Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 13.09.2011, 12:47:45
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Hai să fim serioși, voi cu bloguri otv-iste veniți să-l contestați pe Yannaras?
Cătălin2, tu ai un pic de habar cât de important e omul ăsta pentru Biserică, poți să-ți faci o idee despre ce a însemnat mărturia ortodoxă a acestui gânditor de calibru mondial pentru intelectualii din lumea întreagă?
Da, l-au urât mulți, pentru că e singurul care a avut curajul să denunțe pietismul ca pe un cancer al Bisericii, și l-au mai urât și unii monahi din Athos pentru că le-a demonstrat influența catolică asupra scrierilor lui Nicodim Aghioritul . Și l-au mai detestat unii clerici care s-au simțit lezați când Yannaras a început să vorbească deschis despre deprecierea tradiției iconografice și a degradării comunității euharistice parohiale.
Pentru ce e contestat? Pentru zece pagini din Abecedarul Credinței unde vorbește despre erotismul omenesc în termeni de normalitate și nu cu crispări zelotiste și scârbe gnostice (bineînțeles, ipocrite).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 13.09.2011 at 12:57:45.
  #292  
Vechi 13.09.2011, 13:11:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Hai să fim serioși, voi cu bloguri otv-iste veniți să-l contestați pe Yannaras?
Cătălin2, tu ai un pic de habar cât de important e omul ăsta pentru Biserică, poți să-ți faci o idee despre ce a însemnat mărturia ortodoxă a acestui gânditor de calibru mondial pentru intelectualii din lumea întreagă?
Tu crezi ca Parintele Paisie Aghioritul avea blog?
Eu nu spun nimic de la mine pentru ca nu l-am citit, dar prima parte a citatului dat mi s-a parut cam contradictorie.
  #293  
Vechi 13.09.2011, 13:18:36
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu crezi ca Parintele Paisie Aghioritul avea blog?
Eu nu spun nimic de la mine pentru ca nu l-am citit, dar prima parte a citatului dat mi s-a parut cam contradictorie.
Dar tu ești sigur că părintele Paisie a spus ce spun unii că a spus? Nu cumva toată calomnia asta se bazează pe surse de mâna a cincea?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #294  
Vechi 13.09.2011, 13:53:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dar tu ești sigur că părintele Paisie a spus ce spun unii că a spus? Nu cumva toată calomnia asta se bazează pe surse de mâna a cincea?
Doar la catolici am intalnit sa se falsifice citate, deci cred ca acelea sunt adevarate. De altfel mai sunt si altele, inclusiv o luare de pozitie a calugarilor de la Muntele Athos.
Acum nu stiu exact toata pozitia teologului grec, dar citatul acela mi s-a parut cam confuz, bate mai mult inspre idei ecumeniste. Poate mi s-a parut.
P.S. Acum l-am recitit, se pare ca nu mi s-a parut.
  #295  
Vechi 13.09.2011, 14:10:02
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Doar la catolici am intalnit sa se falsifice citate, deci cred ca acelea sunt adevarate. De altfel mai sunt si altele, inclusiv o luare de pozitie a calugarilor de la Muntele Athos.
Acum nu stiu exact toata pozitia teologului grec, dar citatul acela mi s-a parut cam confuz, bate mai mult inspre idei ecumeniste. Poate mi s-a parut.
P.S. Acum l-am recitit, se pare ca nu mi s-a parut.
La ce citat te referi? Legat de presupusa interzicere a lui Yannaras de către părintele Paisie, pot să-ți spun că "citatul" apare într-una din zecile de cărți (dacă nu mai multe) cu care unii au făcut avere pe seama părintelui, unde scriitorul povestește că a zis avva Paisie nuștiuce! Deci sursa poate fi pusă sub semnul întrebării, pe fondul lipsei de credibilitate a unor asemenea fabricanți de best-seller, care s-au dat ucenici paisieni deși n-au stat în preajma bătrânului mai mult de o jumătate de oră.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #296  
Vechi 13.09.2011, 14:53:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La ce citat te referi? Legat de presupusa interzicere a lui Yannaras de către părintele Paisie, pot să-ți spun că "citatul" apare într-una din zecile de cărți (dacă nu mai multe) cu care unii au făcut avere pe seama părintelui, unde scriitorul povestește că a zis avva Paisie nuștiuce! Deci sursa poate fi pusă sub semnul întrebării, pe fondul lipsei de credibilitate a unor asemenea fabricanți de best-seller, care s-au dat ucenici paisieni deși n-au stat în preajma bătrânului mai mult de o jumătate de oră.
E adevarat, acelea sunt marturii, da nu ale scriitorului. Nu stiu de ce spui ca unii au facut avere pe seama parintelui si nici la ce carti te referi. Pot sa spun ca din fericire avem cel putin o carte scrisa de un ucenic, cea despre yoga si parintele Paisie. Nuciun sfant nu scrie o carte in care spune ca e sfant, toate le avem de la ucenici.
In legatura cu citatele se poate spune doar ca poate nu au fost cuvintele exacte, dar e greu sa intelegea cineva invers, din nu, da.
Mia e un aspect, nu am mai dat pentru ca nu avea relevanta, mai exista o scrisoare a tututor manastirilor din Muntele Athos impotriva unor afirmatii ale teologului grec, iar aceasta declaratie este data inainte de trecerea la cele sfinte ale parintelui Paisie: http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...hioritul-1993/
Oricum, am zis ca nu spun decat ce am citit, dar in acest citat dat de tine pe ocolite mi se pare ca spune ca adevarul e relativ.
  #297  
Vechi 13.09.2011, 15:45:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Oricum, am zis ca nu spun decat ce am citit, dar in acest citat dat de tine pe ocolite mi se pare ca spune ca adevarul e relativ.
Nu zice că adevărul e relativ, ci că ideea noastră despre adevăr e relativă, simplu fapt că-l gândim nu înseamnă că știm totul despre el, prin urmare mai râmâne întotdeauna ceva pe dinafară.

Prima parte a postării tale n-o mai comentez că tot n-o să ajungem la niciun rezultat!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #298  
Vechi 13.09.2011, 21:25:02
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Uita si o tema de gindire pentru tine, studentule (pentru dupa ce-ti termini de consumat fierea): ce este mai agresiv cinismul sau prostia si nesimtirea?
Bine, bine, eu ma abtin de la orice fel de comentariu, insa tot mi-ar placea sa stiu daca esti pe stil vechi sau faci parte dintr-o alta confesiune. In rest toata lumea a afisat carei religii apartin. de ce sa nu faci si tu la fel ca nu ai nimic de pierdut?
  #299  
Vechi 14.09.2011, 00:08:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu zice că adevărul e relativ, ci că ideea noastră despre adevăr e relativă, simplu fapt că-l gândim nu înseamnă că știm totul despre el, prin urmare mai râmâne întotdeauna ceva pe dinafară.
Cum am mai spus, pare a avea un limbaj mai ambiguu. Poate fi inteles si gresit ce scrie.
In legatura cu adevarul, desigur ca noi nu stim tot adevarul, numai Dumnezeu are aceasta calitate. Noi stim doar ce n-a dezvaluit Dumnezeu, ce ne-a revelat. Dar aceasta stim, nu putem spune ca e relativ.
Dogmele nu le-au inventat sinaodele sau oamenii, e de fapt adevarul revelat in Sfanta Scriptura (si Sfanta Traditie).
De exemplu stim ca Dumnezeu e Sfanta Treime, daca nu ne era revelat nu aveam cum sa stim din cauza ca am pierdut legatura directa cu Dumnezeu, Adevarul. Dar nu putem spune pe langa altceva, sa completam ca ar fi patru Persoane, nu Trei. Aceasta ar insemna adevarul relativ.
  #300  
Vechi 14.09.2011, 00:23:54
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum am mai spus, pare a avea un limbaj mai ambiguu. Poate fi inteles si gresit ce scrie.
In legatura cu adevarul, desigur ca noi nu stim tot adevarul, numai Dumnezeu are aceasta calitate. Noi stim doar ce n-a dezvaluit Dumnezeu, ce ne-a revelat. Dar aceasta stim, nu putem spune ca e relativ.
Dogmele nu le-au inventat sinaodele sau oamenii, e de fapt adevarul revelat in Sfanta Scriptura (si Sfanta Traditie).
De exemplu stim ca Dumnezeu e Sfanta Treime, daca nu ne era revelat nu aveam cum sa stim din cauza ca am pierdut legatura directa cu Dumnezeu, Adevarul. Dar nu putem spune pe langa altceva, sa completam ca ar fi patru Persoane, nu Trei. Aceasta ar insemna adevarul relativ.
N-ai înțeles cum e cu relativitatea asta. E vorba de înțelegerea apofatică, care lasă mult spațiu de mișcare experienței duhovnicești, iar accentul se va pune pe aducerea cunoștințelor în arena vieții, altfel râmân o simple informații, însușite, despre Dumnezeu și nu o cunoaștere vie, relațională.
Definiția apofatismului este clară: cunoașterea care nu se epuizează prin simpla exprimare. Faptul că tu spui că Dumnezeu e Unul în trei Persoane nu înseamnă că ști totul despre Sfânta Treime! Există o limită a explorării teoretice, după care nu-ți mai rămâne decât calea experienței, teoria nu te mai ajută la nimic.
Dacă-l citești pe Yannaras fără ochelari de cal o să înțelegi foarte multe din cele ale Bisericii, e cam cea mai avansată și creativă teologie ortodoxă contemporană!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatorie stil vechi Andrreea Nunta 289 06.09.2019 17:44:23
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59