Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.11.2009, 01:44:28
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit Apocalipsa

De ce nu stie Fiul ziua cand va fi sfarsitul lumii?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.12.2009, 16:27:35
mariamary's Avatar
mariamary mariamary is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2009
Mesaje: 6
Implicit

Sincer,eu cred ca nu vei primi un raspuns concret la intrebarea aceasta.Sunt unele lucruri care trebuie sa le luam ca atare,care nu au o explicatie(cel putin una pe care s-o intelegem noi)sau care nu trebuie explicate deoarece nu ne-ar ajuta cu nimic la mantuire.

Cu toate ca Dumnezeu e unul singur,sunt trei personalitati diferite,fiecare cu o alta "functie".Tatal L-a creat pe Fiu,cu toate ca El exista dintotdeauna,si din Fiu purcede Duhul Sfant,care,la fel,nu are inceput.Lucrurile acestea le stim,le acceptam,dar oare incercam sa le intelegem?Nu.Pentru ca nu putem.Si cred ca e de ajuns sa le stim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.12.2009, 17:06:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamary Vezi mesajul
Sincer,eu cred ca nu vei primi un raspuns concret la intrebarea aceasta.Sunt unele lucruri care trebuie sa le luam ca atare,care nu au o explicatie(cel putin una pe care s-o intelegem noi)sau care nu trebuie explicate deoarece nu ne-ar ajuta cu nimic la mantuire.
In Dumnezeu-Fiul sunt doua firi, doua vointe: divina si umana. Firea divina le stie pe toate ca Persoana a Lui Dumnezeu si firea umana nu stie cand va veni sfarsitul lumii.

Persoanele Lui Dumnezeu sunt deopotriva, nu egale in sens matematic, nu identice. Unele lucruri sunt suprarationale pentru noi si trebuie sa ramana asa din moment ce nu ni s-a descoperit mai mult deocamdata.

Citat:
În prealabil postat de mariamary Vezi mesajul
Cu toate ca Dumnezeu e unul singur,sunt trei personalitati diferite,fiecare cu o alta "functie".Tatal L-a creat pe Fiu,cu toate ca El exista dintotdeauna,si din Fiu purcede Duhul Sfant,care,la fel,nu are inceput.Lucrurile acestea le stim,le acceptam,dar oare incercam sa le intelegem?Nu.Pentru ca nu putem.Si cred ca e de ajuns sa le stim.
Nu personalitati, ci Persoane.

Tatal L-a nascut pe Fiul, nu L-a creat.

Duhul Sfant de la Tatal purcede, nu de la Fiul sau de la Tatal si de la Fiul. Vezi in Crez.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.12.2009, 17:16:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
De ce nu stie Fiul ziua cand va fi sfarsitul lumii?
Buna intrebare!
Sa ne rugam ca El sa ne spuna de ce nu stie!

Nu inteleg de ce trebuie noi sa dam acest raspuns, mi se pare un pic deplasat sa tot facem pe avocatii care evident pot scornii tot felul de explicatii asa cum se si intimpla.

La noi ca la noi dar sa vezi ce volume de explicatii ti-ar da catolicii, care cred ca Sf Duh purcede SI de la Hristos
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2009, 18:56:19
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Dumnezeu-Fiul ca OM nu stie cand va veni sfarsitul ci numai Tatal, ca DUMNEZEU! In fiinta Sa, Hristos stie TOT la fel ca si Duhul SFant, dar avand in vederea umanitatea Sa, nu avea cum sa stie! Ca a avut toate cele ale noastre, mai putin PACATUL!!!
Cele ce a spus despre Sfarsit ca se vor implini, a spus ca SEMNE, dar nu ne-a dat DATA, caci va veni va un fur noaptea, cand nimeni nu se va astepta! Caci in ce te voi afla, in aceea te voi judeca!
Nu a spus nimanui despre Judecata, tocmai ca fiecare dintre noi sa lucreze la mantuirea Sufletului sau! A spus numai semnele!
Dar mai bine sa ne intereseze SFARSITUL NOSTRU nu al lumii caci noi nu raspundem de lume, ci de NOI INSINE!!!
__________________
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.12.2009, 12:09:42
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Raspunsul este in Matei 19.14

Doamne-ajuta!

Este firesc sa vrem a sti. Si este bine ca este asa. Ceea ce nu este bine se refera la faptul ca din varii motive ne preocupa in exclusivitate exteriorul si pierdem din vedere esentialul: sinele (interiorul). Cand, in sfarsit intoarcem privirea catre noi si descoperim ca aceasta este Calea spre cunoastere deplina (microcosmosul si macrocosmosul) de cele mai multe ori este prea tarziu. Ceea ce trebuia sa fie un vas curat care sa fie oferit Lui pentru a ne afla rostul pe lume, nu mai este decat o mana de cioburi risipite in praful uitarii. Cu ele venim in fata Lui si, daca mai avem un bob de remuscare in noi, incepe lungul si anevoiosul drum al reintregirii in firea de inceput (cea pregatita inca de la Sfantul Botez).

De ce am facut o introducere atat de lunga? Pentru ca, desi am mai scris aceste lucruri, sunt frati care, din motive care mi-e teama ca nici ei nu le cunosc in profunzime, il acuza pe Dumnezeu de cele ce ei nu vor sa inteleaga. Desi Domnul Iisus Hristos ne invita sa cunoastem, ne spune si ne exemplifica cu propria Sa viata cum putem avea acces la Adevar, noi ne incapatanam sa vrem a cunoaste pe alte cai. NU SE POATE. Nu o spun eu. O spune istoria. Tot istoria ne confirma ca Iisus Hristos este Calea. Sute de Sfinti si miliarde de ingeri in frunte cu Maica Domnului se roaga pentru noi ca sa gasim drumul. Si, cati au urechi de auzit si ochi de vazut? Din ce in ce mai putini. Asa marsaluim, orbi si surzi, insensibili si irationali printr-o lume cu straluciri de tinichea, catre pragul apocaliptic. Vrem a sti cand va fi. Vrem data exacta. Nu exista aceasta reprezentare calendaristica a debutului ireversibil al acelor peste o mie de zile cumplite. Acel prag apocaliptic va fi mai devreme sau mai tarziu functie de noi. Cu cat mai multi vom fi cei care ne vom indeparta de modelul Hristic, cu atat va fi mai devreme.

Se repeta cu o insistenta demna de o cauza mult mai buna ca e de mirare ca Iisus Hristos nu stia cand vor fi acele zile si nopti infernale. Nu e nimic de uimire. Cum sa stie Fiul, cand Tatal nu a randuit in mod calendaristic acel moment. Culmea este ca nu realizam ca noi suntem cei care vom decide vremea aceea. Poate ca, discutand aceste lucruri, constientizam mai bine dimensiunea decisiva a IUBIRII APROAPELUI. A comuniunii. Sau, apocaliptic vorbind, a promovarii raului, a insingurarii si, as sublinia in mod deosebit, A IMPIEDICARII COPIILOR SA-L CUNOASCA PE IISUS HRISTOS, CHEIA DE BOLTA A RELATIEI OM-DUMNEZEU.

Asa ca, dragii mei, decat sa persiflam texte sfinte, mai folositor ne-ar fi sa luam aminte la semnificatiile formidabile ale indemnului lui Fiului:

"Lasati copiii sa vina la Mine, ca a unora ca acestia este Imparatia cerurilor, ( Matei 19,14)"

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.01.2010, 02:43:07
linistit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
De ce nu stie Fiul ziua cand va fi sfarsitul lumii?
Capitolul 24

1. La ieșirea din Templu, pe când mergea Isus, ucenicii Lui s-au apropiat de El ca să-I arate clădirile Templului.

2. Dar Isus le-a zis: „Vedeți voi toate aceste lucruri? Adevărat vă spun că nu va rămâne aici piatră pe piatră, care să nu fie dărâmată.”

3. El a șezut jos pe muntele Măslinilor. Și ucenicii Lui au venit la El la o parte, și I-au zis: „Spune-ne, când se vor întâmpla aceste lucruri? Și care va fi semnul venirii Tale și al sfârșitului veacului acestuia?”

4. Drept răspuns, Isus le-a zis: „Băgați de seamă să nu vă înșele cineva.

5. Fiindcă vor veni mulți în Numele Meu, și vor zice: ,Eu sunt Hristosul!’ Și vor înșela pe mulți.

6. Veți auzi de războaie și vești de războaie: vedeți să nu vă spăimântați, căci toate aceste lucruri trebuie să se întâmple. Dar sfârșitul tot nu va fi atunci.

7. Un neam se va scula împotriva altui neam, și o împărăție împotriva altei împărății; și, pe alocuri, vor fi cutremure de pământ, foamete și ciumă.

8. Dar toate aceste lucruri nu vor fi decât începutul durerilor.

9. Atunci vă vor da să fiți chinuiți, și vă vor omorî; și veți fi urâți de toate neamurile pentru Numele Meu.

10. Atunci mulți vor cădea, se vor vinde unii pe alții, și se vor urî unii pe alții.

11. Se vor scula mulți prooroci mincinoși, și vor înșela pe mulți.

12. Și, din pricina înmulțirii fărădelegii, dragostea celor mai mulți se va răci.

13. Dar cine va răbda până la sfârșit, va fi mântuit.

14. Evanghelia aceasta a Împărăției va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârșitul.

15. De aceea, când veți vedea ,urâciunea pustiirii’, despre care a vorbit proorocul Daniel, ,așezată în locul sfânt’ – cine citește să înțeleagă! –

16. atunci, cei ce vor fi în Iudea, să fugă la munți;

17. cine va fi pe acoperișul casei, să nu se pogoare să-și ia lucrurile din casă;

18. și cine va fi la câmp, să nu se întoarcă să-și ia haina.

19. Vai de femeile, care vor fi însărcinate și de cele ce vor da țâță în zilele acelea!

20. Rugați-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat.

21. Pentru că atunci va fi un necaz așa de mare, cum n-a fost niciodată de la începutul lumii până acum, și nici nu va mai fi.

22. Și dacă zilele acelea n-ar fi fost scurtate, nimeni n-ar scăpa; dar, din pricina celor aleși, zilele acelea vor fi scurtate.

23. Atunci dacă vă va spune cineva: ,Iată, Hristosul este aici, sau acolo’, să nu-l credeți.

24. Căci se vor scula Hristoși mincinoși și prooroci mincinoși; vor face semne mari și minuni, până acolo încât să înșele, dacă va fi cu putință, chiar și pe cei aleși.

25. Iată, că v-am spus mai dinainte.

26. Deci, dacă vă vor zice: ,Iată-L în pustie’, să nu vă duceți acolo! ,Iată-L în odăițe ascunse’, să nu credeți.

27. Căci, cum iese fulgerul de la răsărit și se vede până la apus, așa va fi și venirea Fiului omului.

28. Oriunde va fi stârvul (Sau: hoit, mortăciune.), acolo se vor aduna vulturii.

29. Îndată după acele zile de necaz, ,soarele se va întuneca, luna nu-și va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, și puterile cerurilor vor fi clătinate.’

30. Atunci se va arăta în cer semnul Fiului omului, toate semințiile pământului se vor boci, și vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere și cu o mare slavă.

31. El va trimite pe îngerii Săi cu trâmbița răsunătoare, și vor aduna pe aleșii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor până la cealaltă.

32. De la smochin învățați pilda lui: Când îi frăgezește și înfrunzește mlădița, știți că vara este aproape.

33. Tot așa, și voi, când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul omului este aproape, este chiar la uși.

34. Adevărat vă spun că, nu va trece neamul acesta până se vor întâmpla toate aceste lucruri.

35. Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.

36. Despre ziua aceea și despre ceasul acela, nu știe nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.

37. Cum s-a întâmplat în zilele lui Noe, aidoma se va întâmpla și la venirea Fiului omului.

38. În adevăr, cum era în zilele dinainte de potop, când mâncau și beau, se însurau și se măritau, până în ziua când a intrat Noe în corabie,

39. și n-au știut nimic, până când a venit potopul și i-a luat pe toți, tot așa va fi și la venirea Fiului omului.

40. Atunci, din doi bărbați care vor fi la câmp, unul va fi luat și altul va fi lăsat.

41. Din două femei care vor măcina la moară, una va fi luată și alta va fi lăsată.

42. Vegheați dar, pentru că nu știți în ce zi va veni Domnul vostru.

43. Să știți că, dacă ar ști stăpânul casei la ce strajă din noapte va veni hoțul, ar veghea și n-ar lăsa să-i spargă casa.

44. De aceea, și voi fiți gata; căci Fiul omului va veni în ceasul în care nu vă gândiți.

45. Care este deci robul credincios și înțelept, pe care l-a pus stăpânul său peste ceata slugilor sale, ca să le dea hrana la vremea hotărâtă?

46. Ferice de robul acela, pe care stăpânul său, la venirea lui, îl va găsi făcând așa!

47. Adevărat vă spun că îl va pune peste toate averile sale.

48. Dar dacă este un rob rău, care zice în inima lui: ,Stăpânul meu zăbovește să vină!’

49. Dacă va începe să bată pe tovarășii lui de slujbă, și să mănânce și să bea cu bețivii,

50. stăpânul robului aceluia va veni în ziua în care el nu se așteaptă, și în ceasul pe care nu-l știe,

51. îl va tăia în două, și soarta lui va fi soarta fățarnicilor; acolo va fi plânsul și scrâșnirea dinților.


eu mi-as pune intrebarea care este robul credincios si intelept ....caci dupa cum reiese din aceste versete este ultima slujba inainte de a veni EL.Ucenicii au putut spune ca ei au gasit pe Meshiah,cei mintuiti si-au recunoscut trimisul,noi ce recunoastem?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.01.2010, 02:49:11
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistit Vezi mesajul
Capitolul 24

1. La ieșirea din Templu, pe când mergea Isus, ucenicii Lui s-au apropiat de El ca să-I arate clădirile Templului.

2. Dar Isus le-a zis: „Vedeți voi toate aceste lucruri? Adevărat vă spun că nu va rămâne aici piatră pe piatră, care să nu fie dărâmată.”

3. El a șezut jos pe muntele Măslinilor. Și ucenicii Lui au venit la El la o parte, și I-au zis: „Spune-ne, când se vor întâmpla aceste lucruri? Și care va fi semnul venirii Tale și al sfârșitului veacului acestuia?”

4. Drept răspuns, Isus le-a zis: „Băgați de seamă să nu vă înșele cineva.

5. Fiindcă vor veni mulți în Numele Meu, și vor zice: ,Eu sunt Hristosul!’ Și vor înșela pe mulți.

6. Veți auzi de războaie și vești de războaie: vedeți să nu vă spăimântați, căci toate aceste lucruri trebuie să se întâmple. Dar sfârșitul tot nu va fi atunci.

7. Un neam se va scula împotriva altui neam, și o împărăție împotriva altei împărății; și, pe alocuri, vor fi cutremure de pământ, foamete și ciumă.

8. Dar toate aceste lucruri nu vor fi decât începutul durerilor.

9. Atunci vă vor da să fiți chinuiți, și vă vor omorî; și veți fi urâți de toate neamurile pentru Numele Meu.

10. Atunci mulți vor cădea, se vor vinde unii pe alții, și se vor urî unii pe alții.

11. Se vor scula mulți prooroci mincinoși, și vor înșela pe mulți.

12. Și, din pricina înmulțirii fărădelegii, dragostea celor mai mulți se va răci.

13. Dar cine va răbda până la sfârșit, va fi mântuit.

14. Evanghelia aceasta a Împărăției va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârșitul.

15. De aceea, când veți vedea ,urâciunea pustiirii’, despre care a vorbit proorocul Daniel, ,așezată în locul sfânt’ – cine citește să înțeleagă! –

16. atunci, cei ce vor fi în Iudea, să fugă la munți;

17. cine va fi pe acoperișul casei, să nu se pogoare să-și ia lucrurile din casă;

18. și cine va fi la câmp, să nu se întoarcă să-și ia haina.

19. Vai de femeile, care vor fi însărcinate și de cele ce vor da țâță în zilele acelea!

20. Rugați-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat.

21. Pentru că atunci va fi un necaz așa de mare, cum n-a fost niciodată de la începutul lumii până acum, și nici nu va mai fi.

22. Și dacă zilele acelea n-ar fi fost scurtate, nimeni n-ar scăpa; dar, din pricina celor aleși, zilele acelea vor fi scurtate.

23. Atunci dacă vă va spune cineva: ,Iată, Hristosul este aici, sau acolo’, să nu-l credeți.

24. Căci se vor scula Hristoși mincinoși și prooroci mincinoși; vor face semne mari și minuni, până acolo încât să înșele, dacă va fi cu putință, chiar și pe cei aleși.

25. Iată, că v-am spus mai dinainte.

26. Deci, dacă vă vor zice: ,Iată-L în pustie’, să nu vă duceți acolo! ,Iată-L în odăițe ascunse’, să nu credeți.

27. Căci, cum iese fulgerul de la răsărit și se vede până la apus, așa va fi și venirea Fiului omului.

28. Oriunde va fi stârvul (Sau: hoit, mortăciune.), acolo se vor aduna vulturii.

29. Îndată după acele zile de necaz, ,soarele se va întuneca, luna nu-și va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, și puterile cerurilor vor fi clătinate.’

30. Atunci se va arăta în cer semnul Fiului omului, toate semințiile pământului se vor boci, și vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere și cu o mare slavă.

31. El va trimite pe îngerii Săi cu trâmbița răsunătoare, și vor aduna pe aleșii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor până la cealaltă.

32. De la smochin învățați pilda lui: Când îi frăgezește și înfrunzește mlădița, știți că vara este aproape.

33. Tot așa, și voi, când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul omului este aproape, este chiar la uși.

34. Adevărat vă spun că, nu va trece neamul acesta până se vor întâmpla toate aceste lucruri.

35. Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.

36. Despre ziua aceea și despre ceasul acela, nu știe nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.

37. Cum s-a întâmplat în zilele lui Noe, aidoma se va întâmpla și la venirea Fiului omului.

38. În adevăr, cum era în zilele dinainte de potop, când mâncau și beau, se însurau și se măritau, până în ziua când a intrat Noe în corabie,

39. și n-au știut nimic, până când a venit potopul și i-a luat pe toți, tot așa va fi și la venirea Fiului omului.

40. Atunci, din doi bărbați care vor fi la câmp, unul va fi luat și altul va fi lăsat.

41. Din două femei care vor măcina la moară, una va fi luată și alta va fi lăsată.

42. Vegheați dar, pentru că nu știți în ce zi va veni Domnul vostru.

43. Să știți că, dacă ar ști stăpânul casei la ce strajă din noapte va veni hoțul, ar veghea și n-ar lăsa să-i spargă casa.

44. De aceea, și voi fiți gata; căci Fiul omului va veni în ceasul în care nu vă gândiți.

45. Care este deci robul credincios și înțelept, pe care l-a pus stăpânul său peste ceata slugilor sale, ca să le dea hrana la vremea hotărâtă?

46. Ferice de robul acela, pe care stăpânul său, la venirea lui, îl va găsi făcând așa!

47. Adevărat vă spun că îl va pune peste toate averile sale.

48. Dar dacă este un rob rău, care zice în inima lui: ,Stăpânul meu zăbovește să vină!’

49. Dacă va începe să bată pe tovarășii lui de slujbă, și să mănânce și să bea cu bețivii,

50. stăpânul robului aceluia va veni în ziua în care el nu se așteaptă, și în ceasul pe care nu-l știe,

51. îl va tăia în două, și soarta lui va fi soarta fățarnicilor; acolo va fi plânsul și scrâșnirea dinților.


eu mi-as pune intrebarea care este robul credincios si intelept ....caci dupa cum reiese din aceste versete este ultima slujba inainte de a veni EL.Ucenicii au putut spune ca ei au gasit pe Meshiah,cei mintuiti si-au recunoscut trimisul,noi ce recunoastem?
Litera ucide.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.01.2010, 08:22:55
REBUS REBUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2006
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
De ce nu stie Fiul ziua cand va fi sfarsitul lumii?
Dacă vă referiți la :
“Că iată vin curând. Fericit cel ce păzește cuvintele prorociei acestei cărți!”
ai înțeles greșit “Că iată vin curând” se referă la răsplata păzirii prorociei și nu la timp, pentru că indiferent dacă noi înțelegem sau nu TOATE se vor întâmpla la vremea lor, așa cum putem noi să înțelegem prin IUBIRE sau durere.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.01.2010, 12:34:18
linistit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Litera ucide.
confunzi litera cu descoperirea,legea lui Moise este litera care tine inca valul neintelegerii dar ce a vorbit Domnul este Duhul literei,intelesul,asadar "cuvintele pe care vi le spun eu sint DUH SI VIATA",spunea Iisus.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apocalipsa Gabriel-G Spiritualitatea ortodoxa 1 05.12.2011 22:03:32
Apocalipsa gabrielazamfir Intrebari utilizatori 9 03.03.2010 17:07:36
Apocalipsa IonutS Din Noul Testament 54 01.08.2009 13:05:58
APOCALIPSA elyere Despre Biserica Ortodoxa in general 15 01.06.2008 00:49:27
APOCALIPSA saccsiv Generalitati 5 30.03.2008 11:40:27