Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.09.2008, 07:07:53
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Pai,. va certati pt ca nu traiti sub Binecuvantarea lui Dumnezeu! Nu sunteti cununati !!!

Intr-o relatie desfranata vrei sa ai liniste si pace!
Precum spui tu Costi.. dar sa nu uitam ca sunt si atat de multe casnicii CU binecuvantarea lui Dumnezeu si totusi nu se inteleg... nu cred ca trebuie facuta o regula din faptul ca daca te afli casatorit religios, curge laptele si mierea armoniei pe 3 jgheaburi la tine in casa.
Faptul ca sunt necununati la biserica poate fi UNUL din motivele neintelegerii dar NU UNICUL.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.09.2008, 11:41:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In fiecare cuplu sunt probleme, caci altfel ne-am plictisi.
Nu te sfatuiesc sa te desparti ci sa rezolvi mai intai problemele existente; altfel despartindu-te, le iei cu tine.
Cunosc pe cineva, care a avut aceleasi probleme cu toti partenerii ei. Si atunci nu mai e vina partenerilor, ci a femeii, care nu a stiut sa-si gaseasca partea de vina, s-o indrepte si sa invete ceva din ea. Fara simt autocritic, s-a simtit perfecta, dand vina exclusiv pe celalat. Iata ce face mandria din om.
Situatiile acestea ne sunt date, pentru ca noi invatand, sa devenim mai rezistenti la tensiune, pentru a ne putea pastra linistea interioara. Dar daca noi abandonam la fiecare cearta, nu numai ca nu am invatat nimic, dar atragem oamenii, predispusi sa creeze aceste situatii conflictuale. Si asta, pana cand vom fi invatat lectia.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.09.2008, 22:24:29
ada03 ada03 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

imi doresc sa fim impreuna, per total e un baiat bun...insa avem caractere diferite nu stiu daca reusim sa facem si sa respectam compromisurile...pentru ca de la diferente de caracter ne-am mai certat...
...mai rau e ca ne-am certat si de la faptul ca el nu prea crede in Dumnezeu, cand il intreb de ce? sau in ce crede spune ca in nimic...si nu imi place felul asta de a gandi...
...dar ma incapatanez sa ramanem impreuna desi nu pot spune ca imi e foarte bine ... nu mai stiu ce sa fac sunt total confuza..
C-tin, siu ca am gresit ca am avut relatii intime cu el, dar asta nu e neaparat motivul neintelegerii noastre, traim intr-o societate in care multe cupluri traiesc fara cununii ba mai mult au chiar si copii si se inteleg...nu neg ca am gresit...
dar dragii mei sunt constienta ca nu merge relatia asta, nu mai merge, si totusi imi poate spune cineva de ce ma incapatanez sa raman?...de ce nu vreau sa renunt?...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.09.2008, 22:52:01
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
sunt si atat de multe casnicii CU binecuvantarea lui Dumnezeu si totusi nu se inteleg...
Stii dece nu se inteleg nici cei "Binecuvantati" ?

Caci printr-o traire stramba si-au baut joc de BINECUVANTAREA CUNUNIEI!

ADICA, PT CA NU AU MAI RAMAS ALATURI DE CELE SFINTE NICI DUMNEZEU NU MAI E PREZENT IN CASA LOR, PANA CAND NU SE POCAIESC, SPOVEDESC, SA FIE IAR OAMENI DE OMENIE!

Cati ortodocsi nu sunt decat doar cu numele...?




Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.09.2008, 23:12:00
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ada03
traim intr-o societate in care multe cupluri traiesc fara cununii ba mai mult au chiar si copii si se inteleg...



Bine Ada, sa ne rugam dara impreuna!

Doamne iti multumesc ca nu te mai bagi in viata "mea".
Nu mai am nevoie de binecuvantarea ta, nici de mila ta.
Ca eu mi le fac singura pe toate dupa bunul meu plac.
Aici pe pamant e viata mea, ce mai atata mantuire.
Nu mai vreau sa ma comande nimeni.
Impunandu-mi morale peste morale cand mie imi place sa desfranez.
Degeaba te-ai rastignit pt mine.
Degeaba mi-am pierdut si vremea pe site-ul asta ortodox
Ca eu nu vreau sa traiesc ortodox. AMIN:(
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.09.2008, 23:30:12
ada03 ada03 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

de ce intelegi cresit?
am zis ca stiu ca nu e corect, stiu ca am gresit si nu vreau sa continui asa, dar esti foarte drastic...eu am nevoie de un sfat, ca mi-am recunoscut greseala...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.09.2008, 00:52:10
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ada03
de ce intelegi cresit?
am zis ca stiu ca nu e corect, stiu ca am gresit si nu vreau sa continui asa, dar esti foarte drastic...eu am nevoie de un sfat, ca mi-am recunoscut greseala...
soro, duhovnic ai?
daca nu, cauta-ti cit mai degraba. nu-ti mai plinge de mila pe forum, caci nimic bun pentru sufletul tau si al barbatului cu care traiesti si pe care doar crezi ca-l iubesti, nu vei cistiga.
daca ai, mergi la duhovnic si urmeaza intru-totul canonul pe care il primesti.
si spera in bunatatea Lui Dumnezeu, care te iubeste, chiar daca tu ai alte lucruri de facut, decit sa te gindesti la El.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.09.2008, 09:36:57
oea oea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2008
Mesaje: 5
Implicit

Eu nu cred ca e bine sa continui relatia doar pentru ca ai cazut in pacat cu baiatul acela. Cred ca cel mai bine e sa iei hotararea sa traiesti asa cum e voia lui Dumnezeu si sa te rupi de pacat. Daca defectele de care zici sunt unele cu care nu ai putea trai o viata intreaga eu zic ca e mai bine sa rupi relatia, oricum asta cel mai bine va dati voi seama. Am fost si eu intr- situatie asemanatoare si desi vedeam cate lucruri urate imi facea, ne certam etc, am continuat o buna bucata de timp. M-am rugat insa lui Dumnezeu cu lacrimi sa ma ajute sa fac cum e mai bine si Dumnezeu mi-a luminat mintea sa vad cum era situatia in realitate si am cunoscut pe urma pe actualul meu sot. De fapt cred ca imi doream foarte mult dragostea, dar nu stiam cum s-o fac, eram si mai cruda la minte, nu am avut langa mine persoane cu credincioase cu care sa ma pot sfatui. Iar pacatul ne intuneca ochii si nu mai vedem lucrurile asa cum sunt de fapt. E bine sa il pui pe Dumnezeu pe primul plan, sa duci o viata crestina, sa te spovedesti cat mai des la un duhovnic bun si sa ii urmezi canonul. Si o sa iti dai seama daca este intr-adevar persoana potrivita pentru tine sau nu.
Pe mine m-a ajutat foarte mult si cartea "Intre Freud si Hristos" a lui Savatie Bastovoi..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.09.2008, 10:36:52
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

daca el nu crede in Dumnezeu si nu-l iubeste,atunci cum ar putea sa iubesca pe aproapele sau???roaga-te tu singura la Dumnezeu sa iti arate calea si sa-l intoarca pe prietenul tau ,daca e sa fie jumatatea ta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.09.2008, 14:38:18
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Deuteronomul 22
28. De se va intalni cineva cu o fata nelogodita si o va prinde si se va culca cu ea si vor fi prinsi,
29. Atunci cel ce s-a culcat cu ea sa dea tatalui fetei cincizeci de sicli de argint, iar ea sa-i fie nevasta, pentru ca a necinstit-o; [color=red]toata viata lui sa nu se poata desparti de ea.[/color]


Daca fata era deja logodita sau maritata atunci pedepsele erau mult mai aspre..

Daca bine imi dau seama..., odata ce doi tineri nelogoditi au avut relatii intime premaritale atunci ei primesc prin Sfanta Scriptura porunca sa se casatoreasca si nu mai au dreptul sa se desparta toata viata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatia fiu - parinte duhovnicesc dan73 Preotul 38 28.01.2012 19:37:44
Relatia cu ateii WhiteChakra Generalitati 25 27.09.2011 05:58:24
Relatia mea cu Dumnezeu The_Fallen Despre Sfanta Scriptura 21 27.06.2010 18:40:35
Relatia dintre fotografie si iconografie cod_gabriel Generalitati 15 12.02.2009 12:17:19
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39