Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 13.11.2012, 13:59:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mi se pare, totuși, că glykys, dorind un forum mai curat, mai puțin lumesc, n-a dorit să se pună pumnul în gură cuiva, să se limiteze libertatea de exprimare. A făcut un apel la revigorarea unor topice specifice credinței ortodoxe, o chemare la implicare în temele de care și Cezar vorbea, și mai multă abținere de la discuțiile lumești. Fără, însă, a apela la o cenzură a admin-ului, mi se pare mie.
Cred că asta a înțeles prin primenire: nu eliminarea unora, ci o chemare la pocăință (metanoia - înnoirea minții, a gândirii, a purtării) pentru toți forumiștii.
Abia astazi am citit acest topic si am fost surprinsa de modul interpretarii mesajului. Mi se pare cea mai corecta interpretare si Subscriu!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 26.02.2013, 01:39:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
2. In exemplul cu accidentatul zic asa : datorita firii noastre inclinate spre Dumnezeu , spre mila (" ... mila voiesc si nu jetfa" !) si spre mintuirea de-a impreunelea , spre dragoste fireasca dar si completata cu cea rationala fata de aproapele, sigur ca nu ne va lasa inima sa nu spunem o rugaciune cit de mica ori poate mai mare .
Dar trebuie sa ne fie clar , si asta spuneam despre tine ca si despre toti crestinii angajati bine pe calea mintuirii, ca din moment ce am ales pe Dumnezeu , de atunci incolo incepe si razboiul nostru in vazduhul inimii proprii cu ispititorul, din acel moment si pina la adormire vom duce un razboi neincetat cu vrasmasul . Adica trebuie sa fim pregatiti in orice moment din zi si din noapte pt. a tine piept vrasmasului , pt. tot ceea ce facem .
Si chiar daca Dumnezeu ne iubeste , El, din dragoste nu va opri ispita catre noi deoarece daca ar pieri ispita ar pieri si mintuirea . Numai prin lupta duhovniceasca se cistiga imparatia cerurilor si nu prin beatitudine si cugetare onirica !
Frate Zaharia, am ajuns la vorba ta. Ispitele despre care vorbesti si-au facut simtita prezenta; dar ele nu fac fata numelui Domnului Iisus Hristos, pe Care chemandu-L, te eliberezi de ele. Si am mai observat ca nici macar cele mai puternice ispite nu te constrang, ci asteapta o clipa ca sa le accepti. La fel si in vis: prima parte a visului e ispita; dar daca nu dai curs, deci nu accepti, ispita nu avanseaza; dar de disparut dispare doar cu ajutorul Domnului. Este ca o minune, cat de promt intervine Domnul, atunci cand ii chemam numele!
Cel putin asta este experienta mea.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 26.02.2013, 10:29:00
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Cu riscul de a fi pt. multi frati ca si osul de peste (nu poti sa il inghiti, nu poti sa-l scuipi afara ci iti sta mereu in git !) ma repet si urez tuturor nevoitorilor, care stiu ce fac , spor binecuvintat si multa izbinda in viata in duh si adevar !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Folosirea optima a functiilor forumului tabitha Reguli generale de utilizare a forumului 50 22.02.2024 11:30:12
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Reguli de folosire a forumului. admin Reguli generale de utilizare a forumului 1 14.01.2011 18:08:27