Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 02.06.2016, 00:27:46
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu exista antivirus pentru prostia omeneasca si taman ala e cel mai slab punct al unui sistem de calcul.

Da' in mare, de multe lucruri esti ferit din start daca renunti la windows :)
Da stiu ca la Linux si nu mai stiu la ce sistem de operare nu sunt virusi.
Aline eu zic ca discutia e nitel mai mare.
Cursuri nu se fac.Toata dimineata pe un anumit post TV apare unul cu ultimele noutati in materie de IT.Dar noi ca sa tinem ritm cu toata nebunia asta,ce facem???
A plecat un om care lucra la reteau noastra.A venit altul .Asta nu stie sa configureze reteaua in Linux.Merge cum da Dumnezeu.
Vrei sa tragi ceva la imprimanta .Intre timp ti-a luat cineva un IP care trece cu telefonul prin zona.
Incepi si stii,, ca trebuie sa scoti cateva pagini:Si zici Aliluia! Doamne ajuta!Aliluia!O iei de la capat.
Si cineva va zice :"Stai domne ca e treaba buna :Uita ce te mai rogi!???..."
Prostia e ca totul evolueaza prea iute.Astia care configureaza reteaua, daca a plecat ala care se stia ,astia sunt varza.
Prostia ca nu se pune pret pe instruirea oamenilor.Ce prind oamenii din zbor.
Cursuri IOC,ca costa!?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In varianta "mobile" din pacate, nu prea exista optiuni.

In general insa, depinde mai degraba de determinarea celui care ataca decat a cunostintelor celui atacat.
Nu-i adevarat.Tocmai am spus mai sus.Le tii datele pe un hard extern mobil la care ii dai drumul cand Netul este inchis si expertul "se linge pe bot".
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #122  
Vechi 02.06.2016, 06:00:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da naivitatea ii pune pe multi in situatii penibile pe Net.
Nu cred ca parea parvenita, mai curand naiva.Dar naivitatea uneori este foate dura.



Eu nu am acest fel de probleme ,omul de langa mine e echilibrul meu ,niciodata nu ar accepta asa ceva.
Dar cand vad diverse "mizerii" , empatizez cu persoana respectiva!
Ca unul care am avut tangenta cu diverse pe Net (ceva am discutat noi Yasmina parca pe PM)as vrea ,desi uneori par paranoic, cred, cand vad diverse situatii penibile, sa va spun si voua colegii de Forum.
De-a lungul timpului am observat ca e util ca sa spui si la cei din jur, sa se fereasca de anumite lucrruri.Chiar daca nu ptr ei insisi ci ptr cei din jur.
Numai bine!
Da normal,iti inteleg punctul de vedere.
Discursul meu era generalizat si oarecum lateral;eu una chiar ma bucur ca deschizi astfel de subiecte ,sunt multi adolescenti si tineri pe forum poate le-or fi de folos.

PS- astazi,miercuri avem 2 episoade de Web of lies pe canalul ID :)
Toate cazurile sunt trase la indigo,aceleasi conturi false de FB,cu poze false in spatele carora se ascund persoane cu intentii criminale;ceea ce te irita cel mai mult este instrainarea care se interpune intre victime si parintii lor; parintii nu au habar ce fac copiii pe internet,cu cine se converseaza,ce planuri au etc.
Pur si simplu dispar de acasa si nu au niciun indiciu; eu mi-as da 2 palme daca as ajunge in situatia sa fiu atat de departe incat sa traiesc paralel de viata copiiilor mei.

PS2- parentingul de tip occidental,este dezgustator,egoist si revoltator.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 02.06.2016, 08:38:56
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu mi se pare o idee buna daca sa zic am o firma si eu sa pun undeva datele ei pe Net.Cred ca e mai buna ideea cu un Hard disk extern unde pun date de firma sau ce vreau, si il accesez numai in anumite momente.
Problema cu hardurile externe este ca se pot strica in orice moment.
Producatorul iti ofera garantie la produs insa nu-ti ofera garantie la securitatea informatiei.

In Cloud aceiasi informatiei stocheaza pe N hardiskuri.Deci ai din start ai o minima redundanta.

Tie frica ca datele firmei (legate de tranzacti, etc) sa nu-ti fie interceptate ?
Pai sa nu-ti fie, pentru ca una din metodele prin care fiscul va dori sa sporeasca veniturile este ca toate tranzactiile financiare online sa fie trecute
prin portalul ANAF.In acest scop, exista deja in derulare un update de infrastructura hardware.Cel mai probabil softul va fi produs de Siveco iar
hardware-ul vor fi clustere de servere Oracle, cu baze de date de tip R.A.C
https://docs.oracle.com/cd/B28359_01...g/haovw002.gif
Citat:
De asta nu am inteles, era acum vreo doua saptamani, si spuneau ca nu stiu unde la o centrala nucleara au avut probleme cu virusi.Nu inteleg, de ce a nu ai acces la o centrala nucleara, doar cu ceva fizic gen stick.daca e asa!
Pai in trecut asa era.Centralele nucleare nu erau conectate la internet.
Cand faceam la faculta cursuri de securitate a informatiilor centrale nucleare
erau exemplu clasic unde aceasta disicplina nu se poate aplica, de aceea erau
deconectate de la internet.
Insa in ziua de azi, cum mai totul se vinde si se cumpara, serviciul de mentenanta al centralelor nucleare a fost externalizat.Adica sunt corporatii care ofera numai servicii de mententanta pentru centralele nucleare.Si atunci ei cand fac update-ul de soft pt reactor il trimit prin VPN direct
la AP-uri, tu nestiind nimic despre continutul acelui update.

Practic in mana lor este siguratana reactorului tau. Daca vrei sa nu se intample accidente sau "accidente" trebuie sa scoti atati bani cat doresc ei
fara comentarii.

Citat:
Cloudul asta e cumva ,in cazul expus de tine,ca si cand ai zipui cu parola si ai face doua fisiere,care nu pot fi desfacute decat impreuna?.
Nope, cloudul este matca internetului.Inainte de a exista internet a existat cloudul.Ceea ce stii tu acum sub denumirea de "Cloud" este efectul de "branding" pentru a se vinde echipamente hardware rapide si performante dar si serviciile software specializate.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 02.06.2016, 09:02:57
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da stiu ca la Linux si nu mai stiu la ce sistem de operare nu sunt virusi.
Nu sunt virusi pt ca nu este asa de raspandit ca Windows-ul. Dar stai linistit
ca sunt si virusuri pt Linux.
Citat:
Cursuri nu se fac.Toata dimineata pe un anumit post TV apare unul cu ultimele noutati in materie de IT.Dar noi ca sa tinem ritm cu toata nebunia asta,ce facem???
Ba se fac.Dar de obicei astfel de cursuri le gasesti in corporatii.
Se fac in corporatii deoarece costa foarte mult si doar o corporatie isi permite
sa plateasca pt ele.De obicei cei care se hotaresc sa intre in anterprenoriat, pleaca din corporatie isi deschid o firma de audit de securitate, si apoi tu il angajezi pe el ca sa-ti rezolve problemele.

Am colegi care au ales sa invete cursuri de hacking.Si apoi cel mai probabil
isi vor deschide firme in domeniul securitatii software.

De ce nu gasesti cursuri ? Pai nu gasesti pt ca daca vrei sa-ti rezolvi o problema va trebui sa apelezi la una din aceste firme .
Asta-i mersul lucrurilor.

Citat:
A plecat un om care lucra la reteau noastra.A venit altul .Asta nu stie sa configureze reteaua in Linux.Merge cum da Dumnezeu.
Vrei sa tragi ceva la imprimanta .Intre timp ti-a luat cineva un IP care trece cu telefonul prin zona.
Incepi si stii,, ca trebuie sa scoti cateva pagini:Si zici Aliluia! Doamne ajuta!Aliluia!O iei de la capat.
Voi sunteti firma cu management romanesc ?

Citat:
Cursuri IOC,ca costa!?
Cursuri exista, preturi mari pt buzunarul unei persoane fizice.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 08.06.2016, 13:24:17
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am luat o bunăciune de căpșunică: raspberry pi 3, 1 gb ram. Mulțumesc din nou fratelui Dragoș că m-a ajutat să aleg. Mai încolo îmi iau eu și banana pi, și pi duino.
Pe aiesta îmi voi pune raspbian, arch sau netbsd. Win 10, doar în caz de mare nevoie, și clar îi dezactivez telemetria, uandraivul, și ăilalți ochi cu care se holbează la ce ingerez și evacuez de-a lungul unei zile. Serios, dragi frați și surori, cînd mai instalați freș zecele lui bill gates pe un divais, alegeți custom settings, NU default. NSA, pardon, Microsfpt ar fi fericit să afle și ce culori ne plac, și cîte vînturi tragem, și în ce puncte cardinale avem ferestrele.
Chiar, Dragoș, Aline, ceilalți: ați auzit de vreun amărăștean romîn care să fi pus un besedeu pe un raspberry sau alt gen de mini pc? Merci.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 08.06.2016, 13:26:39
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu sunt virusi pt ca nu este asa de raspandit ca Windows-ul. Dar stai linistit
ca sunt si virusuri pt Linux.

Ba se fac.Dar de obicei astfel de cursuri le gasesti in corporatii.
Se fac in corporatii deoarece costa foarte mult si doar o corporatie isi permite
sa plateasca pt ele.De obicei cei care se hotaresc sa intre in anterprenoriat, pleaca din corporatie isi deschid o firma de audit de securitate, si apoi tu il angajezi pe el ca sa-ti rezolve problemele.

Am colegi care au ales sa invete cursuri de hacking.Si apoi cel mai probabil
isi vor deschide firme in domeniul securitatii software.

De ce nu gasesti cursuri ? Pai nu gasesti pt ca daca vrei sa-ti rezolvi o problema va trebui sa apelezi la una din aceste firme .
Asta-i mersul lucrurilor.


Voi sunteti firma cu management romanesc ?


Cursuri exista, preturi mari pt buzunarul unei persoane fizice.
Copăcel, te asigur că sunt căcălău cursuri și "cursuri" pe youtube.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 08.06.2016, 14:19:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Chiar, Dragoș, Aline, ceilalți: ați auzit de vreun amărăștean romîn care să fi pus un besedeu pe un raspberry sau alt gen de mini pc? Merci.
Offtopic la greu...

Ție chiar nu-ți merge google dom'le?
http://raspbsd.org/
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #128  
Vechi 08.06.2016, 14:38:31
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Offtopic la greu...

Ție chiar nu-ți merge google dom'le?
http://raspbsd.org/
Merci mult. Nu fi supi, nu mai fac offtopic.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 08.06.2016, 16:07:22
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Copăcel, te asigur că sunt căcălău cursuri și "cursuri" pe youtube.
Probabil nu ai inteles la ce ma refeream.Ce spui tu acolo pe youtube este
nivel "de gradi".
Reply With Quote
  #130  
Vechi 24.06.2016, 17:27:01
Peter1 Peter1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2016
Mesaje: 2
Implicit Caut un duhovnic bun, pentru antoniap sau altcineva..

Ma confrunt cu o problema,careia par sa nu-i gasesc rezolvare.
Caut un duhovnic bun ca să mă lumineze in aceasta problema.

Last edited by Peter1; 28.06.2016 at 13:40:41.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare