Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1991  
Vechi 15.02.2023, 13:35:34
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Apropos de urmarile neascultarii si necredintei, iata cum cei de jos marturisesc focura inchizitoriala, la adresa Divintatii si a nevinovatilor, in care se chinuie sufletele pierdute:

"Povestea avva Macarie ca umbland odata prin pustie a gasit o capatana de mort aruncata la pamant. Si clatinandu-o cu toiagul cel de finic, capatana i-a vorbit, spundu-i ca a fost slujitor al idolilor si al elinilor celor ce au petrecut prin locul acesta. Si a continuat: iar tu esti Macarie, purtatorul de duh, si in orice ceas te vei milostivi spre cei ce sunt in chinuri si te vei ruga pentru dansii, se mangaie putin. Iar Macarie i-a zis: care este mangaierea si care este chinul? I-a raspuns lui: pe cat este de departe cerul de pamant, atata este focul dedesubtul nostru, fiindca de la picioare pana la cap stam in mijlocul focului si nu este cu putinta sa se vada cineva fata catre fata, ci fata fiecaruia este lipita de spatele celuilalt. Deci cand te rogi pentru noi, din parte vede cineva fata celuilalt. Aceasta este mangaierea. Si, plangand batranul, a zis: vai zilei aceleia in care s-a nascut omul, daca aceasta este mangaierea muncii!

I-a zis ei batranul: este alta munca mai rea? I-a raspuns lui capatana: noi, ca cei ce nu am cunoscut pe Dumnezeu, macar putin suntem miluiti, iar cei ce au cunoscut pe Dumnezeu si s-au lepadat de El si nu au facut voia Lui, dedesubtul nostru sunt. Si luand batranul capatana, a ingropat-o. "

Deci nu-i de gluma cu viitorul pana acolo incat se ne jucam cu focura si apispita razgandracismelor ca sa nu ne mai pese de marturisiri cinstite autitzepuindu-ne cu tot felul de placeri ale semetiei beretice, indraznelile trufiei nerabdarii sub presiuni spre tradari fricoase pentru istzepace-intzepaci pripite, viclene, anti-Stefanice. Nici sa deznadajduim pirzandu-ne mintile si puterea de lupta duhovniceasca ci sa folosim cele de la Dumnezeire stiind ca aici exista pocainta, iertare si lucrarea de curatire a Domnului, mantuitorul nostru la Dumnezeu.
Daca un crestin, un ortodox oarecare, cunoscand pe Dumnezeu si pe Hristos-Cuvantul, fiind o vreme impreuna cu El, cu Biserica, se leapada si nu mai face voia Lui, e clar ca ajunge dedesubtul slujitorilor la idoli si la zei, dedesubtul celor ce n-au cunoscut pe Dumnezeu, asa cum a marturisit capatana, si atunci un sinod (pripit) unde va ajunge?.. retoric intreb, nu dau cu parul si nu silnicesc santajand emotional pe nimeni.
Diavolul, omul antiChrist, nu poate sa spuna iarta-ma. "Tot ce-i putred nu-nverzeste. "In mintea stramba si lucrul drept se stramba", deviaza de la calea dreapta de a fi implinit pana acolo incat despre antiChristul egoist din servicii ce te bantuie ca duhul intunericului ce mimeaza altruismul stii ca-i bun asa dupa cum stii si simti de satana ca e buna si dupa cum stii despre viitorul proorocit de proorocul mincinos ca va fi un viitor luminos si prosper, adica exact asa cum stii ca iti va fi bine sufletului tau vesnic in vesnicie si asa cum tu insuti stiind bine ca-s buni cazutii te stii si pe tine ca esti bun daca-i stii buni... si tinandu-i intro prietenie de prieteni, prieteni de minciuni, de ganduri, de inselaciuni, prieteni de barfa, prieteni de tigara si betie, betie de o bautura vrajita interioara, amestecul fetzelor sexy turnate, ipocrit-cuvioase, bauta la ospetele din ascuns nedeosebind in amestec diferenta dintre chestiuni, nevazand in lichidul ce-ti iese si se ridica pe interior de sub omoplatul stang, din spatele stomacului, iesind din ventricolul stang, diferente, deosebiri, placandu-ti dulceata insa nedeosebind in zeama ce se semeteste, ce te gonfleaza si care tzepuita ca la acopunctura te gadala placut la orgolii prin intzepaturi, neavand discernamant intre necredinta totala, pacatul sexopat ca fumul de tigara din mandria celebra ca expon-ateul din vitrina bun pentru atractia fatala a celor dedati la shopingul exclusivist cupitonic monden... de apa, de vin, de sucuri si orice lichid nevatamator in care sunt amestecate, lichid fermecat cerut de setea fireasca trupeasca a poftei oculare interioare ce se lauda neputincioasa ca poate sa se ude iarasi fara oprelisti vrand sa inverzeasca, satula fiind de atata abstinenta si nemultumire. "Stii" ca-i bun si de acolo dezastru!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.02.2023 at 18:22:09.
Reply With Quote
  #1992  
Vechi 15.02.2023, 22:56:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Diavolul, omul antiChrist, nu poate sa spuna iarta-ma. "Tot ce-i putred nu-nverzeste. "In mintea stramba si lucrul drept se stramba", deviaza de la calea dreapta de a fi implinit pana acolo incat despre antiChristul egoist din servicii ce te bantuie ca duhul intunericului ce mimeaza altruismul stii ca-i bun asa dupa cum stii si simti de satana ca e buna si dupa cum stii despre viitorul proorocit de proorocul mincinos ca va fi un viitor luminos si prosper, adica exact asa cum stii ca iti va fi bine sufletului tau vesnic in vesnicie si asa cum tu insuti stiind bine ca-s buni cazutii te stii si pe tine ca esti bun daca-i stii buni... si tinandu-i intro prietenie de prieteni, prieteni de minciuni, de ganduri, de inselaciuni, prieteni de barfa, prieteni de tigara si betie, betie de o bautura vrajita interioara, amestecul fetzelor sexy turnate, ipocrit-cuvioase, bauta la ospetele din ascuns nedeosebind in amestec diferenta dintre chestiuni, nevazand in lichidul ce-ti iese si se ridica pe interior de sub omoplatul stang, din spatele stomacului, iesind din ventricolul stang, diferente, deosebiri, placandu-ti dulceata insa nedeosebind in zeama ce se semeteste, ce te gonfleaza si care tzepuita ca la acopunctura te gadala placut la orgolii prin intzepaturi, neavand discernamant intre necredinta totala, pacatul sexopat ca fumul de tigara din mandria celebra ca expon-ateul din vitrina bun pentru atractia fatala a celor dedati la shopingul exclusivist cupitonic monden... de apa, de vin, de sucuri si orice lichid nevatamator in care sunt amestecate, lichid fermecat cerut de setea fireasca trupeasca a poftei oculare interioare ce se lauda neputincioasa ca poate sa se ude iarasi fara oprelisti vrand sa inverzeasca, satula fiind de atata abstinenta si nemultumire. "Stii" ca-i bun si de acolo dezastru!

Halucinezi. Esti bolnav. Ai mintea intoxicata cu nebunie.
Reply With Quote
  #1993  
Vechi 23.12.2023, 20:45:55
Iustin Marian Iustin Marian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2023
Locație: Slatina
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Doamne ajuta!

Vreau sa îmi cer scuze pentru orice deranj, tocmai azi mi-am făcut cont pe acest site chiar dacă îl știu de mai multa vreme. Având în vedere că sunt foarte multe pagini de vizualizat, as vrea să întreb, care mai este punctul de vedere asupra acestui sinod in 2023?
Reply With Quote
  #1994  
Vechi 23.12.2023, 22:47:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
Vreau sa îmi cer scuze pentru orice deranj, tocmai azi mi-am făcut cont pe acest site chiar dacă îl știu de mai multa vreme. Având în vedere că sunt foarte multe pagini de vizualizat, as vrea să întreb, care mai este punctul de vedere asupra acestui sinod in 2023?
Nu-i deranj, bine ai venit, deși trebuie să te informez că forumul al cărui proaspăt membru ești, se află într-o agonie lentă iar vremurile lui bune s-au cam dus.

Ce nu înțeleg: punctul cui de vedere te interesează?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #1995  
Vechi 23.12.2023, 23:33:38
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 727
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
Vreau sa îmi cer scuze pentru orice deranj, tocmai azi mi-am făcut cont pe acest site chiar dacă îl știu de mai multa vreme. Având în vedere că sunt foarte multe pagini de vizualizat, as vrea să întreb, care mai este punctul de vedere asupra acestui sinod in 2023?
Mie mi se pare clar c-a fost respins de Biserica.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #1996  
Vechi 24.12.2023, 00:02:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
Vreau sa îmi cer scuze pentru orice deranj, tocmai azi mi-am făcut cont pe acest site chiar dacă îl știu de mai multa vreme. Având în vedere că sunt foarte multe pagini de vizualizat, as vrea să întreb, care mai este punctul de vedere asupra acestui sinod in 2023?
Sinodul din Creta a fost o mare ispită, nu e exclus să se fi îngăduit slujirea cu Bisericile goale de sfintele Paști și Florii ca o pregustare a ce înseamnă căderea spirituală, ca să vadă și cei care au luat funcții pt bani ce înseamnă să ai niște încăperi pustii de rugăciune.

Acum să nu ne vină o ispită și mai mare, pregătesc ceva Bartolomeu și Papa când pică paștile ca dată comună în 2025, și când vor fi 1700 de ani de la primul Conciliu ecumenic (anul 325).
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #1997  
Vechi 25.12.2023, 14:08:56
Iustin Marian Iustin Marian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2023
Locație: Slatina
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Doamne ajută

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu-i deranj, bine ai venit, deși trebuie să te informez că forumul al cărui proaspăt membru ești, se află într-o agonie lentă iar vremurile lui bune s-au cam dus.

Ce nu înțeleg: punctul cui de vedere te interesează?
Am văzut că nu mai este așa activ, dar slavă Domnului văd că am primit un răspuns rapid. Îmi cer scuze că am răspuns mai greu, iar întrebarea era, se mai dezbate treaba asta: "Nu mai mergeți la biserică că uite ce s-a intamplat la sinodul din Creta"?. Slavă Domnului, am inceput sa merg la biserică în martie anul acesta, și am dat de un domn pe strada cam prin iulie care zicea sa nu mai mergem la biserică că acum preoții sunt ecumeniști și dacă la biserica unde mergi se pomenește ierarhul sa nu te mai duci. M-am dus și am întrebat părintele duhovnic despre sinodul din Creta, și mi-a cam povestit, însă a zis că ultimul lucru pe care ar trebui să îl fac e să mă despart de biserica, a zis că de-a lungul istoriei au existat multe sinoade tâlhărești dar după ele au venit alte sinoade care au decis dacă era ok sau nu. Îmi cer scuze daca nu am povestit clar, cam asta e intrebarea. Ar trebui să mai mergem la biserici unde se pomenesc ierarhii? Eu unul am citit ceva din documentul postat pe basilica.ro si nu mi s-a părut ceva wow cum zice lumea. Am mai trecut prin momente din acestea și când am mai văzut documentaje de la Reporter cu biserica, și tot la fel m-am dus și am întrebat părintele duhovnic, și m-a lămurit, iar după mai multă documentare am văzut că multe chestii erau false, făcute doar sa atace BOR și patriarhul. Pe lângă toate acestea, vreau sa va urez un Crăciun fericit alaturi de cei dragi și va mulțumesc pentru înțelegere!
Reply With Quote
  #1998  
Vechi 25.12.2023, 15:01:50
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 727
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
Am văzut că nu mai este așa activ, dar slavă Domnului văd că am primit un răspuns rapid. Îmi cer scuze că am răspuns mai greu, iar întrebarea era, se mai dezbate treaba asta: "Nu mai mergeți la biserică că uite ce s-a intamplat la sinodul din Creta"?. Slavă Domnului, am inceput sa merg la biserică în martie anul acesta, și am dat de un domn pe strada cam prin iulie care zicea sa nu mai mergem la biserică că acum preoții sunt ecumeniști și dacă la biserica unde mergi se pomenește ierarhul sa nu te mai duci. M-am dus și am întrebat părintele duhovnic despre sinodul din Creta, și mi-a cam povestit, însă a zis că ultimul lucru pe care ar trebui să îl fac e să mă despart de biserica, a zis că de-a lungul istoriei au existat multe sinoade tâlhărești dar după ele au venit alte sinoade care au decis dacă era ok sau nu. Îmi cer scuze daca nu am povestit clar, cam asta e intrebarea. Ar trebui să mai mergem la biserici unde se pomenesc ierarhii? Eu unul am citit ceva din documentul postat pe basilica.ro si nu mi s-a părut ceva wow cum zice lumea. Am mai trecut prin momente din acestea și când am mai văzut documentaje de la Reporter cu biserica, și tot la fel m-am dus și am întrebat părintele duhovnic, și m-a lămurit, iar după mai multă documentare am văzut că multe chestii erau false, făcute doar sa atace BOR și patriarhul. Pe lângă toate acestea, vreau sa va urez un Crăciun fericit alaturi de cei dragi și va mulțumesc pentru înțelegere!
Ti-a zis bine preotul, mai bine decat putem sa-ti zicem noi.

Citat:
a zis că ultimul lucru pe care ar trebui să îl fac e să mă despart de biserica
Asta e bine de retinut.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #1999  
Vechi 25.12.2023, 20:15:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
Am văzut că nu mai este așa activ, dar slavă Domnului văd că am primit un răspuns rapid.
Păi depinde ce înseamnă forum activ, oferta cu materiale ortodoxe e fragmentată și unii s-au mutat pe youtube, încă e interes pe subiecte.

Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
Slavă Domnului, am inceput sa merg la biserică în martie anul acesta, și am dat de un domn pe strada cam prin iulie care zicea sa nu mai mergem la biserică că acum preoții sunt ecumeniști și dacă la biserica unde mergi se pomenește ierarhul sa nu te mai duci.
Nu prea ai de ales, duhovnici buni, cu discernământ ortodox sunt puțini la nepomenitori, e greu de ajuns la ei și poate sunt și pretențioși.
Deci mergi la B.O.R. asculți ce zice preotul, dacă e ecumenist și merge pe la Medjugorie sau dacă învață că și catolicii au har, stai departe de el, o parte din ierarhi sunt ecumeniști și fac ostentativ rugăciuni împreună cu liderii altor culte dar sunt și ierarhi și preoți neecumeniști.

Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
a zis că de-a lungul istoriei au existat multe sinoade tâlhărești dar după ele au venit alte sinoade care au decis dacă era ok sau nu. Îmi cer scuze daca nu am povestit clar, cam asta e intrebarea.
Așa e cum a zis duhovnicul, dar mai e chestiunea că nu e de joacă cu ecumenismul.

Ierarhii din Moldova au primit rugăminți de la enoriași să nu semneze nimic la Creta, cum sârbii nu au semnat, dar problema e când se stă cu spatele la popor.

La fel a fost și în Pandemie, alde Bănescu și Patriarhul au ignorat semnalele care li s-au dat să nu se hazardeze către vaccinism, îndemnuri către a accepta restricțiile, șansa a fost că acolo a mai existat un Teodosie, un Iustin al Maramureșului, un Ambrozie al Giurgiului care au stat drepți și au fost cu poporul vreo 55% nu s-au vaccinat.


Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
Eu unul am citit ceva din documentul postat pe basilica.ro si nu mi s-a părut ceva wow cum zice lumea.
Păi e normal că vor să se spele lucrurile, dar dacă era ceva benefic pt Biserică îl semnau toate delegațiile participante, uite că nu s-a semnat.

Faptul că s-au rupt mii de oameni de Bierică cel puțin, dintre cei mai râvnitori trebuia să dea de gândit sinodului să nu se grăbească către a accepta Creta.

Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
Am mai trecut prin momente din acestea și când am mai văzut documentaje de la Reporter cu biserica, și tot la fel m-am dus și am întrebat părintele duhovnic, și m-a lămurit, iar după mai multă documentare am văzut că multe chestii erau false, făcute doar sa atace BOR și patriarhul. Pe lângă toate acestea, vreau sa va urez un Crăciun fericit alaturi de cei dragi și va mulțumesc pentru înțelegere!
E de fapt Recorder și acolo e clar un duh anticreștin, politicienii se tem de influența B.O.R. la vot și atunci de control lansează la apă scandaluri publice ca să scadă puterea întru cuvânt a preoților la alegerile care vin.

Toate scandalurile astea au ca scop să liniștească B.O.R. și să o marginalizeze, le e frică de o simbioză B.O.R. - partidul AUR care va reuși să regenereze România.

Tocmai de aia trebuie să votăm masiv AUR, iar George Simion, Claudiu Târziu și alții să medieze cu inteligență dialogul B.O.R. lumea secularizată și să ajute Biserica cu tact.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2000  
Vechi 25.12.2023, 21:25:45
Iustin Marian Iustin Marian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2023
Locație: Slatina
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Deci mergi la B.O.R. asculți ce zice preotul, dacă e ecumenist și merge pe la Medjugorie sau dacă învață că și catolicii au har, stai departe de el, o parte din ierarhi sunt ecumeniști și fac ostentativ rugăciuni împreună cu liderii altor culte dar sunt și ierarhi și preoți neecumeniști.
A nu, e departe de a fi ecumenist. La biserica unde merg și la predici se vorbește despre eretici și despre greșelile lor. Este o bisericuță micuța, nepictata și cu icoane peste tot. Eu am 14 ani, și slava Domnului din martie anul acesta am inceput sa merg la această biserică, am mai fost și la altele dar preoții erau acolo doar așa că e serviciul lor, niciun har, nimic, de asta am și ramas aici. Este un paraclis pentru tineret mai exact.
Reply With Quote
Răspunde