Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.06.2015, 04:05:07
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Bine ca va ganditi numai la dvs,dar amaratii aia de slujnici care lucreaza la hypermarket pe salariu minim de ce sa nu mearga la Liturghie?
Ei ce au? Paduchi?

Bine ca putem noi sa mergem,ce ne mai pasa de altii,dupa noi potopul!
In primul rand nu ma asteptam de la tine la atitudinea asta cu mine ca doar traiesti aici si stii viata nu? Amaratii aia au si ei cite o dumineca libera nu-ti face probleme apoi simbata si duminca au o norma si jumatate si le convine.
Oricum aveam o alta parere despre tine din postarile tale ca doar nu ne cunoastem fata la fata.
Numai bine.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.06.2015, 04:10:09
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Problema este ca fiind deschise pt vanzare ...ghici ce? Ii obliga pe angajati sa fie acolo Duminica! Bingo!
Este din ce in ce mai dificil sa te sustragi lucrului Duminica,in zilele noastre,fie ca esti simplu angajat sau manager.
Oamenii crediciosi isi gasesc servici de luni pina vineri daca ti-ai ales sa lucrezi in comert asta e stai la despozitia celor destepti.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.06.2015, 13:46:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Sunt anumite domenii, in care este normal sa se lucreze inclusiv duminica si de sarbatori, deoarece sunt activitati care trebuie sa se desfasoare non-stop si nu poate fi intrerupta functionarea lor. Ma refer aici la cei ce lucreaza in politie, jandarmerie, armata, servicii de informatii, in transporturi si telecomunicatii, in domeniul energiei electrice si termice, in servicii de gospodarire comunala (gaze, apa si canalizare, ascensoare), in siderurgie, in asistenta medicala.

In privinta comertului, magazinele cu specific alimentar este normal sa fie deschise si sambata si duminica, insa ar trebui ca pentru lucratorii din comertul nealimentar , statul sa-i oblige pe patroni a le da liber in zilele de duminica si sarbatori legale.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.06.2015, 13:47:19
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Oamenii crediciosi isi gasesc servici de luni pina vineri daca ti-ai ales sa lucrezi in comert asta e stai la despozitia celor destepti.
Ce-ai face daca nu ai avea eletricitate/gaze/telefon/internet/servicii de urgenta in timpul weekendului?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.06.2015, 16:41:12
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Nu omul e făcut pentru duminica, ci duminica pentru om.
Toată zidirea e făcută de Dumnezeu pentru om, încununarea Creației Sale. Ea este gătită așa încât omul să se bucure de toate cele care sunt, oferite în dar de Tatăl nostru.
Cu chibzuință și cu frică de Dumnezeu, desigur.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.06.2015, 12:00:16
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Oamenii crediciosi isi gasesc servici de luni pina vineri.
Serios?! Asta nu prea o cred... isi gasesc cum?! Uneori nu alegi unde lucrezi, ci lucrezi intr-un anumit loc pentru ca altfel ramai somer rupt in cur si mort de foame.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.06.2015, 12:52:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Am mai fost pe alte forumuri crestine la multe scria cine este moderator si cine administrator daca era cazul.Forumul era mai functional asa cu etichetarile respective trecute.Adica cat de cat stii cu cine vorbesti.E o era a numarului de postari in dauna calitati,,a numarului de prieteni,tot asa sa fie multi, asta e teribil sa ai vreo 2000,chiar daca...cum zicea o tanara din Anglia care avea vreo 600 de prieteni pe Facebook,am avut un accident si am avut nevoie de sange,,s-a dat sfoara in tara pe Facebook si n-a venit nici un om sa doneze.
Asta nu e vina ei sau a prietenilor, e doar vina Facebook -ului ca pe langa butonul de "Like", n-a facut si unul de "Blood donation", sunt sigur ca ar fi primit cativa hectolitri chiar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.06.2015, 12:55:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu zic nu doar sa fie inchise duminica, ci si daca ai declarat la recensamant "ortodox" sa vina jandarmii si sa te scoata cu toata familia, la biserica, program fix, de la 9 la 12.

In felul asta s-ar vedea si ca bisericile existente + spatiu public aferent nu pot cuprinde mai mult de 10-20% crestini, atunci nu s-ar mai plange nimeni ca se fac prea multe biserici, in loc de spitale si stadioane.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.06.2015, 21:17:15
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bagaret, da cimitire sunt destule? Sa aveti invieri bune... muriti si veti invia voi cand trebe' ...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.06.2015, 13:51:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai observ ce usor vorbeste lumea pe aici despre unele lucruri.
Cat de bine s-au adaptat la alte situatii de viata din alte vremuri si alte tari.
Probabil ca sunt si foarte tineri si n-au apucat vremurile de dinainte de 1989.
Altii uita istoria probabil.

Inainte de 1989 se lucra sambetele, se lucra adeseori si duminica si in sarbatori.
Eram chemati, trebuia sa mergem.
Mai stie cineva asta? Isi mai aminteste cineva? Eu n-am uitat.
Si au murit niste oameni ca sa se schimbe niste lucruri. Se uita si asta...

Este drept si pe mine ma deranjeaza foarte mult acest sistem care nu tine seama de viata oamenilor, de familia lor. Sistemul acesta in care multi oameni au devenit sclavi si uita de copii, de familie. E drept sunt si bine platiti probabil. Au servicii bune. Nu stiu.
Dar cand aud ca oamenii nu au timp de nimic in timpul saptamanii nu mai inteleg nimic. Ca trebuie sa mearga prin piata si prin magazine duminica in loc sa faca si ei ceva macar atunci, in ziua aia cu copiii.

Da, sunt profesii in care se lucreaza "in foc continuu", in schimburi. Trebuie sa fie si asa.
Profesia si locul de munca nu prea poti s-o alegi. Atata vreme cat traim in capitalism si exista somaj, nu ai cum. Esti bucuros sa ai un serviciu.
Nu mai exista decat in cazuri foarte rare profesia ideala, sa-ti realizezi visul, sa lucrezi ce-ti place si ce ai talent si acolo unde iti place.

Trist dar adevarat. La fel cum este adevarat ca angajatorii trag de tine la nesfarsit. Banul, profitul. Asta conteaza.

Si ma intren de aceea adeseori, daca asta am dorit cu revolutia. Daca asa schimbare am vrut. Sa nu mai fim oameni. Unele lucruri au fost necesare, dar altele nu.

Multi au plecat in alte tari si ma gandesc eu acum daca e sa punem in balanta, e mai bine? Am gasit o viata mai buna? Ce am avut si ce avem acum?

Cu sistemul asta si programele astea de munca nu va fi niciodata timp de inchis magazine (decat prin lege), sau alte cele, pentru ca mereu vor exista oameni care au nevoie. Unii ca lucreaza in schimburi si seara de la 22:00h sau chiar mai tarziu, unde sa mai cumpere, altii ca lucreaza noaptea, sau circula in delegatii. Nici cum nu este bine si suficient.
Inainte se inchideau magazinele la 20:00h. Acum s-au gandit unii si lasa deschis pana la 21:00h. Ba altii pana la ora 24:00h.
Lucratorii...ii intreaba cineva pe ei? Nu.

Ori accepti niste conditii (ca lucrator in astfel de firme cu program special), si nu te mai plangi, ori te opui si iti gasesti altceva, sau ramai fara lucru.
Mai exista si metoda revoltei in grup, dar rar se aplica.

Ca sa schimbi ceva intr-un sistem ca un angrenaj trebuie sa schimbi totul.
Trebuie toti sa se schimbe. Si clienti si lucratori si angajatori.

Acum problema cu ce facem duminica si mersul la biserica.
Mai intai ca nu este atat de simplu.
Fiecare credinta are alt program.
Unii au liber sambata si slujbe dupa amiaza, sambata, in schimb lucreaza duminica.
Altii mai stiu eu cand.
Si daca ai serviciu, ma intreb cum trebuie sa procedeze angajatorul, ca sa poata sa se duca toti la biserica si sa aibe liber de sarbatorile lui?

Poate ca cei din tara nu realizeaza aceste lucruri, dar ele exista. Cand unul are Paste, altul nu are, cand unul e liber de Inaltare sau de Rusalii, altul nu este ca la el pica altfel.

Solutii? Ori se adapteaza bisericile, ori angajatorii. Ori se gaseste un compromis.

Ar mai fi solutia practicata pe la tara sau mai stiu eu: regula nescrisa.
Oamenii mergeau la camp, sau cu animalele, sau munceau in atelierul lor.
Dar duminca, sau in zi de sarbatoare toata lumea lasa lucrul si mergea la biserica si la hora. Punct. Nimeni nu-l oprea.
Nu stiu cum faceau cu animalele...

In fine, am aflat aici de o alta solutie. Un preot care ne-a vizitat candva biserica (ortodox), ne-a povestit cum a facut el. In timpul saptamanii oamenii nu puteau veni la slujba, ca lucrau.
Si atunci a luat o hotarare: facea slujbe dupa amiaza. Adica pentru sarbatoarea unui sfant nu mai facea Liturghie, ci vecernie cu acatistul sfantului, in seara de dinainte. (Eu am prins asa ceva inainte in tara).
Si toata lumea era multumita.

Acum ar putea lumea sa spuna ca de ce ne gandim numai la biserica duminica. Ca vor sa petreaca si timp cu familia, sa iasa undeva, sa mearga la un spectacol, sau la iarba verde.
Ar trebui sa se poata face amandoua. Si in tara chiar se mai poate.
In afara nu, pentru ca sunt alte conditii si nu mai intru in detalii.
Program de biserica 10:00-15:00 si drumul aferent dus si intors. S-a dus duminica.

Concluzia: masura in toate, grija si respect fata de om. Daca se vrea organiza mai bine totul, se poate.

Aici totul este inchis duminica. Magazine, piete, etc. Si oamenii s-au obsinuit.
Mai apar din cand in cand idei si incercari, dar nu au izbanda.
Pentru cei care trebuie sa lucreze la sfarsit de saptamana si in sarbatori este greu, chiar daca au liber alta data. E greu si pentru familiile lor.

Am lucrat si eu in schimburi si stiu cum este sa fii altfel decat restul lumii si am simtit si cum este cand lucreaza un parinte in zi de sarbatoare, sau sotul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare