Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.11.2012, 11:01:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Se fac demersuri ca peste doi ani sa se deschida mormantul Sfintilor martiri Brancoveni din biserica Sf. Gheorghe Nou.
Sa ne rugam lor sa mijloceasca pentru aceasta tara atat de greu incercata de pacate!
LA biserica Sfantul Gheorghe cel nou se afla doar moastele Sf constantin Brancoveanu(tatal).Celelale sfinte moaste se afla la o manastire din Halki. Doamna Marica nu a reusit sa aduca in tara decat moastele sotului ei , in 1720.

Mare comoara are Bucurestiul!
M-am intristat asa de tare, cand m-am intalnit cu voi si am constatat ca asa putini stiu ce tezaur se ascunde in biserica sfantului Gheorghe.
Domnul a fost asa bun cu noi, si ne-a oferit spre intarire sufleteasca atatea tezaure. Mi-a parut asa de rau ca nu am invatat la scoala aceste lucruri minunate despre Brancoveanu, Neagoe Basarab, Stefan cel Mare etc. Dar mi-am propus ca copiilor mei sa le fac cunoscute aceste adevaruri. O lumina atat de frumoasa e pacat sa fie tinuta sub oboroc.
Cred ca e de datoria noastra sa predam lumina aceasta minunata mai departe.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.11.2012, 11:04:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paul Cocei Vezi mesajul
Ma intreb de cateva zile de ce oare la noi nu se tine aceasta sarbatoare cu praznic? Sfintii Brancoveni sunt la nivelul Sfintilor 40 de Mucenici, si sunt romani. De fapt, daca ma uit cu atentie, nu avem niciun sfant roman cu praznuire in calendar. Poate ar putea fi ei primii.
da, buna observatie.
Am vazut ca anul urmator s-a decretat anul Sfintei Euharistii, al Sfintei taine a spovedaniei si al sfintilor Brancoveni. Sa ajute Dumnezeu a macar in anul ce vine sa ajunga si la urechile romanilor minunata viata a sfintilor Brancoveni!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.11.2012, 12:01:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
da, buna observatie.
Am vazut ca anul urmator s-a decretat anul Sfintei Euharistii, al Sfintei taine a spovedaniei si al sfintilor Brancoveni. Sa ajute Dumnezeu a macar in anul ce vine sa ajunga si la urechile romanilor minunata viata a sfintilor Brancoveni!
Un lucru minunat il constituie faptul ca despre Sfantul Martir Constantin Brancoveanu nu ne vorbesc doar cartile de istorie si tratatele de arta, ci sinaxarul Bisericii.

Insa cel mai maret fapt este acela ca Mantuitorul Insusi marturiseste despre el inaintea Tatalui, ca despre unul ce nu s-a lepadat de Sine inaintea oamenilor, ci L-a marturisit prin moarte si Il marturiseste chiar si dincolo de ea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.11.2012, 16:39:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Un lucru minunat il constituie faptul ca despre Sfantul Martir Constantin Brancoveanu nu ne vorbesc doar cartile de istorie si tratatele de arta, ci sinaxarul Bisericii.

Insa cel mai maret fapt este acela ca Mantuitorul Insusi marturiseste despre el inaintea Tatalui, ca despre unul ce nu s-a lepadat de Sine inaintea oamenilor, ci L-a marturisit prin moarte si Il marturiseste chiar si dincolo de ea.
Da, asa este, iar noi, poporul roman si nu numai am castigat inaintea tronului lui Dumnezeu un puternic rugator(de fapt o familie intreaga).

Ptr rugaciunile Sfintilor Brancoveni si a lui Ianache sfetnicul, Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ne si ne mantuieste pe noi!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.02.2014, 01:18:28
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Copiii Sfântului Voievod Constantin Brâncoveanu

In Ziarul Lumina am citit un articol despre copiii Sfantului Voievod Constantin Brancoveanu. Despre cei patru fii martirizati alaturi de tatal lor stiam cate ceva, insa nu si despre cele sapte fiice.

"Familia Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu rămâne, peste veacuri, un model exemplar de familie creștină. Căsătorit cu Maria, nepoata lui Antonie Vodă din Popești, Constantin Brâncoveanu a avut cu aceasta patru fii: Constantin, Ștefan, Radu și Matei, și șapte fiice: Stanca, Maria, Ilinca, Safta, Anca, Bălașa și Smaranda. În urma unei atente căutări în filele tomurilor din acele vremuri, am scos la iveală câteva date biografice despre cei 11 urmași ai Brâncovenilor.

Așa cum privesc din fresca curată a tabloului votiv de la Mănăstirea Hurezi, cu seninătate, strânși legați unul de altul, înveșmântați în haine domnești, prețioase, ar părea că viața pământească a membrilor familiei marelui Constantin Brâncoveanu nu a fost încercată de neajunsuri. Totuși, otrava necazurilor nu i-a cruțat pe nici unul dintre ei. Fiecare chip este expresia unei cruci asumate până la moarte. Informațiile citate mai jos sunt reproduse după volumele: „Viața lui Constantin Vodă Brâncoveanu“, de Radu Vel Logofăt Grecianu; „Starea țerilor locuite de români în secolul al XVIII-lea“, de Contele Nicolae Rossetti, 1903.

Fiii martiri

Constantin. Este cel mai mare fiu al domnitorului Constantin Vodă Brâncoveanu, născut în anul 1683. În ianuarie 1706 s-a căsătorit cu „Anița sin Ioan Balș Stolnicul de la Moldova, fiindu-le nunta în casa Banului Cornea Brăiloiu (Târgu Jiu)“. La 9 iunie 1699, împreună cu fratele său, Ștefan, asistă la punerea celei dintâi cărămizi de la Biserica „Brâncoveni“. De asemenea, numele său este menționat alături de cel al fratelui său și de alți boieri mari, în 1702, când îl primește la Văcărești pe solul englez Milord Paget.

Ștefan. Cel de-al doilea fiu al Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu a văzut lumina lumii în anul 1685. S-a căsătorit în luna februarie a anului 1709 cu Bălașa, fiica lui Ilie Cantacuzino sin Iordache Cantacuzino Vistierul de la Moldova, cu care a avut o singură fiică, pe Maria. Doamna Bălașa se prăpădește în anul 1712. Ștefan Brâncoveanu părăsește, la rândul său, această lume, ucis fiind, ca și ceilalți frați ai lui, în Țarigrad, pe 15 august 1714. Ștefan Brâncoveanu este autorul tipăriturii în limba greacă, apărută la București, „Cuvânt panegiric la marele Constantin“, urmată, la 1702, de „Cuvânt panegiric la Adormirea Născătoarei“. Întru veșnica pomenire a străbunicului său Preda Brâncoveanu, asasinat la Târgoviște în 1658, a scris în limba greacă: „Cuvântare la patima cea mântuitoare“ și „Cuvânt panegiric la Sfântul Nicolae“.

Radu (Răducan). Este cel de-al treilea fiu al lui Constantin Vodă, născut în anul 1690. A fost logodit cu fata lui Antiohie Cantemir Vodă, cu care nu a apucat să se căsătorească, căci și-a găsit și el sfârșitul mucenicesc în sângerosul an 1714.

Matei. Cel mai mic dintre băieții Sfântului Voievod Constantin Brâncoveanu s-a născut în anul 1702. Date succinte despre Matei, consemnate în cronicile vremurilor, arată că „la 1714, în 15 august, când a fost ucis și el la Țarigrad dimpreună cu ceilalți frați ai lui, el era încă nevârstnic. La 1707, Constantin Vodă, cumpărând satul Doicești de la Bălăceanul, au făcut la acel sat case, biserică de piatră, heleșteu și vii și le dărui fiului său mai mic, anume Mateiaș“.

„Vreau să mor creștin. Lovește!“

Scena decapitării voievodului Constantin Brâncoveanu și a celor patru fii ai săi a fost surprinsă de plenipotențiarul venețian la Țarigrad, Andrea Memno, care, în scrisoarea sa către dogele Veneției, a redat îndemnul înăbușit de credință al bătrânului Brâncoveanu, amenințat cu securea deasupra capului, la porunca sultanului Ahmed: „«Fiii mei! Iată, toate avuțiile și tot ce am avut am pierdut; să nu ne pierdem însă și sufletele! Stați tare și bărbătește, dragii mei, și nu băgați seamă de moarte. Priviți la Hristos Mântuitorul nostru câte a răbdat pentru noi și cu ce moarte de ocară a murit; credeți tare întru aceasta și nu vă mișcați, nici vă clătiți din credința cea pravoslavnică pentru viața și lumea aceasta». La aceste cuvinte, Ahmed se făcu ca un leu turbat și porunci să li se taie capetele. Gâdele înfiorător ridică securea și capul marelui vistier Enache Văcărescu se rostogoli pe pământ. Apoi se începu cu uciderea copiilor. Când gâdele ridică securea la capul feciorului celui mai tânăr al domnului, Beizadea Mateiaș, acesta se îngrozi de spaimă; sărmanul copilaș, văzând atâta sânge de la frații lui și de la Văcărescu, se rugă de sultan să-l ierte, făgăduindu-i că se va face turc. Însă părintele său, domnul, al cărui cap căzu în urmă, înfruntă pe fiul său și zise: «Mai bine să mori în legea creștinească, decât să te faci păgân, lepădându-te de Iisus Hristos pentru a trăi câțiva ani mai mult pe pământ!» Copilașul ascultă și ridicând capul, cu glas îngeresc zise gâdelui: «Vreau să mor creștin. Lovește!» În urmă, ucise și pe Brâncoveanu.“

Cele șapte fiice

Stanca. S-a născut pe la anul 1676. La vârsta de 16 ani s-a căsătorit cu Radul Beizadea sin Iliaș Vodă, „a cărora nuntă s-au făcut la luna lui noemvrie, însă veselie domnească mare și înfrumosețată, care în zilele noastre asemenea aceea n-am pomenit“ (cf. „Condica Veliților Boeri“, Arhivele Naționale Istorice Centrale). Soțul ei moare, în 29 martie 1705, și rămâne văduvă. Nouă ani mai târziu, se stinge și doamna Stanca, fără să fi lăsat urmași. „În aceste zile de nehotărâre, căzu bolnavă fiica mai mare a Voevodului, Doamna Stanca, care în agonie chiemă pe Doamna, mama ei, și surorile ei, arătându-le halucinând o ceată de turci care smucește de grumaz pe tatăl ei, vroind să-l ducă la Constantinopol. Cu greu fu liniștită de cei din jurul ei, dar muri după câteva ore“.

Maria. A venit pe lume în anul 1678. S-a căsătorit cu Beizadea Constandin Duca, zis și Duculeț, voievod al Moldovei în două rânduri, fiul lui Gheorghe Duca Vodă. Moare de ciumă, în Țarigrad, în anul 1697. Lasă în urmă un copil, pe care Constantin Brâncoveanul Vodă îl aduce din Țarigrad în Țara Românească, chiar în acel an, „ca să-i fie de mângâiere întristăciunei ce avea de fiica Mării Sale, Doamna Maria“.

Ilinca. Anul 1682 a rămas consemnat ca anul nașterii celei de-a treia fiice a soților Brâncoveni. S-a căsătorit cu Scarlatake sin Alexandru Mavrocordat Dragomanul. După moartea acestuia, în anul 1699, Ilinca doamna se recăsătorește cu Șerban Vel Logofăt și vel Spătar, sin Șerban Grecianu Vel Logofăt.

Safta. S-a născut pe la anul 1686. S-a căsătorit cu Iordache Crețulescu Vel Cămăraș și în urmă Vel Vornic, în anul 1700. Potrivit documentelor din acele timpuri, Iordache Crețulescu moare în anul 1746 și este îngropat în Mitropolia din București. Doamna Safta trece în lumea drepților în luna aprilie a anului 1747. Este înmormântată alături de soțul ei, după ce, cu o lună înainte de a-și da obștescul sfârșit, mai exact pe 1 martie 1747, împreună cu feciorii săi, a închinat Mitropoliei pentru sufletul soțului ei trei moșii: Voinești sud (Dâmbovița), Gogoși sud (Mehedinți) și Gojdibrodul (Romanați). Cei doi soți, Safta și Iordache, sunt ctitorii Bisericii Kretzulescu din București. De asemenea, ei au avut patru băieți și o fată, strămoșii cunoscuților Crețulești de mai târziu.

Ancuța. Despre cel de-al 9-lea urmaș al domnitorului Țării Românești se cunosc puține informații. Se știe doar că s-a născut în anul 1691 și s-a căsătorit, în anul 1705, cu Nicolae Postelnicul sin Iordache Ruset Vel Vistier.

Bălașa. A văzut lumina zilei în anul 1693. În luna octombrie a anului 1708 s-a căsătorit cu Manolache Lambrino (viitorul ban al Craiovei), sin Chiriță Andronache (Lambrino) Hartofilax. În luna aprilie a anului 1745, cei doi soți fac un act de danie și de milă bisericii lor, clădită în București, cunoscută până astăzi sub numele de „Domnița Bălașa“. Tot în anul 1745, pe 30 mai, cei doi soți mai dăruiesc bisericii lor moșia Săcuieni. Bălașa doamna a murit în anul 1752, fără a lăsa vreun urmaș.

Smaranda (Zmaragda). Mezina familiei Brâncoveanu s-a născut în anul 1696. S-a căsătorit la vârsta de 16 ani, în ziua de Rusalii, cu Constandin Postelnicul și Vel Sluger sin Grigorie Băleanul Vel Logofăt. Nu au trăit împreună multă vreme, căci Smaranda a murit, iar Constantin s-a căsătorit cu Bălașa sin Șerban Grecianul Vel Logofăt; din prima căsătorie nu a rezultat nici un urmaș."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.02.2014, 07:31:00
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
In Ziarul Lumina am citit un articol despre copiii Sfantului Voievod Constantin Brancoveanu. Despre cei patru fii martirizati alaturi de tatal lor stiam cate ceva, insa nu si despre cele sapte fiice.
Foarte interesant articolul, mulțumim.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.02.2014, 18:23:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Am intalnit o reprezentare deosebita a Sfintilor Mucenici Brancoveni, numita Pomul cel roditor:

http://www.crestinortodox.ro/icoane/...ii-119238.html

Este o icoana sau un tablou cu specific religios?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Soc la Manastirea Brancoveni ! ! ! . . . cristiboss56 Generalitati 268 18.12.2010 17:14:15
Toti pot fi martiri andreicozia Secte si culte 28 21.05.2010 23:22:36
Sfintii martiri brancoveni georgeval Generalitati 23 18.08.2009 18:29:35
Opinia Avocatului Cezar Axinte de la Fundatia Sfintii Martiri Brancoveni camiann Generalitati 0 06.02.2009 12:49:54
Sfintii Martiri Brancoveni Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 17.08.2008 22:59:40