Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.11.2007, 08:45:15
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Articol – Floarea de la coltul casei – Sabina Negrut


’’Cine iubeste curatia inimii si are bunavointa pe buze,
este prieten cu imparatul’’ (Proverbe22:11)


Bibliotecile lumii abunda in tomuri care ne servesc definitii ale moralitatii, ne ofera modele de viata, ne vand retete pentru reusita si ne invata totul despre ce sa faci, cum sa faci sau sa nu faci, cine suntem, incotro mergem, de ce se intampla unele sau altele...

Toate acestea au aproape intotdeauna ca punct de reper, sursa de inspiratie si, in acelasi timp, destinatie – OMUL, in jurul caruia graviteaza totul.

In aceste conditii, cine se mai gandeste, chiar si numai pentru o secunda, la un fir de iarba sau de floare crescut rebel la coltul sau in spatele casei, printre diverse acareturi sau gunoaie? Batut de ploi si de vant, culcat de caini, agresat de talpa omului, firul isi inalta trupul plapand si chinuit de sub o piatra lasata la intamplare.

Cred ca singurul lucru pe care si-l doreste o floare in fiecare dimineata, nu este sa scape de sub piatra care o apasa, ci sa aiba acces la prima raza de soare, oricat de timida, ca sa-si agate viata de ea, punandu-si respiratia in rezonanta cu lumina.

Abia cand legile divinitatii incrustate in genele ei, sunt implinite, iar sevele-i sunt mobilizate in armonie cu toate celulele, isi deschide petalele oferindu-si parfumul si frumusetea. Nu conteaza cui.

Poti fi bun sau ranchiunos, bland sau furios, curat sau murdar, ea ne trateaza pe toti la fel, fara partinire, curata, pasnica, fara pizma, gata sa mangaie orice obraz si sa impodobeasca deopotriva, o vaza, o casa sau marginea drumului.

Disponibila pana la uitare de sine, coplesitor de toleranta, intristata, dar fara gand de riposta sau de razbunare, floarea se inscrie, alaturi de copii, in randul modelelor pe care insusi Mantuitorul ni le-a daruit ca lectii nescrise despre cum se traieste in neprihanire.

Daca o planta primeste lumina si caldura soarelui convertind-o in gingasie si parfum, oriunde, pentru oricine si oricand, omul care este cununa creatiei lui Dumnezeu, are acces la lumina ’’intelepciunii care vine de sus’’ ce are puterea de a converti faptele in ’’roduri bune’’.

Ma tem insa ca, sub imensa piatra a pamantului, guvernata de legile firii, chiar daca este intuneric si miroase a moarte, ignorand lumina de Sus, ne lasam adesea invaluiti de caldura pacatului, considerata, intotdeauna, si suficienta, si necesara pentru a ne tine in viata. Pana cand, oare?...

Articol de Sabina Negrut




Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.11.2007, 10:23:55
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

mie imi plce foarte mult natura. de cand m-am mutat la bloc ma simt f inchisa, nu am aer sa respir, de flori nu mai zic, am si eu 2-3 flori de ghiveci. acasa aveam animale, pasari, gradina cu flori si de legume ... imi doresc ca odata si-odata tot la casa sa locuiesc , sa am o gradinitza cu flori sa vad vrabiutzele si gugustiucii cum mananca firimiturile de paine de pe veranda asa cum o faceam odata ... :-<
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2007, 12:44:57
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Ai dreptate Irina, e mai frumos la casa, poate mai modest dar mai frumos.:)
Dumnezeu sa ti ajute sa ai ceea ce ti doresti.:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2007, 12:45:51
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

si tie la fel . Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.12.2007, 13:00:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Toate aceste minunatii lasate spre imbucurarea noastra si pe care de multe ori le ignoram in graba si uitarea noastra cotidiana, sunt plasmuite minunat si cu mult har, de mitropolitul Triofan( Boris Petrovici), in Acatistul De Multumire, "SLAVA LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE ! ".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Floarea mea care infloreste totdeauna la Pasti Adriana Cluj Generalitati 33 18.05.2013 10:27:25
Astazi s-a facut mantuire si casei mele Florin-Ionut Pocainta 26 29.09.2011 14:37:05
Sfintirea apei si a casei de Boboteaza sophia Biserica Ortodoxa Romana 18 06.01.2010 15:21:35
Rugaciune pentru cumpararea casei anelice Generalitati 1 06.08.2009 12:49:28