Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.05.2011, 17:32:02
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
N-ar fi rău dacă fiecare om cu stare și-ar ridica o Biserică în ogradă, iar dacă e mai sărac atunci să aloce măcar o cămăruță, iar dacă n-are nimic, e bună și inima, acolo în sufletul său.
Primeste Parintele Steinhardt urmatorul indemn (de la un batrin imbunatatit): "Iar daca nu vor voi sa te primeasca in nici o manastire, atunci ... fa-te tu manastire!"
AMIN !
  #22  
Vechi 11.05.2011, 20:07:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Nu este al nostru a judeca Sf.Sinod! Al nostru este a ne plange pacatele si a ne ruga pentru Sinodalii nostri, sa le dea Dumnzeu Har si multa intelepciune!!!
Cel smerit sta la locul lui!
Sfantul Sinod se afla deja in sedinta de lucru , si toate se vor lamuri spre binele tuturor si spre Slava lui Dumnezeu ! Biserica Ortodoxa a avut , are si va avea aceasta intelepciune si putere de a ramane unita spre disperarea "iubitorilor " ei ! Slava lui Dumnezeu pentru toate !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #23  
Vechi 12.05.2011, 13:18:12
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Intotdeauna cand sunt probleme sunt din cauza banilor si a intereselor meschine....
Patriarhul Daniel nu-mi inspira incredere am senzatia ca tot ce face este doar pentru a imbogati (material) ograda bisercii ortodoxe.
Cred in Dumnezeu cu tarie, dar, nu sunt de acord cu unele lucruri facute de catre cei care zic ca-i slujesc Lui. Ma scarbeste cand vad enoriasii ca pupa mana preotului nu e nici sfant nici neprihanit ca sa fac asta. Se tot spune TREBUIE sa ne spovedim ca sa ne ierte Dumnezeu pacatele dar dupa cum stim cu totii pe vremea odiosului unii dintre slujitorii bisericilor erau cei care furnizau informatii la secu.
Atunci erau altfel de probleme cu biserica acum sunt altele. Cel mai bine te rogi in camaruta ta bunului Dumnezeu ca doar EL te poate ajuta sa treci peste toate ca de la oameni n-ai ce astepta.
Dumnezeu sa ne ajute!
gindesti ca un sectar,nu este al nostru a critica pe mai marii nostri,Domnul IIsus a spus sa ii cinstim[respectam,sau cum vrei sa zici]pe mai marii nostri. ca doar cu a lui voie sunt acolo pe scaunile inalte .de nu saruti mina preotului,de nu te spovedesti sunt probleme ce te privesc direct,insa fara de spovadanie la preotul duhovnic nu ai nici o sansa ca doar nu te duci sa te spovedesti la salcia pletoasa si sa primesti dezlegare de la zine si feti frumosi.nu ti-e greu sa faci asemenea afirmatii asupra slujitorilor si mai marii[capii]bisericii?.acum o intrebare:te crezi mai buna decit ei?.de crezi ca esti mai buna decit ei sa vi in cetate la Alba si intrun cadru festiv eu am sa iti sarut mina ca semn de inalt respect pentru ceia- ce esti.
Domnul sa te lumineze.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 12.05.2011 at 13:30:18.
  #24  
Vechi 12.05.2011, 15:24:30
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
gindesti ca un sectar,nu este al nostru a critica pe mai marii nostri,Domnul IIsus a spus sa ii cinstim[respectam,sau cum vrei sa zici]pe mai marii nostri. ca doar cu a lui voie sunt acolo pe scaunile inalte .de nu saruti mina preotului,de nu te spovedesti sunt probleme ce te privesc direct,insa fara de spovadanie la preotul duhovnic nu ai nici o sansa ca doar nu te duci sa te spovedesti la salcia pletoasa si sa primesti dezlegare de la zine si feti frumosi.nu ti-e greu sa faci asemenea afirmatii asupra slujitorilor si mai marii[capii]bisericii?.acum o intrebare:te crezi mai buna decit ei?.de crezi ca esti mai buna decit ei sa vi in cetate la Alba si intrun cadru festiv eu am sa iti sarut mina ca semn de inalt respect pentru ceia- ce esti.
Domnul sa te lumineze.Amin.
Nu cumva conștiința fricii de a purta în chip văzut blestemul din guri mincinoase te face ca să fugi de purtarea sfintei Cruci?.. că prea îndemni dumneata la imbecilizare și tăcere și maximă pioșenie vizibilă în timp ce în inimă ne cam domnește fățărnicia... Păi decât să pupi mîini și să rânjești „supus” și să faci plecăciuni pe ulițe și să te arăți atât de evlavios, nu erai mai bine să fii sincer ca această colegă și țineai cu sinceritate la fratele nostru mai mare căci asta era dovadă că îl iubeai, că nu-l mințeai pe față, și se vedea că ții la patriarhul Daniel, direct în inima ta... Căci atunci ai fi observat și ai fi iubit și pe vrăjmașii lui căci nu moartea și închinarea forțată o dorește Dumnezeu de la păcătoși ci să se întoarcă ei de la căile lor cele rele și să fie vii...

Dar dacă ai ironizat pe sora aceasta atât de urât, ce ar fi ca dumneata să începi prin a nu-ți mai săruta chipul fericit din goglindă autoîndreptățindu-te în iluzia proorociei mincinose că ai învățat bine colegii de forum, și cu ocazia asta poate scapi de prostul obicei de a te amăgii inutil că chiar ai ține dumneata mai mult ca alții la maimarii noștrii cum vrei să pari, apărându-le dumneata plecăciunile altora înaintea lor.

Că dacă mâine Daniel nu ar mai fi patriarh, nimeni nu l-ar mai iubi și căuta afară de mine, iar el pare-mi-se că nu are nici o vină în această dispută... ci se vede cât colo că e vorba de o pătimașă îngrijorare ivită la un maimare, adică:

„Dacă și celelalte biserici ar avea acolo biserici atunci ar fi greu de condus...” păi cine a zis că altcineva decât Domnul nostru Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu trebuie să le conducă?

Deci dacă și cu parcă se plimba pe barcă și iată cum a răsărit din spate din baaltă grija...

Acuma doar n-oi fi eu de vină că unora li s-a nălucit grija bine îndreptățită cu canonul... tot așa cum mai știm noi bine unde a mai apărut ea tot atât de bine fluturată... dar nu spunem la nimeni că se supără stimabilii, nu dăm nume.

Last edited by vsovivi; 12.05.2011 at 15:31:09.
  #25  
Vechi 12.05.2011, 16:16:08
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Nu sunt mai sfanta...nici vorba! Era doar un punct de vedere al meu.
Oricat as vrea nu pot sa ma prefac, Doamne iarta-ma daca gresesc!
Stiu ca nu e prea ortodox dar eu iti marturisesc sincer ca eu si pe preot il vad ca pe un om care are si el bune si rele . Eu nu privesc preotul ca pe o divinitate.
N-o sa-i pup mana in vecii vecilor. Amin.
Particip la liturghii, ma rog cat de mult pot si incerc pe cat posibil sa fac lucruri placute lui Dumnezeu. Dar sa pup mana unui preot..... niciodata!
Daca gresesc Dumnezeu sa ma ierte! Nu judec pe nimeni fiecare face dupa cum simte si crede.
Mai am un motiv pentru care nu-i sarut mana care nu se poate posta aici.....eu am o imaginatie destul de bogata si ma gandesc ca si preotul e barbat si poate in urma cu cateva ore...... o las balta ca deraiez!
  #26  
Vechi 12.05.2011, 16:35:06
just1fun just1fun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Nu sunt mai sfanta...nici vorba! Era doar un punct de vedere al meu.
Oricat as vrea nu pot sa ma prefac, Doamne iarta-ma daca gresesc!
Stiu ca nu e prea ortodox dar eu iti marturisesc sincer ca eu si pe preot il vad ca pe un om care are si el bune si rele . Eu nu privesc preotul ca pe o divinitate.
N-o sa-i pup mana in vecii vecilor. Amin.
Particip la liturghii, ma rog cat de mult pot si incerc pe cat posibil sa fac lucruri placute lui Dumnezeu. Dar sa pup mana unui preot..... niciodata!
Daca gresesc Dumnezeu sa ma ierte! Nu judec pe nimeni fiecare face dupa cum simte si crede.
Mai am un motiv pentru care nu-i sarut mana care nu se poate posta aici.....eu am o imaginatie destul de bogata si ma gandesc ca si preotul e barbat si poate in urma cu cateva ore...... o las balta ca deraiez!
Hristos a inviat !

Preotul este omul lui Dumnezeu. Hristos este cel care sterge pacatele si vindeca bolile fizice, mentale si spirituale ale lumii întregi, iar preotul este icoana lui Hristos. Cei care il cinstesc pe preot primesc binecuvantarea lui Hristos, pe care preotul îl inchipuieste: “Cine va primește pe voi pe Mine Ma primește…” Asadar trebuie sa cinstim preotul, si trebuie sa fim constienti ca preotul este cel care ni-l aduce pe Dumnezeu in viata noastra, in casa noastra, in familia nostra etc.
  #27  
Vechi 12.05.2011, 16:54:07
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de just1fun Vezi mesajul
Hristos a inviat !

Preotul este omul lui Dumnezeu. Hristos este cel care sterge pacatele si vindeca bolile fizice, mentale si spirituale ale lumii întregi, iar preotul este icoana lui Hristos. Cei care il cinstesc pe preot primesc binecuvantarea lui Hristos, pe care preotul îl inchipuieste: “Cine va primește pe voi pe Mine Ma primește…” Asadar trebuie sa cinstim preotul, si trebuie sa fim constienti ca preotul este cel care ni-l aduce pe Dumnezeu in viata noastra, in casa noastra, in familia nostra etc.
Mă, voi vă folosiți de preot ca să-i închinați pe frații voșrii gLumii... să vă lăudați voi cu trupurile lor...

Păi de ce să le pupe ea mâinile, pupați-le voi care aveți pretenții și nu vă convine când cineva ascultă de sfatul sf. Pavel și Barnaba care nu s-au lăsat adulați de cretani ca niște zeități păgâne...

Dar rânduiala nu este de a săruta mâinile și a le face plecăciuni, ci de a le spăla picioarele și a le săruta... cine voiește, firește... Petru n-a vrut să se lase căci era prea umilitor, și a zis Domnul: „dacă nu te voi spăla nu vei avea parte de Mine”, și de teamă și drag Petru a zis atunci că și pe cap să-l spele că acolo e mai păcătos și rău... deci dacă sf. Petru se vedea păcătos cum atunci vreți voi ca să vedem ca sfinți pe niște frați păcătoși preoți? Pentru funcțiile lor să le lăudăm meritele închipuite? Păi nu a zis sf. Petru că tot mireanul are și el funcție preoțească? Doar că nu are răspundere asemenea celor hirotoniți, în rest suntem din același aluat... dar până nu dospește frâmântătura... omul nu se pocăiește și nu pricepe taina smereniei și a sfințeniei, firește.

Nu mai fugiți de greu că oricum ne blesteamă toată gLumea, dar blestemul se depune nu prin superstiție ci prin neascultare și fățărnicie în iubire. Deci degeaba fugi de ochii gLumii că dacă o meriți ai și fost demult blestemat și înnoți în păcat ca un submarin spurcat. Mai spală Domnul praful și mai iartă dar dacă tu insiști să pupi toate vitrinele și limuzinele nu te mira dacă ești blestemat deși tu habar nu ai și te crezi și sfințișor plin de merite... meritele altora firește.

Last edited by vsovivi; 12.05.2011 at 17:03:29.
  #28  
Vechi 12.05.2011, 17:18:58
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Intotdeauna cand sunt probleme sunt din cauza banilor si a intereselor meschine....
Patriarhul Daniel nu-mi inspira incredere am senzatia ca tot ce face este doar pentru a imbogati (material) ograda bisercii ortodoxe.
Cred in Dumnezeu cu tarie, dar, nu sunt de acord cu unele lucruri facute de catre cei care zic ca-i slujesc Lui. Ma scarbeste cand vad enoriasii ca pupa mana preotului nu e nici sfant nici neprihanit ca sa fac asta. Se tot spune TREBUIE sa ne spovedim ca sa ne ierte Dumnezeu pacatele dar dupa cum stim cu totii pe vremea odiosului unii dintre slujitorii bisericilor erau cei care furnizau informatii la secu.
Atunci erau altfel de probleme cu biserica acum sunt altele. Cel mai bine te rogi in camaruta ta bunului Dumnezeu ca doar EL te poate ajuta sa treci peste toate ca de la oameni n-ai ce astepta.
Dumnezeu sa ne ajute!

Enoriasii care pupa mana preotului pupa mana care tocmai s-a atins de Trupul Domnului.
  #29  
Vechi 12.05.2011, 17:32:46
just1fun just1fun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Mă, voi vă folosiți de preot ca să-i închinați pe frații voșrii gLumii... să vă lăudați voi cu trupurile lor...

Păi de ce să le pupe ea mâinile, pupați-le voi care aveți pretenții și nu vă convine când cineva ascultă de sfatul sf. Pavel și Barnaba care nu s-au lăsat adulați de cretani ca niște zeități păgâne...

Dar rânduiala nu este de a săruta mâinile și a le face plecăciuni, ci de a le spăla picioarele și a le săruta... cine voiește, firește... Petru n-a vrut să se lase căci era prea umilitor, și a zis Domnul: „dacă nu te voi spăla nu vei avea parte de Mine”, și de teamă și drag Petru a zis atunci că și pe cap să-l spele că acolo e mai păcătos și rău... deci dacă sf. Petru se vedea păcătos cum atunci vreți voi ca să vedem ca sfinți pe niște frați păcătoși preoți? Pentru funcțiile lor să le lăudăm meritele închipuite? Păi nu a zis sf. Petru că tot mireanul are și el funcție preoțească? Doar că nu are răspundere asemenea celor hirotoniți, în rest suntem din același aluat... dar până nu dospește frâmântătura... omul nu se pocăiește și nu pricepe taina smereniei și a sfințeniei, firește.

Nu mai fugiți de greu că oricum ne blesteamă toată gLumea, dar blestemul se depune nu prin superstiție ci prin neascultare și fățărnicie în iubire. Deci degeaba fugi de ochii gLumii că dacă o meriți ai și fost demult blestemat și înnoți în păcat ca un submarin spurcat. Mai spală Domnul praful și mai iartă dar dacă tu insiști să pupi toate vitrinele și limuzinele nu te mira dacă ești blestemat deși tu habar nu ai și te crezi și sfințișor plin de merite... meritele altora firește.
Gresesti. Preotul este un vas ales al Sf. Duh.
Preotul este cel care ni-l "administreaza" noua pe Hristos.
Daca tot am "apelat" la Sf. Ap Pavel, atunci sa vedem ce zice despre preotie:"Nimeni nu-si ia cinstea acesta, ci numai cel chemat". Deci, putem vedea ca preotia este o taina inalta.
Preotul poate ierta pacatele, dar ingerii nu; preotul este cel care impaca pe Dumnezeu cu omul; preotul este cel care aduce prinoasele noastre Lui Dumnezeu etc.
Sunt foarte multe de spus (de scris), dar ma opresc aici.
  #30  
Vechi 12.05.2011, 19:10:00
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking ma-am uitat in oglinda ma menumorut ma da urit om is:

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Nu cumva conștiința fricii de a purta în chip văzut blestemul din guri mincinoase te face ca să fugi de purtarea sfintei Cruci?.. că prea îndemni dumneata la imbecilizare și tăcere și maximă pioșenie vizibilă în timp ce în inimă ne cam domnește fățărnicia... Păi decât să pupi mîini și să rânjești „supus” și să faci plecăciuni pe ulițe și să te arăți atât de evlavios, nu erai mai bine să fii sincer ca această colegă și țineai cu sinceritate la fratele nostru mai mare căci asta era dovadă că îl iubeai, că nu-l mințeai pe față, și se vedea că ții la patriarhul Daniel, direct în inima ta... Căci atunci ai fi observat și ai fi iubit și pe vrăjmașii lui căci nu moartea și închinarea forțată o dorește Dumnezeu de la păcătoși ci să se întoarcă ei de la căile lor cele rele și să fie vii...

Dar dacă ai ironizat pe sora aceasta atât de urât, ce ar fi ca dumneata să începi prin a nu-ți mai săruta chipul fericit din goglindă autoîndreptățindu-te în iluzia proorociei mincinose că ai învățat bine colegii de forum, și cu ocazia asta poate scapi de prostul obicei de a te amăgii inutil că chiar ai ține dumneata mai mult ca alții la maimarii noștrii cum vrei să pari, apărându-le dumneata plecăciunile altora înaintea lor.

Că dacă mâine Daniel nu ar mai fi patriarh, nimeni nu l-ar mai iubi și căuta afară de mine, iar el pare-mi-se că nu are nici o vină în această dispută... ci se vede cât colo că e vorba de o pătimașă îngrijorare ivită la un maimare, adică:

„Dacă și celelalte biserici ar avea acolo biserici atunci ar fi greu de condus...” păi cine a zis că altcineva decât Domnul nostru Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu trebuie să le conducă?

Deci dacă și cu parcă se plimba pe barcă și iată cum a răsărit din spate din baaltă grija...

Acuma doar n-oi fi eu de vină că unora li s-a nălucit grija bine îndreptățită cu canonul... tot așa cum mai știm noi bine unde a mai apărut ea tot atât de bine fluturată... dar nu spunem la nimeni că se supără stimabilii, nu dăm nume.
mai menumorut[oare sti cine iti spunea ase cu oaresce vreme in urma]ma io as vre sa iti zic tie ca tu aci nu pre nimeris la todiu o nimeris pa linga.ma io il cunosc pe parintele Daniel de la cuvioasa Parascheva cu oresce vreme in urma,ma nu ma face sa imi schimb parerea despre domnia lui pentru ca domia ta ai oares-ce imparteli cu dlui.ma nu da ma cu andreaua in coasta ca ca di la mine nu cura singe si apa, ci toate mizeriile pacatelor ce le trag dea tira dupa mine si nu le dau drumu ca e obice din batrini lasat. nici tu nu le sti asa perfect pe toate.si de ce sa nu recunosc,ca respect pe maimarii nostri ca doar cu grija si rabdarea lui Dumnezeu au fo alesi ca de nu eram:- tu -o ieu, acolo si de noi sa mira lumea ca de doi pricajiti si netrebnici ce om fi, no priceputa-i o ba ca de nu o lom de la coada la cap ca pote asa ai pricepe mai bugat, no ce zici.ma da amu zi si tu o te poti spovedi altunde ma menumorut, ca doara si Dumnezau so gindit o tira, sa nu trimeata injerii din ceriuri sa o faca ma, ca sa umplea cararea aia ingusta tare,si nu mai inchepeu pe ie, si poate si noi credem[noi doi]mai mult si atuncia doi pricajiti ca noi poate mai incurcam lumea pacolo.ase ne asteptam rindul la scarmanat ca om fi facut destule in ista viata traita in neascultare si nesupusi din cauza ca voia noastra este sloboda la pacate de toate felurile,sapi meritam bota pa circa ma.si de ii pupam la preasfintitul, mina driapta cu care face sfintele cruci pesta adunare, amu nu ii arat decit oresce respect ma, ii lucrator de evanghelie si sfintit ma ii unsu lu' Dumnezeu.no amu te las cu Domnu ca asfinte soarele peste noi si ne-om ruga un picut.
Doamne IIsuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluiestene pre noi pacatosii.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 12.05.2011 at 22:19:46.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua de rugăciune pentru pacea Ierusalimului ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 26.09.2012 22:09:22
Comunicat de presa - PF Daniel nu a facut si nu face parte din nicio loja masonica Marius247 Intrebari utilizatori 1 17.05.2010 18:51:11
De ce nu exista B.O a Ierusalimului? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 28.04.2010 17:55:20
Sfantul Sofronie, patriarhul Ierusalimului iordachescu elena Intrebari utilizatori 1 11.03.2010 17:04:03
Cati patriarhi crestini ortodocsi a avut BO a Ierusalimului? mihailt Generalitati 3 14.12.2009 03:43:06