Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.06.2007, 00:25:21
yulica19 yulica19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2007
Mesaje: 13
Implicit

Ma bucur pentru tine arle, pentru ca Dumnezeu a lucrat in viata ta. Iubirea lui Dumnezeu face minuni. Ai incredere si nu te teme, pentru ca Domnul este Stapan in Cer si pe Pamant.
Domnul sa te binecuvanteze!!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.06.2007, 00:39:23
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:)Silviu,sper sa ma ierti pt.ca gandesc si ma exprim liber,recunosc aceasta,prea liber uneori,expunandu-mi punctele mele de vedere,si pt.ca ti-am zis direct adevarul in fata,si fara ocolisuri,dar cateodata facand lucrul acesta cu altii,deci si cu tine,referitor la faptul ca toti suntem supusi greselii si pacatelor,imi amintesc si eu mie mereu,ca sunt si eu supusa greselii ca si tine,caci toti suntem oameni si mai gresim,vizavi de judecarea aproapelui,criticandu-l,sau mai rau,barfindu-l,ceea ce e un lucru si mai grav,acela de a barfi,intrucat barfa duce direct in adancul cel mai adanc al iadului,asa ca atragandu-ti tie atentia,nu fac decat sa imi spun si eu mie si sa iau aminte la mine,prin tine,ca toti pacatuim,dar nu trebuie sa stam si sa persistam in pacate,ci sa ne ridicam cu totii,spovedindu-ne si impartasindu-ne,si astfel Dumnezeu,prin cainta noastra sincera si curata,spalandu-ne si curatindu-ne pe noi de cele rele si murdare ale sufletului nostru cel intinat.E omeneste a gresi,dar e mai mare pacat a sta si a persista in greseala,si a nu te indrepta si ridica,cu ajutorul Lui Dumnezeu si al Maicii Lui,cu toate Puterile ceresti ale Binelui Suprem si Absolut.Doamne ajuta!
Da Sebastiana :).Crezi ca mie nu imi pare rau de ea?Sau de altii? Cearta-ma daca vrei n-ai decat.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.06.2007, 00:43:23
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Silviu,vezi-ti de pacatele tale,"doctore,vindeca-te mai intai pe tine insuti,si apoi pe altul",si pentru cultura ta generala,sa stii ca rugaciunea inimii si a mintii o poate face oricine,de binevoieste aceasta,chiar si cu respiratie,uite eu si cu f.multe alte persoane avem dezlegare si,deci binecuvantare,de la Duhovnicii nostri sa o rostim cu respiratie inca,si nu sunt nici macar sora de Manastire,nici rasofora,nici monahie(maica,calugarita),nici schimonahie,nici stavrofora,nici macar nu sunt intr-o stare avansata spiritual,sunt mult prea pacatoasa si cred ca te intrec si pe tine la pacate.Dar,a te lega de pacatele altuia,consider ca e un lucru rusinos,atata timp cat si tu esti pacatos,la fel ca noi toti ceilalti,nu esti tu Sfant,ca daca erai astfel,nu o acuzai asa sau,mai mult,te rugai pt.ea,in loc sa ii aduci acuze grave,ca de ce-o fi sau nu o fi,ca vezi Doamne,"o curvi"sau cine stie ce"pacat grandios"o mai face,de parca tu nu ai face pacate si greseli,"smeritul de tine si nepacatosule","cred ca nu ma crezi cand iti spun ca tu nu esti Sfant",ca vad eu prea bine ca tinzi sa arunci cu pietre si sa improsti cu noroi in cineva care cere un mic sfat si putin ajutor din partea celor care binevoiesc a-l da,daca nu te pricepi si incepi a jigni,mai bine stai cuminte in banca ta,si vezi-ti de ale tale pacate,"mult prea ravnitorule si evlaviosule".P.S.Stie ea mai bine ca va scapa cu bine,dar numai si numai cu ajutorul Lui Dumnezeu,al Maicutei Domnului,al tuturor Sfintilor Lui,al Duhovnicului ei si al cui mai stie ea,al familiei ei,etc,etc.Si nu a luat-o cel rau sub"aripa"lui,ca tu nu ai de unde sa stii aceasta,ai grija sa nu te ia pe tine cumva,daca mai vorbesti asa ceva, sa te fereasca Dumnezeu de aceasta!Doamne fereste,apara si pazeste!Amin!si Doamne ajuta!
Ia stai putin si gandeste, de ce arle a postat aici pe forumul asta? Pentru ca vrea raspunsuri.I-am dat un raspuns.Mai dur, ce e drept dar e realist.Acu sa nu imi zici ca dracu nu exista.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.06.2007, 01:22:18
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Silviu,nu contest ca cel rau exista,dar nu ma obsedeaza acesta din fericire pt.mine,si nu imi marcheaza el existenta mie,ci Dumnezeu,Maicuta Domnului si toti Sfintii Lui,cu toate Puterile Ceresti reprezentand Binele.Cat despre raspuns,da,ai fost ceva cam dur chiar prea dur,eu tocmai la aceasta m-am referit,sa ne vedem cu totii pacatele noastre mai intai,si sa nu ne grabim noi sa ofensam pe cineva,si chiar speriind mai tare decat este,spunandu-i ca deja poate a luat-o cel rau sub"aripa"lui deloc protectoare,desigur,si nu te cert,ci iti spun si atrag atentia asupra unui lucru,ca noi cu totii gresim,ce crezi ca eu si tu si multi altii suntem perfecti si nu gresim si pacatuim niciodata?Poate tu nu stii asta,dar noi suntem fiinte umane imperfecte care nazuim si aspiram spre perfectiune si desavarsire,dar este departe de noi,daca credem ca numai altii gresesc si noi nu gresim vreodata si,pe deasupra,vazand numai ale lor pacate,de parca noi am avea mai putine si mai putin grave,vezi Doamne.Nu lua sfatul meu de bine pt.tine ca pe o cearta,sau mai mult, ca pe o judecata vizavi de tine,ca nici eu nu sunt mai breaza si mai cu motz,si adeseori gresesc in aceasta privinta chiar si eu,si incerc din rasputeri sa ma vad pe mine cat de mult gresesc si eu,caci vad la tine ceea ce vad si eu la mine,duritatea in anumite situatii si imprejurari,la care viata ne supune si ne testeaza,ca sa vada de cadem sau nu in cursa sau capcana rautatilor.Stii ce mare rasplata si cate daruri primeste cel care nu judeca,nu critica si nu barfeste?Daca ai sti,nu ai mai fi asa de dur cu Arle,careia si asa ii este ei frica deja,de ce sa o mai speriem noi si mai tare?Lasa-o sa IL caute ea singura pe Dumnezeu la Biserica,Manastire,pretutindeni,si mai mare plata va avea,decat sa ii tot atragem noi atentia asupra acestui fapt,ca poate si,mai mult ca sigur,ca mai rau o indepartam cu rautatile noastre,decat sa o facem sa inteleaga ca toti trecem prin sentimentul de frica,spaima si groaza,in anumite momente de cumpana ale vietii noastre pamantesti,toti cunoastem acest sentiment,si nu ne este strain deloc acesta.Doamne ajuta!Si iarta-ma,te rog ca si eu sunt ca tine,slaba si pacatoasa.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.06.2007, 13:21:08
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Nu credeti ca aceasta fata are nevoie mai mult de ajutor decat de certurile voastre inutile. Parerea mea e sa va rezumati la a o ajuta cu o indrumare si spun cu o indrumare caci sfaturii poate sa ii dea doar un preot. Nu transformati un strigat disperat de ajutor in posibilitatea de a va improsca cu "cerneala".
Iar pt tine Arle ma bucur ca ai avut curaj sa ceri ajutor si ca in final ai reusit sa treci de obstacol. Nu uita niciodata ca Dumnezeu il osandeste pe cel care il iubeste si ca El nu ramane niciodata dator. Tine legatura cu biserica si ai sa vezi ca Dumnezeu si Maica lui o sa iti ghideze pasii.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.07.2007, 01:34:55
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

Asa este Casiana,ai dreptate,nu cu discutii in contradictoriu se rezolva ceva,tot cu vorba buna si dulce ca mierea poate fi un om ajutat si povatuit,sau cum zic Sfintii Parinti,"cu Duhul Blandetii",chiar daca nu intotdeauna acesta isi face efectul scontat si noi mai trebuie sa mai schimbam si tonul din cand in cand,pentru ca persoana in cauza sa priceapa ceva,si anume ca numai cu blandete un om se lasa schimbat de catre altii si modelat in bine,daca mai vrea aceasta desigur,intrucat ramane la latitudinea lui,e optiunea lui,caci totul e cu putinta daca binevoieste,prin oamenii care sunt intr-adevar oameni.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.07.2007, 10:51:29
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

arle
pe mine de multe ori ma prinde ora 3 dimineata rugindu-ma, dar asta nu pt ca as fi mare evlavios, ci din contra. mai stau pe la calculator, pe la tv, dar..........nu uit si sa ma inchin. intre 12 seara si 3 dimineata se spune ca sint deschise Cerurile si ca Maicuta Domnului asculta rugaciunile noastre.
e pt prima oara cind aud de asta, ca ora 3 dimineata era ora la care diavolul are putere..........fals.
arle, incearca de exemplu sa te inchini pe la 2-3 dimineata si vezi daca mai auzi ceva.
Rugaciunea la Psaltire e fffff buna.
Succes.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.07.2007, 00:23:13
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu stiu , dar visele si tulburarile ca sa zic asa , vin spre ziua ,poate si din cauza asta calugarii sant "cu noaptea-n cap" pe picioare .

Dar Sf. Ciprian care cunostea toate tainele "inamicului " , se ruga la Dumnezeu pentru paza de "demonul de amiaza" , ce-o mai fi si cu asta ?

Banuiesc ca are darul de a te blegi de tot si ati aduce somnul in plina zi :)

Nu stiu daca e asa !

maria
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.07.2007, 14:36:26
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar
intre 12 seara si 3 dimineata se spune ca sint deschise Cerurile si ca Maicuta Domnului asculta rugaciunile noastre.
e pt prima oara cind aud de asta, ca ora 3 dimineata era ora la care diavolul are putere..........fals.
chestia cu ora 3 dimineata e dintr-un film ;)

si eram curios, "intre 12 seara si 3 dimineata" este vorba de CET ? sau fusul orar al romaniei? sau al altcuiva? sau se deschid cerurile deasupra fiecarei zone in parte, cand se ajunge la orele astea ?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.07.2007, 15:10:27
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Eu zic ca e pe programari, azi e dupa fusul orar al romaniei, maine dupa cel al americii samd.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 22:58:02
mi-e frica sa ma duc la spovedanie mihai_m Pocainta 20 16.08.2010 00:53:40
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 23:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 17:04:52