Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.08.2018, 10:18:20
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

As adauga foarte relevanta si pilda pusa in istorii cu talc, mi se pare foarte potrivita pentru colegul de mai sus.

Zidul inimii

Într-un deșert aspru și stâncos trăiau doi pustnici. Găsiseră două grote situate foarte aproape una de cealaltă. După ani și ani de rugăciune și sălbatice renunțări, unul dintre cei doi asceți era convins că ajunsese la desăvârșire.Celălalt era și el pios, dar totodată bun și înțelegător. El se oprea întotdeauna să discute cu puținii pelerini care veneau acolo, adăpostindu-i pe aceia care se rătăceau sau pe cei care doreau să se ascundă.

"Acesta este timp pierdut pentru meditație și rugăciune", gândea cel dintâi sihastru, căruia nu-i plăceau desele absențe - chiar dacă nu îndelungate - ale celui de-al doilea. Pentru a-l face să înțeleagă în mod concret cât este de departe încă de sfințenie, se hotărî să pună câte o piatră la gura propriei grote ori de câte ori celălalt avea să comită vreo greșală. După câteva luni, în fața grotei sale se înălța un zid de pietre, cenușiu și sufocant. Și el era închis înăuntru.

Uneori construim ziduri de jur-împrejurul inimilor noastre, folosind pentru aceasta pietricelele de zi cu zi ale resentimentelor, ranchiunelor, tăcerilor, problemelor nerezolvate, supărărilor. Datoria noastră cea mai de seamă este aceea de a împiedica formarea unor astfel de ziduri în jurul inimilor noastre. Și mai cu seamă, aceea de a încerca să nu devenim "o piatră în plus în zidurile altora".
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.08.2018, 22:31:35
3.7PM3.7PM's Avatar
3.7PM3.7PM 3.7PM3.7PM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Smile

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Am leșinat de rîs la faza cu "strana nu avea chipul lui Iisus". Evident, nu. Strana consta in doua rinduri de scaune. Și barba nu aduce spiritualitate. Asceții din Monte Cassino, bărbieriți și tunși castron, erau mai puțin asceți pentru asta?!
Pacat. Pentru ca eu nu am ras... Si daca tit place mai mult Coristi - Plasati... e ok
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.08.2018, 08:17:38
3.7PM3.7PM's Avatar
3.7PM3.7PM 3.7PM3.7PM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sunt sigur ca nu esti ortodox, pentru ca te separi de noi "ce am vazut la voi", dar ca lupul te imbraci in piele de oaie si minti de stingi apele incercand sa rapesti vreo oaie.

Esti imbracat cu haina fatarniciei si cucerniciei insa sub ea se ascunde judecata, osandirea, vederea paielor din ochii altora si nu a barnelor din ochii proprii.

E o vorba, in Biserica sa-ti vezi varfurile pantofilor, pentru ca altfel iti arata diavolul toate smintelile posibile si tu ca un naiv si credul satanei chiar te apuci si le crezi si apoi le scrii pe forum. Chiar au vreo relevanta reala toate gunoaiele pe care le-ai cules pe drum...?

Se pare ca nu ti-a folosit pelerinajul pentru ca ai iesit smintit si tulburat si nicidecum folosit.

Se pare ca vezi intotdeauna partea goala a paharului si nu partea plina.

La fiecare rand ai scris un neajuns si o nemultumire; tot postul tau este o lista lunga lunga de nemultumiri, osandiri si in plus si ironie si bataie de joc... Si aproape deloc lucruri pozitive.

Esti tare, crestinul care isi bate joc de alti crestini, evlavios la maxim, dar cu ironia si osandirea in buzunar.
Ce pot sa zic, felicitari crestine?
Mai acopera si tu greselile altora, pentru ca asa a facut si Hristos cu multi pentru indreptarea lor.


Din afara se pare ca ai o problema de optica asupra vietii si ITI ALEGI SINGUR sa vezi doar gunoaiele vietii si nu lucrurile bune si pozitive.

Esti ceea ce scoti din tine. In momentul asta scoti numai lucruri negative... si deloc lucruri pozitive.

Incearca sa ajungi sa scoti numai lucruri pozitive si atunci vei fi psihic si crestineste intr-o stare buna si pozitiva.

In momentul asta esti total inafara unui echilibru.

Asa ajungem noi crestinii, dupa multe nevointe ajungem la un nivel maxim de exagerare in care vedem toate greselile altora dar niciuna personala.


Ar fi fost mai frumos un post in care ne povesteai toate experientele tale pozitive si nu cele (10+) negative, care sunt poate maruntisuri peste care la fata locului o minte odihnita si sanatoasa trecea foarte usor.

Daca ti-au ramas in minte cele 20 de greseli si neajunsuri ale fratilor tai inseamna ca mintea ta alege toate prostiile de pe drum si le pune la cutie. Ti-ai murdarit mintea cu toate mizeriile pe care le-ai cules. Si se pare ca e un tipar la tine de logica, mergi "evlavios" si culegi toti ********* pe care ii gasesti. De ******* e plina lumea, acum nu trebuie sa bagi piciorul in fiecare si sa-i admiri pe toti si apoi sa te intorci acasa cu monstre pentru a le arata si altora. Mai murdar, dar relevant. Vii mandru acasa si le arati si fratilor tai: uitati ce mandreturi am cules de pe drum pe pantofi: pe toti i-am cules si niciunul nu am ratat.. Si pe cine intereseaza abordarea asta si duhoarea in special? Cu totii or sa-ti zica du-te si te curateste si sa nu mai faci.

SFAT: Curata-ti mintea! Si masoara-ti nivelul de curatenie si nejudecare si recunostinta prin cantitatea de nemultumiri exprimate, de osandiri si prin ce scoti pe gura... Esti exact ceea ce scoti din tine. ******** scoti din tine, esti plin de ********.

P.S. A se completa ***** la alegere, sunt mai multe stelute, aveti destule optiuni. Nemultumiri de exemplu daca va ganditi la altceva.


Daca nu ma crezi, mergi pana la Manastirea Cernica si spune-mi daca nu ai sa platesti intrare 5 lei precum la cinema... Si daca tot ai ajuns pana acolo si tot ai platit intrare, poate doresti sa cumperi ceva oua, cascaval... de la magazinul de pe stanga, doar suntem mall. Si daca esti prea greu si plin de ***** , lasa-mi o adresa de email si iti trimit eu fotografii in legatura cu cele 2 persoane bolnave cu mastile chirurgicale pe fata pentru ca nu le pot atasa pe site.
Iar cand am spus "voi" , nu ma puteam include si pe mine in cercul celor ce au terminat teologia sau care "lucreaza" la manastire.
Cat despre fatarnici, dupa parerea mea, fatarnici sunt cei ce intorc spatele altarului, se roaga in directii opuse fata de enoriasi (de exemplu, la maslul de la ora 18:00, preotii se roaga catre apus) si isi acopera capul precum femeile.
As vrea sa inchei aici si sa nu merg mai departe, sa nu te lovesti de cuvintele tale (mergi inapoi pe randurile tale si ai sa vezi). Dar oricum, in prostia si ironia ta ai mers mult mai departe decat as fi mers eu, si ti-ai numit fratii ******, inr-un loc de *****, iar eu m-am si murdarit.
Acestea sunt doar pareri de-ale mele, parerile un om simplu, un om de rand, un om cu pacate.

IN NUMELE TATALUI, AL FIULUI, AL SFANTULUI DUH, TREIMEI CEI DE O FIINTA SI NEDESPARTITE. AMIN.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.08.2018, 11:07:25
3.7PM3.7PM's Avatar
3.7PM3.7PM 3.7PM3.7PM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Wink

Rectific. Uni preoti. Si ma refer, doar la ce am vazut eu
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.08.2018, 19:59:45
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 3.7PM3.7PM Vezi mesajul
Daca nu ma crezi, mergi pana la Manastirea Cernica si spune-mi daca nu ai sa platesti intrare 5 lei precum la cinema... Si daca tot ai ajuns pana acolo si tot ai platit intrare, poate doresti sa cumperi ceva oua, cascaval... de la magazinul de pe stanga, doar suntem mall. Si daca esti prea greu si plin de ***** , lasa-mi o adresa de email si iti trimit eu fotografii in legatura cu cele 2 persoane bolnave cu mastile chirurgicale pe fata pentru ca nu le pot atasa pe site.
Iar cand am spus "voi" , nu ma puteam include si pe mine in cercul celor ce au terminat teologia sau care "lucreaza" la manastire.
Cat despre fatarnici, dupa parerea mea, fatarnici sunt cei ce intorc spatele altarului, se roaga in directii opuse fata de enoriasi (de exemplu, la maslul de la ora 18:00, preotii se roaga catre apus) si isi acopera capul precum femeile.
As vrea sa inchei aici si sa nu merg mai departe, sa nu te lovesti de cuvintele tale (mergi inapoi pe randurile tale si ai sa vezi). Dar oricum, in prostia si ironia ta ai mers mult mai departe decat as fi mers eu, si ti-ai numit fratii ******, inr-un loc de *****, iar eu m-am si murdarit.
Acestea sunt doar pareri de-ale mele, parerile un om simplu, un om de rand, un om cu pacate.

IN NUMELE TATALUI, AL FIULUI, AL SFANTULUI DUH, TREIMEI CEI DE O FIINTA SI NEDESPARTITE. AMIN.
Scoate-ti barnele din ochii tai si apoi scoate paiele din ochii altora....

Nu stiu daca porti numele de ortodox insa iti spun eu ca nu in comportament nu esti.

Cand o sa ajungi curat, nu o sa mai vezi toate mizeriile.

Poate sunt cu adevarat toate aceste mici neajunsuri.

INSA:

1. Este o manastire unde in fiecare zi poate 10-20.000 de oameni vin sa se roage lui Dumnezeu, si sa se mantuiasca si se mantuiesc mii de oameni cu ajutor de acolo; micile neajunsuri sunt peste tot. Ce sa facem, inchidem manastirea pentru 2-3 neoranduieli (inchipuite/parute) unora?

2. Dumnezeu este peste tot si nu are o pozitie anume, insa s-a ales una pentru cinstire pentru a nu-si face fiecare regula.

3. Folosul in rugaciune este si al oamenilor si nu numai al lui Dumnezeu, de asta rugaciunea se face si cu fata catre oameni. Preotul trebuie sa ofere si un INDEMN dar si un CONTACT VIZUAL pentru confirmare, aprobare, incredere, cu restul comunitatii. Si soferul masinii mai vorbeste cu pasagerii cate o data...


4. Habar nu ai sa vezi ce este relevant si important de gunoaie, cam asta e problema ta.

Ti-ai setat mintea pe cules gunoaie si prostii... si sa respingi/rejectezi tot ce ti se spune, pe motivul altor (X) mizerii pe care le mai gasesti.
Asta este este mesajul meu anterior, confirmat de tine in postul urmator....



Pentru cei curati toate sunt curate.
Iar mustele isi aleg intotdeauna partea lor cea buna... si isi tin mintea in permanenta in *******.
Sa stii ca in viata ai de ales, sa calci in **** sau sa treci pe langa si sa ocolesti. Din ce vad preferi prima varianta.

Last edited by gpalama; 11.08.2018 at 20:01:46.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
canon, îndreptar, îndrumar, pacate, spovedanie

Thread Tools
Moduri de afișare