Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.07.2008, 20:13:26
radup radup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2008
Mesaje: 26
Implicit

Mi-am pierdut linistea sufleteasca.Imi iubesc sotia dar ea imi spune mereu ca dragoste cu forta nu se poate (si asta dupa 10 anisori de casnicie).O respect si mi-e tare dor de ea.Oare ce ar putea sa ne mai apropie?Pot eu oare sa recapat un loc in inima ei?
Ajutati-ma cu un sfat prietenesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.07.2008, 20:29:22
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radup
Mi-am pierdut linistea sufleteasca.Imi iubesc sotia dar ea imi spune mereu ca dragoste cu forta nu se poate (si asta dupa 10 anisori de casnicie).O respect si mi-e tare dor de ea.Oare ce ar putea sa ne mai apropie?Pot eu oare sa recapat un loc in inima ei?
Ajutati-ma cu un sfat prietenesc!
Imi pare rau pt tine.Paote este ceva trecator,o fii in vreo pasa proasta,cine stie.Roaga-te la Mantuitorul si Maica Domnului,ingenuncheaza in fata icoanei si spune-le Lor durearea Ta,spune-le sa te ajute.Apoi inceraca si cu lucruri mai practice,invt-o la o cina in oras,la un restaurant select,cumpara-i flori,de care stii ca-i plac ei,incearca sa iesiti din rutina.Rutina distruge orice relatie;femeile vor sa se simta iubite,dupa 10 ani,la fel ca-n prima zii.Spune-i si ei cat de mult o iubesti,gateste tu in locul ei,cumpara-i o rochie faina,chiar daca mai scumpa,un inel nou,ca semn al reinoirii dragostei voastre.Si in fiecare seara,roaga-te Maicii Domnului,spune-i durearea Ta,si ea va deveni mijlocitoare intre tine si sotia suparata.Nu deznadajduii,multi patim asa,unii ca mine dupa mai putin timp.Asta este,riscul vietii in doi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.07.2008, 09:11:48
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce neindemanatici sunt barbatii!!!Eu nu inteleg cum spun acesteia adesea ca iubesc,dar ca nu pot sa apropie persoana iubita de ei.Pai,prin aceasta iubire iti vine si inspiratia,nu poti pur si simplu sa pretinzi ca iubesti,simtirea insasi puternica si neinvinsa te indeamna sa faci tot posibilul pentru a apropia persoana iubita de tine.Sa faci multe lucruri marete si nebune,placut de nebune,trebuie sa mai existe o portita insuflata de persoana iubita,pentru a putea sa gasesti trucurile de care ai nevoie pentru a o seduce...din nou.Mai ales avand marele atu ca stii foarte bine despre cine este vorba,despre ce om este vorba,cunoscandu-l destul de bine in cei zece ani de convietuire.
Pe de alta parte,mai exista si inconvenientul pierderii misterului,tocmai pentru ca sotia ta stie cu cine are de-a face,poate sa nu se mai arate interesata indiferent de eforturile pe care le faci pentru a o castiga.Nu stiu,este intr=adevar o situatie dificila.
Cred ca,in primul rand ar trebui sa ai incredere in tine,aceasta se simte si atrage in acelasi timp.Depinde si de greselile si suferintele pricinuite in timpul casniciei persoanei iubite,caci noi aici am vazut doar o teorie,nu stim care a fost situatia ce a generat aceasta despartire.Bine-nteles ca este nevoie si de multa rugaciune,credinta si intelepciune pentru a pune inceput bun,caci reluarea unei casnicii apuse presupune si anumite schimbari,schimbari reale si sincere pentru a nu se ajunge iarasi in situatia de fata.Pe langa cadouri si alte tertipuri de seductie,este nevoie IN PRIMUL RAND de dovezi in care persoana dezamagita sa-si recapete increderea in cel care a dezamagit-o,dar si in ea insasi,fiindca in duritatea aparenta si nemiloasa pe care o afiseaza,sta salasluita si sensibilitatea si durerea de-a fi fost dezamagita si subestimata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.07.2008, 11:42:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Or fi barbatii neandemanatici cum spune Ory, dar problema este alta de citim atent cele expuse. El o iubeste, o doreste, dar ea nu-i mai accepta dragostea. Deci, aici nu-i vorba de neandemanarea barbatului ci de smintirea femeii ce considera dintr o data, dragostea sotului ceva desert, fara importanta. Smintirea poate atinge oricand atat pe barbat cat si pe femeie, pentru ca vrajmasul nu tine cont nici de sex, nici de nationalitate. Cate cazuri au fost, sunt si vor fi de smintire in casnicie si mai ales in casniciile "fortate", intretinute artificial dintr un motiv sau altul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.07.2008, 12:29:10
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Ce neindemanatici sunt barbatii!!!Eu nu inteleg cum spun acesteia adesea ca iubesc,dar ca nu pot sa apropie persoana iubita de ei.Pai,prin aceasta iubire iti vine si inspiratia,nu poti pur si simplu sa pretinzi ca iubesti,simtirea insasi puternica si neinvinsa te indeamna sa faci tot posibilul pentru a apropia persoana iubita de tine.Sa faci multe lucruri marete si nebune,placut de nebune,trebuie sa mai existe o portita insuflata de persoana iubita,pentru a putea sa gasesti trucurile de care ai nevoie pentru a o seduce...din nou.Mai ales avand marele atu ca stii foarte bine despre cine este vorba,despre ce om este vorba,cunoscandu-l destul de bine in cei zece ani de convietuire.
Pe de alta parte,mai exista si inconvenientul pierderii misterului,tocmai pentru ca sotia ta stie cu cine are de-a face,poate sa nu se mai arate interesata indiferent de eforturile pe care le faci pentru a o castiga.Nu stiu,este intr=adevar o situatie dificila.
Cred ca,in primul rand ar trebui sa ai incredere in tine,aceasta se simte si atrage in acelasi timp.Depinde si de greselile si suferintele pricinuite in timpul casniciei persoanei iubite,caci noi aici am vazut doar o teorie,nu stim care a fost situatia ce a generat aceasta despartire.Bine-nteles ca este nevoie si de multa rugaciune,credinta si intelepciune pentru a pune inceput bun,caci reluarea unei casnicii apuse presupune si anumite schimbari,schimbari reale si sincere pentru a nu se ajunge iarasi in situatia de fata.Pe langa cadouri si alte tertipuri de seductie,este nevoie IN PRIMUL RAND de dovezi in care persoana dezamagita sa-si recapete increderea in cel care a dezamagit-o,dar si in ea insasi,fiindca in duritatea aparenta si nemiloasa pe care o afiseaza,sta salasluita si sensibilitatea si durerea de-a fi fost dezamagita si subestimata.
Draga ory,daca ar fii multe femei asa filosoafe ca tine(nu o zic peiorativ,ci admirativ),poate am avea si noi barbatii mai putine fire albe in cap.:D.Dar pentru ca nu este asa,noroc ca ne ajuta Dumnezeu si Maica Domnului,ca altfel nu stiu cum am scoate-o la capat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.07.2008, 13:03:41
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Indiferent de ce as spune eu... eu sunt doar un om... dar conteaza ce a spus Domnul nostru Iisus Hristos:

Matei 5:22. Eu insa va spun voua: Ca [color=red]oricine se manie pe fratele sau[/color] vrednic va fi de osanda; si cine va zice fratelui sau: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.07.2008, 13:31:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Adevart va fi, inghesuiala mare la ghena focului! ! !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.07.2008, 13:47:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cristi,eu inteleg ca iubirea copleseste un suflet,ca acest o i-o impartaseste sotiei sale,dar poate ca doar verbal,ceea ce schimba radical situatia.Noi nu stim ce face acest barbat concret pentru a-si recastiga dragostea sotiei,in afara de simtamintele puternice pe care le etaleaza.Eu cred ca iubirea este neputincioasa doar la forma sa verbala,iar ceea ce determina aceasta in mod fizic,INSEAMNA TOTUL.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.07.2008, 13:55:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

deci te-am iertat 70xcate7 :) draga achimovjean fiindca dai unele citate superbe din scripturi...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.07.2008, 15:06:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radup
Mi-am pierdut linistea sufleteasca.Imi iubesc sotia dar ea imi spune mereu ca dragoste cu forta nu se poate (si asta dupa 10 anisori de casnicie).O respect si mi-e tare dor de ea.Oare ce ar putea sa ne mai apropie?Pot eu oare sa recapat un loc in inima ei?
Ajutati-ma cu un sfat prietenesc!
Radup draga, vad ca ai intrat in umbra dupa postarea suferintei tale. Corect ar fi, pentru a nu mai naste dileme si controverse inutile, sa mai intri cu cate un raspuns la cele afirmate aici. Nu de alta, dar este durerea ta si trebui lamurita cat de cat. In primul rand sa vedem cauza racirii relatiei dintre voi, pentru ca in asta lume nimic nu este intamplator si mai ales in dragoste, in casnicie, in viata de cuplu in general.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi pentru cei divortati! viviana Nunta 14 11.08.2012 20:35:15
Sfaturi pentru un prea-pacatos laur_3440 Pocainta 6 16.05.2010 20:02:26
SoareD:Va mulumesc pentru sfaturi SoareD Generalitati 2 14.06.2009 15:46:04
Sfaturi ale Pr. Arsenie pentru Pr. Daniil Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 11.04.2007 12:14:23
Sfaturi pentru post Juli Pocainta 2 21.02.2007 13:14:57