Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.06.2017, 21:00:54
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mie mi-e teama ca tu esti foarte doritoare sa te mariti, asta vrei si asta cauti, si-atunci tu esti predispusa sa intelegi ceea ce-ti convine si sustine sperantele tale. Ai mare grija! Tocmai de aceea ai dat acest titlu topicului fiindca tu vrei sa crezi ca si el vrea casatorie, nu pentru ca el ar fi hotarat casatoria de la bun inceput, ci pentru ca tu vrei sa crezi asa.
Vreau sa ma casatoresc fiind si presata sa fac ceva, in viata si pe plan sentimental. Dar am ales oarecum gresit pana acum desi nu am avut relatii. Si o sa spun stop pana aici. Am mers dupa unul si dupa altul ca asa vrea unul si altul. Eu ma simt uneori ma nicaieri. Parca nu stiu de ce am ales, ce imi place si ce nu. Am tot asteptat schimbari in viata mea, am mama si tata. Ei imi spun sa fac ca ei ca eu nu stiu ce vreau. Si am tot facut cate una. Dar uneori simt ca o iau razna, ajung la capatul rabdarii si simt ca nu pot sa fac chiar orice si atunci vine si ma intreaba de ce nu faci asa? Pentru ca nu pot!! Sau nu imi place! M-am rugat sa imi dea Dumnezeu un sot bun, m-am rugat si sa fie voia Domnului in tot. Acum cred ca incep sa vad o luminita de undeva.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.06.2017, 06:38:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
... Dar uneori simt ca o iau razna, ajung la capatul rabdarii si simt ca nu pot sa fac chiar orice si atunci vine si ma intreaba de ce nu faci asa? Pentru ca nu pot!! Sau nu imi place! M-am rugat sa imi dea Dumnezeu un sot bun, m-am rugat si sa fie voia Domnului in tot. Acum cred ca incep sa vad o luminita de undeva.
Simt ca dorinta ta e foarte fierbinte si e normal sa urmaresti satisfactia daruirii tale catre familie.
Iti doresc sa te asculte Domnul!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.06.2017, 08:28:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Vreau sa ma casatoresc fiind si presata sa fac ceva, in viata si pe plan sentimental. Dar am ales oarecum gresit pana acum desi nu am avut relatii. Si o sa spun stop pana aici. Am mers dupa unul si dupa altul ca asa vrea unul si altul. Eu ma simt uneori ma nicaieri. Parca nu stiu de ce am ales, ce imi place si ce nu. Am tot asteptat schimbari in viata mea, am mama si tata. Ei imi spun sa fac ca ei ca eu nu stiu ce vreau. Si am tot facut cate una. Dar uneori simt ca o iau razna, ajung la capatul rabdarii si simt ca nu pot sa fac chiar orice si atunci vine si ma intreaba de ce nu faci asa? Pentru ca nu pot!! Sau nu imi place! M-am rugat sa imi dea Dumnezeu un sot bun, m-am rugat si sa fie voia Domnului in tot. Acum cred ca incep sa vad o luminita de undeva.
Poate gasesti aici pe forum...cine stie!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.06.2017, 09:38:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred ca sunt niste probleme mai ample si nu doar cu exprimarea..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.06.2017, 22:03:34
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Buna ziua
Am vorbit cu un baiat. Este plecat in strainatate. A zis ca el cauta o iubita si apoi sa isi faca o familie. Pentru ca nu a fost clar eu l-am intrebat direct ce vrea de la mine. Si am mai zis ca eu nu caut iubi. Si apoi a zis ca vrea sa fim doar amici. Ce vrea el de fapt?
Ramo, o sa fiu foarte dura cu tine, sa ma ierti: poate vrea o familie, dar nu cu tine.
Cel mai bun lucru care il poti face, e sa te rogi in genul: " Doamne, daca e pentru mine apropie-l, daca nu departeaza-l"
Si vei avea raspunsul in timp :)

Despre casatorie, nu tu alegi momentul, ci Doamne Doamne.


Bucurii in toate !
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.06.2017, 22:22:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Realitatea bate imagintia idealizata..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.06.2017, 18:40:43
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Ramo, o sa fiu foarte dura cu tine, sa ma ierti: poate vrea o familie, dar nu cu tine.
Cel mai bun lucru care il poti face, e sa te rogi in genul: " Doamne, daca e pentru mine apropie-l, daca nu departeaza-l"
Si vei avea raspunsul in timp :)

Despre casatorie, nu tu alegi momentul, ci Doamne Doamne.


Bucurii in toate !
Sa stiti ca ma rog pentru asta si ma ajuta Dumnezeu sa imi pun ordine in ganduri. Dumnezeu ajuta prin oameni, si m-a ajutat Dumnezeu sa vad lucrurile altfel. Daca vrea ma casatoresc daca nu asta este.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.06.2017, 18:42:25
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca sunt niste probleme mai ample si nu doar cu exprimarea..
Imi cer scuze pentru exprimare...tastatura. :))
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.06.2017, 10:58:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu era vorba de greselile de tastare...ai un mod confuz de a-ti expune ideile si probabil ca starea de confuzie nu se regaseste strict in modul de exprimare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde