Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.06.2012, 18:57:42
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Haideti sa ne organizam si sa citim Paraclisul II al Maicii Domnului si acatistul Sfantului Nectarie, incepand de luni, 11 iunie.

1. Luni, 11 iunie - Crestina obisnuita?
2. Marti, 12 iunie - Glykys.
3. Miercuri, 13 iunie - ...........

sâmbătă,16 iunie - myself00
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.06.2012, 19:06:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Evident ca rugaciunea ajuta,insa doamna are nevoie si de un ajutor material,medicamente si obiectele de igiena solicitate.
Personal nu imi permit sa ajut in acest moment,pentru ca eu insami am niste cheltuieli enorme,insa mi-as dori sa ma implic pentru a promova cazul dansii.
Ar fi fost ideala o pagina pe un blog,eu nu ma pricep sa o fac,cu poze,inclusiv a actului doveditor al bolii de care sufera si datele de contact+ cont.
Deasemenea,pe pagina respectiva ar fi nevoie de o poveste cat mai impresionanta a cazului.
Situatii din acestea sunt multiple,este nevoie de ceva care sa atraga atentia in mod deosebit.
Este cineva care ar putea crea o astfel de pagina?
Si deasemenea ar fi de ajutor cineva care a lucrat sau cunoaste niste ong-uri de profil,care s-ar putea implica.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 09.06.2012 at 19:10:40.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.06.2012, 19:08:19
crestina obisnuita crestina obisnuita is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2012
Locație: Bucuresti- orasul despre care Parintele Arsenie Boca a spus ca va fi Noul Ierusalim
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Multumesc ca ati primit propunerea mea.Deci am sa citesc pe 11,13,14 si 15 Paraclisul al Doilea.Eu nu am nici acatistul Sf.Nectarie dar nici imprimanta ca asa l-as fi scos de pe internet.Iar la mine la biserica nu se gaseste de cumparat.L-as fi citit si pe acesta.O sa astept pana cand il voi imprumuta de la cineva din familie,ce sa fac...
Glykys,sa centralizezi tu te rog frumos si sa ma treci.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.06.2012, 19:35:23
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit multumire.......

De ce osandim iertarea ?


Iubirea si smerenia sunt singurele care pot intelege pocainta celui pacatos si iertarea lui. Cine iarta putin, putin iubeste, iar cine osandeste iertarea, acela nu iubeste deloc. Drept aceea, mandri fiind, noi ne intristam si ne revoltam, vazand cum Dumnezeu ii iarta pe cei pacatosi, mai cazuti si mai murdari (in ochii nostri) decat noi. Limitati fiind, ne limitam la ce se vede, trecand cu vederea pocainta celui pacatos si puterea iertarii de a innoi viata aceluia.,....Daca am gresit cuiva cu ceva imi cer iertare a fost fara voia mea ,.......amin
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.06.2012, 19:42:03
crestina obisnuita crestina obisnuita is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2012
Locație: Bucuresti- orasul despre care Parintele Arsenie Boca a spus ca va fi Noul Ierusalim
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Ba nu,stiti ceva?voila :

1. 11 iunie L- Crestina obisnuita (Paraclisul)
2. 12 iunie Ma-Glykys
3.13 iunie Mi-Crestina obisnuita (Paraclisul)
4. 14 iunie Jo-la fel
5.15 iunie Vi-la fel
6. 16 iunie Sa- myself00

Deocamdata atat. In zilele in care m-am trecut pe mine trebuie sa se mai inscrie cineva,cu Acatistul Sf.Nectarie.Imi pare sincer rau ca va cer asta,ma simt asa de prost... Iertare si Doamne ajuta.Dupa ce fac rost de acatist,sper sa il gasesc,am sa ma revansez!Si daca nu se inscrie nimeni iau eu zilele libere.Eu am propus,eu m-am angajat,deci eu o fac! Inca o data multumiri.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.06.2012, 19:55:49
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit pe scurt suferinta noastra

In urma cu 33 de ani s-a nascut Rebecca fica mea[ din carucior] bucuria noastra ,a fost umbrita imediat de aflarea vestii cum ca este paralizata total,cu diagnosticul pus de un neuro-chirug....TETRAPAREZA-SPASTICA PE FOND MICROCEFAL ,CU CRIZE DE EPILEPSIE.Imediat dupa externare au urmat ani si ani de tratament prin centrele de recuperari din tara,dar fara rezultate prea grozave.Am vindut o serie de lucruri de valoare din casa neavind posibilitatea de a face rost de bani ptr. tratarea ei.Ani multi au trecut pina am reusit sa ne punem putin pe picioare sa ne refacem caminul ,dar viata ne-a ingenuncheat din nou acum 2 ani cind sotul meu cel care era stilpul familiei a ramas dupa 35 de ani de munca fara servici,.Din toata mizeria asta prin care trecem Rebecca sufera cel mai mult,neavind posibilitate de-ai oferi nici macar strictul necesar unei pers. cu handicap.Am incercat de ceva timp sa va cer ajutorul ,dar fara rezultat.......in urma cu 7 luni s-a imbolnavit din nou foarte tare a slabit ,si recuperearea ei nu ete posibila ,numai daca ii face o interventie chirurgicala avind usoara hemoragie digestiva .Nimeni nu se cumeta sa se apucede aceasta operatie ,pina nu primeste un tratament perfuzabil de lunga durata pina prinde putere ,De alimentat nu pot so alimentez ptr ca refuza hrana pe gura,Toate astea costa bani ptr ca mi-am luat raspunderea ca o ajut,in fata lui D-zeu ,Dar daca incep sa-mi vind lucruriile din casa iar ca sa-mi pot intretine copila bolnava pina se intimpla o minune in viata noastra, cum ,?? cind?? mai pot eu reface caminul sa traiesc in liniste la batrinete....,....CHIAR DACA ESTE CU HANDICAP ,NU VREAU SA MOARA O IUBESC MAI MULT CA PROPRIA-MI VIATA .....MULTUMESC .....AM VRUT PE SCURT SA AFLATI POVESTEA VIETII NOASTRE,....DOAMNE AJUTA,...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.06.2012, 19:58:04
crestina obisnuita crestina obisnuita is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2012
Locație: Bucuresti- orasul despre care Parintele Arsenie Boca a spus ca va fi Noul Ierusalim
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogman margareta Vezi mesajul
De ce osandim iertarea ?



Iubirea si smerenia sunt singurele care pot intelege pocainta celui pacatos si iertarea lui. Cine iarta putin, putin iubeste, iar cine osandeste iertarea, acela nu iubeste deloc. Drept aceea, mandri fiind, noi ne intristam si ne revoltam, vazand cum Dumnezeu ii iarta pe cei pacatosi, mai cazuti si mai murdari (in ochii nostri) decat noi. Limitati fiind, ne limitam la ce se vede, trecand cu vederea pocainta celui pacatos si puterea iertarii de a innoi viata aceluia.,....Daca am gresit cuiva cu ceva imi cer iertare a fost fara voia mea ,.......amin
Foarte frumos si adevarat ati spus,dna Bogman Margareta,dar cu ce motiv,sau pentru cine anume?Eu fiind mai grea de cap n-am inteles cum se cuvine acest cuvant.M-ati putea lamuri,va rog?Iertare...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.06.2012, 23:46:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestina obisnuita Vezi mesajul
Ba nu,stiti ceva?voila :

1. 11 iunie L- Crestina obisnuita (Paraclisul)
2. 12 iunie Ma-Glykys
3.13 iunie Mi-Crestina obisnuita (Paraclisul)
4. 14 iunie Jo-la fel
5.15 iunie Vi-la fel
6. 16 iunie Sa- myself00

Deocamdata atat. In zilele in care m-am trecut pe mine trebuie sa se mai inscrie cineva,cu Acatistul Sf.Nectarie.Imi pare sincer rau ca va cer asta,ma simt asa de prost... Iertare si Doamne ajuta.Dupa ce fac rost de acatist,sper sa il gasesc,am sa ma revansez!Si daca nu se inscrie nimeni iau eu zilele libere.Eu am propus,eu m-am angajat,deci eu o fac! Inca o data multumiri.
Poti lua pe un memory stick acatistul de pe net si il poti printa in oras...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.06.2012, 00:28:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu citesc aproape toate rugaciunile si acatistele de pe internet,fara a le imprima.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.06.2012, 00:32:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestina obisnuita Vezi mesajul
Ba nu,stiti ceva?voila :

1. 11 iunie L- Crestina obisnuita (Paraclisul)
2. 12 iunie Ma-Glykys
3.13 iunie Mi-Crestina obisnuita (Paraclisul)
4. 14 iunie Jo-la fel
5.15 iunie Vi-la fel
6. 16 iunie Sa- myself00

Deocamdata atat. In zilele in care m-am trecut pe mine trebuie sa se mai inscrie cineva,cu Acatistul Sf.Nectarie.Imi pare sincer rau ca va cer asta,ma simt asa de prost... Iertare si Doamne ajuta.Dupa ce fac rost de acatist,sper sa il gasesc,am sa ma revansez!Si daca nu se inscrie nimeni iau eu zilele libere.Eu am propus,eu m-am angajat,deci eu o fac! Inca o data multumiri.
Am sa citesc si eu pe 12 iunie si 18 iunie!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54
rugaminte pentru crestinii de pe acest forum petrurar Umanitare 17 21.09.2007 10:13:17