Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 20.10.2013, 00:15:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu cred ca fenomenul gazelor de sist sau Rosia Montana nu s-ar fi manifestat acum.
Daca electoratul ar deveni mai constient de forta pe care o reprezinta - asa cum vedem zilele acestea la Pungesti si Bucuresti - si ar cere mai multa transparenta, atunci cei din clasa politica nu si-ar mai permite sa faca atatea greseli, caci ar realiza si ei, ca vor trebui sa dea socoteala pentru deciziile lor gresite.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 20.10.2013, 08:27:15
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Din pacate, la noi,se pare ca a fost implementata ,cea mai dura si mai proasta varianta de comunism !!!
Un comunism de esenta sovietica,insa varianta pentru sclavi (ai rusilor,bineinteles ),si nu varianta pentru stapani (care si-o aplicau lor )!

Ca sa putem evalua fenomenul obiectiv, ar trebui sa fie de fata cu marturiile lor, niste oameni ce au trait comunismul in diverse state ale lagarului estic, precum : Germania Democrata, Polonia,Ceho-Slovakia, Jugoslavia,Urss,Bulgaria,Letonia, lithuania, estonia,...etc,

Cred ,ca la noi, si in Albania, au fost cele mai proaste variante ,ale comunismului !

Stiu din surse sigure ,ca in ultimii ani, Ceausescu exporta in Urss,cantitati uriase de alimente procesate in tara,iar preturile erau infime,adica de zece ori mai mici decat piata...etc...si asa in timp ce in magazine de abia se gaseau unghii de porc,atarante in carlige !
De materie prima pentru industrie, nu mai zic, cata la dadea la rusi(carbune, minereuri diverse,aliaje etc...),si taotea sta pentru ca rusii sa-l mentina in scaun !!!
Ceausescu stia puterea rusilor si ca scaunul sau depinde de bunavointa lor !!!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 21.10.2013, 09:04:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Ca sa putem evalua fenomenul obiectiv, ar trebui sa fie de fata cu marturiile lor, niste oameni ce au trait comunismul in diverse state ale lagarului estic, precum : Germania Democrata, Polonia,Ceho-Slovakia, Jugoslavia,Urss,Bulgaria,Letonia, lithuania, estonia,...etc,

Cred ,ca la noi, si in Albania, au fost cele mai proaste variante ,ale comunismului !

Stiu din surse sigure ,ca in ultimii ani, Ceausescu exporta in Urss,cantitati uriase de alimente procesate in tara,iar preturile erau infime,adica de zece ori mai mici decat piata...etc...si asa in timp ce in magazine de abia se gaseau unghii de porc,atarante in carlige !
De materie prima pentru industrie, nu mai zic, cata la dadea la rusi(carbune, minereuri diverse,aliaje etc...),si taotea sta pentru ca rusii sa-l mentina in scaun !!!
Ceausescu stia puterea rusilor si ca scaunul sau depinde de bunavointa lor !!!
Acolo s-a simtit influenta Vestului ,unde spui ca se traia mai bine
Noi am avut multe datorii si cam tot ce se producea mergea la export.
In Rusia nu se traia prea grozav ,am fost acolo ,era carne dar nu din abundenta si destul de scumpa pt veniturile lor de atunci.
Am mai vazut unt si cam atat.Vant pe rafturi.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 21.10.2013, 12:12:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Stiu din surse sigure ,ca in ultimii ani, Ceausescu exporta in Urss,cantitati uriase de alimente procesate in tara,iar preturile erau infime,adica de zece ori mai mici decat piata...etc...si asa in timp ce in magazine de abia se gaseau unghii de porc,atarante in carlige !
De materie prima pentru industrie, nu mai zic, cata la dadea la rusi(carbune, minereuri diverse,aliaje etc...),si taotea sta pentru ca rusii sa-l mentina in scaun !!!
Ceausescu stia puterea rusilor si ca scaunul sau depinde de bunavointa lor !!!
Din surse sigure de dezinformare.

Ce stim sigur si s-a vazut, exporturile s-au facut pentru:
1. Valuta necesara dezvoltarii industriei - distrusa rapid dupa '89
2. Plata datoriilor externe - datorii facute iarasi dupa '89 si fara nici un impact pozitiv asupra economiei nationale
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 22.10.2013, 09:50:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca electoratul ar deveni mai constient de forta pe care o reprezinta - asa cum vedem zilele acestea la Pungesti si Bucuresti - si ar cere mai multa transparenta, atunci cei din clasa politica nu si-ar mai permite sa faca atatea greseli, caci ar realiza si ei, ca vor trebui sa dea socoteala pentru deciziile lor gresite.
Anca ,eu speram la o rezolvare duhovniceasca a acestor nenorociri care ne ameninta tarisoara ,adica pur si simplu Dumnezeu sa nu ingaduie .
Ceva ,ceva se simte de vreme ce inca nu s-a votat si nu s-a luat o decizie cu Rosia Montana,
Dar acolo in Moldova ce sa mai zicem ?
Pentru pacatele noastre se intampla toate astea.
Un parinte mi-a spus ca ne-am omorat conducatorul. Pt ca toti suntem vinovati ,chiar daca autorul moral este Iliescu.
Ne-am bucurat ca am scapat si uite unde am ajuns.
Mai sunt si altele care nu mai trebuie spuse ,le stim toti.
Dar eu tot sper sa scapam ,sa ne salveze bunul Dumnezeu.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 22.10.2013, 10:19:39
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Un parinte mi-a spus ca ne-am omorat conducatorul. Pt ca toti suntem vinovati ,chiar daca autorul moral este Iliescu.
Nu și-a omorât nimeni conducătorul. Ai văzut vreodată lupi sfârtecându-se între ei? Sigur da.

Da' căprioare smulgând din hoitu' lupilor ai zărit? Sigur nu.

Și poporu' român, biată ciută hăituită, spui că a ucis lupu'? No, hai!

Oare franțujilor de ce le merge atât de bine, că parcă și ei au făcut harști la un moment dat pe gâtu' regilor?...

Last edited by stireana; 22.10.2013 at 13:19:54.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 22.10.2013, 10:31:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Oare franțujilor de ce le merge atât de bine, că parcă și ei au făcut harști la un moment dat pe gâtu' regilor?...
Francezilor NU le merge bine.
Dar oricum comparația e deplasată, vestul Europei e decreștinat de mult.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.10.2013, 10:47:30
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Francezilor NU le merge bine.
Dar oricum comparația e deplasată, vestul Europei e decreștinat de mult.

Da, îi merge mai ghini lui Ion din Răsculați decât lui Jean din Avignon, și lui Grigore din Urlați decât lui Grégoire din Nantes.


Chinoviile ortodoxe din munții franțujilor îs sărace la privit, da' bogate-n tămâieri și frunți plecate, nu invers, după cum s-ar fi așteptat unu' care înalță literele - precum acel NU - ca unic argument. Iar o "frunte plecată" te ține și pe tine, și pe mine, că tot călugării îs cei care, prin rugăciune, îl înduplecă pe Dumnezeu să mai lase soare înc-o zi. Și încă o zi...

Deplasată-i argumentația subțire, da' mult behăitoare.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.10.2013, 10:51:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Nu și-a omorât nimeni conducătorul. Ai văzut vreodată lupi sfârtecându-se între ei? Da' căprioare smulgând din hoitu' lupilor ai zărit?

Și poporu' român, biată ciută hăituită, spui că a ucis lupu'? No, hai!

Oare franțujilor de ce le merge atât de bine, că parcă și ei au făcut harști la un moment dat pe gâtu' regilor?...
Stireana ,Dragos are dreptate ,francezilor nu le merge bine
Acelasi preot mi-a spus ca la un moment dat Ceausescu a trimis in Ardeal 400 de preoti ,generatie de absolventi din care a facut si el parte.
Se stia ca in Ardeal sectele aveau multa influenta
Deci el in fata lui Dumnezeu a facut si ceva fapte bune .
Ceausescu a fost omorat fara sa i se fi acordat dreptul de a fi spovedit.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.10.2013, 10:54:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Da, îi merge mai ghini lui Ion din Răsculați decât lui Jean din Avignon, și lui Grigore din Urlați decât lui Grégoire din Nantes.


Chinoviile ortodoxe din munții franțujilor îs sărace la privit, da' bogate-n tămâieri și frunți plecate, nu invers, după cum s-ar fi așteptat unu' care înalță literele - precum acel NU - ca unic argument. Iar o "frunte plecată" te ține și pe tine, și pe mine, că tot călugării îs cei care, prin rugăciune, îl înduplecă pe Dumnezeu să mai lase soare înc-o zi. Și încă o zi...

Deplasată-i argumentația subțire, da' mult behăitoare.
Cum ii vezi pe francezii de acum din punct de vedere spiritual ?
Sau totul se reduce la bani ?
Eu stiu ca bisericile sunt mai mult goale si multe chiar spre a fi inchise.
Lasa manastirile din Alpi ,noi ne gandim la ravna spre mantuire a francezului de rand .
Reply With Quote
Răspunde