Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 10.06.2012, 20:34:47
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogman margareta Vezi mesajul
In urma cu 33 de ani s-a nascut Rebecca fica mea[ din carucior] bucuria noastra ,a fost umbrita imediat de aflarea vestii cum ca este paralizata total,cu diagnosticul pus de un neuro-chirug....TETRAPAREZA-SPASTICA PE FOND MICROCEFAL ,CU CRIZE DE EPILEPSIE.Imediat dupa externare au urmat ani si ani de tratament prin centrele de recuperari din tara,dar fara rezultate prea grozave.Am vindut o serie de lucruri de valoare din casa neavind posibilitatea de a face rost de bani ptr. tratarea ei.Ani multi au trecut pina am reusit sa ne punem putin pe picioare sa ne refacem caminul ,dar viata ne-a ingenuncheat din nou acum 2 ani cind sotul meu cel care era stilpul familiei a ramas dupa 35 de ani de munca fara servici,.Din toata mizeria asta prin care trecem Rebecca sufera cel mai mult,neavind posibilitate de-ai oferi nici macar strictul necesar unei pers. cu handicap.Am incercat de ceva timp sa va cer ajutorul ,dar fara rezultat.......in urma cu 7 luni s-a imbolnavit din nou foarte tare a slabit ,si recuperearea ei nu ete posibila ,numai daca ii face o interventie chirurgicala avind usoara hemoragie digestiva .Nimeni nu se cumeta sa se apucede aceasta operatie ,pina nu primeste un tratament perfuzabil de lunga durata pina prinde putere ,De alimentat nu pot so alimentez ptr ca refuza hrana pe gura,Toate astea costa bani ptr ca mi-am luat raspunderea ca o ajut,in fata lui D-zeu ,Dar daca incep sa-mi vind lucruriile din casa iar ca sa-mi pot intretine copila bolnava pina se intimpla o minune in viata noastra, cum ,?? cind?? mai pot eu reface caminul sa traiesc in liniste la batrinete....,....CHIAR DACA ESTE CU HANDICAP ,NU VREAU SA MOARA O IUBESC MAI MULT CA PROPRIA-MI VIATA .....MULTUMESC .....AM VRUT PE SCURT SA AFLATI POVESTEA VIETII NOASTRE,....DOAMNE AJUTA,...
Inteleg ca prima urgenta ar fi acele perfuzii pentru a se putea hrani si a putea fi operata? Cat ar costa ele ?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 10.06.2012, 20:37:41
crestina obisnuita crestina obisnuita is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2012
Locație: Bucuresti- orasul despre care Parintele Arsenie Boca a spus ca va fi Noul Ierusalim
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
1. 11 iunie L- Crestina obisnuita Paraclis II + LaraG și Yasmina - acatistul Sf Nectarie
2. 12 iunie Ma-Glykys + Yasmina - Paraclis II + Acatist
3.13 iunie Mi-Crestina obisnuita Paraclis II + Glykys - Acatistul
4. 14 iunie Jo- Crestina obisnuita paraclis II + Glykys - Acatistul
5.15 iunie Vi- Crestina obisnuita - paraclis II
6. 16 iunie Sa- myself00 - paraclis II + Acatist
7. 17 iunie DU..................
7. 18 iunie L - Yasmina - paraclis II + Acatist
8. 19 iunie M - LaraG - paraclis II + acatist
9. 20 iunie Mi .............
10. 21 iunie J .......
11. 22 iunie Vi........
12. 23 iunie S Anonim 1 - Paraclis II + Acatist
13 24 iunie D - Anonim 1 - paraclis II + acatist
14. 25 iunie L -
15. 26 iunie M
16. 27 iunie Mi
17. 28 iunie J
18. 29 iunie Vi
19. 30 iunie S - Anonim 1 - paraclis II + acatist
20. 1 iulie D - Anonim 1 - paraclis II + acatist

Ah, facusem o greseala, data de 23 iunie era ocupata. Crestina obisnuita, daca vrei, te trec si pe tine tot pe aceeasi data, dar mai sunt cateva inainte neluate....
Pai da,stiu ca sunt libere dar in zilele de 20 si 21 ma rog pt Angelica.Pe 22 nu pot,pe 17 asisderea...trece-ma atunci pe 25.Doamne ajuta sa speram ca mai vin si altii sa se mai ocupe.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 10.06.2012, 21:34:20
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ....

Cazul este real si numai Bunul Dumnezeu si ei stiu cat de grea este crucea pe care trebuie sa o duca si mai stiu stiu ca exista pe acest forum oameni care au o situatie la fel de grava sau si mai grava dar n-au indraznit sa deschida usa sufletelor cu chei nepotrivite...dar dincolo de toate nu trebuie ,,o poveste,,ea exista ,este postata peste tot desi doamna Margareta sustie pe <crestin ortodox> ca este pentru prima data cand solicita ajutor umanitar.nu stiu pentru altii dar pentru mine postarea doamnei/mai pot eu refece caminul sa traiesc in liniste la batranete/....m-a socat.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 10.06.2012, 23:27:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

1. 11 iunie L- Crestina obisnuita Paraclis II + LaraG și Yasmina - acatistul Sf Nectarie
2. 12 iunie Ma-Glykys + Yasmina - Paraclis II + Acatist
3.13 iunie Mi-Crestina obisnuita Paraclis II + Glykys - Acatistul
4. 14 iunie Jo- Crestina obisnuita paraclis II + Glykys - Acatistul
5.15 iunie Vi- Crestina obisnuita - paraclis II
6. 16 iunie Sa- myself00 - paraclis II + Acatist
7. 17 iunie DU..................
7. 18 iunie L - Yasmina - paraclis II + Acatist
8. 19 iunie M - LaraG - paraclis II + acatist
9. 20 iunie Mi .............
10. 21 iunie J .......
11. 22 iunie Vi........
12. 23 iunie S Anonim 1 - Paraclis II + Acatist
13 24 iunie D - Anonim 1 - paraclis II + acatist
14. 25 iunie L - Crestina obisnuita - paraclis II
15. 26 iunie M
16. 27 iunie Mi
17. 28 iunie J
18. 29 iunie Vi
19. 30 iunie S - Anonim 1 - paraclis II + acatist
20. 1 iulie D - Anonim 1 - paraclis II + acatist
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.06.2012, 00:58:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-ar fi si mai bine daca s-ar face si o lista asemanatoare cu cei care se inscriu sa trimita un banutz sau altceva necesar, doamnei?

Ne plac povestile cu sfinti, le pupam icoanele, ne rugam lor, dar avem curajul sa punem macar un deget la efortul lor?

Daca pentru fiecare zi de rugaciune s-ar aduna si 50 ron macar, tot ar fi ceva.

Uite eu ma inscriu deja, cu 100RON.

Mai raman 18 zile, cine se inscrie?

Last edited by AlinB; 11.06.2012 at 01:04:16.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.06.2012, 01:02:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiu ca unii din cei care au dorit sa trimita au facut-o deja si au vrut sa ramana anonimi.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.06.2012, 01:06:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Stiu ca unii din cei care au dorit sa trimita au facut-o deja si au vrut sa ramana anonimi.
Pai sa mentioneze oricum sa fie pe lista.

De ce pentru rugaciune se poate face lista si pentru un ajutor material nu?

De ce nu zicem la fel "pai de rugat ne-am rugat toti" si fiecare crede ca toti ceilalti s-au rugat si de fapt n-a facut-o mai nimeni.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.06.2012, 09:27:33
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alegerea de a-si face public ajutorul apartine fiecaruia.
O rog pe doamna Bogman sa nu le dezvaluie numele, daca ei nu doresc acest lucru.

(Ultima fraza nici nu merita luata in discutie)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 11.06.2012, 10:04:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Reiau datele doamnei, postate in paginile anterioare, pentru cei care au posibilitatea sa-i ofere si ajutor financiar, trimitandu-l prin mandat postal:

BOGMAN MARGARETA
str. Paltinișului nr. 28A cod 430393
loc. Baia Mare jud. Maramures
Reply With Quote
  #70  
Vechi 11.06.2012, 11:17:50
crestina obisnuita crestina obisnuita is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2012
Locație: Bucuresti- orasul despre care Parintele Arsenie Boca a spus ca va fi Noul Ierusalim
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N-ar fi si mai bine daca s-ar face si o lista asemanatoare cu cei care se inscriu sa trimita un banutz sau altceva necesar, doamnei?

Ne plac povestile cu sfinti, le pupam icoanele, ne rugam lor, dar avem curajul sa punem macar un deget la efortul lor?

Daca pentru fiecare zi de rugaciune s-ar aduna si 50 ron macar, tot ar fi ceva.

Uite eu ma inscriu deja, cu 100RON.

Mai raman 18 zile, cine se inscrie?
Da,intr-un fel ai dreptate,frate Alin B,dar fapta trebuie imbinata cu rug.Gandeste-te ca poate unii din noi nu avem posibilitatea sa ajutam acest caz in mod material,si ca din iubire facem rugaciuni.Lista cu cine se roaga trebuie facuta ca sa fim siguri ca se roaga cineva zilnic si sa nu ne calcam pe picioare,de asemenea.Sunt oameni de bunacredinta sa stii,si daca au zis ca se roaga chiar asa fac.Nu ar fi ok daca ne-am face publice toti donatiile si ar vedea toata lumea,deoarece Hristos a zis sa nu stie stanga ce face dreapta si daca dam,sa dam in taina,caci asa vom fi rasplatiti,iar nu daca ne mandrim si iesim in fata cu surle si trambite si strigam in gura mare ca am dat cuiva neajutorat.Iarta-ma si Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54
rugaminte pentru crestinii de pe acest forum petrurar Umanitare 17 21.09.2007 10:13:17