecut ceva...

In 2005 m-am dus la concertul celor de la Paradise Lost(nu pot sa nu ma gandesc la marea sugestibilitate pe care o are aceasta alaturare de cuvinte);ei bine,rocker rocker dar nu-mi plac problemele asa ca de fiecare cand mergeam la concert cautam sa stau"pe bara",sa nu-mi caut loc langa scena unde spiritele se agitau f tare.De data asta,prietenii care ma insoteau au vrut musai sa vina in fata scenei,asa ca vrand-nevrand i-am urmat,rugandu-ma in gand sa fim ocrotiti sa nu se intample ceva rau.
Deci iata-ma stand in marea invaltorata de spirite agitate,agitatie din care nu ma puteam apara;am pierdut si placerea muzicii, am si uitat de ce sunt acolo-parca paseam printr-o multime plina de suparari si ura;m-am intors privirea in spate,doar din prevedere si atunci m-a izbit peste fata semnificatia salutului rockeresc:COARNELE!!
In spatele meu,se agita cu frenezie o mare de coarne...a fost o imagine care m-a surprins violent,insotindu-se chiar de fiori pe sira spinarii!

Dar totusi,nu am renuntat chiar atunci,m-am mai dus si alte concerte soft,gen Nightwish,chiar si concertul celor de la Aerosmith in Arizona a fost de bun simt.
In fine,ideea era ca din nebagare de seama,din curiozitatea de a incerca cat mai multe genuri,de a vedea"cum suna",am ajuns sa ascult,sa experimentez rock satanic!
Cand am realizat am fost foarte socata...am dat peste o piesa care ma obseda prin frumusetea muzicii si pt ca-mi doream s-o fredonez i-am cautat versurile,aici a intervenit socul!!Tanara voce de soprana care interpreta acea suberba bucata muzicala,de fapt interpreta o mizerie de versuri,al carui inteles ar fi umplut de oroare pe oricine!
Un alt exemplu sinistru este o solista bizara,care se urateste in mod voit(vrea sa semene cu un cadavru mutilat)si care promoveaza versuri pline de deznadejde,de genul"pt cei ca noi nu exista lumina,nu exista rai,asa ca suflete asemeni mie,hai sa ne afundam in neant"...
Din nou,acest personaj crepuscular m-a socat,mai cu seama ca mi-a fost prezentat de cativa tineri romani,care spun ca sunt indragostiti de muzica ei,care este"romantica"...
In fine,am multe exemple de genul acesta,insa nu vreau sa plictisesc pe nimeni.

Muzica rock poate ar fi sublima ca atare,fara adaosul negativ din semnificatia versurilor.

In momentul de fata sunt in stand-by cu rockul...pe CDuri s-a asternut praful,la concerte nici vb sa ma mai duc,si totusi cand aud undeva muzica rock(recunosc si trupele,si piesele)inima-mi tresare si fredonez un timp acel cantec...asta in traducere libera inseamna:vreau sa ne despartim dar inca te mai iubesc :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani... pacatoasa Vrajitoria 215 30.12.2017 22:11:59
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
File de peste cu rosii tanty12 Intrebari utilizatori 2 13.03.2010 01:47:15
Talcuirea evangheliilor de peste an patinina34 Rugaciuni 82 09.01.2009 08:44:01