Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 21.06.2007, 13:44:25
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Ce interesant!

O doamna are un dubiu, o problema. Dupa ce sarim in ajutor totul degenereaza in chestii diverse. Nu cumva suntem cam imprastiati? Nu cumva lucrurile diverse ar trebui comentate in particular? Poate ar trebui sa incepem sa folosim mesajele particulare. In felul asta forumul va fi mai curat iar cel/cea care cere ajutorul nu va ajunge la concluzia ca suntem niste copii care se cearta in fata blocului/casei.

Reply With Quote
  #172  
Vechi 21.06.2007, 13:50:09
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Ce interesant!

O doamna are un dubiu, o problema. Dupa ce sarim in ajutor totul degenereaza in chestii diverse. Nu cumva suntem cam imprastiati? Nu cumva lucrurile diverse ar trebui comentate in particular? Poate ar trebui sa incepem sa folosim mesajele particulare. In felul asta forumul va fi mai curat iar cel/cea care cere ajutorul nu va ajunge la concluzia ca suntem niste copii care se cearta in fata blocului/casei.
iertare Krabule
jenica
Reply With Quote
  #173  
Vechi 21.06.2007, 13:56:54
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Uite Maria55,nu ma cunosti deloc si de aceia iti voi spune ca N-AS SUFERI DELOC daca tehnologia moderna ar disparea,chiar mi-ar fi benefica o stfel de situatie,fiindca sunt perfect constienta de impactul acesteia asupra pamantului,de efectul ei negativ care se resimte in psihologia vietii sociale,uneori chiar ma gandesc ca aceasta o sa ne distruga,in cele din urma.
Cat am fost copil,chiar pana la varsta de 20 de ani,nu am avut televizor acasa,pentru ca nu aveam posibilitati materiale la parinti(fiind si multi copi)pe-atunci sufeream pentru acest lucru,mai tarziu insa,cand am inceput sa ma realizez pe plan material,mi-am dat seama cat de naturala si benefica imi era viata in perioada in care eram lipsita de astfel de lucruri materiale,care nu fac decat sa transforme adevarata noastra fiinta in masinarii de supravietuire complicata.Inainte,cand te indragosteai si nu aveai posibilitati de contactare permanenta a persoanei respective,era tare frumus,aparea dorul intens,se impleteau tot felul de ganduri amestecate cu parfum de iubire si sperante,faceam tot felul de eforturi fizice,eforturi destul de mari,manate de acest sentiment cu o energie pozitiva extraordinar de mare,dar nu oboseam niciodata,si nu prea invatam din anumite lucruri potrivnice,sa disperam si sa ne afundam in depresii,cum facem astazi cu toata tehnologia care mai degraba controleaza si asupreste decat sa rationeze.
Tehnologia ne zapaceste,ne schimba si ne face sa ne pierdem adevaratul sens...iar noi suntem nevoiti sa ne supunem ei pentru ca aici ne sunt radacinile.
Sa va spun un caz pe care l-am vazut la televizor si care m-a impresionat.Era un tanar,in America,care a constatat ca detine puteri telechinetice si astfel a inceput un lung drum al exploatarii acestei calitati,exploatare care de altfel i-a adus mari satisfactii financiare,ulterior.Acesta avea o anumita bioenergie care,dupa cum s-a mai vazut si la altii,lipea pe el tot felul de obiecte,reusea chiar sa faca demonstratii destul de convingatoare,inaintea publicului.Dupa un timp a dezvoltat prin aceasta un soi de afacere,axandu-se doar pe "ghicirea",sa-i spunem astfel pe hartile bogatasilor,a marilor afaceristi cu petrol,a unor zone necunoscute in care s-ar afla acest zacamant,din abundenta.Astfel,a inceput sa vina la el tot felul de oameni influienti sa le arate posibilele zone in care pot exploata petrol,si intr-un procent destul de semnificativ,acesta chiar reusea sa-i indrume corect,chiar gasea petrol in zonele indicate.Nimeni nu stie despre ce fel de putere putea sa detina acest om,si cat ar fi avut acasta legatura cu lucrurile telechinetice,nu se stie.Se stie insa faptul ca acest om cu astfel de puteri ajunsese dintr-un om sarac,unul milionar in dolari.Un lucru nu l-a preconizat acesta,si anume daca-i va putea fata,dpdv psihologic,imbogatirii,pentru ca si pentru astfel de satisfactie ai nevoie de tarie si mai ales de intelepciunea de-a o administra nu numai fizic,dar si psihic.
Astfel ca dupa un timp de zapacire si horbocaire intr-o avere care se dovedea a fi imensa la vremea aceia,fiind vorba de milioane de dolari in anii 80,acest individ a inceput sa simta neliniste in suflet,si aceasta nu se datora grijii fata de banii multi,ci se arata a fi chiar nejustificata.Incepuse sa aiba depresii si tristeti necontrolate,sa nu mai poata dormi,sa fie nervos si calm,ca un amalgam de trairi necontrolate,stari care-l speriau tot mai mult si carora simtea ca nu le mai putea face fata.A apelat,dupa cum se intuieste,la cei mai buni psihiatri si la cele mai bune tratamente pentru ameliorarea starilor care-l asupreau nemilos,si inaintea carora nu le gasea putinta de-a le defini.
Cand a vazut omul ca nu gaseste remediu sub nici un fel,cand a vazut ca viata lui interioara se ruina din ce in ce mai mult,putandu-l afunda in bezna problemelor psihice iremediabile,s-a gandit ca trebuie sa faca altceva,ceva mai inedit,ceva doar cu propriile puteri si controlari ale propriului psihic,ramanea ultima speranta de vindecare si de evadare din acest impas psihic in care se afla.Si asa s-a gandit omul sa revina la naturaletea care odinioara ai conferise atata liniste si pace,si-un zbucium limitat de naturaletea si simplitatea vietii fara bani.
S-a gandit sa plece in Japonia,pe muntele Fuji,intr-o pustietate desavarsita,in mijlocul naturii si-a facut o casuta,doar cu strictul necesar.A vrut neaparat sa se departajeze absolut de tot modernismul social si astfel n-a luat cu el televizor,radio sau telefon.A stat acolo,pe muntele Fuji un an de zile,fara curent electric,fara apa plata,doar de la izvor,fara prieteni,fara televizor sau oricare aparat necesar...fara absolut nimic in afara de posibilitatea unui trai cat mai natural si cat mai departat de civilizatie.
Astfel a stat omul si-a meditat departe de tot ceea ce odinioara ai distrusese mintea,a meditat la semnificatia reala a vietii,la cat de putine lucruri avem nevoie pentru supravietuire,dar cat de mult ne antrenam in castigarea a mult mai mult decat ne este necesar,a meditat omul si-a ajuns la o oarecare intelepciune,intelepciune care a constatat ca i-a salvat,practic viata.Fiindca,dupa un an de zile a venit acasa total schimbat,dar nu in ultimul rand,a venit sanatos sufleteste si trupeste,si-a schimbat viziunea asupra traiului care merita trait in limita principiilor cu care am fost creeati....etc.Chiar si dupa ce a venit acasa si-a schimbat modul de viata si perceptiile asupra a ceea ce detinea si ceea ce avea de facut in continuare.Pentru el aceasta departajare de societate a insemnat totul,i-a salvat viata si l-a facut sa inteleaga mai bine rolul lucrurilor pe pamant.Astfel a renuntat la "ghicitul" in harti petroliere sau altfel de zacamant,a renuntat la spectacolele de demonstratie telechinetica,a renuntat chiar si la a fi persoana de baza in administrarea propriei averi,astfel incercand sa duca o viata cat mai linistita,sa impartaseasca din experientele lui si celorlalti,pentru invatatura benefica asupra sensibilitatii fiintei umane,sensibilitate cu care ne-am nascut dar a carui limite de multe ori ni le intrecem.
Cred ca aceasta poveste spune totul despre modernism si bani,fiindca niciodata ele nu vor fi mai presus de om,oricat ar evolua,cel putin nu vor fi mai presus din punct de vedere moral,punct pe care trebuie sa-l luam in consideratie fiecare dintre noi.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 21.06.2007, 16:59:06
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
"Lila.rabda soro,rabda pentru Rai...",interesanta exprimare,mi se pare ca este chiar specifica secolului 21...HALAL TEORII!!!!,daca si in ziua de astazi trebuie sa gandim astfel inseamna ca degeaba si-a mai capatat femeia anumite drepturi inaintea barbatului,sau mai degraba a exploatarii de catre acesta.
Aici cred ca nu mai e vorba de exploatare a femeii. E vorba de integritatea unei familii, pe care ea si-a ales-o cand a spus da in fata lui D-zeu la cununia civila? Dupa postarile ei a marturisit sa si inainte de a se casatori cu el, el practica acest "sport". Daca a vazut acest lucru trebuia sa cugete . Casatoria nu este o chestie de moment este una din cele 7 Taine, ce isi face omul cu mana lui, lucru manual se numeste. Atunci cand nu poti ajuta un om, doar rugaciunea il mai poate ajuta. Ar fi mai bine din partea ei sa mearga la un preot cu el, sa vorbeasca, sa se roage, sa epuizeze toate mijloacele pentru al recupere pe sot. Cum si-a dat seama dintr-o data ca el e betiv?, doar cand a gasit un altul. Daca era asa oropsita putea foarte bine sa renunte inainte...dar nu a facut-o de ce? Rugaciunea si o vorba la duhovnic impreuna cu sotul ei...presupun ca mai tine la el daca dupa atatia ani nu s-a despartit. De retinut e casatoria este una din cele 7 taine, ce a unit D-zeu, omul sa nu desparta.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 22.06.2007, 02:35:28
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu am auzit ca "Tainele" nu se desfac niciodata .
Le desface omul , dar nu si Dumnezeu .
Depinde fiecare de cine vrea (si poate) sa asculte .

maria
Reply With Quote
  #176  
Vechi 22.06.2007, 02:38:16
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Despre ce Taine vorbesti?
Reply With Quote
  #177  
Vechi 22.06.2007, 02:39:24
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Botezul ,cununia ..etc
Reply With Quote
  #178  
Vechi 22.06.2007, 03:03:19
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Botezul ,cununia ..etc
Da.Asa stiam si eu.Ceea ce a unit Dumnezeu,nimeni sa nu desparta.:)
Reply With Quote
  #179  
Vechi 22.06.2007, 08:49:47
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Nu se compara botezul cu casatoria! Chiar daca intra in aceiasi categorie de taine, e diferenta mare intre ele. E ca si cand ai compara catarul-incapatanat cu un cal pur sange, ca e din aceeasi specie.
Cine isi pierde ingerul pazitor e pierdut el insusi, in plus ajunge sa faca orgii si nenorociri altora si lui insusi (chiar sa se sinucida).
Daca esti casatorit cu cineva care te trage in jos si iti distruge viata ta cat si a copiilor, trebuie desfacuta neaparat casatoria pentru ca duce la rau nu la bine, altfel incurajam pacatul ca si cand ar fi acceptat de societate in loc sa fie izolat si hulit! Religia ortodoxa da binecuvantare pt urmatoarea casatorie, nu spuneti ca nu stiti treaba asta. Cum ramane cu "ce a unit D-zeu omul sa nu desparta", daca religia ortodoxa da binecuvantare ? Daca ar fi asa nu ar da nici o binecuvantare! Deci proverbul asta e doar un sfat, nu o regula de respectat la marele fix cum o aduceti voi sa fie!
A2a casatorie exista, si nu degeaba, D-zeu stie ca nu e cazul sa ne nenorocim daca am fost pacaliti odata.

Sau poti foarte bine sa divortezi si sa ramai cu familia ta fara sot /sotie si in unele cazuri e mult mai bine asa, daca ai si copii nu esti singur. Ideea era sa nu curvesti, din cauza asta lasa maxim 3 casatorii, dar ce folos daca unii o fac foarte bine fiind casatoriti? Conform religiei ortodoxe, la prima incalcare de adulter in cer si deci in fata lui D-zeu casatoria e desfacuta, se fac noi slujbe si spovedanii +canoane pentru reinodarea ei pt ca deja e desfacuta, intrebati preotii sa va informati. Sotul meu are 2 prieteni care au terminat teologia si ii intreb tot ce nu stiu strict conform regulei, si cartilor dupa care invata la teologie, daca tot vreti sa respectati macar sa stiti ce anume.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 22.06.2007, 11:57:16
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

nu fii asa pesimista. Poti sa traiesti acceptabil pe pamant si sa ajungi in rai daca respecti ce cere religia si nu faci rau altora.
Ai putea sa te duci cu copil cu tot la parintii tai, adica sa te muti de tot acolo?
Iti va fi mult mai bine, scapi de pacoste. Vrei sa ajungi la batranete sa va dati in cap? In felul asta iadul e asigurat si aici si acolo. Nu esti sfanta, in mod sigur ai resentimente ca ti-ai irosit viata, nu ti-o mai da nimeni inapoi, ai si tu dreptul la o viata fericita macar cat de cat ca toti ceilalti, doar nu ai omorat pe nimeni.
Eu as spune sa te eliberezi de pacoste ca altfel veti ajunge sa va dati in cap, stiu ce spun...cine nu se intelege la tinerete cat de cat, la batranete isi scot ochii!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 12:10:51
Diavolul se multumeste si cu o singura patima Irina-Luana Intrebari utilizatori 12 23.04.2010 11:03:11
singura anamaria90 Generalitati 34 28.09.2008 06:03:57
Are 2 anisori si o singura sansa! mihaela_p Umanitare 7 28.05.2007 18:32:13
sunt departe ..si singura.. mioara Rugaciuni 18 20.12.2006 14:53:48