Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2007, 13:51:56
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

11. Și am văzut o altă fiară, ridicându-se din pământ, și avea două coarne asemenea mielului, dar grăia ca un balaur
12. Și toată stăpânirea celei dintâi fiare ea o pune în lucrare, în fața ei. Și face pământul și pe locuitorii de pe el să se închine fiarei celei dintâi, a cărei rană de moarte fusese vindecată.
13. Și face semne mari, încât și foc face să se pogoare din cer, pe pământ, înaintea oamenilor,
14. Și amăgește pe cei ce locuiesc pe pământ prin semnele ce i s-au dat să facă înaintea fiarei, zicând celor ce locuiesc pe pământ să facă un chip fiarei care a fost rănită cu sabia și a rămas în viață.
15. Și i s-a dat ei să insufle duh chipului fiarei, ca chipul fiarei să și grăiască și să omoare pe toți câți nu se vor închina chipului fiarei.
16. Și ea îi silește pe toți, pe cei mici și pe cei mari, și pe cei bogați și pe cei săraci, și pe cei slobozi și pe cei robi, ca să-și pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.
17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.
18. Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase.

Imi explicati si mie mai bine cum e cu fiara si numarul fiarei si daca aceasta are sa se intample sau s-a intamplat deja?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.06.2007, 13:52:47
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Multumesc anticipat.:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.06.2007, 14:36:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

de ce nu te duci dumneata la aia de se ocupa cu apocalipsa, ca-tzi explica ei... oricum lucrurile sunt duhovniceshti, cam asha cum te-a invatzat chiar forumul despre ce este vorba (radical de ordinul a din i doar ca semnul radical lipseshte :), a fost introdus mai tarziu) :

"...ªi numãrul ei este ºase sute ºaizeci ºi ºase..." :
-oase sute oaizeci oi oase sau
-0ase sute 0aizeci 0i 0ase

deci uita-te ca neglijentza domniei tale in copy-paste tzi-a shi explicat deja cate ceva...

:D:D:D:D:D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.06.2007, 14:55:16
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

De ce nu incerci totusi sa imi explici niste chestii in loc sa ma aburesti cu batjocura ta?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.06.2007, 15:05:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silviu
De ce nu incerci totusi sa imi explici niste chestii in loc sa ma aburesti cu batjocura ta?
de ce spui batjocura? ca te-am trimis la plimbare? poi nu prea e voie sa interpretam scripturile dupa capul nostru ca ies tot felul de aberatzii, sau nu ai vazut cum a interpretat Marius_Daniel... hai totushi sa nu zici ca-s rau... este vorba despre pana, sau pix cum e acum in seculul nostru ca shi ustensila. Eu la asta am priceput ca bate/ se refera textul citat... altzii ca la matrix diferite serii iar altzii la frankenstain diferite productzii. Dar nu mi-am batut joc ci am tradus doar ce ai postat tu :|
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.06.2007, 16:57:51
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Am gasit ceva pe un site la un moment dat:

6 6 6 sau VI VI VI sau W W W???

Sau am verificat si eu numele lui Bill Gates pare ca da 666

Dar fiara va veni. Si cu 666 tot nu ne vom putea pazi de pedeapsa lui Dumnezeu. Antihristul este ingaduit. Nu vine de la sinea lui puterea. Totul este de la Dumnezeu.

O sa vina, va fi mai rau ca Hitler. Vom fi toti in ceva mai rau decat in lagare. In general tot ce s`a intamplat cred ca este o prevestire la raul ce va sa vina. Rau care va fi scurtat. Si conteaza doar sa rezistam pana la capat.

SA REZISTAM PANA LA CAPAT! Mai degraba intelegem asta decat 666.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.06.2007, 17:43:15
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
O sa vina, va fi mai rau ca Hitler. Vom fi toti in ceva mai rau decat in lagare.
Initial se pare ca va fi altfel, dupa cum se si observa deja, o sa inotam in bunastare, cu conducatori mierosi plini de sfaturi "bune", promitind intr-una prosperitatea, lucru care ne va indeparta de complet de credinta. Daca nu generatia asta, cealalta sigur, se si vede de fapt. Bomba va veni dupa ce ne molesim de-a binelea si suferinta va incepe cind la un moment dat jucariile vor dispare si vom urla indurerati ca niste copii rasfatati care dau din picioare prin magazine.
Eu mai degraba tind sa cred ca la asta se refera Sfintii cind spun "rabdati pina la capat", adica fiind ingropati in distractii de tot felul, dezmat, petreceri, muzica si asa zisa veselie, sa trecem pe linga toate astea ca si cum ele nu exista si sa rezistam in numele lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.06.2007, 23:49:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iertati-ma, dar nu prea inteleg ce legatura are acest topic cu calugarul. As vrea sa inteleg.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.06.2007, 00:38:14
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Am inteles ce era cu 666 - reprezinta numarul neamului evreiesc sau ceva de genu asta,deci antihristul va fi de neam evreiesc,jidov. 6 e numarul omului,pentru ca in a sasea zi a fost creat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.06.2007, 00:45:19
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Iar 8 al Lui Dumnezeu, - depaseste 7.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare