Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2009, 12:27:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Candela din material palstic cu icoane

Prima data, cand au aparut candele albe si rosii din material plastic, m-am bucurat si eu. Am cumparat chiar cateva astfel de candele si le-am lasat sa arda fie la mormintele celor dragi, fie in casa. Unele aveau niste icoane frumoase si le priveam cu atata drag in timp ce ardeau. Dar dupa aceea... Imi era greu sa ma despart de ele si totusi... Atunci glasul constiintei mele a inceput sa puna intrebari. Incet-incet, am inceput sa ocolesc candelele din material plastic care au pe ele si icoane pentru a nu fi nevoita sa le arunc dupa utilizare.

Intrebarea mea este daca e corect sa se lipeasca icoane pe candele de plastic de catre producatori. Cum procedam daca totusi cumparam astfel de candele cu icoane?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2009, 12:33:36
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Nu mi se pare normal, asa cum nu mi se pare normal sa existe ceasuri cu icoane, breloc cu icoana, you-name-it cu icoana. Nu stiu exact la fel de candela te referi. Nu se poate dezlipi?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2009, 14:28:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma refer la acele candele care se gasesc in Romania atat la anumite manastiri cat si in marile magazine ori pe tarabe. O compozitie alba aflata intr-un pahar din material plastic de culoare rosie sau alba pe care este lipita o icoana. Uneori icoana se poate dezlipi, alteori acest lucru e anevoios.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2009, 16:15:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai atunci fa cum fac eu, cumperi fara icoana lipita pe ele. Oricum in mod obisnuit le pui sa arda langa o icoana, nu?

Mie imi plac mai mult candelele cu ulei, cele clasice, nu stiu de ce, probabil fiindca asa m-am invatat de mica. Pana nu demult le consideram pe cele rosii mult prea comerciale, plastic, brrr. M-am invatat si cu ele, mai ales ca aici ma tem ca oi da foc la ceva cu o candela cu ulei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.12.2009, 01:00:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai atunci fa cum fac eu, cumperi fara icoana lipita pe ele. Oricum in mod obisnuit le pui sa arda langa o icoana, nu?

Mie imi plac mai mult candelele cu ulei, cele clasice, nu stiu de ce, probabil fiindca asa m-am invatat de mica. Pana nu demult le consideram pe cele rosii mult prea comerciale, plastic, brrr. M-am invatat si cu ele, mai ales ca aici ma tem ca oi da foc la ceva cu o candela cu ulei.
Lasă că nu iei foc ! De sunt puse corect, sub candelă o farfurioară , să o pui să aibă stabilitate , totul va fi în regulă. Da, când pleci de acasă să o stingi ! Eu o aprind cum ajung acasă și o sting a doua zi dimineață când plec din nou. De menționat că un alt mare avantaj al candelei clasice, normale și firești , este că uleiul din ea se sfințește în timp prin întrebuințarea candelei. Cele de plastic sunt comerciale , iar ca idee , ele au fost aduse pentru prima dată din occident . La noi în biserică, a fost interzisă aprinderea acestor gen de candele .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.12.2009, 01:24:38
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, da, stiu, daca ai grija nu are cum sa ia foc nimic, mama tine o candela aprinsa in casa tot timpul de ani de zile. Dar aici unde stau eu fereastra care este lunga cat peretele este spre rasarit, asa ca tin icoana si candela pe pervaz. Iar la geam am niste jaluzele din material plastic care mie imi pare destul de inflamabil. Macar candela asta rosie de plastic are un capac, nu prea are cum sa ia foc nimic. Dar imi e frica de flacara deschisa. :)

Da, nu tin minte sa fi vazut candele rosii in Romania mai devreme de acum doi-trei-patru ani, parca. Anul asta nu am avut timp sa imi cumpar lumanare pentru slujba de Pasti din timp, si cum stiam ca la biserica noaptea va fi inghesuiala mare, plus ca nu au lumanari care sa ma tina toata noaptea, am cumparat in ultimul moment, cu toata indoiala si regretul, una din asta rosie de la Kaufland. :D Bineinteles ca nu am stiut sa o aprind, bineinteles ca m-am fript bine la degete atingand fara sa vreau capacul incandescent, dar asta e. In continuare prefer candelele si lumanarile clasice.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.12.2009, 12:05:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In casa si eu am o candela cu ulei pe care incerc s-o mentin aprinsa cat mai mult timp. Dar cand merg la cimitir, mai iau si candele din comert. Ma gandesc ca la soarta icoanelor de pe aceste candele, stiut fiind ca e pacat sa le aruncam. De aceea, prefer sa nu iau candela din material plastic cu icoana decat sa fiu nevoita, dupa intrebuintare, s-o arunc cu icoana cu tot.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.12.2009, 12:10:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu mai cumparati si ati rezolvat problema !

Acele "candele" exista pentru ca oamenii le cumpara.

Mai bine aprindeti o singura lumanare curata, ce arde pentru 10-30 de minute, in loc de o "candela" din aceea.

Diferenta intre o lumanare de ceara curata si "candela" aceea este ca de la personal la impersonal.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.12.2009, 13:43:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Am cititun un articol al parintelui profesor Constantin Coman despre lumanare. In ortodoxie lumanrea de ceara curata prin culoarea ei trimite la fondul auriu al icoanei bizantine sau culoarea sfintelor moaste, ca semn al indumnezeirii, spre deosebire de lumanarea sau candelele din bisericile apusene.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.12.2009, 12:56:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand cumpar lumanari, le aprind pentru cei dragi mie. Nu pot sa cumpar lumanari la kg. Mai bine putine, dar cat mai curate. Le privesc ca pe un dar catre ceilalti, ori nu pot darui orice. La fel si cu o candela. E cazul sa intelegem ca si aici, nu conteaza cantitatea, ci calitatea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Candela icamilin Despre Biserica Ortodoxa in general 84 13.07.2017 00:39:17
candela! cdiasimi Generalitati 6 05.04.2016 22:21:24
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
Candela valiy_ilie Generalitati 10 17.05.2010 17:24:30
candela tudorcaty Stiri, actualitati, anunturi 6 19.02.2010 19:59:02