Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.06.2011, 22:53:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de asteptatorul Vezi mesajul
P.S. Locul unde "se intalnesc ei" se numeste biserica. Mai exact, biserica adventista de ziua a saptea.
O biserică este un loc în care se întâlnesc creștinii. Locurile în care se întâlnesc urmașii saducheilor, care cred în extincția sufletului și ignoră Ziua Domnului nostru Isus Cristos, se numește sinagogă. Dacă s-ar face măcar o jertfă adevărată acolo, i s-ar putea spune templu. Dar așa, din cauză că doar se fac lecturi din Tora, denumirea adecvată este tot sinagogă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.06.2011, 07:10:22
asteptatorul asteptatorul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O biserică este un loc în care se întâlnesc creștinii. Locurile în care se întâlnesc urmașii saducheilor, care cred în extincția sufletului și ignoră Ziua Domnului nostru Isus Cristos, se numește sinagogă. Dacă s-ar face măcar o jertfă adevărată acolo, i s-ar putea spune templu. Dar așa, din cauză că doar se fac lecturi din Tora, denumirea adecvată este tot sinagogă.
Am deschis un nou topic, la "secte si culte". Va invit la o discutie deschisa.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.06.2011, 19:10:39
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

D-le Asteptatorul,

Ca si adventistii, si diavolul stie Scriptura , si tot ca si ei, o interpreteaza dupa capul lui, ca sa castige cat mai multe suflete.

Explicatiile dvs. sunt atat de puerile si de inconsistente, incat nici nu trebuie cineva sa se oboseasca pentru a le analiza si a mai da vreo replica.

Discutiile de genul acesta nu au rost decat intr-un singur caz: cel in care doriti sa fiti fiu al Bisericii, parasind ratacirea.

Last edited by AdrianAamz; 02.06.2011 at 19:14:19.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.06.2011, 19:32:47
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Cat despre adventism (de orice zi), acesta, ca toate formatiunile de tip protestant si neo-protestant, acestea isi pot zice cum vor : biserici, super-biserici, hyper-biserici... nu sunt nici un fel de biserici.

Din punct de vedere eclesiologic, in afara de Biserica Ortodoxa, eu personal recunosc aceasta calitate, adica cea de Biserica, si Bisericii Romano-Catolice, fiindca are elemente care sustin aceasta.

In rest, avem de-a face doar cu exploratori ai crestinismului care, gasind ei o oaza in Sahara, proclama sus si tare ca acea oaza este intreaga planeta.
Prin oaza inteleg cateva fraze rupte de ei din Scripturi, prin Sahara inteleg modul in care rastalmacesc ei acele fraze ca sa se potriveasca cu doctrina elaborata de mintea intemeietorilor de denominatiuni si formatiuni cu iz crestin.

Stiu ca in general o predica crestina incpe cu o fraza de genul : "Domnul a spus (prin cutare prooroc, apostol, evanghelist)".
Am asistat la o multime de predici neo-protestante care mai toate incepeau cu "Luther a spus"...

Unii se iau dupoa Hristos, altii dupa Luther... iar altii si mai rau, mult mult mai rau... de exemplu, dupa Ellen G. White.

Eu ii compatimesc, dar am sa incerc sa nu mai intru in "dialog" cu ei... ca tot monolog iese.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.06.2011, 22:10:05
asteptatorul asteptatorul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Din punct de vedere eclesiologic, in afara de Biserica Ortodoxa, eu personal recunosc aceasta calitate, adica cea de Biserica, .
Ei, uite asta era exact ce mai aveam nevoie ca sa primim mantuirea: de recunoasterea dvs. Poate va faceti mila si ne recunoasteti si pe noi ca biserica.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.06.2011, 00:49:50
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Am asistat la o multime de predici neo-protestante care mai toate incepeau cu "Luther a spus"...
Imi este foarte greu sa va cred.

Eu frecventez bisericile neoprotestante de mai bine de 25 de ani. In fiecare duminica. Si in fiecare joi.
Adica am ascultat cel putin 1000 de predici. Nici una nu a inceput cu "Luther a spus".

Dar, mai stii...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.06.2011, 08:17:50
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de asteptatorul Vezi mesajul
Ei, uite asta era exact ce mai aveam nevoie ca sa primim mantuirea: de recunoasterea dvs. Poate va faceti mila si ne recunoasteti si pe noi ca biserica.
Ca sa primiti mantuirea aveti nevoie de Hristos. Or, dvs. il urmati cu cerbicie pe Moise. Asta poate fie spre lauda dvs., dar numai daca va comparati cu poporul evreu cel scos din Egipt... fiindca ei nu i-au fost atat de fideli ca dvs.

In general, adventistii sunt foarte atasati de piatra tablelor legii _ deci, nu de continutul legii, ci de piatra pe care a fost scrisa.
Pentru adventism (dar nu numai), degetul lui Dumnezeu e mai important decat Fiul lui Dumnezeu.
Atat de important, incat nu vad ca Hristos "ne-a invrednicit sa fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru ca litera ucide, iar duhul face viu."

Desi slujirea cea sapata in litere pe piatra s-a facut si ea intru slava lui Dumnezeu, totusi ea este slujirea cea spre moarte:
"Iar daca slujirea cea spre moarte, sapata in litere, pe piatra, s-a facut intru slava, incat fiii lui Israel nu puteau sa-si atinteasca ochii la fata lui Moise, din pricina slavei celei trecatoare a fetei lui, cum sa nu fie mai mult intru slava slujirea Duhului? Caci de a avut parte de slava slujirea care aduce osanda, cu mult mai mult prisoseste in slava slujirea dreptatii."
Din cate am mai discutat pe forum cu confratii dvs. adventisti, reiese clar ca adventisul este fidel si ferm atasat pietrei in care s-a sapat slujirea care aduce pana la urma osanda.

Cu alte cuvinte, Dumnezeu ne spune prin apostolul Pavel ca directia in care mergeti dvs. nu este cea a Bisericii, ci doar cea a sinagogii _ exact cum v-a atras atentia si dl. Mihnea Dragomir.

Acelasi apostol se exprima foarte limpede despre situatia in care se afla adventismul:
"Dar mintile lor s-au invartosat, caci pana in ziua de azi, la citirea Vechiului Testament, ramane acelasi val, neridicandu-se, caci el se desfiinteaza prin Hristos; ci pana astazi, cand se citeste Moise, sta un val pe inima lor." (2 Corinteni)

Daca va considerati mantuiti prin Moise, e alegerea dvs.
Mai sustinea un pretins crestin pe forum ca asa cum unii se mantuiesc prin Hristos, asa se mantuiesc altii prin Moise, altii prin Buddha si altii prin Mahomed... sunt curios sa stiu cam ce i-ati fi putut spune.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.06.2011, 08:21:25
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Imi este foarte greu sa va cred.

Eu frecventez bisericile neoprotestante de mai bine de 25 de ani. In fiecare duminica. Si in fiecare joi.
Adica am ascultat cel putin 1000 de predici. Nici una nu a inceput cu "Luther a spus".

Dar, mai stii...
Probabil nu ati sesizat...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.06.2011, 09:34:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Oricare creștin trebuie să știe cum trebuie săvârșit Sf Botez în caz de necesitate.
[...]
Este important ca cel care săvârșește Botezul să spună întocmai: "Tatălui, Fiului și Sfântului Duh (Spirit)
Iată un topic demn de toată lauda!

Este bine de știut și că ne putem spovedi unii altora în caz că moartea este aproape, în lipsa preotului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.06.2011, 20:45:37
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iată un topic demn de toată lauda!

Este bine de știut și că ne putem spovedi unii altora în caz că moartea este aproape, în lipsa preotului.
Da, dar cum ramane cu dezlegarea , care este apanajul preotiei sacramentale ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea - necesitate sau dorinta? alecsandra_ldc Intrebari utilizatori 28 19.02.2013 22:36:53
Spaga romaneasca - o necesitate? Florin-Ionut Generalitati 62 24.09.2011 11:49:18
greseala sau necesitate? newlifeinyou Generalitati 11 08.08.2011 05:15:16
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10