Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.07.2012, 23:27:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Frumusetea este in inima omului ,atunci cand are putere si razbate in afara.
Frumusetea nu este apanajul intelectualilor si al cartilor. Ea sade si in piete si surade lui Dumnezeu .Poate mai mult in piete .De ce? Pentru ca depinde de intensitatea trairii...
O femeie care vinde morcovi ani de zile poate traieste mai intens relatia cu Dumnezeu,si o arata mai intens aproapelui,decat cineva care asteapta sa se faca seara sa vina sa scrie pe forum.
Frumusetea e peste tot ,si in Biserici ,si in carti ,si in dialogurile noastre ,dar si in piete.
Totul depinde doar de cata iubire simtim pentru Dumnezeu ,si reusim sa imprastiem in jur
Adevarat , adevarat , caci daca oferi dragoste, frumusetea va creste si toate acestea pentru ca dragostea este frumusetea sufletului .
Citeam odata ca unii oameni indiferent cat de batranii sunt niciodata nu isi pierd frumusestea. Au mutat-o din fetele in inimile lor .

Asa sa ne ajute Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.07.2012, 23:28:44
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frumusetea este in orice imprejurare omeneasca atunci cand lipsa, neajunsul de orice fel (fizic, psihic, material, spiritual) sunt intampinate cu marinimie de suflet de cel care detine sau are impresia, mai degraba, ca detine vreun avantaj: fizic, psihic, material, spiritual.

Cand am bani, uneori, ma intalnesc cu un barbat care nu are picioare. Sade intr-un carucior, langa un bloc cu magazine la parter, ca sa nu intre prea-n fata. Si cerseste.
Eu am bani, el nu are picioare.
Nu ii pot darui picioarele mele, ii pot darui insa 1 leu. Rareori mai mult.

Frumusetea lui este ca, de cate ori ii daruiesc un ban, isi ridica ochii spre mine si zice cu gura lui stirba un "Bogdaproste" cat un requiem de Mozart sau cat "oda bucuriei" a lui Beethoven, ca sa raman la muzica.
Iar in ochii acelui batran este o lumina care imi daruieste infinit mai mult decat soarele.
Iar bucuria din cuvantul lui este mai mare decat toata bucuria din pieptul meu pe care, ce-i drept, i-o ofer cat pot mai expresiv atunci cand ii intind hartia (ma jenez, din nu stiu ce prejudecata, sa ii dau monezi).

Lui ii lipsesc picioarele si banii. Mie imi lipsesc bucuria si credinta.
Iata, asta-i frumusetea: cand oamenii isi ofera unii altora ceea ce le lipseste, cu gandul la Dumnezeu si la semen.

Da, nu am tastat gresit. Repet: oferim ceea ce ne lipseste, de fapt - el imi ofera picioarele lui, eu ii ofer bucuria si credinta mea, care se oglindesc in el, asa incat sa aflu si eu cumva de ele...
Dar aici, "in ghicitura", cu totul altfel se vad toate acestea...:)

http://www.youtube.com/watch?v=Zi8vJ_lMxQI

Frumusetea este intalnire intamplata ca dragoste. Altminteri este uriciune.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.07.2012, 15:02:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Profesorul doctor Dan Mircea Enescu, seful Clinicii de Chirurgie Plastica Reconstructiva Pediatrica din cadrul Spitalului de Urgenta pentru Copii din Bucuresti. Un articol despre el gasiti aici:
http://www.crestinortodox.ro/intervi...ata-70528.html
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.07.2012, 03:59:05
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit bănuțul văduvei ~ valuta forte a Bisericii

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
glykys,

poti sa-i rasplatesti generozitatea cu aceeasi moneda, sa-i dai 10 lei in loc de 2 si sa spui ca mai treci tu pe acolo sa iei restul de flori :)
Un sfat foarte interesant, de luat aminte ! :)

Poate sunt off-topic, dar cred că această bătrânică, și alții ca ea, sunt făcuți din același aluat ca și văduva care a aruncat cei 2 bănuți, singura ei avere, în cutia milelor la intrarea în templul din Ierusalim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.07.2012, 16:31:37
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


Sunt atat de multi!!! Si totusi din ce in ce mai putini!!
Nu e meritul meu, nu eu am gasit aceasta fotografie... Bucurati-va ochii si odihniti-va sufletul..
Am furat-o sa v-o arat si voua.......

Last edited by Adriana Cluj; 28.07.2012 at 18:41:28.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.07.2012, 18:47:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Scena 1 - Un batranel cu multe buchetele de busuioc, 1 leu firul, in vacarmul de la Unirii. Cred ca era in carje, stand jos, topit de caldura. A dat slava Domnului cand a vazut ca ii vine un cumparator. S-a bucurat atat de mult ca i-am cumparat niste fire, de parca ar fi primit cine stie ce comoara. Odata cu busuiocul am primit o ploaie de binecuvantari si de bogdaproste.

Scena 2 - Intru in biserica avand in mana firele de la busuioc. Nici nu apuc sa ma inchin, ca ma si trage o babuta, cea care e cam surda si nu se sincronizeaza la Amin. Imi cere cu multa blandete in glas un fir de busuioc. O invit sa isi aleaga. Nu, vrea sa ii dau cu mana mea, ca asa se face pomana. Trag un fir de busuioc dintr-un buchetel si il primeste ca pe o mare comoara, bogdaproste, mirosindu-l si admirandu-i prospetimea. Ma gandesc apoi ca i-am dat prea putin si ma indur sa ii dau un buchetel intreg. Vai, cata bucurie! Imi povestea ca acum cateva zile a fost ziua ei, a facut 87 de ani, a venit fiica ei si i-a adus niste "din alea mari, cum le zice?", niste gladiole mari, pe care le-a pus in vaza. Tot acolo o sa aseze si acest busuioc, langa gladiole... Parintele deja incepuse sa dea binecuvantarea pentru slujba, "Binecuvantata este imparatia..." Batranica ma tinea de o mana si cu cealalta tinea busuiocul. Cu adevarat binecuvantata!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.07.2012, 19:27:11
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul

Sunt atat de multi!!! Si totusi din ce in ce mai putini!!
Nu e meritul meu, nu eu am gasit aceasta fotografie... Bucurati-va ochii si odihniti-va sufletul..
Am furat-o sa v-o arat si voua.......
Imaginea aceasta imi aduce aminte de ceva.....

In februarie cand zapada era cat casa si erau f multi sinistrati, cativa preoti condusi de protopot au plecat pe la sate cu alimente, unde erau sinistrati oameni mai amarati, la un moment dat au ajuns la o batranica si preotii au spus de ce sunt acolo ca sa o ajute numai ca batranica a inteles ca preotii adunau alimemnte pentru sinistrati si vine batranica cu o paine si spune: altceva nu am doar aceasta paine sa o dati cui considerati... preotii au zis ca nu a inteles si ca ei vor sa o ajute cu alimente. M-a impresionat batranica.... un singur lucru mai avea si..era gata sa renunte la el.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.07.2012, 22:39:54
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Lui ii lipsesc picioarele si banii. Mie imi lipsesc bucuria si credinta.
.
Si in plus,el are si recunostinta
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.07.2012, 23:16:14
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Imaginea aceasta imi aduce aminte de ceva.....

In februarie cand zapada era cat casa si erau f multi sinistrati, cativa preoti condusi de protopot au plecat pe la sate cu alimente, unde erau sinistrati oameni mai amarati, la un moment dat au ajuns la o batranica si preotii au spus de ce sunt acolo ca sa o ajute numai ca batranica a inteles ca preotii adunau alimemnte pentru sinistrati si vine batranica cu o paine si spune: altceva nu am doar aceasta paine sa o dati cui considerati... preotii au zis ca nu a inteles si ca ei vor sa o ajute cu alimente. M-a impresionat batranica.... un singur lucru mai avea si..era gata sa renunte la el.
Impresionant!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.07.2012, 23:18:02
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul

Sunt atat de multi!!! Si totusi din ce in ce mai putini!!
Nu e meritul meu, nu eu am gasit aceasta fotografie... Bucurati-va ochii si odihniti-va sufletul..
Am furat-o sa v-o arat si voua.......

Aceasta batranica imi aduce aminte de bunica mea, Dumnezeu s-o odihneasca si s-o ierte!

Sa pretuim bunicii pana cand ii mai avem cu noi!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
oamenii - omenirea dobrin7m Generalitati 14 06.01.2013 23:44:14
In jurul vostru sunt oameni credinciosi? cred_cu_adevarat Generalitati 26 12.12.2012 05:10:49
De ce il resping oamenii pe Hristos ? Savonarola Biserica Ortodoxa Romana 79 18.01.2012 23:23:21
Sa fim sensibili la ce se petrece in jurul nostru Nicoletapopa Calugarul 15 12.12.2009 22:22:54
Oamenii care vor implinirea Maria82 Nunta 40 12.11.2009 13:38:50