Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1491  
Vechi 21.03.2017, 10:11:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Da, interesant mod de gândire. Un hot se preface cerșetor și accept sa-l găzduiesc în casa mea. Apoi îmi fura actele și zice ca i-am vândut casa. În opinia ta, e corect sa plec eu din casa, nu el... Si nici sa nu mă plâng de prigoana!
Pai de unde pana unde e vorba despre casa ta ? De aia am vorbit despre preluarea puterii - la momentul asta vorbim despre o minoritate nesemnificativa care e de partea voastra. Deci ce ar trebui sa faca majoritarii ? Sa taca si sa va lase sa va faceti de cap ? Exista doar trei solutii - ori reusiti sa convingeti o majoritate ca in Creta s-a intamplat nu stiu ce grozavie si ca solutia e sa-i dam jos pe eretici, preluati puterea si ii inlocuiti voi pe "ecumenisti", ori va cereti scuze ca ati sarit calul ori va despartiti de BOR. Dar cand vezi ca nu ai sprijin prea mare in interiorul Bisericii, sa tipi ca esti prigonit pentru ca nu esti lasat sa-ti faci de cap, depaseste orice inchipuire. Pe acelasi motiv orice tacanit ar putea face orice vrea si nu ar trebui sanctionat in nici un fel ca altfel e prigonit. :)

Nu te gandesti ca e posibil sa gresesti ? Am observat ca de-a lungul timpului ai crezut in tot felul de prostii cum a fost aia cu supermemorandumul. Nu crezi ca e posibil ca oamenii aia de la care te informezi sa aiba alte interese si sa nu fie cei mai buni crestini de pe lumea asta ?
Reply With Quote
  #1492  
Vechi 21.03.2017, 11:33:27
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Prigoana în numele iubirii? Asta e invent›ie ecumenista.
Credinta ortodoxa o apară cine o pret›uies™te. Puterea ei nu este de la oameni, ci de la Dumnezeu. Ortodoxia n-a pierdut puterea niciodată s™i nu o va pierde, indiferent cati vor prigoni Biserica lui Hristos. Biserica se afla acolo unde e Adevarul. Ortodocsii nu lupta pentru putere, ci pentru pastrarea credintei ortodoxe. Cine vrea putere de la oameni o va obtine. Dar cu ce pret? Ecumenistii au dorit putere de la oameni si au obtinut-o. Acum sa vedem ce fac cu ea...
Dar voi nu lucrati in duh stapanitor si al rugaciunii pentru aproape, voi lucrati
in duh schizsmatic, dezbinator.
Reply With Quote
  #1493  
Vechi 21.03.2017, 11:59:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar voi nu lucrati in duh stapanitor si al rugaciunii pentru aproape, voi lucrati
in duh schizsmatic, dezbinator.
În duh schismatic lucrează cei care modifica ortodoxia și care pun crucea lui Baphomet (cu doua brate egale) pe bisericile lui Hristos.

Nu se mulțumesc cu atât, ei vor putere totala prin anihilarea adversarilor. Da, erezia trebuie dezbinată. Trebuie sa ne întoarcem la Scrierile Sfintilor părinți, nu sa modernizam ortodoxia după cum ne taie capul. Acest popor are nevoie de cateheza serioase privind ortodoxia, nu de ecumenisme. Preocuparea de baza sa fie cunoașterea ortodoxiei, nu înstrăinarea ortodocsilor de aceasta.
Reply With Quote
  #1494  
Vechi 21.03.2017, 12:12:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai de unde pana unde e vorba despre casa ta ? De aia am vorbit despre preluarea puterii - la momentul asta vorbim despre o minoritate nesemnificativa care e de partea voastra. Deci ce ar trebui sa faca majoritarii ? Sa taca si sa va lase sa va faceti de cap ? Exista doar trei solutii - ori reusiti sa convingeti o majoritate ca in Creta s-a intamplat nu stiu ce grozavie si ca solutia e sa-i dam jos pe eretici, preluati puterea si ii inlocuiti voi pe "ecumenisti", ori va cereti scuze ca ati sarit calul ori va despartiti de BOR. Dar cand vezi ca nu ai sprijin prea mare in interiorul Bisericii, sa tipi ca esti prigonit pentru ca nu esti lasat sa-ti faci de cap, depaseste orice inchipuire. Pe acelasi motiv orice tacanit ar putea face orice vrea si nu ar trebui sanctionat in nici un fel ca altfel e prigonit. :)

Nu te gandesti ca e posibil sa gresesti ? Am observat ca de-a lungul timpului ai crezut in tot felul de prostii cum a fost aia cu supermemorandumul. Nu crezi ca e posibil ca oamenii aia de la care te informezi sa aiba alte interese si sa nu fie cei mai buni crestini de pe lumea asta ?
După 50 de ani de comunism, majoritatea oamenilor accepta ceva caldicel. E bun și Dumnezeu, dacă le da serviciu, plăceri etc. Dacă nu le da El, merg pe cai lăturalnice pe unde apuca. Cati se mai gândesc la mântuire? Asadar, de unde vrei majoritate?

Dar intr-o discuție despre ortodoxie, nu avem nevoie de majoritate, ci de adevăr. Cat despre supermemorandum, mai vorbim peste patru ani. Nu l-am redactat eu, dar daca greșesc, caut o forma de pocăință pentru ca am crezut ce e scris acolo. Unii simt pe pielea lor ceea ce altora li se pare fantastic.
Reply With Quote
  #1495  
Vechi 21.03.2017, 12:19:58
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
În duh schismatic lucrează cei care modifica ortodoxia și care pun crucea lui Baphomet (cu doua brate egale) pe bisericile lui Hristos.
lasa vrajeala si spune-ne cum v-ati facut stapani pe proprietatea BOR!
Reply With Quote
  #1496  
Vechi 21.03.2017, 12:22:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
schismaticii astia sunt si banditi, dupa cum se vede, asa au furat ei proprietatea BOR?
Pai, dacă preotul vine cu botezul prin casa mea, înseamnă ca e lui?
Dacă Biserica unei parohii este sfințită de BOR, înseamnă ca Biserica e a BOR? Așa, cu teren cu tot? Poate ca acest teren e dat de cineva care n-are chef de ecumenisme.
E o problema delicata în care exista argumente de natura juridica în defavoarea BOR. O spun specialiștii în drept, nu eu. Comunitatea investește intr-o biserica pentru a beneficia de slujbe ortodoxe.
Reply With Quote
  #1497  
Vechi 21.03.2017, 12:32:13
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pai, dacă preotul vine cu botezul prin casa mea, înseamnă ca e lui?
Dacă Biserica unei parohii este sfințită de BOR, înseamnă ca Biserica e a BOR? Așa, cu teren cu tot? Poate ca acest teren e dat de cineva care n-are chef de ecumenisme.
E o problema delicata în care exista argumente de natura juridica în defavoarea BOR. O spun specialiștii în drept, nu eu. Comunitatea investește intr-o biserica pentru a beneficia de slujbe ortodoxe.
nu, nici pomeneala, proprietatea BOR nu are cum sa fie pusa la indoiala nici macar civil. deci voi sunteti niste schismatici si niste banditi.
Reply With Quote
  #1498  
Vechi 21.03.2017, 12:39:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
După 50 de ani de comunism, majoritatea oamenilor accepta ceva caldicel. E bun și Dumnezeu, dacă le da serviciu, plăceri etc. Dacă nu le da El, merg pe cai lăturalnice pe unde apuca. Cati se mai gândesc la mântuire? Asadar, de unde vrei majoritate?

Dar intr-o discuție despre ortodoxie, nu avem nevoie de majoritate, ci de adevăr. Cat despre supermemorandum, mai vorbim peste patru ani. Nu l-am redactat eu, dar daca greșesc, caut o forma de pocăință pentru ca am crezut ce e scris acolo. Unii simt pe pielea lor ceea ce altora li se pare fantastic.
Pai eu sunt de acord cu tine ca nu e nevoie de majoritate. Dar daca majoritatea nu vrea sa va urmeze, eu v-am zis care sunt alegerile pe care le puteti face. "Prigoana" e normala pentru ca nu poate functiona asa o biserica - cu unii care pomenesc ierarhii si cu altii care refuza sa faca asta ba mai arunca si cu anateme asupra primilor.
Crezi ca daca ar conduce aia care sunt liderii vostri ar misca vreunul in front ? Crezi ca daca ar fi o grupare care din diferite motive i-ar contesta in modul asta extrem nu ar fi tot "prigonita" ? E firesc sa se intample asta. Nu e firesc sa existe debandada, sa faca fiecare ce vrea si sa fie lasati in pace ca sa nu spuna ca-s prigoniti. :)
Reply With Quote
  #1499  
Vechi 21.03.2017, 13:50:06
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Antonia, lasa prostia cu "crucea lui Baphomet". E o timpenie la fel de mare ca si cea cu cipurile-ca-(pre)pecete.
E crucea normala, cum ai vrea sa fie? Ca si crucea ruseasca, toate? E stupid.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1500  
Vechi 21.03.2017, 22:10:35
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit habarnisitiisa se informeze si apoi sa scrie aicea nu sa debiteze prostii

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Thank you Yoda! :)



Pai e prigoana doar in capul vostru. E un lucru normal ( atata vreme cat nu se sare calul asa cum a facut staretul ala ). Dar e normal ca atunci cand nu mai esti de acord cu cineva ( pe drept sau nu ) sa te desparti de el. Sa se fi suspendat singuri preotii astia nepomenitori, nu sa astepte sa-i suspende altii ca sa tipe pe urma ca-s prigoniti. E normal sa fie suspendati si e normal sa fie si caterisiti ( chiar daca nu stiu daca instantele care fac asta sunt cele mai potrivite ). Debandada nu e normala, sa crezi ca poti sa te rupi de ierarhi cand vrei tu si sa mai astepti si laude pentru asta.
Daca o sa existe candva in viitor vreun sinod macar la fel de reprezentativ ca si ala din Creta care o sa-i declare pe cei din Creta eretici, discutam atunci. Deocamdata cei care gresesc mai tare sunt aia care cred ca lupta pentru pastrarea credintei si care tipa ca-s prigoniti.
sunt o gramada de siteuri de unde te poti informa eu am grupat aci ce e mai important se vede ca nu ai citit nimica din ce spun sfintii parinti si debitezi prostii catre altii si induci in eroare cu stiinta sau nestiinta...tot aia e!!!
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare