Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2008, 14:15:44
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Este pacat ca un baiat si o fata sa se sarute si doar atat? Care este gravitatea acestui pacat daca pana la casatorie nu se ajunge la sex?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.09.2008, 18:05:48
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix
Este pacat ca un baiat si o fata sa se sarute si doar atat? Care este gravitatea acestui pacat daca pana la casatorie nu se ajunge la sex?
eu zic ca nu! dar depinde ca de la sarut poate sa se aprinda in tine si dorinte mai puternice si patimase si poti cadea mai grav....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.09.2008, 19:17:25
TeoH TeoH is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2008
Mesaje: 44
Implicit

Pacatul poate fii desavarsit si cu mintea! Eu cred ca este foarte importanta curatia gabdului si a sentimentelor pe care le ai fata de celalat pe care il iubesti! Iar aici intervine intrebarea:" Sarutul este pentru tine o exprimare a iubirii?"- Sa fim paznici ai mintii noastre atat pe cat de mult ne sta in putinta, caci vrasmasul da tarcoale mereu mai ales acolo unde se simt slabiciunile noastre! Ca nu cumva sarutul sa devina altceva... si cei doi sa aleaga calea pacatului... Sa luptam sa avem o iubire curata pana la casatorie!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.09.2008, 21:01:35
fiorella fiorella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TeoH
Sa luptam sa avem o iubire curata pana la casatorie!
..si dupa!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2008, 00:01:27
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit Canoane fără supărare

,,Și aceea dintre femei, care a ajuns până la sărutări și pipăiri de bărbat, însă nu s-a stricat, primește canonul malahiei."(Canoanele Sfântului Ioan Postitorul - Canonul 11).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2008, 12:03:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix Vezi mesajul
Este pacat ca un baiat si o fata sa se sarute si doar atat? Care este gravitatea acestui pacat daca pana la casatorie nu se ajunge la sex?
Hai sa ne pupam numai dupa ce ne-nsuram! Eventual nici dupa aia, decat daca e in scopul procrearii, ca doar duce la sex, nu? :))

Uite de aia nu-mi plac habotnicii...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.10.2008, 12:55:59
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Un sarut nu cred ca ar putea sa dauneze,e un mod sincer de exprimare a sentimentului de iubire;mare atentie insa daca saruturile devin prea patimase s-ar putea sa ti se aprinda si mintea si trupul si te-ar putea duce la pacat.masura e totul..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.10.2008, 13:07:56
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Sarutul e un gest erotic, adica un pacat, atunci când nu are semnificatie crestina ci e facut pentru placere.

Efectele sarutului erotic sunt devastatoare:

[COLOR=#0000ff]http://savatie.trei.ro/savatie/despre_inocenta_pierduta_a_sarutului.htm[/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.10.2008, 13:18:39
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

De pe acea pagina: "O fata sarutata nu mai poate fi numita fecioara, pentru ca ea a depasit bariera psihologica a fecioriei, care este mai grea decat cea fizica, vointa ei a fost infranta. Desi, aparent, o astfel de fata are toate "probele" fecioriei, eu as asemana-o cu un ou din care s-a supt, pe o gaura facuta cu acul, tot continutul."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2008, 13:22:08
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Si:


Dar sarutarea dintre un barbat si o femeie poate fi doar o manifestare si materializare a poftei, dupa cum am mai zis, sau o ultima statie a pacatului, atunci cand sarutul se da "fara patima", tocmai pentru ca patima a fost de curand satisfacuta. De aceea, socotesc ca limba romana si-a rezolvat fericit problema diferentei dintre sarutarea patimasa si cea nevinovata, propunand cuvinte separate pentru fiecare: "sarut" si "pupat".
...
Asa ca, in afara de trimiterea sexuala a sarutului, despre care vorbeai, chiar nu mai vad nici o trimitere.
Sarutul, de fapt, este un sarut dat poftei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarutul Laurentiu Generalitati 70 08.08.2013 22:26:25
Sarutul frantuzesc Colors Generalitati 44 24.05.2007 08:52:04