Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 29.11.2009, 18:07:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ortodoxia are frumusetea ei. Dar sunt multe lucruri frumoase in lumea asta, iar uneori iti doresti ca lucrurile sa nu fie numai frumoase. In fiecare om e un cautator dupa Adevar care tanjeste sa-L gaseasca pe Dumnezeul cel viu , iubitor de oameni si puternic, descris in Scripturi. Si cand Il gasesti, chiar nu mai conteaza daca lucrurile sunt frumoase sau urate, ci doar ca El e langa tine.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #162  
Vechi 01.12.2009, 18:06:58
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doriana
In fiecare om e un cautator dupa Adevar care tanjeste sa-L gaseasca pe Dumnezeul cel viu , iubitor de oameni si puternic, descris in Scripturi. Si cand Il gasesti, chiar nu mai conteaza daca lucrurile sunt frumoase sau urate, ci doar ca El e langa tine
dar tocmai asta e problema. De unde stii că Domnul este cu tine și că el lucrează prin tine?

Isaia 5.21 ,,Vai de cei care sunt înțelepți în ochii lor și pricepuți după gândurile lor!”
2 Cor.11.14-15 "Nu este de mirare, deoarece însuși satana se preface în înger al luminii.
15. Nu este deci lucru mare dacă și slujitorii lui iau chip de slujitori ai dreptății, al căror sfârșit va fi după faptele lor."

Toți sectanții spun lucrul acesta, că prin ei "își face lucrarea Domnul Isus" si dau exemple din viața lor "schimbată de Domnul" atunci când sunt chemați "să depună mărturie la amvon", deși există între ei deosebiri fundamentale de credință, asta pt că știm că de mici li se pompează în creier aceiași expresie: "trebuie să ai o relație personală cu Domnul Isus și el iți va modela viața".
Pe noi pe creștini Biblia ne invață că această înduhovnicire se realizează numai prin intermediul Bisericii lui Hristos, care a existat, există și va exista până la sfârșitul veacurilor, având același Adevăr drept temelie, Adevăr afirmat de Biserică, nu de fiecare cum interpretează el anumite pasaje din Biblie cum se întâmplă la sectanți:

Col 1.18 “Și El (Hristos) este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate.
1 Tim 3.15 “casa lui Dumnezeu este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului”.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #163  
Vechi 01.12.2009, 18:19:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

De unde stiu ca e cu mine? Dumnezeu nu poate fi confundat. Daca Il cunosti stii despre ce vorbesc.
In primul rand, El a spus ca cel ce cere capata, celui ce bate i se va deschide. iar daca eu Il cer pe El, partasia Lui si nimic mai mult, ma rog sa ma pazeasca de invataturi stricate si de cursa celui rau, el ma va asculta. Daca a spus asa, asa va face. Si nu numai mie, ci tuturor celor ce Il cred pe cuvant.

Ca lucreaza prin mine, posibil si asta, asa cum poate lucra si prin tine. Noi , prin faptele si gandurile noastre bune sau rele, determinam consecinte bune sau rele. Prin fiecare alegere pe care o facem noi facem voia Domnului sau a celui rau. Daca alegi voia Domnului, Domnul te va insoati in ceea ce faci, lucrand prin tine pentru mantuirea ta sau a altora; daca alegi voia celui rau...stii tu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #164  
Vechi 01.12.2009, 18:42:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De unde stiu ca e cu mine? Dumnezeu nu poate fi confundat. Daca Il cunosti stii despre ce vorbesc.
In primul rand, El a spus ca cel ce cere capata, celui ce bate i se va deschide. iar daca eu Il cer pe El, partasia Lui si nimic mai mult, ma rog sa ma pazeasca de invataturi stricate si de cursa celui rau, el ma va asculta. Daca a spus asa, asa va face. Si nu numai mie, ci tuturor celor ce Il cred pe cuvant.

Ca lucreaza prin mine, posibil si asta, asa cum poate lucra si prin tine. Noi , prin faptele si gandurile noastre bune sau rele, determinam consecinte bune sau rele. Prin fiecare alegere pe care o facem noi facem voia Domnului sau a celui rau. Daca alegi voia Domnului, Domnul te va insoati in ceea ce faci, lucrand prin tine pentru mantuirea ta sau a altora; daca alegi voia celui rau...stii tu.
Dar tu ai cerut acest dar numai datorita penticostalilor, nimeni nu cere asa ceva de la Dumnezeu in afara de ei 9 din cate stiu) si din cate stiu eu credinciosii adevarati nu cer, ci numai se roaga lui Dumnezeu pentru intarirea in credinta pentru a trece peste necazurile vietii, dar pentru toate cu smerenie si credinta...si ne da El ce avem nevoie si ce ne este de folos, pentru ca noi nu avem de unde sti daca ce cerem ne este intr-adevar de folos! Tu ai cerut acest dar....care pentru un om smerit nici nu poate constitui o rugaciune de fapt....
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Toți sectanții spun lucrul acesta, că prin ei "își face lucrarea Domnul Isus" si dau exemple din viața lor "schimbată de Domnul" atunci când sunt chemați "să depună mărturie la amvon", deși există între ei deosebiri fundamentale de credință, asta pt că știm că de mici li se pompează în creier aceiași expresie: "trebuie să ai o relație personală cu Domnul Isus și el iți va modela viața".
Aici Ovidiu a pus problema foarte bine, toti neoprotestantii afirma aceste lucruri, toti au daruri si toti sunt plini de Duhul Sfant, penticostalii insa sunt cunoscuti pentru afirmatia ca numai ei, si toti...de ce afirma acest lucru si pe ce se bazeaza, doar pe faptul ca asa simt ei?

E posibil ca unii sa mimeze " tremuratul" pentru a parea ca si ei sunt rasplatiti de Dumnezeu urgent, astfel incat sa nu li se puna la indoiala credinta de catre cei care pretind cu tarie ca beneficiaza de prezenta Duhului Sfant?

De exemplu cei din comunitatea ta sunt pe aceeasi treapta duhovniceasca, toti merita obiectiv acest posibil "dar", sau de fapt au stiluri de viata diferite, unii mai gresesc, altii mai putin??

Vrei sa insinuezi ca cei care se roaga si nu primesc ce cer, sunt pacatosi si de aceea nu primesc raspuns? De ce afirmi acest lucru???...pentru ca asa ti s-a spus in cadrul cultului, pentru a parea ca toti sunteti credinciosi autentici si iubiti de Dumnezeu?

Daca se grabeste Satana sa va trimita orice semne ii cereti pentru a va tine adunati, o data prinsi in mreaja, pentru ca altfel s-ar rupe " vraja"?

Nu poate fi o autosugestie insasi faptul ca va considerati deosebiti prin primirea acestui dar, si asta este si scopul?
  #165  
Vechi 01.12.2009, 20:19:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu a fost vorba de nici un dar, ci de Dumnezeu. Daca Il ceri pe El in viata ta, partasia si binecuvantarea prezentei Lui, o primesti.

Matei 10:37
Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.

Versetul se aplica si pentru cine iubeste un dar mai mult decat pe Dumnezeu, si pentru cine iubeste o confesiune mai mult decat pe El. Daca Dumnezeu nu este centrul vietii si tinta aspiratiilor noastre nu suntem vrednici de El.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #166  
Vechi 01.12.2009, 20:53:05
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana
Versetul se aplica si pentru cine iubeste un dar mai mult decat pe Dumnezeu, si pentru cine iubeste o confesiune mai mult decat pe El. Daca Dumnezeu nu este centrul vietii si tinta aspiratiilor noastre nu suntem vrednici de El.
Da, aici iar îți dai cu firma în cap, reiei mereu stereotipia ereticilor neoprotestanți: "nu religia mântuiește, ci Domnul Isus", de parcă pe noi pe ortodocsi "religia ne mântuiește", nu Isus Hristos, iar confesiunile voi le vedeți în spirit ecumenist. Adică orice confesiuune poate duce la același Adevăr, Hristos. Ăsta e un lucru fals.

Nu există "confesiuni" crestine cum spui tu. Există o singură mărturisire a credinței și o singură Biserică:
Iacov 2.10 "Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile."
Efeseni 4.5 "Este un Domn, o credință, un botez,"
Ioan 8.32 "Dacă veți rămâne în cuvântul Meu, sunteți cu adevărat ucenici ai Mei; Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi"
Matei 16.18 Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui. 19. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.
Iar in privinta “coruperii Bisericii”, pe care o susțin sectele occidentale, iată ce spune Scriptura:
Matei 28.19-20 “învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la SFÂRȘITUL VEACULUI. Amin.
Așadar Hristos va purta de grijă Bisericii sale TOT TIMPUL, nu scrie nicăieri că trupul lui Hristos, Adică sfânta Biserică va funcționa în primul veac apoi va fi coruptă până în veacul al 19-lea când se vor naște diferite secte care “să o reformeze”.
Col 1.18 “Și El [Hristos] este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate. ”
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #167  
Vechi 01.12.2009, 21:39:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Daca nu iti place stereotipia mea nu am ce-ti face. E adevarata. Tu iti dai cu firma in cap exprimandu-ti aversiunea fata de un adevar.
Biserica e entitate spirituala. Ceea ce numesti tu biserica e un cult ca oricare altul; verifica-i statutul . Il vei gasi inscris si la miniserul cultelor , definit ca si cult. Mai scoate si tu capul in lume. Doar nu iti imaginezi ca Dumnezeu e ortodox.
Cu versetele sunt de acord. Dumnezeu a avut martorii lui credinciosi in toate veacurile. De multe ori foarte putini.

P.S. Nu sunt de acord cu ecumenismul. Dar nici ca un cult te mantuieste. Ar insemna ca ne declaram toti adepti ai cultului X si suntem mantuiti - ceea ce e evident ca nu se poate.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #168  
Vechi 01.12.2009, 21:56:34
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Da, aici iar îți dai cu firma în cap, reiei mereu stereotipia ereticilor neoprotestanți: "nu religia mântuiește, ci Domnul Isus", de parcă pe noi pe ortodocsi "religia ne mântuiește", nu Isus Hristos, iar confesiunile voi le vedeți în spirit ecumenist. Adică orice confesiuune poate duce la același Adevăr, Hristos. Ăsta e un lucru fals.

Nu există "confesiuni" crestine cum spui tu. Există o singură mărturisire a credinței și o singură Biserică:
Iacov 2.10 "Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile."
Efeseni 4.5 "Este un Domn, o credință, un botez,"
Ioan 8.32 "Dacă veți rămâne în cuvântul Meu, sunteți cu adevărat ucenici ai Mei; Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi"
Matei 16.18 Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui. 19. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.
Iar in privinta “coruperii Bisericii”, pe care o susțin sectele occidentale, iată ce spune Scriptura:
Matei 28.19-20 “învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la SFÂRȘITUL VEACULUI. Amin.
Așadar Hristos va purta de grijă Bisericii sale TOT TIMPUL, nu scrie nicăieri că trupul lui Hristos, Adică sfânta Biserică va funcționa în primul veac apoi va fi coruptă până în veacul al 19-lea când se vor naște diferite secte care “să o reformeze”.
Col 1.18 “Și El [Hristos] este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate. ”
Ortodoxia , religia te mantuieste.Adica dreapta marturisire, precum cea a apostolilor si a sfintilor carora le-a si fost dat Adevarul.
  #169  
Vechi 01.12.2009, 22:51:15
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Daca nu iti place stereotipia mea nu am ce-ti face. E adevarata. Tu iti dai cu firma in cap exprimandu-ti aversiunea fata de un adevar.
Biserica e entitate spirituala. Ceea ce numesti tu biserica e un cult ca oricare altul; verifica-i statutul . Il vei gasi inscris si la miniserul cultelor , definit ca si cult. Mai scoate si tu capul in lume. Doar nu iti imaginezi ca Dumnezeu e ortodox.
Cu versetele sunt de acord. Dumnezeu a avut martorii lui credinciosi in toate veacurile. De multe ori foarte putini.

P.S. Nu sunt de acord cu ecumenismul. Dar nici ca un cult te mantuieste. Ar insemna ca ne declaram toti adepti ai cultului X si suntem mantuiti - ceea ce e evident ca nu se poate.
Doar o singura invatatura te poate mantui,si aceasta se gaseste in Biserica Ortodoxa.Dumnezeu nu umbla cu sferturi sau cu jumatati de adevar.Deci undeva, la un cult,se gaseste Adevarul Absolut, deoarece fiind Absolut nu poate fi vorba de franturi(atatea religii,secte,grupari)Trebuie doar sa-l cautam.La topicul intrebari pentru baptisti,adventisti,penticostali,am scris mai multe in privinta asta.Si despre darul vorbirii in limbi.Am sa incerc sa postez si aici.Dumnezeu sa te ajute sa gasesti Adevarul.
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"

Last edited by ghemis; 01.12.2009 at 22:54:30.
  #170  
Vechi 01.12.2009, 23:05:13
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Doar o singura invatatura te poate mantui,si aceasta se gaseste in Biserica Ortodoxa.Dumnezeu nu umbla cu sferturi sau cu jumatati de adevar.Deci undeva, la un cult,se gaseste Adevarul Absolut, deoarece fiind Absolut nu poate fi vorba de franturi(atatea religii,secte,grupari)Trebuie doar sa-l cautam.La topicul intrebari pentru baptisti,adventisti,penticostali,am scris mai multe in privinta asta.Si despre darul vorbirii in limbi.Am sa incerc sa postez si aici.Dumnezeu sa te ajute sa gasesti Adevarul.
Uite aici nu mai sint de acord cu tine .Mintuirea vine doar prin credinta in jertfa lui Isus Hristos.
Institutia biserica e ceva indrumator ,nu mintuitor.
Adevarul e unul singur. Nu exista nici o biserica vizibila care sa aiba tot Adevarul.
Motivul. Omul e limitat in cunoastere.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50