Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.06.2006, 07:23:41
Verum Verum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 8
Implicit

Vreau sa te intreb...
De unde stii ca raul nu va invinge niciodata?

E adevarat ca e scris in Biblie dar banuiesc ca exista o carte si a celor rai in care e scris cu totul altceva.

Am citit despre rau care invinge Inger, am citit despre rau care invinge Sfant si rau care corupe calugar.
Ti-am zis ca sunt o fire practica si nu pun botul la definitia binele invinge intotdeauna. Sunt multe exemple in istoria omenirii cand raul a invins.

Raul e o Divinitate si cu siguranta are puteri de care trebuie sa ne temem si pe care sa le luam in serios. Simpla si banala vorba raul nu invinge niciodata te face sa pui capul pe perna linistit dar nu schimba lucrurile. Imediat ce ai adormit raul lucreaza si nu esti in siguranta.
Cunosc raul mai bine decat ai crede si stiu ca nu trebuie subestimat niciodata.

Ai un mesaj pacifist tu si te respect pentru asta. Mesajul pacifist crestin imi starneste emotii puternice de fiecare data ca prima oara. Sa ii ierti pe cei care iti fac rau si sa ii iubesti ca pe tine insuti! Cand spun asta pare o nebunie, insa imaginea Mantuitorului care face acest lucru ma infioara. Vorba goala pare nebunie insa implinirea faptei aduce maretia.

Eu sunt pentru o revolutie. O revolutie va fi! Cand Iisus a adus mesajul a fost o revolutie fantastica. Conceptul iertarii pe care l-a adus Iisus si modul de viata pe care il propune starneste o revolutie in ziua de azi daramite atunci la vremea respectiva?!
Nu stiu daca termenul corect e revolutie dar cu siguranta e ceva dinamic, nu ceva static, e ceva practic, nu ceva teoretic.

Si Iisus a avut o iesire violenta!! Singurul moment cand a avut o iesire violenta a fost cand a daramat mesele negustorilor din templu. Violenta e o parte a noastra. Violenta poate fi rea sau poate fi buna.
Gandeste-te ca vrei sa scoti un om din apa. Un om care e in pericol de inec. Primul lucru care il faci cand ajungi langa el e sa il plesnesti. Il plesnesti pentru ca se comporta incontrolabil si te poti ineca alaturi de acel om daca face asa. Odata ce l-ai plesnit se calmeaza si poti sa il scoti din apa.

Nu poti trage niste concluzii definitorii referitoare la violenta. Parerea mea...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.06.2006, 09:59:34
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Ingeri, Sfinti, calugari invinsi de rau.... astea nu sunt victorii fizice, ci spirituale. Oamenii buni sunt invinsi cand devin ca dusmanii lor. Cum imi zicea un bun prieten "Raul poate castiga cel mult teren, Binele deja a invins"

P.S. astept exemplele istorice
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.06.2006, 10:00:31
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Of, copii, voi nu sesizati ca noi, daca suntem crestini, ne-am asumat (sau ar trebui sa ne asumam) Crucea? Ca drumul spre Inviere trece prin Cruce? Nimeni nu este scutit de cruce, din cei ce-si zic si cred ca sunt crestini.
Pregatiti-va de martiraj, asta ne asteapta. Spovediti-va si impartasiti-va cat mai des, pentru ca sa aveti puterea martiriului, asa cum o aveau primii crestini.
Noi suntem deja morti! Cine mai crede ca e viu, cand moartea a inceput odata cu nasterea noastra?
Verum, poti omori pe unii din cei ce-ti fac rau, sta in puterea ta, dar sangele lor va striga la Dumnezeu si va cere razbunare. Si vei fi la rândul tau omorât de altii, fiindca Dumnezeu va îngadui asta, oricate arme sofisticate ai avea. Pentru ca si ei sunt fii ai Aceluiasi Tata. Nu sunt rai din fire, crezi ca sunt rai pentru ca v-a invrajbit satana pe unii contra altora, ca sa va ucideti si sa va pierdeti. "Atunci Iisus i-a zis: Intoarce sabia ta la locul ei, că toti cei ce scot sabia, de sabie vor pieri" (Mt. 26,52). Mantuitorul Iisus a invins moartea, murind pe cruce. Si noi, daca vrem sa fim vii, in veacul ce va veni, trebuie se-I urmam exemplul.
ISAIA cap. 53:
1. Cine va crede ceea ce noi am auzit si bratul Domnului cui se va descoperi?
2. Crescut-a înaintea Lui ca o odrasla, si ca o radacina în pamânt uscat; nu avea nici chip, nici frumusete, ca sa ne uitam la El, si nici o înfatisare, ca sa ne fie drag.
3. Dispretuit era si cel din urma dintre oameni; om al durerilor si cunoscator al suferintei, unul înaintea caruia sa-ti acoperi fata; dispretuit si nebagat în seama.
4. Dar El a luat asupra-Si durerile noastre si cu suferintele noastre S-a împovarat. Si noi Îl socoteam pedepsit, batut si chinuit de Dumnezeu,
5. Dar El fusese strapuns pentru pacatele noastre si zdrobit pentru faradelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastra si prin ranile Lui noi toti ne-am vindecat.
6. Toti umblam rataciti ca niste oi, fiecare pe calea noastra, si Domnul a facut sa cada asupra Lui faradelegile noastre ale tuturor.
7. Chinuit a fost, dar S-a supus si nu si-a deschis gura Sa; ca un miel spre junghiere s-a adus si ca o oaie fara de glas înaintea celor ce o tund, asa nu Si-a deschis gura Sa.
8. Întru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat si neamul Lui cine îl va spune? Ca s-a luat de pe pamânt viata Lui! Pentru faradelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
9. Mormântul Lui a fost pus lânga cei fara de lege si cu cei facatori de rele, dupa moartea Lui, cu toate ca nu savârsise nici o nedreptate si nici înselaciune nu fusese în gura Lui.
10. Dar a fost voia Domnului sa-L zdrobeasca prin suferinta. Si fiindca Si-a dat viata ca jertfa pentru pacat, va vedea pe urmasii Sai, îsi va lungi viata si lucrul Domnului în mâna Lui va propasi.
11. Scapat de chinurile sufletului Sau, va vedea rodul ostenelilor Sale si de multumire Se va satura. Prin suferintele Lui, Dreptul, Sluga Mea, va îndrepta pe multi, si faradelegile lor le va lua asupra Sa.
12. Pentru aceasta Îi voi da partea Sa printre cei mari si cu cei puternici va împarti prada, ca rasplata ca Si-a dat sufletul Sau spre moarte si cu cei facatori de rele a fost numarat. Ca El a purtat faradelegile multora si pentru cei pacatosi Si-a dat viata.


Intrebi, de unde se stie ca raul nu va invinge niciodata? In primul rand pentru ca raul a fost invins cand satana si ingerii lui au fost aruncati din Cer; daca era mai puternic, ar fi imparatit in locul lui Dumnezeu. Raul este prezent in viata noastra, dar ca ajutor la mantuire, in sensul ca, fiind ispititi si depasind ispitele, ne-am invins firea, si "cine si-a invins firea, negresit s-a ridicat deasupra firii" (Sf. Ioan Scararul). Asta e "lepadarea de sine" de care vorbeste Mantuitorul: "Atunci Iisus a zis ucenicilor Sai: Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie" (Mt.16,24). Celelalte caderi, de care spui nu se fac fara stirea si voia lui Dumnezeu, cu finalitati care noua ne scapa, asa cum, in spatele unui goblen sau a unei tesaturi vedem numai ate si noduri, fara a avea imaginea clara si de ansamblu a desenului.
Raul nu este un dumnezeu (in nici un caz cu D mare), este o creatura, un inger cazut, care ne influenteaza gandurile.
Mai scrii ca esti pentru o revolutie!
Ce-au adus bun revolutiile in istoria omenirii? Fiecare revolutie a insemnat "Sculati-va voi de la masa, ca sa ne asezam noi". S-a plecat cu ideea de dreptate si egalitate si s-a ajuns la cea in care unii sunt mai egali decat altii. Iisus n-a adus nici o revolutie, El S-a dat pe Sine, ca Trup si Sange (jertfa euharistica) pentru viata lumii, sau daca vrei, revolutia a fost una interioara, in masura in care suntem dispusi sa-L urmam.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.06.2006, 10:37:42
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Verum, vad ca esti bine informat, ce sunt buletinele biometrice?
In ce masura sunt obligatorii? Am mai citit de cipuri care se implanteaza, in Australia, la angajatii bancilor si la cei din armata. Stiu ca recent si in SUA au incercat sa le impuna imigrantilor, ceea ce a creeat o miscare de rezistenta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.06.2006, 11:53:34
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Cam asta ziceam si eu Eugen...merci ca ma aprobi :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.07.2006, 06:14:17
Verum Verum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 8
Implicit

Eugen iarasi pilde... insa...
Citat:
8. Întru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat si neamul Lui cine îl va spune? Ca s-a luat de pe pamânt viata Lui! Pentru faradelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
Foarte interesant ca aceste randuri incep chiar cu cifra 8. Probabil stii semnificatia acestei cifre deci o sa intru direct in subiect.
Exprimarile neamul Lui si poporului Meu ma duc cu gandul la orice altceva decat roman si Romania.
Eu cred intr-un Dumnezeu Atotputernic, un Tata si un Creator dar sa imi fie cu iertare nu pot sa cred intr-un Dumnezeu numai al evreilor.
Chiar si in scena cu Moise care cu puterea Lui despica marea vad o chestie nepotrivita. Evreii scapa prin mare si apoi ostirile egiptene sunt inecate. Dumnezeul evreilor e un pic cam crud, si imi cer iertare daca vorbesc cu pacat, pentru ca mor primii nascuti ai egiptenilor iar primii nascuti sunt copii fara de pacat. Dumnezeul lor e crud cu dusmanii lor si iertator cu evreii. Cam convenabil as spune! De asta multi l-au si renegat pe Iisus, conceptul iertarii nepotrivindu-se imaginii de razbunare.

Iar daca Dumnezeu i-a ales pe evrei ca fiind poporul Lui noi restul ce suntem? Ceva nu se pupa si Biblia cu siguranta are niste texte modificate. Eu sa cred intr-un Dumnezeu care are deja un popor preferat? Ma simt un pic cam fiul vitreg in cazul asta...
Si daca sunt fiul vitreg, atunci al cui fiu sunt?
Ceva nu se leaga la Dumnezeul evreilor. Cel al Lui Iisus da, e cu totul altceva dar la evrei ceva nu se leaga.

Oricum ce spun eu sunt simple pareri pentru ca nu am puterea de intelegere a acelor fapte si nici puterea de intelegere a Vointei Lui.

Iisus a murit pentru noi si numai acest gand ma face sa simt o tristete foarte mare. E o tristete amestecata cu rusine pentru ca uneori cand pacatuiesc ma gandesc ca Iisus a fost rastignit pentru astfel de pacate de la care te poti abtine.
Dupa 2000 de ani de la cuvintele Lui suntem sclavii acelorasi vicii si comitem aceleasi pacate. Avem fastfood, internet si climatronic in masina insa mare lucru nu s-a schimbat.
Ceva TREBUIE sa se intample ca asa nu mai merge!!

Referitor la buletinele biometrice o sa deschid un topic nou si o sa dau detalii clare, tehnice cat si considerentele legate de aspectele politice si sociale.
O sa pun si niste linkuri catre site-urile care promoveaza aceste chestii ca sa va convingeti mai clar cum sta treaba. O sa explic si ce sunt cartile de credit, cum sunt folosite pentru a manipula si multe alte aspecte.
Plasticele sunt o forma clara de manipulare si de control insa banii au multe caracteristici ascunse menite iarasi aceluiasi tip control.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.04.2008, 22:28:26
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Frate ioan Ciobotea, vino la credinta inapoi. Vino in Ortodoxie. Altfel nu ai sa te mantuiesti. Si iubeste si pe satanisti, si ajuta-i dupa putinta, caci si Domnul Dumnezeu ii iubeste. Hristos a inviat !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.04.2008, 21:43:18
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Sa lasam pe altii sa teoretizeze, iar noi sa ne vedem practic de viata si pacatele noastre, dar facand ceva, schimband ceva, sa nu mai fim sclavii viciilor in continuare.
Iar faza ca Adam a "halit un mar" trebuia sa se intimple, pentru a fi pusa la incercare ascultarea omului, iar femeia a cedat prima, in ciuda faptului ca a fost a doua creata...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.04.2008, 21:20:29
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Sa ai de grija Veilur, e pacat impotriva Duhului Sfant, sa "ne vedem noi de pacatele si patimile noastre" si pai, hai sa lasam pe altii sa faca aia si aia. Atata vreme cat esti in viata fa tot ce poti, pentru tine si pentru cel de langa tine. Daca nu, nu e bine. Si mai mult nu spun.
Iar pacatul stramosesc, nu "trebuia sa se intample", ci asa A ALES omul. Imagineazati ca in fiecare moment al vietii tale, poti face 2371 de lucru, in orice secunda. Din acele multe lucruri tu alegi pentru secunda x sa faci un lucru. Ei, Dumnezeu, stie toate cele 2371 de lucruri din care tu poti alege, insa pentru fiecare om de pe fata pamantului. In functie de alegere, vor decurge toate cele urmatoare alegerii si tot asa. Adam si Eva, au fost si ei, in situatia de a alege, puteau alege oricare din cele 2371, si au avut si jumate din ele, spre exemplu care erau bune de ales. Au ales insa una rea, si au cazut in pacat si deci, de langa Dumnezeu. In functie de alegerea facuta, au urmat toate celelalte, pana azi. Intelegi ? Asa ca ia aminte la urmatoarea decizie, ai de ales dintre 2371 de variante. Alege bine. Hristos a inviat !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.04.2008, 13:31:49
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BotosRemusEmilian
Sa ai de grija Veilur, e pacat impotriva Duhului Sfant, sa "ne vedem noi de pacatele si patimile noastre" si pai, hai sa lasam pe altii sa faca aia si aia. Atata vreme cat esti in viata fa tot ce poti, pentru tine si pentru cel de langa tine. Daca nu, nu e bine. Si mai mult nu spun.
Adica sa incep de acum sa ii sacai si pe ceilalti cu religia, vrei tu sa spui, nu? Hai ca aici esti indraznet! :D Stii ce se intimpla cand incepi sa spui si celorlalti despre credinta sau cu religia? Esti ignorat din prima, daca nu cumva se lasa cu atitudini arogante sau cu cearta. Ultima oara cand am deschis un subiect religios cu cineva cunoscut mie, s-a lasat cu multe carteli si chiar cearta, si mai mare pacat mi-am facut, ca daca taceam era mai bine. Plus ca nivelul la care sunt eu acum in credinta, nu imi permite sa dau sfaturi nimanui despre credinta sau sa ii indemn cumva sa faca si ei la fel cum as vrea eu, pentru ca in primul rand nu am atata curaj pentru ca inca ma stapanesc pacatele, iar in al doilea rand pentru a nu cadea in mandrie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Satana - Cititor de ganduri sau nu? colaps Generalitati 33 10.06.2010 16:48:56
V-ati lepadat de satana ? Florin Liviu Generalitati 27 15.05.2010 01:51:08
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 10:29:52
Va rog -Am nevoie de votul vostru in proiectul international Eurobama lucyan Generalitati 0 29.10.2009 15:44:19