Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Satana ne stie gandurile?
Da, pe toate 2 5,13%
Da, doar pe cele rele 4 10,26%
Da, pe toate, dar nu poate cunoaste ce avem in inima 5 12,82%
Nu, deloc 16 41,03%
Nu e un detaliu important pentru noi 5 12,82%
Nu stiu 7 17,95%
Votători: 39. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.06.2010, 22:55:07
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Satana - Cititor de ganduri sau nu?

Voi ce credeti despre acest lucru? Poate diavolul sa ne citeasca gandurile sau nu? Sau doar pe cele rele?

Am auzit multi oameni dand diferit cu opinia referitoare la acest subiect: Ba ca nu ne poate citi si dau pasaje din Iov, ba ca el cunoaste toate gandurile noastre, sau ca ne cunoaste doar cele rele si nu cele bune, ba ca el stie toate gandurile in afara de ce ai in inima sau unii care cred ca nu-i absolut deloc important acest "amanunt".

Voi ce credeti?

Apropo, am adaugat si un poll pentru a tine evidenta opiniilor.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 06.06.2010 at 22:57:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.06.2010, 22:59:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Si eu am tot auzim cum ca nu ne poate citi gandurile, ci doar ce rostim si facem cunoscut in afara. Nu stiu.
Pana acum nu am gasit nici o carte (sfant/parinte) vorbind despre asta.

Cred ca doar Domnul cunoaste toate din'nainte si doar El cunoaste tainele inimii omului, ca Iubitor si Creator al lui.
Tacerea stiu ca este mult urata de diavol. Poate si pentru ca el nu poate sa treaca dincolo de ea.
Arunca ganduri cu lopata, insa nu stie care dintre ele incolteste si care nu, decat abia dupa ce ajung fapta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.06.2010, 23:02:45
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Voi ce credeti despre acest lucru? Poate diavolul sa ne citeasca gandurile sau nu? Sau doar pe cele rele?

Am auzit multi oameni dand diferit cu opinia referitoare la acest subiect: Ba ca nu ne poate citi si dau pasaje din Iov, ba ca el cunoaste toate gandurile noastre, sau ca ne cunoaste doar cele rele si nu cele bune, ba ca el stie toate gandurile in afara de ce ai in inima sau unii care cred ca nu-i absolut deloc important acest "amanunt".

Voi ce credeti?

Apropo, am adaugat si un poll pentru a tine evidenta opiniilor.
Din raspunsurile primite de mine - NU, nu poate citi gandurile noastre, doar intui si auzi dorintele noastre. Se spune ca ceea ce vorbim cu duhovnicul, la spovedanie, nu are cum afla. Poate doar de la noi.

(De cand am preferat sa ma rog fara a rosti cuvintele cu voce tare, doar mental, constat ca rugaciunea nu-mi mai este atat de des intrerupta. Iar gandurile care-mi vin atunci, sunt departe de stadiul rugaciunii si fara nici o legatura.)

Last edited by carmina; 06.06.2010 at 23:06:13.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.06.2010, 23:05:18
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Si eu am tot auzim cum ca nu ne poate citi gandurile, ci doar ce rostim si facem cunoscut in afara. Nu stiu.
Pana acum nu am gasit nici o carte (sfant/parinte) vorbind despre asta.

Cred ca doar Domnul cunoaste toate din'nainte si doar El cunoaste tainele inimii omului, ca Iubitor si Creator al lui.
Tacerea stiu ca este mult urata de diavol. Poate si pentru ca el nu poate sa treaca dincolo de ea.
Arunca ganduri cu lopata, insa nu stie care dintre ele incolteste si care nu, decat abia dupa ce ajung fapta.
Imi povestea odata nasa ca a mers intr-o vara de trei ori la Sihastria mai demult pentru a-l vedea pe parintele Cleopa.

Primele doua dati a mers si nu a spus nimanui, totul a decurs normal.
Insa a treia oara cand iesea din casa a intrebat-o o vecina unde se duce. I-a raspuns ca "pana la Sihastria, la manastire".

Si surpriza, a treia oara autobuzul cu care circula a facut pana, pana a gasit alt mijloc de transport, toate erau ocupate etc. Intr-un final cand a ajuns seara tarziu la manastire obosita si la parintele Cleopa, acesta a privit-o incruntat si i-a spus "A trebuit tu sa spui unde mergi, nu-i asa?" si a atentionat-o sa nu mai faca asta niciodata.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.06.2010, 23:07:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Imi povestea odata nasa ca a mers intr-o vara de trei ori la Sihastria mai demult pentru a-l vedea pe parintele Cleopa. Primele doua dati a mers si nu a spus nimanui, totul a decurs normal.
Insa a treia oara cand iesea din casa a intrebat-o o vecina unde se duce. I-a raspuns ca "pana la Sihastria, la manastire".

Si surpriza, a treia oara autobuzul cu care circula a facut pana, pana a gasit alt mijloc de transport, toate erau ocupate etc. Intr-un final cand a ajuns seara tarziu la manastire obosita si la parintele Cleopa, acesta a privit-o incruntat si i-a spus "A trebuit tu sa spui unde mergi, nu-i asa?" si a atentionat-o sa nu mai faca asta niciodata.
Da, de luat aminte.
Cred ca asa ni se intampla tuturor, dar nu avem trezvia de a observa lucrarea vicleana.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.06.2010, 23:15:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Foarte interesantă chestiune, felicitări !

Înclin să cred că, mai degrabă, diavolii nu au acces la gândurile noastre. Desigur, ei pot face sugestii, exact ca și îngerii buni, dar asta e cu totul altceva. Ei nu au acces la ceea ce ține de libertatea interioară a omului, la hotărârea lui de a-L urma sau nu pe Cristos.

Pe de altă parte, aceasta e o situație actuală. Diavolul va afla și el gândurile noastre la Judecata de Apoi. Și nu numai el, ci toată lumea va avea acces la ele, inclusiv cei față de care am muri de rușine să știm că ne vor cunoaște gândurile. Cei despre care spunem, ușurați "Bine că nu știe ce am spus" (sau făcut sau gândit) vor ști toate acestea, atunci, în Ziua Aceea, când în Valea Plângerii "toate vor fi date în vileag".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.06.2010, 23:21:49
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si eu stiu ca diavolul nu ne cunoaste gandurile ci afla numai cand vorbim... Doar si caderea Evei a pregatit-o prin dialog...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.06.2010, 23:39:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb tacerea

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Si eu am tot auzim cum ca nu ne poate citi gandurile, ci doar ce rostim si facem cunoscut in afara. Nu stiu.
Pana acum nu am gasit nici o carte (sfant/parinte) vorbind despre asta.

Cred ca doar Domnul cunoaste toate din'nainte si doar El cunoaste tainele inimii omului, ca Iubitor si Creator al lui.

Tacerea stiu ca este mult urata de diavol. Poate si pentru ca el nu poate sa treaca dincolo de ea.
Arunca ganduri cu lopata, insa nu stie care dintre ele incolteste si care nu, decat abia dupa ce ajung fapta.
De fiecare data cand am pastrat tacere asupra a tot ce fac, mi-au reusit toate planurile. Cand am rostit, s-au naruit...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.06.2010, 23:54:15
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Talking amuzant...

Asa dragi forumisti..dati vina pe diavol pentru toate pacatele pe care le faceti cu buna stiinta,sustinand ca am fi fost ispititi,..ca ne-a citit gandurile si ne-a mai dat un ghiont..!!Aici se spun multe lucruri trasnite...dar parca e infantila abordarea in acest mod a slabiciunilor noastre.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.06.2010, 00:05:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Tacerea stiu ca este mult urata de diavol. .
Tacerea nu neaparat este semn de intelepciune duhovniceasca. Putem tace si din prostie si mai ales din ADORMIRE.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 20:33:03
V-ati lepadat de satana ? Florin Liviu Generalitati 27 15.05.2010 02:51:08
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 11:29:52