Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2010, 20:35:20
DavidM DavidM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Mesaje: 5
Implicit Despre sarcina

Va rog frumos, iertati ma pentru ca cred ca sunt cam afara de subiectul... Dar vreau sa va intreb, existea o problema "duhovnicesc" daca o femeia insarcinata foloseste acidul folic sau vitamine prenatale? Eu nu vad nicio problema, dar am observat ca inca exista reticenta pentru asa ceva.
Doamne ajuta si iarasi, iertati ma!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2010, 20:39:57
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Unde exista reticenta ? E o chestiune de ordin medical.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2010, 23:36:33
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Unde exista reticenta ? E o chestiune de ordin medical.
Si avortul e. Ma refer la cazurile medicale dupa cum ziceai. Stii ca si atunci tot femeia e vinovata, nu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2010, 02:07:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DavidM Vezi mesajul
Va rog frumos, iertati ma pentru ca cred ca sunt cam afara de subiectul... Dar vreau sa va intreb, existea o problema "duhovnicesc" daca o femeia insarcinata foloseste acidul folic sau vitamine prenatale? Eu nu vad nicio problema, dar am observat ca inca exista reticenta pentru asa ceva.
Doamne ajuta si iarasi, iertati ma!
Ce problema ar putea sa existe, nu inteleg?
Sunt vitamine care ajuta la intarirea corpului mamei, ca sa nu se sece prea mult de aceste vitamine pe care copilul tot si le ia. Unrori, daca mama nu se alimenteaza corect, poate chiar sa aiba probleme copilul.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2010, 09:24:48
DavidM DavidM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Mesaje: 5
Implicit Multumesc!

Am avut o discutie despre aceasta tema cu cateva persoane, credinciosi, si m-au zis: "Acidul folic? Vitamine prenatale? Nuu, Dumnezeu are grija de copilul, nu e nevoie de nimic". La fel pentru a vizita la ginecolog. Iata de ce am intrebat aici, caci stiu ca Dumnezeu ne ajuta, dar si noi trebuie sa ne ajutam pe noi insine.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2010, 11:34:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DavidM Vezi mesajul
Am avut o discutie despre aceasta tema cu cateva persoane, credinciosi, si m-au zis: "Acidul folic? Vitamine prenatale? Nuu, Dumnezeu are grija de copilul, nu e nevoie de nimic". La fel pentru a vizita la ginecolog. Iata de ce am intrebat aici, caci stiu ca Dumnezeu ne ajuta, dar si noi trebuie sa ne ajutam pe noi insine.

Doamne ajuta!
Of, of!
Pai daca e pe asa, daca facem vreo boala, sa nu ne mai ducem la doctor, ca are grija Dumnezeu, nu? Sa ajungem ca sectantii care refuza transfuzia chiar cu riscul mortii?
Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista. In vremurile cand nu existau toate astea, vitamine, igiena, vizita la ginecolor, dpostarea bolilor, mureau majotitatea copiilor la nastere sau inainte si de multe ori, murea si mama la nastere. Acolo am vrea sa ajungem?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2010, 13:42:55
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DavidM Vezi mesajul
Am avut o discutie despre aceasta tema cu cateva persoane, credinciosi, si m-au zis: "Acidul folic? Vitamine prenatale? Nuu, Dumnezeu are grija de copilul, nu e nevoie de nimic". La fel pentru a vizita la ginecolog. Iata de ce am intrebat aici, caci stiu ca Dumnezeu ne ajuta, dar si noi trebuie sa ne ajutam pe noi insine.

Doamne ajuta!
In acatistul Sf. Arhanghel Rafail, il laudam pe acesta pentru stiinta cu care l-a inzestrat Dumnezeu si pentru ca ii ajuta pe cei care studiaza medicina, pentru ca l-a indrumat pe Sf. Pantelimon si pe alti sfinti doctori in decursul timpului.

Nu te mai lua dupa tot ce zic "credinciosii", daca ai nelamuriri, vorbeste direct cu duhovnicul, ca de superstitii si aiureli dam cu totii pe dinafara si ne trezim de multe ori mai catolici decat papa.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2010, 18:33:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Legat de chestia asta, am auzit un banc bun:

Venise viitura și tot satul era inundat. Nu se mai putea circula pe ulițe și apa intrase deja în case. Vine armata cu TAB-uri să evacueze lumea. Ion "Nu și nu ! Pe mine m-o ajuta Dumnezeu !". Pleacă escadronul cu toți ceilalți, lăsându-l pe Ion în ale lui. Apa urcă și Ion e în pod când vine polița cu șalupe rapide să-l ia de acolo. Ion "Nu și nu ! Pe mine m-o ajuta Dumnezeu !". Cu nebunul nu te pui, nu aveau mandat să-l ia pe sus, așa că îl lasă acolo. Mai urcă apa și Ion e pe acoperiș când vine elicopterul SMURD. Ion ? "Nu și nu ! Pe mine m-o ajuta Dumnezeu !". Pleacă și SMURD-ul și inevitabilul se produce. Ion se îneacă. Ajuns în fața Sf Petru, Ion al nostru spune amărât "Atâta am crezut că m-o ajuta Dumnezeu, da iacă, nu m-o ajutat !" La care Sf Petru "Poftiiiiim ? Aicea în registru la mine zice că Șefu' ți-a trimis de trei ori ajutor, dar tu ai spus de trei ori: "Nu și nu !"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2010, 18:36:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Legat de chestia asta, am auzit un banc bun:

Venise viitura și tot satul era inundat. Nu se mai putea circula pe ulițe și apa intrase deja în case. Vine armata cu TAB-uri să evacueze lumea. Ion "Nu și nu ! Pe mine m-o ajuta Dumnezeu !". Pleacă escadronul cu toți ceilalți, lăsându-l pe Ion în ale lui. Apa urcă și Ion e în pod când vine polița cu șalupe rapide să-l ia de acolo. Ion "Nu și nu ! Pe mine m-o ajuta Dumnezeu !". Cu nebunul nu te pui, nu aveau mandat să-l ia pe sus, așa că îl lasă acolo. Mai urcă apa și Ion e pe acoperiș când vine elicopterul SMURD. Ion ? "Nu și nu ! Pe mine m-o ajuta Dumnezeu !". Pleacă și SMURD-ul și inevitabilul se produce. Ion se îneacă. Ajuns în fața Sf Petru, Ion al nostru spune amărât "Atâta am crezut că m-o ajuta Dumnezeu, da iacă, nu m-o ajutat !" La care Sf Petru "Poftiiiiim ? Aicea în registru la mine zice că Șefu' ți-a trimis de trei ori ajutor, dar tu ai spus de trei ori: "Nu și nu !"
...Tare, deci pana la urma si de noi depinde sa interpretam corect voia lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2010, 01:24:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dumnezeu a lasat medicina omului si tot Dumnezeu a descoperit cum functioneaza corpul uman .
Nu nenoroci copilul pentru superstitii babesti... Dumnezeu nu invinuieste omul decat pentru pacat si pentru rautate si necredinta, nu pentru ca e sanatos la cap si face ce e corect pentru sanatatea lui fizica si psihica si a copilului lui...

Promovam un superstitialism daunator in ortodoxie si de aceea se ajunge la astfel de intrebari..
Credinta se face si cu cap.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
credinta, femeia, sanatatea, sarcina, stiinta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am pierdut sarcina maria_ioana789 Botezul 28 16.10.2017 20:17:53
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Rugaciune pt sarcina alt_inceput Rugaciuni 6 14.01.2012 10:02:39
parerea BOR fata de o sarcina oprita in evolutie felixmorariu Biserica Ortodoxa Romana 36 11.09.2009 09:48:34