Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2007, 20:28:15
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Uneori gresim fara sa ne dam seama , un singur gand, creat si influentat de niste vorbe neadevarate te duce la pacat. Alunga gandurile false si nu da importanta barfelor, poti ranii pe cineva pe care il indragesti si nu vrei sa -l ranesti si care nu merita sa fie ranit.
Roaga -te la Dumnezeu sa te ierte si roaga-l pe Duhovnicul tau sa se roage pt tine(dar mai intai cere-ti iertare ca l-ai suparat cu vorbele sau cu gandurile tale ) si multumeste-i Domnului ca desii nu esti vrednic ti-a indreptat pasii spre Preotul ales chiar de El.
Sper sa ma ierte Domnul si pe mine ca si eu am gresit cu un gand gresit fata de Parintele care m-a botezat, chiar la Sfanta slujba,cu vre-o 2 saptamani inainte,(venindu mi in gand niste vorbe ale unora ce nu aveau de lucru) dar am alungat gandul acel mincinos si m-am rugat Domnului sa ma ierte desii nu am meritat sa ma asculte dupa astfel de gand,(barfa falsa) .Nu avem dreptul sa gandim rau despre Preoti si chiar nici despre oameni, toti suntem pacatosi. De aceea a trimis Dumnezeu Preotii intre noi, sa ne indreptam . Asta trebue sa -ti dea de gandit, ca pe cine judeci, nu sa-i judeci fara sa stii ce faci. Pe Preoti i-a lasat Domnul sa te indrume nu pe tine , pacatosul, sa-i indrumi pe Preoti.
Cand gresim fata de un Preot gresim inaintzea lui Dumnezeu, asa cum zice si in Biblie.
Dumnezeu sa ne ierte si sa ne miluiasca pe toti pacatosii.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2007, 21:46:14
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

si mie mi s-a intamplat sa ii critic pe unii preoti pt ceea ce sunt, cum se comporta, ce fac dar mi-am dat seama ca nu e bine sa ii judec pe ceilalti. si preotii sunt ca si noi, sunt oameni si fac pacate si Dumnezeu este sg in fatza caruia ei vor raspunde la un moment dat. sa ne rugam pt ei
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
lipeste ti DOAMNE SUFLETUL DE MINE alina Generalitati 6 19.08.2010 15:30:43
Probleme de inregistrare-pacatoasa paccatoasa Generalitati 10 30.06.2009 21:44:29
Doamne iarta militari BogdanBogdan Generalitati 18 22.03.2008 20:29:18
Doamne Isuse ,miluieste-ma pe mine pacatosul bobby Pocainta 10 05.03.2008 16:00:24
Doamne iarta-ne pe noi pacatosii si ne miluieste serb_crina Preotul 3 04.12.2007 21:54:16